tf KIJWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïexe fi» sa in Bit verschijnt d a g e 1 ij k sbehalve op Zoii- es» Feestdagen. AOQi1(bE^IE H l: Donderdag 10 October 1839, N\ 238. ASVERTESTIEK: rs Mure. BIMENLANBSCHE BERICHTEN. Het ongeluk van Tante Ursula. a w 1 II j VI Voo! Leidenper 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er i maanden I.OO. SBrijs per Summer 10 IVut, Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Risree!: Scheeptnakerssteeg 6= 203e Jaargang. LEinüir, 9 October. Bij Zr. Ms. besluit is henoemd lot ridder der orde ran den Nederlandschen Leeuw de heer mr. H. Van der Hoeven, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de rijks-uuiversiteit alhier. Morgen zal het vijf- en twintig jaren geleden zijn dat aan de Leidsche hoogere burgerschool, onder directie van don heer dr. D. De Loos, de eerste lessen werden gegeven. De beer De Loos is een der twee eenige directeuren van hoogere burgerscholen in ons vaderland (de Zutfensche directeur is de ander) die uit dien tijd nog in functie zijn. De heer dr. S. G. De Vries, conser vator van de handschriften der Leidsche bibliotheek, zoon van prof. De Vries, heeft voor den nieuwen cursus zijne academische werkzaamheden met eene toespraak lot zijne leerlingen in de Latijnsche taal geopend, welke, vervolgens bij de firma Brill in het licht gegeven, tot titel voertExercitationes palaeographicas in Bibliotheca Universitatis Lugduno-Batavae instaurandas indicit S. G. de Vries." Uit dit geschrift blijkt, dat dr. De Vries onder de studenten twee soorten van leerlingen telteerstbeginnende!), die nog niet met codices weten om te gaan, en aan wie hij de elementen der palaeographie onderwijst; meergevorderden, die reeds in het gebruik van cocides geoefeud zijn eu met wie hij den eeu of anderen codex haar fijn uitpluist, ten einde te onderzoeken, of hij iets nieuws geeft, hetwelk tot uitgave van eeneD betereu tekst kan worden aange wend. Zoo heeft in het afgeioopen jaar, onder leiding vau dr. De Vries, de Leidsche student C. Hofstede de Groot do varianten verzameld, welke door een hoogst merkwaar- digeu codex van Cicero, die in 1862 te Leiden door Mommsen is ontdekt geworden, worden opgeleverd. De vrucht vau dien arbeid, welke met groole zorg is geschied, zal, zoo wordt door dr. De Vries aangekondigd, spoedig in druk verschijnen. Verder doet dr. De Vries mededeelingen aangaande een anderen zeer belangrijken codex van Cicero, welke, uit een klooster van Tours met vele audere handschriften door den be- ruchten Libri gestoleD, aan Lord Ashbnrn- ham met de rest door den dief verkocht en voor grof geld na diens dood door de Parijsche Bibliotbéque nationale voor Frankrijk herwonnen is. Met de grootste welwillend heid heeft Leopold Deliele dien kostbaren codex, welke thans te Parijs is, aan den heer dr. De VrieBter bestudeering toegezonden. Het geschrift van den heer De Vries is in duidelijk en vloeiend Latijn geschreven, en zal door onze philologen met genoegen ge lezen worden, daar er veel in voorkomt, wat belangstelling wekt. [N. ft. Ct.) Bij de gister gehouden stemming is tot commissaris, uit de studenten, voor den Schouwburg gekozen de heer R. C. Six. Tot redacteur voor den studenten almanak van het Leidsch studentencorps is nog gekozen de heer O. F. A. M. Van Nispeu. De studentenroeivereeniging „Njord heeft heden haren aangekondigden wedstrijd voor novitii gehouden, voor een zeer groot deel door goed weder begunstigd. Na afloop werd door dc deelnemers een tocht gemaakt van „Rhijnzigt" naar de studentensociëteit, onder begeleiding van muziek. If IV IV EKhlTEIT. Aan de rijksuniversiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heeren G. A. Van Emden, cand. examen rechten; E. S. Hollander, cand. examen rechten; VV. Van Deurseu, cand. examen godgeleerdheid le gedeelte; D. P. A. Vcrrijp, cand. examen wis- en natuurkunde; S. J. Moorman, cand. examen geneeskunde. «FFICIBELSS BEKICHTSN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw mr. P. Verloren van Themaat, advpcaat- fiskaal voor 'e konings zee- en land