iff K- A DVERTKKTIEBLAl) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, A80IME8EEIT: Vrijdag 11 October 18 89, .rc s 239, 20:te Jnar^ang, ADVERTEMTIEH: UitgeversGebroeders Het ongeluk van Tante Ursula, p *0 j§§ m m P7- w. Wi{; NIKIJWS- oct Pifü $r> y p Vviiram verschijnt dadelijks, beitalve op Zon- «is Feest<1sieis. 5.25, '•'om Leiden, per 3 maanden Franco door hei geheele rijk, er maanden 8.HO. Prijs j»er X Hamier to Ort. Van 16 regels f 0.90, Elke regel meer5 0.15. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Meheepm%kerssteeg 6 .uré. Lt:i»K\ 1® October. Zooals] gemeld herdacht heden de hoogleeraar dr. J. P. N. Land een dag waarop hij vóór 25 jaren het hoogleraars ambt, toen aan het atbenaeum te Amsterdam, aanvaardde. Tal van gelukwenschen werden den hoogleeraar bij deze gelegenheid ge bracht, zoowel door hooglecraren van hier als van elders, door leerlingen en oud-leer lingen, vanwege het corps en van meer parliculiere zijde. Oud-leerlingen en leerlingen van den hoogleeraar schonken hunnen leermeester nog een bijzonder huldeblijk in den vorm van eene prachtige buste van den grooten denker Spinoza, den jubilaris hedenmiddag door eene commissie, bij monde van den Qroningschen hoogleeraar dr. G. Wildeboer met woorden van achting en vereering aangeboden. De serenade, door het Leidsch studenten corps voor deze gelegenheid den jubilaris voor dezen avond aangeboden, u erd door den hoogleeraar beleefdelijk afgeslagen, zoo dat deze plechtigheid die anders den volke zooveel genot pleegt te verschaffen ditmaal achterwege zal moeten blijven. De liefhebbers vau zulke vermakelijkheden kun nen zich echter Zaterdag voor dit gemis schadeloos stellen. Het bevel over het 4e regiment in fanterie wordt tijdelijk waargenomen door den luitenant kolonel J. A. K. H. W. Vogel. Bij het gisteren te 'sGravenhage ge houden acte-exacnen voor onderwijzer zijn o. in. geslaagd de heereu tl. J. Bomli alhier en S. Blom uit Voorschoten. De tot kapitein benoemde le luite nant jhr. A. Van Grotenhuis van Onstein, vau het Oost-Indisch leger, en gedetacheerd bij het 4e regiment infanterie, heeft verzocht naar Indië terug te keeren. Zooals we vernamen zou eergister op den Stalionsweg aan een der woonhuizen eene poging zijn gedaan tot inbraak met een valse hen sieutel en dat we! tegen zes uur 's avonds. Een kind zou getuige van die poging geweest zijn en zijne bevinding hebben kenbaar gemaakt aan den in die buurt geposleerden politieagent die den dader nog zou hebben ingerekend. Naar we vernemen stond voor een dir ramen de tegenwoordig zoozeer gebruikelijke beleefde uitnoodiging van de bewoners tot de heeren dieven gericht, in den bekenden vorm van een papiertje waarop: „Niet thuis"; eene beleefdheid waarmee de bewo ners de kwaadwilligen welwillend inlichten dat het terrein onbewaakt en de gelegenheid schoon is. Het kan niet anders dan het vader- landsche hart goed doen, te kunnen wijzen op roem en onderscheidingen, door den eeneu of anderen tak onzer nationale industrie iu het buitenland, na een wedstrijd met pro ducten van andere natiën, behaald. Onzen landgenoot, den heer J. C. Boldoot te Am sterdam, den ook in den vreemde zoo gun stig hekenden reukwaterfabrikant, werd ter Parijsche tentoonstelling een gouden medaille toegekend, waartoe niet weinig werd bijge dragen door een sedert kort door hem in den handel gebracht nieuw, uiterst geurig en verfrisschend fabrikaat, onder den naam van Boschviooltjes. Zoo men weet, dat in groep III, klasse 28 (reukwerken), der ten toonstelling niet minder dan 261 inzenders waren en slechts twaalf gouden medailles werden toegekend, dan behoeft hel zeker geen betoog, dat de firma Boldoot de eer der Neder- landsche industrie hoog heeft gehouden en kan wedijveren zelfs met de uieest vermaarde reuk waterfabrikanteii van het buitenland. Geen wonder clan ook, dat de fabriek voortdureud behoefte aan uitbreiding gevoelt. Meer dan 100 personen vinden er reeds werk; onder dezen honden ruim 40 meisjes zich uitsluitend bezig met het plakken van etiquetten en het verder aunkleedeu der flacons, welke dagelijks bij duizendtallen in verschillende grootten worden afgeleverd. Ten gevolge van het lang aanhoudend warme weder iu den voorzomer bedroeg de aflevering alleen van eau de cologne gedurende één week de verbazende quai.tileit van ongeveer 10,000 liter, of 100,000 flacons van gewone grootte. DW1VBR89TKIV. beiden cand. examen rechten; N. Ph. Ten- deloo, doet. examen geneeskunde. OFFICIKKLE BGRICilTEIt. