ME(JVVS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e ie oii r a ii t v er sc ti ij n t d si sr eij k sbehalve op 'Ion- eit Dinsdag 15 October 1889» H9. 242» AÖVERTE0TIEI8: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het ongeluk van Tante Ursula. Feestdagen. k?8M F. EK E 1T ^Vom Leidenper 8 maanden1.25. Franco door liet gelieele rijk, er maanden 1.60. Prijs per Nummer in One. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Btireeü: ScfoeepuïaRerssteegr 6 203° Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsverslag van Donderdag 26 September 1889. LEIDEN1<& October. Door den heer dr. Fel. Vou Luscban te Berlijn, is aan 'e Bijks Ethnographisch Museum ten geschenke gegeven het hieron der omschreven voorwerp, geïnventariseerd als Serie 724. N°. 1. Figuur voor het Turksche scha duwspel, uit bordpapier gesneden, boven- en onderlijf ieder uit een afzonderlijk stuk, voorstellende eene vrouw gekleed in rooden mantel met kap, die over het hoofd is ge slagen, de eene hand tegen de kin gedrokt, in de andere een groen gekleurd voorwerp (waaier?) houdende, de oogappel door een open gat vervangen; omtrek der oogen, wenk brauwen, neusgat, de ruimten tusschen de vingers, rand van de kap en de schoenen zwart gekleurd. De mantel op eenigen afstand van den onderrand met eene breede groene dwarsstreep. Lang 25, grootste breedte 10,1 cM. Door den schenker te Constantinopel ge koekt en aldaar vervaardigd. Zie des schenkers opstelDas Tiirkische Schattenspiel in Intern Archiv für Ethno graphic, II (1889) p 141. Aan den schenker is de dank der regee ring betuigd. Zaterdagavond te acht uur werden in den Stadsschouwburg alhier de nieuwe leden van het Leidsch studentencorps (ten getale van 100) plechtig geïnaugureerd. Naafloop daarvan maakten oudere en jongere corpsleden den Zaterdag door ons aangeduiden tocht door de stad, begeleid door muziek en fakkeldragers, de gebruikelijke assistentie en niet te vergeten eene verbazend groote hoeveelheid nieuwsgierigen van allerlei leeftijd, zooals dat ou Zaterdagavond te verwachten is. Op onderscheidene plaatsen langs den tocht werd kunstvuur ontstoken. De tocht liep over 't geheel in goede orde af en aan de sociëteit Minerva werd de stoet ontbonden, waar voor de eerste maal de nieuwe corps leder met hunne oudere broeders eenigen tijd gezellig te zamen bleven. Gisterochtend tegen halftien ontstond brand in het pand Haarlemmerstraat N°. 69, den confectiewinkel van den heer B. De brandklok riep weldra de bij zulk een onge val noodige hulp bijeen en vau alle kanten stroomden dan ook afzetting en brandweer te zamen- Naar we vernemen gaf het eerst de brandspuit N° 7 door de weesburgers bediend, water; doch ook N° 1 was tegelijk op 't terrein en andere spuiten snelden toe. Zoo kwam ook de stoomspuit aangerend en werd op de brug bij de Vrouwensteeg ge plaatst; aanvankelijk tenminste. Weldra toch meende men dat ze beter geplaatst zou zijn op den Stillen Rijn en daar de paarden reeds waren afgespannen zouden eenige man schappen dat werkje wel eens in orde maken. Doch dit ging zoo gemakkelijk niet en het voertuig met machine reed tusschen de hoornen door het water inook de machinist v. d. L. ging te water. De laatste kroop er 't eerst uit, doch voor 't aan den wal brengen van de machine was meer hulp noodig. On middellijk werd dan ook in Amsterdam de heer Zinck opgezocht die een eenvoudig doch zeer practisch toestel in bezit heeft, door een zijner voorvaderen uitgedacht. Dat toe stel verleende reeds bij onderscheidene ge vallen belangrijke diensten, ja zelfs bij een zelfde geval met eene stoomspuit te Amster dam. Het werktuig werd onverwijld naar liicr vervoerd en tegen den avond kon Leidens eeuig ooilam op het gebied der stoombrand8puilen weder op den wal worden gezet, üe vlugheid waarmee dit geschiedde was bewouderenswaard en in de omgeving van het terrein van het ongeluk zag 't dan ook zwart van de