macht. Bij kon. besluit is aan Joseph Alfred Ford, geb. te Darlington (Engeland), en aan Nutna Emile Béguin, geboren te Kochefort (Zwitserland), vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene bijzon dere school van voorbereidend hooger on derwijs te Voorschoten; zijn, met den 16den dezer maand, bij het korps mariniers bevorderd tot luitenant-kolonel, de kapitein J. L. Cadet, en tot kapitein, de eerste-luitenant L. FT. J. L. Vogelvanger. zijn, voor het tijdvak van 8 October 1889 tot en met 30 September 1890, be noemd tot huismeester in 's rijks krankzin nigengesticht te Medemblik, K. Warburg, en tot huismeesteres, zijne echlgenoote C. A. Bazendijk. De Staatscourant van 9 dezer bevat 1° een koninklijk besluit van 27 Sept. jl. houdende dat de derde uitgave der Neder- landsche Pliarmacopee, dcor den minister van binnenlandsche zaken gewaarmerkt, wordt vastgesteld en het tijdstip van invoering be paald op 1 Juli 1890; met dat tijdstip ver valt de tweede uitgave, vastgesteld bij kon. besluit van 31 Dec. 1871. De middelen, in de Phartnacopee met een kruistteken aange duid, behoeven niet in elke apotheek voor handen te zijn; 2° een koninklijk besluit van gelijke dagteekening, tot nadere aanwijzing van de geneesmiddelen, bedoeld in het vierde lid van art. 9 der wet van 1 Juni 1865 [Staatsblad nr. 60). Onder de werken, die, volgens de overeenkomst tusschen den staat en de ex ploitatie-maatschappij, door de maatschappij voor rekening van den staat zullen worden uitgevoerd, behoort ook „de uitbreiding van het station te Rotterdam (Beurs)," Gisterenvoormiddag werd het tweeja rig dochtertje eener baanwachterts onder de gemeente Kethel en Spalaud door een trein aangereden en aan het hoofd verwond. De kleine was aan het oog der moeder ont snapt en onbemerkt op de spoorbaan geko men. Na voorloopig te zijn verbonden, is bet kind met denzelfden trein naar Delft overgebracht eu ter verdere verpleging in gasthuis aldaar opgenomen. [D. Ct.) De vischsloep Op Hoop van Zegen kwam te Middelbarnis te huis met het treu rig bericht dat een der oudste opvarenden, L. Van der Put, door eene stortzee was overboord geslagen en verdronken. Het was zijn laatste zeereis; hij zou zijne overige levensdagen op den wal doorbrengen. Een jongeling te Maasland, die in de vorige week zich in den voet schoot enBin stede op de hulp van een geneeskundige te vertrouwen, den bijstand eener zoogenaamde pleister-juffrouw inriep, is dezer dagen aan bloedvergiftiging gestorven. Maandagmiddag is te Leimuiden de vrouw van den watermolenaar v. H. bij den moleuboezem te water geraakt, en, door de zuiging meegevoerd, in den vijzel te rechtgekomen. Onraad aan den molen be speurende, merkte de man het ongeval en moest zijne vrouw gehavend uit den vijzel trekken. Zij was een lijk. De Hollandsche Maatschappij van Fraais Kunsten en Wetenschappen hield, nadat twee jaren in gedwongen rust zijn voorbijgegaan, Vrijdag jl. weder eene ver gadering. Het uittreden der afd. Rotterdam eu Dordrecht, de staat van ontbinding, waarin de afd. Leiden verkeerde, hadden ten vorigeu jare eene vergadering onwensche- lijk gemaakt. Amsterdam had altijd het vaste voornemen behouden, het vaandel trouw te blijven en verscheidene pogingen gedaan tot reorganisatie der maatschappij. Nu was door het krachtige optreden van prof. dr. Jan Ten Brink de afdeeling Leiden weer geconstitueerd eu was een nieuwe wet voorgesteld. Die afdeeling telt weder 70, de maat schappij 220 leden en vast is men weder besloten op den ingeslagen weg voort te gaan en hoopt men in de toekomst weder verslagen te kunnen uitbrengen, die getui gen van uitbreiding en bloei. Dr. Jan Ten Brink is tot algemeen voor zitter gekozen, de heer Emile Seipgens zal als algemeen secretaris optreden. De wet zal niet in algemeene herziening der artikelen ondergaan, doch men zal zich bepalen tot de volgende hoofdbeginselen: 1°. „het uit schrijven van prijsvragen, enz. wordt voor loopig gestaakt;" 2°. „de algemeene verga dering zal om de twee jaren beurtelings te Amsterdam en te Leiden samenkomen;" 3°. „de voorzittende afdeeling blijft die hoeda nigheid bekleeden gedurende twee jaren." De algemeene vergadering besloot echter zich de bevoegdheid voor te behouden om bij voorkomende gelegenheden een verdienstelij ken schrijver of uitgever eene onderscheiding toe te kennen. FEUILLETON. Naar Georges Ohnet, door LOUISE. 