De officieren van administratie 2de kl. C. V. Veldman en J. P. Zur Mühlen, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. BfflNENLANDSGHE BERICHTEN. BOTESLANDSCHE BERICHTEN. I Daarentegen hoopt ue sultan dat de Spaansche regeering het mogelijke zal doen om van de Engelsche regeering te verkrijgen de uitlevering van een Spaansche onderdaan, die te Tauger een Moor vermoord heeft, en iu het tegenovergestelde geval eene schade vergoeding voor de familie van den Moor. m wt ««ca rs ac*« ontwerp were! geschreven, of de helderheid, waarmede die enorme eruditie is verwerkt; de oprechtheid, waarmee de moeilijkheden der tegenstanders worden voorgesteld en toe gelicht, of de scherpzinnigheid, waarmede za worden weerlegd en vernietigd. De uit slag van het pleidooi is dan ook niet twij felachtig: na de lezing erkent rnen gaarne niet den promotor, dat deze verhandeling de echtheid van het Xde boek der Plini- aansche brieven voorgoed heeft bewezen, alle ernstige moeilijkheden voorgoed heeft opgelost, eiken redelijken twijfel voorgoed heeft onmogelijk gemaakt. Moge de eerw. heer Wilde volgens den wensch, door zijn promotor geuit, zich blij ven toewijden aan de studie der klassieke letteren, dan gaat voorzeker ook de belofte in vervulling: //dat de nieuwe doctor een maal zal behooren tot die roemvolle Neder landers, wier namen door alle minnaars der oude talen met eerbied worden genoemd". MEÏTCSEEEE BKUCBTGK. Bij kon. besluit zijn, benoemd tot lid van het college van curatoren der rijks-univer siteit a. te Leiden, mr. O. W. Star Numan; b. te Utrecht, mr. H. Roijaards van Scherpenzeel c. te Groningen, mr. J. II. Geertse- ma Czn is aan Edmund Huber, geb. te Wallen- stadt (Zwitserland), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederland- sche zeeschepen, met uitzondering van oor logsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakomc zijn bevorderd tot kapitein ter zee, de kapiteiu-luitenant ter zee F. J. Slokhuyzen, tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee 1ste kl. A. F. J. Frackere, en tot luiteDaut ter zee 1ste kl., de luitenant ter zee 2de kl. J. M, P. Kluit; is de heer dr. L. W. G. De Roo, laat stelijk directeur van financiën in Neder- landsch-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen; is atn Zr. Ms. adjadant-geueraa! jhr. G. M. Verspyck, gepensionneerd luitenant-ge neraal titulair van het leger in Nederlandsch- Indië, vergunning verleend tot het aanne men van de onderscheidingsteekenen van ridder eerste klasse der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den shah van Perzië geschonken. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 5 October geen audiën tie verleenen. Het hoofdbestuur van het genootschap van nijverheid in Groningen heeft besloten een adres te zenden aan den minister van financiën, inhoudende het verzoek tot af schaffing van den zontaccijns. Ook de Eigaro, tot wier medewerkers Damas behoorde, wijdt een woord van waar deering aan den overleden hoofdredacteur van het D.v. Z.-H. en's Or., die het blad den leider der royalistische partij in Neder land noemt. De heer E. ïhiange, adjunct-ingenieur bij de Ned. Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij te Lorenzo Marquez, is, naar de Ingenieur verneemt, benoemd tot staats- ingenieur van den Oranje-Vrijstaat. De werkzaamheden aan den Slaperdijk door den Haarlemmermeerpolder zullen zoo spoedig mogelijk hervat worden. De tfput- bazen" zijn reeds om werkvolk uit. Het proefstuk, dat slechts 25 centimeter gezakt is, zal nu tot aan de Kruisvaart worden doorgetrokken; tevens zal het kanaal erlangs gegraven worden. Daarna wordt de dijk in de andere richting verder aangelegd. [Amst. Ct.) Donderdag zijn een paar werklieden, die hadden willen doorwerken, zooals De Maasbode thans nog mededeelt, ernstig mishandeld. Op de Kruiskade werd o. a. Donderdag avond een man in bewusteloozen toestand gevonden. Toen hij, na door een gentes- kundige behandeld te zijn, weer bijkwam, verklaarde hij, dat hij door weikstakers was mishandeld geworden. Het bataljon schutterij, dat