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de hee ren: J. L. Van Sloterdijck, J. P. De Maak, Bij kon. besluit is aan den heer Johan nes De Rijke, ingenieur, wonende te Tokio (Japan), vergunning verleend tot het aanne men der versierselen van de 4de klasse der orde van den Heiligen Schat, hem door Z. M. den keizer van Japan geschonken; is aan J. M. E. D. Guükers, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol onlslag ver leend als notaris te Urmond; is een tarief van de Utrechtsche Levens verzekering-Maatschappij, gevestigd te Utrecht netto-koopsommen emer dadelijk ingaande jaarlijksche lijfrente van f100 uit te betalen tot den dag van overlijden, goedgekeurd; is aan den luitenant ter zee der 1ste klasse J. Van Scheers vergunning veileeud tot het aannemen eu dragen der versierselen van officier der koninklijke Orde van Cam bodja, hem door Z. M. den koning van Cambodja geschonken; is: 1°. aan de ontvangers der directe be lastingen en accijnzen G. C. G. Van Ketel te Loenen en E. Schotanus te Ten Boer, op hun verzoek,' eervol ontslag verleend nit 's rijks dieust, behoudens aanspraak op pen sioen; eu 2°. opgeheven het ontvangkantoor der l directe belastingen en accijnzen Ten I Boer, bevattende de gemeente Ten Boer, en deze toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belasten eu accijnzen te Lopper- sum c. a. BINüEü LANDSCHE BERICHTEN Blijkens de iu de Staats Courant van gisteren opgenomen statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oor zaken van den dood in Nederland over de maand Juli 1889, bedroeg het aantal over ledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's Hertogenbosch 30.38; Arnhem 29.07; Dordrecht 19.30; 'sGravenhage 26.93; Rotterdam 26.50; Amsterdam 25.44; Mid delburg 16.17; Utrecht 25.44Leeuwarden 19.81; Zwolle 27.20; Groningen 25.14; EKU 1 LL ETON. Assen 29.49; Maastricht 31.98. Het sterfte cijfer over het geheele iijk bedroeg 22.96. Door de afdeelingen van de tweede kamer zijn benoemd tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen, zoomede hoofd stukken I, II, en VIIa der staatsbegrooling de heeren De Savornin Lohman, graaf Schimmelpenninck, Fabius, Van der Feltz en Haffmaus; over hoofdstuk III de heeren Brautsen van de Zijp, E. Cremers, Michiels van Verduynen, Lieftinck en De Ram; over hoofdstuk IV de heereu Hartogh, Bevers, Walter, Verniers van der Loeff en Lu- casse. Met eenige zekerheid kan de Zaanbode thans melden, dat in het plan der iegeering tot herziening dnr wet op de besmettelijke ziekten een voorstel tot opheffing van de verplichte inenting voor onderwijzers en schoolgaande kindereu is opgenomen en dat het daartoe strekkend wetsontwerp weldra zal worden ingediend. De 18de lijst van de i 1de jaarcollecte •oor de scholen met den Bijbel bedraagt etn totaal van f 75,486,806 zijnde de op gaven van 450 loc. comité's. Zr. Ms. schroefst. le kl. Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, divisie-commandant over dien bodem en de van Galen en Atjeh, verliet gisteren middag 2 uur de haven van Nieuwediep en ankerde ter reede Tessel, om heden de voor geschreven reis te aauvaarden. Naar het Vaderland bericht is de vermelding dat dr. Mess, cle Scheveningsche badarts, zou hebben besloten niet langer als zoodanig te practisecren, eene onjuiste ge weest. Voor het volgend badseizoen althans heeft hij een zoodanig besluit niet genomen. De kolonel-commandant van het re giment schutterij te Rotterdam heeft de navolgende dag-order