inenschen. Hedenochtend was de stoomspuit weer zóóver in orde dat ze wederom werken kon. Intusschen was de zoozeer gewaardeerde hulp van bedoeld biuschmiddei niet te ge nieten. Het huis, dat door constructie en iuhoud zeer gemakkelijk brandde, ging ge heel verloren en de vlammen werden door den wind naar de overzijde gedreven waar ze het houtwerk van het cafó van den heer Epbraïm geheel verveloos maakten. De meeste spuiten konden tegen 't mid daguur weer inrukken. Alleen de n° 1 en 8 bleven tot in den middag de wacht houden, zonder evenwel verder dienst be hoeven te doen. Morgenochtend te negen uur zal op plechtige wijze de nieuwe kapel in het gesticht „De Voorzienigheid" op de Hooge- woerd worden ingewijd. De kegelvereeniging „Ada" alhier heeft den lsten prijs, een gouden medaille, gewonnen op het in Den Haag op 6 en 18 October gehouden internationaal kegel concours. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 58.—, ƒ28.50, 5.80 en ƒ2.90. laagste ƒ55.28.ƒ5.40 en ƒ2.85. Voor het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen alhier waren inschrijvers de heereu: H. D. F. Meijer, f2400; J. Boom f2386; J. B. Hoogeveen, f 2337 P. L. van Erkel, f2280; J. M. Nielsen te Leiderdorp, f2197, de overigen alhier. Gistermiddag tegen vijf uur geraakte aan de Langegracht nabij de Gasfabriek een jongen te water. Een voorbijganger begaf zich weldra gekleed te water en mocht er in slagen den drenkeling behouden aan wal te brengen. Gisteravond was 't in de omgeving van 't oefeningsgebouw van het Leger des tleils weer onrustig. Een paar personen, die zich binnen het gebouw niet wilden gedragen zooals ieder dat behoort te doen binnen het gebied van anderen waar hij vrijwillig is binnengetreden, werden buiten de deur ge zet. Dit ging echter nogal met moeilijkheden gepaard. li S IV EK SIT EI T. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd, door de hee- ren: G. Noorman, R. E. Tilman, G. A. De Wit, J. De Groot, allen candidaals-cx- amen in de rechten; N. J. C. Schermer- bom, cand. examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte; J. J. Vermet, eerste natuur kundig examen; J. Korswagen, voorberei dend examen in de geneeskunde. «EFICIKELE KEKICKTEN. Bij kon. besluit is tot curator der ge meentelijke universiteit te Amsterdam be noemd mr. S. Wildschut; is aan G. Van Kregten, met ingang van 1 November 1889, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Win schoten zijn benoemd: tot ontvanger: der directe belastingen en accijnzente Goor F. S. Van der Goot, ontvanger derzelfde middelen te Druten te Wommel8 J. J. Van Pienbroek, ont vanger derzelfde middelen te Hattem; der directe belastingen te Amsterdam, 2de kantoor, G. Bouricins, ontvanger derzelfde middelen te Haarlem; der directe belastingen en accijnzen te Heilo A. J. C. Maas Geesteranus, ontvan ger derzelfde middelen te Maurik; der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Aalten J. G. Tielenius Krnyt- hoff, surnumerair uit de inspectie Zutphen te Simpelveld J. C. Roest, surnumerair uit de inspectie Amsterdam; der directe belastingen en accijnzen te Haaksbergen W. J. P. R. Van Ebbenhorst Tengbergen, surnumerair uit de inspectie Amsterdam; te Horst P. Broeksmit, surnumerair uit de inspectie Rotterdam; te Hattem C. E. De Roock, surnumerair uit de inspectie Amsterdam; te Maurik J. J. Kok, surnumerair uit de inspectie Amsterdam; te Makkinga U. Rijpma, surnumerair uit de inspectie Leeuwarden; is aan E. A. A. J. De Roy van Znide- wijn, voorzitter van de algemeene rekenka mer, en aan jhr. mr. J. H. Van Reenen, secretaris van dat college, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de versierselen respectievelijk van de 3de en van de 5de klasse der orde van den Hei ligen Schat, hun door Z. M. den keizer van Japan geschonken; is. met wijziging in zooverre van het kon. besluit, dd. 25 Sept. jl. n°. 13, be paald, dat het daarbij onder andere aan den luit.