B ITEN LANDSCHE BERICHTEN. HM- MM» OW «E-3 *tm M 2 «l fütt.. ,-m -«*• AfT* - der Latijnsche als der Nederlandsche Phar- macopee", bezig geweest. Tot rapporteurs oyer de staatsbegroo- tmg zijn benoemd over: Hoofdstuk V de heeren: C. M. Brant- sen, W. Cremers, Mackny, Zaaijer en Mut- saers Hoofdstak VI de beerenTravaglino, Van Kempen, Land (voorz.), Viruly en De Beaufort Hoofdstuk Vlli de heerenZijlker, Vos de Wael (voorz.) Q. W. Van Dedem, Rov- aards en Qlinderman; Hoofdstuk VIII en de vestingbegrooting de heeren: Van Vlijmen, Van Löben Seis, Seijffar.lt, Seret (voorz.), en De Vries; Hoofdstuk IX en staatsspoorwegbegrooting de heerenTak (voorz.), Clercx, Reekers, Bool en Rutgers; Hoofdstuk X de heeren: Lohinan, Don- ner, W. K. Van Dedem, Cremer en Bahl- mann (voorz.) Naar het Fad. verneemt, bestaat het plan het reces der tweede kamer ougeveer vier weken te doen duren en de kamer tegen den 12n Nov. e. k. weer bijeen te roepen, ter hervatting barer werkzaamheden. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen om officieren, die den intendance cursus hebben gevolgd, te detacheeren bij 's rijks landbouwschool, om grondige kennis te verkrijgen van fourrages enz. (D. v. Z.-ü. en 's Gr.) De gemeente Katwijk heeft zich in hooger beroep gewend tot den raad van state, tegen het besluit vau gedeputeerde staten van Zuid-Holland van 2/4 Septem ber 1889 tot toelating vau den beer L. Lange als lid van den gemeenteraad. Slechts dén partijtje steurharing te Noordwijk kwam gisteren ter markt; er werd f 71 behalve het fust voor betaald. De arrondissements rechtbank te 's Gia- venhage veroordeelde gisteren van de negen inwouers te Rijnsburg, die verleden week te rechtstonden ter zake dat zij zich in den avond van 6 Juli II. tegen de gemeente-politie aldaar hadden verzet, één tot drie weken en twee tot veertien dagen gevangenisstraf, terwijl de zes anderen werden vrijgesproken. Een een-eu-dertigjarig arbeider uil Stompwijk, vader van een zevental kinderen, had zich gisteren voordearrondisseruents-recht- bank te 's Gravenhage Ie verautwoorden ter zake dat bij in den avond van Donderdag 20 Juni 11. een herbergier, die hem goed schiks aanmaande om zich naar huis te be geven, daar hij dronken was, opaettelijk met een mes eene zeer belangrijke wond had toe gebracht. Beklaagde gaf op zich niets meer vau het gebeurde te herinneren, doch ontkende niet het hem ten laste gelegde. De getuige-herbergier verklaarde dat hij gedurende zes weken ten gevolge van den steek het bed had moeten houden en dat de plaats, hoewel genezen, nog steeds ge voelig was. Het O. M. meende dat eene strenge straf behoorde te worden opgelegd en vorderde zes maanden gevangenis. Een slager stond daarop terecht in hoo- get beroep van een vonnis van het kanton gerecht te 's Hage, waarbij hij veroordeeld was tot eene geldboete van vijf gulden, ter zake dat hij in den nacht van den 23n Mei in een met een paard bespannen kar eene hoeveelheid geslacht paardeuvleesch, zonder dat dit door een der daartoe aangewezen keurmeesters was gekeurd, binnen de ge meente had gebracht. Beklaagde beweerde dat hij het slacht offer was geworden van de listen van een ander. Die andere zou hem namelijk in dienst genomen hebben om met een geslacht paard naar Leiden te gaan, waar hij de beste stukken had verkocht en waarvan hij nu met het overschot binnenkwam iu ge zelschap van den eigenaar, die hem gevraagd had om te rijden, doch die er ter plaatse de bekeuring was afgesprongen. Subt.-officier van justitie requireerde be vestiging van het vonnis a quo. De uitspraak is bepaald a. s. Donderdag. Door H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach zijn aan den Sche- veningschen weg 5000 meter grond ver kocht. Het doel is daarop villa's te bouwen. Men meldt uit het Westland, dat de druiveubouw dit jaar, iu vergelijking bij andere jaren, bijzonder gunstig is uitge vallen. De qualiteit zoowel als de quanti- teit laten niets te wenschen over. Tot groot genoegen van de ingezete nen der gemeente Lisse is gisteren de tele- phoon van Lisse naar Hillegom voor het publiek gebruik opengesteld. Men verneemt dat de werkzaamheden van den aaideg van eene telepboon van daar naar Sassenheim spoedig een