uitgevaardigd: „Het heeft Zijne Majesteit den koning behaagd, bij Icabinetsschrijven van den 7eu dezer maand. Zijne Excellentie den minis ter van binnenland8che zaken te machtigen, namens Hoogst Denzelveu aan a'llen, die tijdens de ongeregeldheden te Rotterdam in het laatst der vorige en in het begin dezer maand tot handhaving der orde hebben me- Naar Geo koes Ohnet, door I. O II 1 8 E. 17.) Hij kon niet voortgaan. Taute, die als een vulkaan kookte, viel plotseling in, aan het tooneel in den kiosk denkend: „Hij is een lichtzinnige, een bedrieger! Als een dief is hij over den muur geklommen. Ik heb hem in mijn kiosk gevonden, daar, daarAan de voeten van uw dochter „Niet aan haar voeten, maar op een stoel", verbeterde mijnheer Bernard. Aline heeft mij alles verteld". „Beklaag hen, veroordeel mijKeur hun gedrag goed, dat van overeroote onzedelijk heid getuigt!" „Maar het is uw schuld ook. Gij ver plicht hen door overgroote gestrengheid cus te bedriegen". „Mijnheer, eerlijke harten, wat er ook gebeuren mag, bedriegen nooit!" „Maar men moet redelijk ziju", ver volgde mijnheer Bernard, die .zich hoos begon te maken. Zij beminnen elkaar en gij houdt hen van elkaar af. Zij bedenken dus het onmogelijke om eikander te ont moete». Ls dit niet zeer natuurlijk? In hun plaats. „Zoucit, gij evenzoo handelen". „Het is best mogelijk". „Mijnheer, uw liefde voor uw dochter bedriegt n". „Uw stelselmatige haat maakt u blind!" „Stelselmatig liet was de eerste maal, dat iemand het gewaagd bad, de gegrondheid van baar afkeer voor alles wat met de verloren illusiën barer jeugd in verband stond, in twijfel te trekken. Het was de eerste maal, dat een stout moedige stem zich verhief tegen haar „ongeluk". Zij dacht, dat haar schoon broeder gek was geworden en zag hem ongerust aan. Wel was hij heel rood, maar hij zag er io het geheel niet opgewonden uit. Hij zeide alleen, wat hij meende. Tante Ursula zag het en gevoelde, dat baar heerschappij aan het afnemen was. „Stelselmatig! Mijn haat stelselmatig 1 Gij zijt een onvoorzichtige 1 Hoe kunt gij zoo tot mij spreken? Uwe dochter is een bedriegster geworden door tc handelen, zooals zij gehandeld herft". Mijnheer Bernard sloeg geen acht op Ursula's harde woorden, maar hij kon niet onverschillig blijven voor hetgeen zij van Aline zeide: Voor de eerste maal werd de zachtmoedige man boos. „Gij weet niet, wat gij zegt. Mijn dochter is een engei en zij lijdt, arme kleine 1 Zij is wanhopig, terwij! zij gelukkig moest zijn. Gij verstoort het geluk van haar leven en waarom? Om een zotte inbeelding, een dwaasheid, een verstandige vrouw onwaardig. Want eindelijk moet ik het zeggen, uw „ongeluk" is een be lachelijkheid 1" Bij deze miskennende woorden stootte de oude vrijster een kreet uit, die haar goeden schoonbroeder met ontzetting ver vulde. Reeds had hij berouw over zijn woorden en trad hij op tante Ursula toe, doch deze strekte de armen uit om hem af te weren. Aldus bleef zij eeu oogenblik staan als een engel, die met een vlam mend zwaard de poorten van het paradijs bewaakt, en zonder te antwoorden ver wijderde zij zich met groote schreden. Tweedracht was nu in huis heerschende geworden. Het was onmogelijk te zamen te blijveu wonen en de heer Bernard ver klaarde, dat hij met zijn vrouw en dochter het huis verlaten zon. Er was een kleine woning in de nabijheid, die men tot het eind van den zomer be trekken zou. Later zon men nadere schik kingen maken. Mijnheer Bernard deelde dit voornemeD den volgenden dag aan zijn zuster mede. Zij maakte geen enkele tegenwerping, maar sloot zich in doode.lijk zwijgen in haar kamer op. Toch moest dit alles haar ziel verscheuren. Doch terwijl zij aldus leed, verkreeg haar martelaar voor haar een nieuwen stralenkrans. Nog eenige uren en al deze goede lieden, die elkander waarlijk beminden, zouden voor altijd gescheiden zijn. Om nu nog een verzoening te weeg te brengen, zon er een wonder hebben moeten gebeuren. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1