-kolonel H. J. G. Fursluer, provinciale- adjudaut in Zuid-Holland, toegelegd pen sioen alsnog geacht moet worden te zijn verleend, op aanvrage, tot een bedrag van f 1800 'sjaars; FEUILLETON. Naar Georoes Oiinet, door LOUISE. 19.) Zij zou wel op de tanden hebben willen knarsen, wel hebben willen schreeuwen, dor-h zij vond kracht genoeg om zich in te houden. Een hevige nieuwsgierigheid greep haar aan. Zij wilde vóór alles achter het geheim van deze opstanding komen. „lloe is dit toegegaan?" stamelde zij. En in de stilte van het half duister 'alon, den man tegenover haar, dien zij haar leven bad gewijd, luisterde tante Ursula. Het scheen, of er geen twintig jaar tusschen lagen, sedert zij daar van hem afscheid genomen had, of haar verdriet slechts een korte droom was geweest en hij daar gekomen was om haar band te 'ragen. Eouis, die meende, dat zij geheel gehoor was, ging voort haar met een in den vreemde opgedaan accent, dat zij niet herkende, zijn levensgeschiedenis te ver halen. O, het was een harde tijd geweest in de loopgraaf, toen het kogels als hagel regende! Men was verplicht geweest den ganachen nacht te waken, want de Russen deden heimelijke uitvallen en doodden zelf» de schildwachten. Men had niets meer te eten en nog minder te drinken gehad en dan die ontzettende koude, waardoor het vel van de handen aan den loop der geweren bleef kleven. Op een mistigen morgen, achter een schanskorf verscholen, vertoefden zijn ge dachten bij degenen, die hij in Frankrijk had achtergelaten. Hij zag, als in een luchtspiegeling, het stiile, warme, verlichte vertrek, waar de uren zoo genoegelijk bfnenvloten. Hij gevoelde zich door een zoete betoovering aangegrepen, toen op eens luide kreten hem in de ooren klonken. Hij hoorde roepen; „Te wapen I" „Vuur!".... Een hevige stoot op het hoofd had hem doen duizelen en duizend vonken schenen hem uit de oogen te spatten. Toen deed de pijn hem in onmacht vallen. Weer tot zich zelf gekomen, bevond hij zich in een goed bed in een warme kamer, waar een grooten aarden kachel stond. Twee vrouwen, bij hem gezeten, spraken eeD taal, dio hij niet verstond, maar die lieflijk was en zacht en hij lag stil en luisterde er naar. Hij bevond zich te Ekaterinoslav. Het hospitaal was vol en de goede burgers hadden last gekregen de gewonden in te nemen. Sedert eenige weken was hij door de moeder en de dochter opgepast ge worden. Tante Ursula maakte een onrustige be weging. In haar overspanning zag zij sidderend een ontkiemende liefde tusschen het jonge meisje en den gewonde. Zij beefde van jaloersehheid en toorn. Louis ging voort haar van de zorgen der twee vrouwen te verhalen. Hij weidde inzooderheid uit over den vader, een rijk koopman in wijn, die den oorlog verschrikkelijk vond en die een gul gastheer geweest was. Eu zij waren vrieu den geworden ondanks het gestorte bloed, ondanks de kanonnen, die niet ophielden de huizen te doen dreunen ondanks de nederlaag der Russen en de overwinning der Franscben. En Macha's schoone oogen hadden hem zoo smachtend aangezien, dat het hem bijkaDS speet, dat de vrede ge sloten werd en hij zijn vertrek nog eenige dagen had uitgesteld. De zomer was ge komen en de herfst. Des avoDds leerde hij Fransch aan het meisje, dat hem het Russisch onderwees. Zij kon hem reeds: „Mon bien-aimó" noemen en hij zeide tot haar: „Douchiuka". Wat kon hij hier verder by voegen? Wel was er in Frankrijk een jong meisje, dat men hem geweigerd had, maar hier was er een andere, die hem beminde en die men hem niet weigerde. Voor hem in Frankrijk geen fortuin en geen hoop meer; hier in Rusland compagnon in een handels zaak en een huwelijk. Hij was de echtgenoot van Macha Balanof en vennoot in de firma ge worden. Het was hem voorspoedig gegaan. Hij had er zieh op toegelegd om van den witten wijn uit de Krim Champagne te maken en was daarin uitnemend geslaagd. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1