aanvang zullen nemen. Gisterenmiddag is uit de Haarlemsche vaart nabij Sloten opgehaald het lijk van den sedert 29 September vermisten hoofd ambtenaar der posterijen te Amsterdam den heer D. (2V. S. Cl.) Naar men aan de Oranjevaan meldt bestaat er gegronde vrees, dat dr. Van den Berglt de benoeming van hoogleeraar aan de vrije universiteit zal aannemen. Voor de betrekking van brugwachter aan de nieuwe brug over de Zaan te Wur- merveer, voor welker bediening drie perso nen uoodig zijn, hebben zich 428 liefheb bers aangemelu. Omtrent den dood van bet 6jarig dochtertje van den arbeider S. te Wijngaar den (Pr.) wordt aan de II. Ct. nog het volgende medegedeeld: De grootmoeder van int kind had zich 14 dagen geleden bij deu officier van justi tie te llterenveen vervoegd en sprak als bare meening uit, dat haar kleindochtertje door de twec-de vrouw van S. werd mishandeld. Toen het kind nu stierf, wendde genoemde vrouw zich weder t het parket en deelde mede, dat naar haar oorueel het kind over leden was aan de gevolgen der mishandelingen van de tweede moeder. Dadelijk gaf de officier van justitie last het lijk in beslag te nemen, dat in bet paleis van justitie te Heerenveen door de doctoren Rilikes en Kijls! ra geschouwd werd. Toen de lijks-veldwachters bij de stief moeder kwamen oru het lijkje te halen en men haar attent maakte op de vreeselijko woud die bet kind aan het voorhoofd had, antwoordde zij, dat bet kind op een kinder stoel gevallen was. S. verloor zijne eerste vrouw, de moeder van het kind, véór twee jaren en huwde spoedig daarna weer. Men schrijft uit Groningen aan het D. v. Z.S. Gr. Naar men verneemt moet de student (groen) W. De S. alhier, ter gelegenheid dat hij op de kamer van een student moest verschijnen, op zulk reu ergerlijke wijze behandeld zijn, dat de slerke jongeling, zijn geduld niet meer kunnende bedwingen, een der grootste kwel duivels te lijf is gegaan, waarop een aan klacht bij den Senaat volgde. De heer De S. zoon van een der respectabelste famtliën uit Groningen, moet het edeie drie- of viertal echter voor geweest zijn door Groningen met Leiden te verwisselen. Op zulk eene wijze is een jongeling verplicht zijne ge boortestad en onderlijke woning te verlaten en de ouders bun zoon in den vreemde te zien gaan. E IS Ct E V A 3 De werkstaking van de schooljongens breidt zich nog maar sleeds uit over Enge land en Schotland. Te Edinburgh zullen zij zelfs eene vergadering houden in Dairy park, des ochtends te 9 uren. Op enkele plaatsen zijn de scholen geslo ten. De beweging is uu overgeslagen naar Lon den, waar een tweehonderdtal knapen een optocht hielden en hun best deden de be volking van verschillende scholen over te balen met ben mede te doen. De voorbijgangers hadden niet weinig pret met. de handelingen van de jongens en de politie hield ecu oogje in het zeil. De leden van het internationale congres voor grondmeting te Parijs verei nigdeu zich dezer dagen aan een feestmaal, waarbij 200 personen aanzaten. Daarna had eene samen komst plaats, waarbij de ministers Freyciiiet, Spuller en Falliéres tegenwoordig waren. In de Maandag gehouden vergadering van het congres heeft o. a. prof Van de Sande Bakhuyzen verslag uitgebracht over de bepaliugeu van lengte, breedte eo azimuth, sedert 1886 respectievelijk met 20, 28 en 58 vermeerderd. Eene sedert lang voorbereide groote werkstaking is in de mijnen van Leus uit gebroken. Verstersing vau gendarmes is derwaarts gezonden. SPiSJB De manschappen der Miguel Theresa, die door de Rif-Arabieren van Marokko ge vangen genomen werden, verklaarden, dat de Moorsche ambtenaren en de Arabieren huu op doodsbedreiging een geschreven verklaring hadden afgedsoirgen, dat hun vaartuig smok kelwaren bevatte. Zij ontkennen dit nu. Bo vendien beweren zij dat de Marokkanen hun een grout; bedrag afpersten. Ds regiering heeft een onderzoek naar de juistheid dezer beweringen gelast. De Marokkanen worden door het Spaansehe volk nog niet tot de vrienden gerekend. Dit ondervonden 150 Marokka nen, die met eeu stoomboot te Malaga aan kwamen. Nauwelijks waren zij ouscheept, of het volk viel hen aan en bestookte hen zoo fel met steeuen, dat de Marokkanen zich haastten weer naar boord terug te