Vrijdagmiddag opkwam, werd 's avonds te 8 uur door een ander vervangen, dat tot Zaterdagmorgen 6 uur in dienst bleef, liet toen opgekomen bleef tot 12 uur in dienst en werd alstoen weer door een ander bataljon afgelost. Aan de schutters werd door het gemeente I bestuur bier en brood uitgereikt. De huzaren te 's Gravenhage, boewei nog niet ontboden, zijn aldaar geconsigneerd. De handelsvereeniging en hel Entrepót te Fijenoorj zijn Vrijdagnacht door eigen volk bewaakt. Zatermorgen heeft het gemeentebestuur de opengebroken straten op den Schiedamscheii- dijk, Nienwsteeg, enz. laten dichten. Ook is de straat op de Leuvehaven, die vanwege openbare werken opengebroken was, dicht gemaakt. Op verschillende punten langs de kaden waren Zaterdag afdeelingen schutterij opge steld, terwijl bovendien voortdurend door schutterij en politie werd gepatrouilleerd. Door de socialisten worden voortdurend geschriften en liederen onder het volk verspreid. Zij zijn z, er ntevreden, dat zij j op de vergadering in het Verkooplokaal niet j werden toegelaten. Zij hielden Vrijdagavond in hun lokaal cp de Binnenrotte eene bijeenkomst. j Gewapende sloepen, uitgezet door Rheuus, i kruisten ook Zaterdag wederom op de rivier. Het ss. Ouse vertrok Zaterdag met mede neming van haar gewone werkvolk naar Schiedam, om aldaar te lossen. Naar De Maasbode verneemt, heeft Burns, de bekende leider der jongste Londensche werkstaking, f 3000 gezonden, ter onder steuning der werkstakers. Vrijdag zou bet geld onder sommigen van hen uitge deeld zijn. Het is gisteren te Rotterdam gedu rende den gelieeleu avond en nacht langs de kaden en in de stad rustig gebleven. Het stoomschip Gelderland, van de Rot terscke Lloydnaar Atjeh bestemd, zal niet kunnen vertrekken, omdat men, tengevolge van de werkstaking, niet niet den arbeid aan boord gereed is kunnen komen. De Nordd. Allg. Zeitung zegt in een kort opstel over de werkstaking te Rotter damHet verdient de bijzondere aandacht, dat de organen der openbare orde onmid dellijk krachtig zijn opgekomen tegen elke gewelddadige verhindering van den arbeid der niet-werkstakers, en dat de werkstakers niets willen te doen hebben met de socia listen. Uit Rotterdam wordt aan de Bord. Ct. het volgend treurig ongeval gemeld: De verificateur der in- en uitgaande rechteu H. I. aldaar, die jl. Donderdag had dienst gedaan op de, dien dag naar Hull vertrek kende stoomboot, was 's avonds niet in zijn gezin teruggekeerd. Vergeefs werden aller- wege nasporiugeu gedaan, tot er Zaterdag ochtend te Rotterdam een telegram uit Huil werd ontvangen, meldende dat het lijk van bedoelden ambtenaar in het ruim der stoom boot was gevonden. Vermoedelijk is hij, vóór het vertrek der boot, door het luik gevallen. Hij laat eene weduwe met vijf kiuderen na. Te Gorinchem is overladen de heer dr. J. H. Slothouber, conrector aan het gymnasium aldaar, eu benoemd tot rector te Gouda. In den namiddag van den 27en brak de dijk van den polder Mijzen, onder de gemeente Ursum, Avenboru, en Groot- Scher mer behooreude, door. Het water zette in een oogwenk den ganschen polder, waarin wel een honderdtal boerderijen staan, geheel blank en wast nog. Vrijdagavond stond het reeds een paar voet hoog in de huizen. De bewoners v mchtten naar den zolder en wor den van daar zooveel mogelijk met pramen gered, evenals het vee. Persoonlijke onge lukken zijn, zoover bekend, nog niet voor gevallen. Voor de betrekking van gemeeiitebode te Amerongen, op eene jaarwedde van f 160, hebben zich meer dan 50 sollicitanten aan gemeld. De ritmeester Strick van Linschoten te Deventer had bij de manoeuvres het ongeluk een arm te breken. Ui* SS 1L tut B jta. Ingevolge de menigvuldige gevallen van hondsdolheid en van ziekte- en sterfge vallen aan lyssa, is door '-en aantal leden van den provincialen raad van Brabant het voorstel gedaan tot stichting van een hospi taal Pasteur te Brussel. Dit voorstel is in handen gesteld eener commissie, die daarom trent in de eerstvolgende bijeenkomst van den raad rapport zal uitbrengen. Te Brussel zijn een menigte valsehe