BIMENLAND80HE BERICHTEN. mv m. sa» «3 sa» m- M. J «r* i» 9HB. ',-ï ■- zijne gaven in zijne bevordering cum laude tot doctor in de beide rechten. Van Hogendorp vestigde zich te 's Gra- venhage; de rechtspraktijk trok hem weinig aan. Te meer evenwel de studie in de let teren, en als adjunct-commies aan het de partement van koloniën vond hij daartoe gelegenheid. Doch hij wilde méér van de wereld zien. Naar Zuid-Afrika werd het oog gericht, waar hij de rechtspraktijk wel op vatten moest en voor de journalistiek werken ging. Hij vatte in de Transvaal eene groote voorliefde voor de Boeren" op tu hunne zaak werd van toen af steeds door hem behartigd. Later, te Parijs bij een der banken ge plaatst, werd hem eene zending naar Canada opgedragen en ook daar verzuimde hij niet, land en volk te leeren kennen. Met kroon prins Willem van Oranje was Van Ilogen dorp zeer bevriend. Teruggekeerd in 't va derland zocht hij weder eeu nuttigen werk kring en vond dien later als directeur van de IJsel-stoomtramwegmaatschappij. Doch steeds bleven zijn hart eu zijne pen aan de letteren verbonden en weldra werd hij meer en meer bekend als de schrijver van de „iiaagscho Omtrekken" in Het Vaderland. Dez-lfde omtrexken vonden eene plaats in het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra- venhage toen hij als hoofdredacteur van dat blad was opgetreden. Ze werden ook ddar steens gaarne gelezen en ademden enkele dier hoofdartikelen een critiseerenden geest ze legden getuigenis af van groote belezen heid, veelzijdige kennis, fijn gevoel en groote liefde voor ons vaderland en ons vorstenhuis. Getrouwheid aan de groote beginselen, waar door Nederland, onder eu door Oranje, werd wat het is dht was een der schoone ken merken van Mr. Frederik Van Hogendorp. Het Dagblad van Zuid-Holland en's Gra rentage zelf, eene vluchtige levensschets van den overledene gevende, zegt aan het slot daarvan „Op ons allen heeft hij steeds den indruk gemaakt van te bezitten een hart van goud, een verstand zooals snaar aan weinigen wordt geschonken eu een gemoed, vatbaar voor de edelste indrukken. De hooge vereering, waarmee hij steeds sprak van zijne moeder, die hij schier verafgoodde, en van zijn ont slapen vadei', wiens leiding en wiens Oranje- lievende begrippen hij steeds dankbaar herdacht en roemde, bewees voor de teeder- heicl van zijn gemoed, van welke zoo menige andere trek, ook jegens den armen en be proefden, aandoenlijk getuigde. De nage dachtenis van zulk een rijkbegaafde, van zulk een vurig en ridderlijk strijder voor recht en waarheid, moet en zal in eere worden gehouden. „En wat ons betreft, wij hopen de be ginselen, waaraan de Van Hogendorpen en de Van Stirums, uit wier bloed de ontslapene van vader- en moederszijde sproot, steeds gehecht zich toonden, en die op de innigste vereeniging van Oranje en Nederland gericht zijn, te blijven verdedigen. Dat zal zeker wel eene hulde zijn, welke mr. Frederik Van Hogendorp, had hij nog iets van ons kunnen vrngen, voor zich van ons zou hebben gewenscht!" OFFICIKEL.E ISEUICai 3'ES. Bij besluit van den 24en dezer is door Z. M. bevorderd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, C. M. E. G' graaf Van Bylandt, Zijner Majesteits buitengewone gezant en gevol machtigde minister bij het Britsche hof. Bij kon, besl. is goedgekeurd, dat in bet bij kon. besl. van 12 Aug. 1888 goedge keurde reglement der levensverzekering maatschappij Haarlem, gevestigd te Haarlem, in plaats van de woorden „en eene verkla ring" worde gelezen „en zoo mogelijk eene verklaring"; is S. E. IJpey benoemd tot burgemeester der gemeente Kethel en Spaland; is, met ingang van 15 October, aan jhr. mr. W. Th. Van Doorn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Naaldwijk en van De Lier; is aan de drie hi ;rna vermelde hoofdoffi cieren pensioen toegekend tot het bedrag als achter ieders naam is vermeld: J. IL Folkerts, op aanvrage, luitenant-kolonel, provinciale-adjudant in Zeeland, f 1800; H. J. G, Furstner, idem in Zuid-Holland, f 1737; D. H. P. Van Bothnia Andreae, kolonel, plaatselijke commandant te Amster dam, f2200; zijn 1°. benoemdbij den gen. staf, tot kol., de luit.-kol. A. Kool, van dien staf; bij den prov. staf, tot luit.-kol., de maj. G. F. Zurich, prov.-adj. in N.-Holland; tot maj., prov.-adj. respect, in Zeeland en in Z. Holland, de kapts. D. J. H. Van Aken, van het le reg. inf., en G. Glockener Brousson, van het reg. gren. en jag.bij den plaats, staf, tol kol., de luit.-kol., met titul. rang van kol., E. F. C. A. Henc kens, plaats.-comm. te 's Gravenhage; tot luit.-kol., plaats.