gaan. De Daily News verneemt, dat aan hel voorval, dat den secretaris van het Spaansehe gezantschap te Tanger, den jongen grnaf Haro, overkwam, door den Spaanseken ge zant geene beteekenis wordt gehecht. »UIT»€HL1«B. De Russische jachten Derschawa en Zarewna zijn gisteren even na vier uur te Kiel birjnengeloopen. Toen eerstgenoemd jacht de binnenhaven bereikte, losten de oorlogs schepen, ook de Engelsche, saluutschoten. Het jacht stoomde voorbij de pantserschepen lion Duke, Ausou, Monarch en Northum berland en liet het anker bij het wachtschip Baden vallen. Al de oorlogsschepen heschen de Russische vlag. Te 5 J uur begaven de admiraals You der Goitz en Knorr, de hofmaarschalk Secken- dorff, de generaals Von Werder en Kalten- born en de gezant Schuwaloff zich op het electrisch verlicht jacht, om den Czaar te begroeten. Laatstgenoemde blijft tot aan het vertrek naar Berlijn aan boord van de Der schawa. De ontvangst van den czaar, die heden te 9 u. 30 min. te Berlijn verwacht wordt, zal wat het uiterlijke betreft volkomen over eenstemmen met die welke den koning van Italië en den keizer van Oostenrijk was bereid. Aan het station zullen ook aanwezig zijn de gezamenlijke ministers met prins Yon Bismarck. Alleen de versiering der stad door de burgers blijft achterwege. Prins Von Bismarck bad gisteren een langdurig onderhoud met keizer Wilhelm en keert aanstaanden Maandag naar Erie- drichsruh terug. Vooraf zal, onder voor zitterschap des keizers, een kroonraad worden gehouden. Het leeningsoutwerp, dat bij de begrooting voor het aanstaande dienstjaar behoort, ia heden den bondsraad toegezonden. Naar men van goed ouderichtte zijde verneemt, zal de leening 249 millioen mark bedragen, waarvan het grootste deel voor militaire doeleinden, voornamelijk voor de artillerie, bestemd is. Na de gisteren gehouden prijsuitdeeling op de tentoonstelling van voorwerpen tot voorkoming van ongelukken, werd een feestmaal gehouden, waaraan de miuisters, andere voorname personen eu vertegenwoor digers der pers deelnamen. De generaal graaf Waldersee hield eene rede, waarin hij wees op het belang der tentoonstelling voor den gezoudbeidsdienst, den scheepsbouw eu de spoorwegen, ook in zoover het oorlog voeren daarbij betrokkeu is. Hij zeide verder: Wanneer ik bier van oorlogvoeren spreek, dan is het volsterkt mijne bedoeling niet eene oorlogzuchtige rede te houden. Veeleer wil ik uiting geven aan vredelievende gedachten. De tentoonstelling is het werk des vredes, eu wanneer het streven van hen, die de tentoonstelling ondernamen, door alle natiën wordt ondersteund, zal daarmede het ergste van alle ongelukken, de oorlog, ver hoed worden. Ik drink dus hierop, en hoop da', de vrede voor de volkereu van Europa eu in het bijzonder voor ous geliefd vaderland behouden blijve". Zeer veel opzien baart een artikel van de Hamburger correspondent over deu rijks kanselier en zijne tegenstanders. De Nord- deutsehe Zeitung neemt het geheel over tevens doende uitkomen, dat de rijks-kanselier zijne oppositie niet alleen tegen aanvallen in het parlement heeft te verdedigen. De keizer heeft den rijks-kanselier ten gelioore ontvangen. De werkstaking, die dezer dagen ouder de dokwerkers te Flensburg uitbrak, duurt voor!. Iu de laatste dagen werden soldateD gebruikt our bij laden en lossen vau eeuige schepeu le helpen, ruaar wegens de tegen- kautiug van de vertegenwoordigers der arbei ders is het bevel daartoe opgeheven. Sedert iaat men dokwerkers uit naburige plaatsen komen en met hunne hulp wordt het laden eu lossen voortgezet. tt@kTKK»I diti. Verschillende landdagen van het rijk zijn gisteren geopend. In den Boheemschen landdag heeft prins Lobkowiez zijn leedwezen uitgedrukt over de afwezigheid der Duitsche afgevaar digden. Met een toespelliug op de vruchtelooze po gingen om een schikking tot stand te bren gen, gaf graaf Thutn de hoop te kennen, dat door het gezond verstand des volks de vij andige gezindheid onder de partijhoofden zou worden verzacht. Het Fremdenllall verklaart, dat prins Ferdinand te Weenen geen enkel staatkun dig persoon gesproken heeft. Hij zal tot aan het einde zijner reis zijn karakter als bij zonder persoon bewaren. Zijne reis bew(jst overigens, dat