tweefrauksstukken iu omloop, dragende het jaartal 1867 en de beeltenis van Leopold II. De stukkeu zijn boven en onder doorge zaagd, het binnenste is er uitgenomen en vervangen door een plaaije wit koper. De vervalsching is zeer moeielijk te ontdekken. SS IS SC k. 4 n Sir Aaron Isaac is Zaterdag tot lord- mayor van Mergry (Ierland) gekozen. Een pachter is Zaterdag in de nabijheid van Korstroven vermoord. Zijn vader en zuster werden ernstig gewond. Een persoon is in hechtenis genomen. Het u Iron and Steel Institute" heeft kennis genomen van een zeer uitgewerkt plan voor eene brug over liet kanaal, ingediend door den i eer Schneiders, Tan üreuzot, en Hersent, oud-voorzitter der vereeniging van Fransche civiol-ingenieurs. De brug zou geslagen worden van een punt bij Kaap Gris Nez, over de Colbait en Varnebanken naar Folkestone, De brug zou van staal worden gebouwd, waartoe I millioen ton noodig zou zijn, en de gezamen lijke kosten worden geraamd op 860 millioen free. Ter voltooiing van de onderneming wordt een tijd van tien jaar noodig geacht. Bij het ontwerp waren kostbare en met groote zorg vervaardigde teekeuiugen gevoegd. IktiltlKKlJX. De heer Carnot heeft Zaterdag de leden van het congres voor koophandel ontvangen, Op eene toespraak van den heer Pourie. antwoordde de president der republiek, dat hij de rapporten en besluiten van het con gres zou lezen met al de aandacht, welke de behaadeide belangrijke vraagpunten ver dienen. De heer Carnot uitte den wensen, dat die vraagpunten, evenals alle waarbij de handel is betrokken, in het aanstaande Fransche parlement rijpelijk zullen worden overwogen. Nu de republikeiusche begin selen zijn bevestigd, behoort meer plaats te worden ingeruimd voor de practische zaken daardoor zal de vredelievende ontwikkeling van frankrijk worden bevorderd. De heer Jules Ferry heeft een uitvoerig manifest tot zijne kiezers gericht. Hij be schuldigt zijne tegenstanders, zoowel cleri- calen als monarchisten en Boulangisten, van omkooperij bij de verkiezingen, en doet een krachtig beroep op da republikeinsche eens gezindheid tegen de reactionaire coalitie. De heer Jules Ferry heeft voor alle candidatnren, welke hom voor de herstem mingen in Frankrijk zijn aangeboden, be dankt. De leider der opportunisten zal dus geen zitting nemen in de nieuwe kamer. In een aan zijne kiezers van Moutmarlre gericht manifest komt generaal Boulanger nadrukkelijk op tegen liet besluit der com missie, waarbij de op hem uitgebrachte stemmen nietig zijn verklaard. Donderdagavond heeft in het Cirque Fernando eene protest-meeting plaats jgehad van het revisionistische comité van Mont- martre. Er was een geweldig tumult en verscheidene sprekers konden niet aan het woord komen. Laisant eu Déronlède, die eerst tegen 11 ure kwamen, wisten zich te doen verstaan en protesteerden heftig tegen de ongeldig-verklariug der verkiezing van den generaal. In de zaal hadden 1104 botsiugen plaats, doch de.poltie schijnt niet tusschen- beiden te zijn gekomen, wel daarbuiten, waar de vrienden vau Déronlède dezen een ovatie wilden brengen. Zij werden door de politie uiteengedreven. Donderdag hielden de kiezers van het kanton Neuilly eene openbare vergadering te Clichy, waar de heer Antoine, de vroe gere afgevaardigde van Metz 1 aar den Duitschen rijksdag, zijne denkbeelden en zijn programma zon uiteenzetten en werd dan ook zijne kandidatuur uitgeroepen. De Bou langisten, die op allerhande wijzen getracht hadden dit te beletten, verlieten verwoed de zaal en posteerden zich op den hoek eeuer straat, welke de heer Autoine moest inslaan om naar Neuilly terug te keeren. 