16.) De oude vrijster was niet zoodra tot deze gevolgtrekking gekomen of zij trad op de deur van den kiosk toe, opende dien en bleef met opgeheven armen voor het schouwspel staan, dat zich hier aan haar oogen vertoonde. Op een der stoelen zat kapitein Roger met tante Ursula's schoothondje vast in slaap op zijn knieën. Tegenover hem zat Aline te borduren. In een oogenblik had zij alles overzieu. Toen Aline haar tante had zien binnen komen, was zij opgestaan en had zij een kreet geuit. Roger was plotseling overeind gesprongen zonder aan het schoothondje te denken, dat daardoor op den grond rolde en bitterlijk begon te janken. Aline ontvlood door de deur, Roger door het venster en tante Ursula stond alleen in den kiosk met haar hondje, dat haar scheen te vragen, van waar zij zoo plotseling ge komen was. Do oude vrijster, aan woede ten prooi, stortte zich op het dier, dat haar ver trouwen zoo jammerlijk te schande gemaakt had en het met haar parasol duchtig kas tijdende, riep zij uit: „Gij verraderlijk monster! Gij laat u vleien en liefkozen door dien vijand in plaats van te bijten, te blaffen en het geheele huis in opstand te brengen 1" Ten besluite wierp zij hem deu stok van haar gebroken parasol op het lijf en met groote stappen weder op het huis toe- schrijdend, zeide zij: „Zie dan nu, hoe men met mij spot 1 Met is goedwij zullen zien!'' Zij trad de loods binnen, waar de tuin man zijn gereedschap geborgen hield, nam een plank, spijkers en een hamer en Aline hoorde haar de vensters van den kiosk toespijkeren. Het klonk haar in de ooren alsof men haar geluk begroef, haar scheidde van alles wat haar dierbaar was. Zij weende en, wat zij nog nimmer gedaan had, om zich over tante Ursula te be klagen, wierp zij zich in de armen barer moeder. Haar vader begreep er de reden van. Mij was een niterst goedhartig man, maar van vervolging en dwang had hij een af schuw. Hij had alles goed gevonden sedert den dag, waarop hij aan zijn met oranje- bloeisem getooide bruid deu arm had ge boden, hij had den heldhafligen Louis als eeu martelaar helpen vreezen, bij had de zich telkens herhalende aanvallen van droef geestigheid in zijn schoonzuster met geduld verdragen, maar hij kon niet uitstaan, dat zijn dochter roode oogen r.ad of er slecht uitzag. Hij, die acht dagen lang geaarzeld had, alvorens hij zijn schoonzuster durfde be kennen, dat zijn dochter een militair be minde, schroomde thans niet de diep gewonde oude vrijster met haar prikkelbaar humeur openlijk aan te vallen. Hij nam haar onder de groote kastanje- hoornen ter zijde en zonder inleiding begon hij„De positie, waarin gij ons allen sedert eenige wekeu doet verkeeren, is zeer pijnlijk. Denkt ge, dal er geen kans zou beslaan, deze zaak met meer voldoening te regelen Flier zweeg de nog altijd schroomvallige man en Ursula, die hem in sprakelooze verbazing had aangehoord, wierp hem een verschrikkelijken blik toe. Haar lippen bewogen zich alsof zij ging spreken, maar zij hield zich in en haar trekken door somberen toorn samengetrokken, scheen zij besloten alles tot het einde toe aan te hooren, wat haar schoonbroeder te zeg gen had. De heer Bernard bemerkte het, doch vervolgde moedig: „Gij weet hoeveel wij van u houden. Wij deelen in uw verdriet. Er is geen enkele smart, die geen weer klank in ons bart vindt, maar oprecht gesproken, vreest ge niet, dat ge in anti pathie tegen een zekere klasse in de maatschappij u te ver laat medeslepen Gij hebt zonder twijfel duizend gegronde redenen om zekere personen van uw vriend schap uit te sluiten, maar men moet uit zonderingen weten te maken. Er zijn overal goede lieden en de keus van mijn dochter is voorzeker minder afkeurenswaardig, dan gij denkt. Deze jonge man [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1