de toestand in Bulgarije van meer bestendigen aard wordt. CS I I. U .1 HIJ E. Prins Ferdinand's plotseling vertrek uit de iiiilgaarsohe hoofdstad naar het heet om zich voor een paar weken Daar zijne moeder, prinses Clementine, te begeven, en het feit, dat de vorst vódr zijn afreize een regent benoemde, trekken in hooge mate de aandacht. Wel zegt de grondwet dat een regent moet worden benoemd als de vorst het land verlaat, maar de algeuieene opvatting was, dat die bepaling alleen op eene langdurige afwezigheid betrekking had. Volgens de Times zonden tusscben den vorst en de ministers geschillen gerezen zijn be treffende eene Bulgaarsche leeuing en moet het onverwachte vertrek daaraan worden toegeschreven. 8ERVIE. Het tekort in de Servische begrootinv voor het financieel jaar eindigende op 3° October bedraagt 11,000,100 frs. Er blijkt volgens de Times zeer weinig kans te bestaan, dat Servië thans een leening zal kunnen sluiten om zijne geldmiddelen te herstellen. OOIT-IAUIE. Batavia, 6 September. Aan berichten uit Atjeh (Kolta Radja) is het volgende ontleend De vijand toont thans zijn overmoed. De posten worden drukker, heviger en met meer succes beschoten. Er zijn zelfs be richten, dat hij de sen of andere benting zal afloopen en ook onze hoofdvestiging zal aanvallen. Als een gevolg van het gevecht van den 26eu Juli zal te Kota Pohama eene bat terij met zwaar vestinggeschut verrijzen, om Kota Toewankoe en andere omliggende ben- tings van den vijand te vernielen. Over de feiten van den 26en Juli jl. sprekende, werd ook hier ter sprake gebracht een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting van het trampersoneel op dien dag. De ingenieur Van Dorp, die zich op dien dag onvermoeid, nu te Kota Radja, dan weder te Paken Kroeng Tjoet bevond, om den loop der treinen te regelen en vooi overvalling der waggons te waken, heeft met behulp van zijn personeel, de heeren Ridee, Kruger en den monteur, de 60 extra- treinen, die op dien dag geloopen hebben, zoodanig geregeld, dat de dienst der gewont treinen niet behoefde gestaakt te worden. Slechts de gewone trein van Kota Radji naar Oleh-leb des n. m. om 6 uur ging op dien dag een paar uren later. Ook het lofwaardig gedrag van den officier van gezondheid dr. V. Lehmann it meldenswaard. Terwijl de kogels hem langt de ooreu floten, was hij steeds daar, waai zijn plicht hem riep. Telkens door 's vijandi vuur gaande om de verspreide gewonden k verbinden en verder te doen vervoeren, heel hij getoond waren moed te bezitten. De dienst van den geneeskundigen dien in het hospitaal is thans zwaarder. Ni alleen de vele gewonden berri-berri- en koor1 lijders, wordt de hnlp der geueesheereu or ingeroepen bij choleralijders, die aauhoudeu naar het hospitaal worden vervoerd. Deze ziekte heeft sedert den 9 den Augur tus tal van offers geëischt. Ook de mari«f heeft haar deel gekregen. De Bandjermasit ligt met de gele vlag in top op de buitel- reede te Oleh leh. Niettegenstaande het bezoek van die vree- selijke ziekte en de daardoor ontstane neer slachtigheid, heeft de Hollandsche en Duit sche looneelvereenigiug gelegenheid gevouden, eene voorstelling te geven, waarvan de recett: bestemil werd voor de gewoude kameraden- De voorstelling was goed bezocht, en dl recette ook naar wensch. Wederom hebben Iwee dwangarbei ders, die des nachts de trambaan moeste! bewaken, eene door de Atjehers aangelegd' granaatmijn van 12 cM. ontdekt op dei 6en en ons alweder behoed tegen eeei vernieling der baan tusscben Lamdjamoeei Blang. Volgens den Atjeh-correspondent der Loer motiefloopen te Kota-Radja geruchten, dit de vijand voornemens is een of audere benting aan te vallen, ja zelfs een aanslag op onze hoofdvesting beraamt. In de residentie Sumatra's Oostkust schijnt iets te broeijen, al melden de laatsti ontvangen Deli Couranten daar niets vau. Immers vertrokken verleden week reed: 60 man daarheen op een spoed order; o°» zijn de kapitein J. W. Van den Broefc, <k le-luiteuant C. M. H. Kroesen en ds luits. C. P. G. Gonssen en J. C. DeNeU alsmede de officier van gezondh. 2e Bueno de Mesquita, aangeschreven, z;t gereed te houden om op het eerste bei®

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2