'i'oen bet rijtuig, waarin hij gezeten was, voorbij kwam, stormden zij er op los, ouder de uitroepen vanTer dood 1 Ter dooden het werpen van steeneu, waardoor de ruiten van liet rijtuig vernield werden, terwijl zij verder nog trachten om het rijtuig zelf om ver te werpen. De koetsier wist echter, door het leggen der zweep over zijne paar den, aan het gevaar te ontsnappen. De generaal Faidherbe is Zaterdagmor gen overleden. - De Fransche vereeniging vau inge nieurs heeft den leden van het Britsche IJzer- eu Stanlinstituut op den Eitfeltoreu een dejeuner aangeboden van 300 couverts. De heer Eillel dronk op de goede betrek kingen tusschen de Frauscheu en de E11- gelschen //die zich door hunne grootsche bouwwerken waardige mededingeis vau el kaar hebben getoond". De graaf van Vlaanderen is Donderdag uit Lugano te Parijs aangekomen, waar hij incognito eenige dagen dacht door te brengen. DeEiffeltoreiijdie minder dan 7,001,000 fres. heeft gekost, had op 24 September reeds 5,045,146 fres. aan ontvangsten op. geleverd. Men kan dus over den ijzeren reus tevreden zijn. «fff j es - De ministerraad, voorgezeten door den heer Sagasta, heeft goedgekeurd het arrest ven den raad van state, waarbij de schor sing van de vierentwintig leden van den gemeenteraad van Madrid, door den prefekt van Madrid uitgesproken, bevestigd wordt. De regeering zal voor de rechtbank dagen de raadsleden wier financieel beheer en administratieve handelingen, in het rapport van den prefect vermeld, den raad van state voldoende zijn voorgekomen om gestrenge vervolgingen te motiveeren. De Spaansche gezant te 'langer heeft getelegrafeerd dat de sultan na kennis ge nomen te hebben van den driedubbelen eisch van Spanje, besloten heeft dat de bemanning van de bark Mtquel Teresa in vrijheid ge steld zal worden en dat, als het schip in beslag genomen is zonder grond, de Kabylen gestraft zullen worden en gedwongen tot het betalen van eene schadevergoedingmaar dat hij, ais de in beslagneming gerechtvaar digd wordt, hoopt dat de Spaansche regee ring den schuldigen eene straf zal opleggen om andere daden vau smokkelarij te voor- komen. De sultan belooft eene schadeloosstelling j en de bestraffing van de overheden, die een Spaaiiscli schip bij Agadir in beslag genomen I nebben, alsook de terechtstelling van den moordenaar eener Spaansche vrouw te I Casablanca. De ministerraad beschouwt hetSpaausch— Marokkaansch geschil als geëindigd. De gezant is dan ook gemachtigd de geschenken der regentes en zijne geloofsbrieven den sultan aan te bieden. IT A ILSE. Koning Humbert is op het veruemen van het ongeluk te Milaan van Monza daar heen vertrokken; hij bezocht de gewonden in het hospitaal. ZWITSEREAK». Iu de bondsvergaderzaal te Genève heeft een diefstal plaats gehad, ditmaal een som van 4200 gld. Het geval trekt aandacht omdat dit de tweede diefstal is, die daar in korten tijd werd gepleegd. De politie heeft geenerlei aanwijzing voor den dader. DSlTICilLiit». De Duitsche regeering zal bij de aan staande begrooting een krediet van 80,000 mark vragen voor het internationaal genees kundig congres, dat het volgende jaar te Berlijn zal worden gehouden. Volgens een officieele mededeeling zal de aanstaande zitting van den rijksdag reeds vdór het Kerstfeest worden gesloten, en zullen spoedig daarop de verkiezingen wor den gehouden. De Post verklaart, krachtens ontvangen inlichtingen, dat het bericht betreffende de aftreding van graaf Munster als gezant te Parijs, niets anders is dan een verziusel. Het gezantschap uit Zanzibar heeft voor deu keizer en prins Von Bismarck gouden, zilveren en ivoren geschenken van den sultan medegebracht. De Duitsche consul te Zanzibar, de heer Miekaelis, op dit oogen- blik te Wiesbaden verblijf houdende, is van daar overgekomen om met het gezantschap te conf'ereeren. De koningin van Roumanie, die de laatste zomerreken te Domburg doorbracht en daarna bij hare moeder, de vorstin- weduwe V011 Wied, verblijf hield, is inet hare moeder te Wiesbaden aangekomen om zich onder behandeling van dr. Mezger te sl ellen, OOSTENRIJK. De Times spreekt tegen, dat de twee Oü8teurijksche officiereu, die tijdens de leger- oefeningen te Jaroslau in Gallicië vermoord werden, politieke slachtoffers zouden zijn» Twee Oostenrijksche deserteurs worden ver dacht, de officieren vermoord te hebben/ enkel met het doel, beu te berooveu. Zij zijn te Lublin gevat en Oostenrijk, heeft der Russische regeering hunne uitlevering ge- vraagd.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2