-comm. te Utrecht, de maj. H. If. F. Salomon, van het 5e reg. inf.; 2°. met ingang van 1 Oct. a. s. in zijnen rang overgeplaatst bij den gen. staf, de kapt. J. A. Roelofs, van het öe reg. inf.; 3°. in rang en betrekking verplaatst naar Am sterdam, de luit. kol. A. J. F. Kochell, plaats.-comm. te Utrecht; 4°. met ingang van 1 Oct. a. a. heiast met de functiën van chef van den staf bij de le uiv. inf., de kapt. A. J. Prins, van het 4c reg. inf., die bij kon. 'oesl. van 23 April jl. n°. 46 is overgeplaatst bij den gen. staf. In de gisteren gehouden zitting san de tweede kamer werd het ontwerp tót wij ziging van de Indische begroeting van 1889 (uitbreiding van het personeel hij den plan tentuin te Buitenzorg) aangenomen met 72 tegen 9 stemmen. Bij den senaat van het Delftsche studentencorps hebben zich 42 novitii aan gemeld, waaraan zullen sludeeren 3 voor technoloog, 11 voor civiel ingenieur, 9 voor werktuigkundig ingenieur, 1 voor scheeps bouw en werktuigkundig ingenieur, 4 voor mijningenieur, 2 voor civiel- en werktuig kundig ingenieur eu 12 voor Oost-Indisch ambtenaar. Bij de eerste inschrijf ing voor nieuwe leden van het Amsterdamsch stu'i'enten-korps, hebben zich 62 novitii aangemeld. - Het aantal a. s. leden van het Gro- mngsch studentencorps bedraagt 39. De laatst bestede prijzen voor haring waren, te Katwijk aan Zee, voor stenrha- ring f 10 h f 11 per 1000 stuks eu f8.70 voor volle pekelharing en f6.50 ijle id. per ton. De prijzen voor haring te Noordwijk aan Zee het laatst verkocht beliepen voor steurharing f 6 a 6} per ton zonder fust en f10 h 11 per 1000 stuks. De geheele vloot aldaar is op 2 schuiten na van de tweede reis of binnen of hier aangekomen. Over het algemeen is de vangst ruim, en ofschoon veel aftrek vooral voor pekelharing zijn de prijzen laag. De werkster A. v. 't W. uit Aarlan- derveen, had zich gisteren voor de arron- dissements rechtbank te 's Gravenhage te verantwoorden voor het steleu van twee bankbiljetten van f 100, uit een bonheur du jour, staande ten huize van haren meester op tene kamer door een lodger bewoond. Bij het stelen van het eerste bankbiljet in de maand Augustus jl. was genoemd meu belstuk vermoedelijk aiet gesloten. Toen zij echter in September daaraanvolgende het tweede bankbiljet stal, maakte zij gebruik van een valsehen sleutel. Het geld bad zij volgens hare bekentenis besteed aan tal van overtollige zaken en verder voor een reisje naar Arnhem. Snbstituut-officier van justitie mr. Ort vorderde voor den zijns inziens brutalen diefstal 9 maande» gevangenisstraf. Mr. Hauekuyk wees op de verleiding waarin beklaagde de eerste maal, geprikkeld door vrouwelijke nieuwsgierigheid, had bloot gestaan en achtte de herhaling van den diefstal een zeer verklaarbaar verschijnsel. Had zeide pleiter de eerste maal de kast niet opengestaan, deze vrouw zou ver moedelijk nimmer op de bank der beklaagden plaats hebben genomen. Zijn edel gestrenge riep daarom met nadruk de clementio van de rechtbank voor deze beklaagde en hare twee jeugdige kinderen, in. J. L. sjouwer bij de fabriek van de firma B. op de Lange Gracht te Leiden, stond vervolgens terecht wegens diefstal van eenige stukken koper, tin en antimonium, ten na- deele zijns meesters in de maand Mei jongstleden. Hij bekende dert diefstal 's nachts met behulp van een schuitje te hebben ge pleegd en door armoede daartoe gedreven te zijn. Hij had namelijk in Maart 1888 kokend ood over het been gekregen en was tot Juni daaraanvolgende zonder eenige ver diensten of onderstand geweest, tengevolge waarvan hij en ziju gezin met vijf kinderen nog steeds in grooten nood verkeerden. Substituut-officier van justitie vorderde 9 maanden gevangenisstraf. Dezelde beklaagde stond daarna nogmaals terecht met een kameraad, N. geheeten, voor het plegen van soortgelijke feiten. Zij hadden namelijk ijzerwerk naar eene boot moeten vervoeren en toen eenige ornamentstukken van de lading ontvreemd en verkocht. Substituul-olficier mr. Ort requireerde voor den eersten beklaagde 3 eu voor den tweeden 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Donderdag. De aangekondigde werkstaking der boot- en scheepswt-rkers te Rotterdam is, sedert gisterennacht twaalf uur, werkelijk uitgebroken. Reeds vroeg in den morgen trok eene bende, uaar gissing eeu 5UU inau sterk, langs de Weeter en Willemskaden, om overal het werk te doen ophouden, wat haar maar as te wel gelukte. Later trok deze bende zelf! n iar boei 24 tusschen Delftshaven en Schiedam, alwaar gisterennacht gewerkt was, om ook de aldaar bezig zijnde werklieden tot de staking over te halen. Van uit het politiebureau in de Witte de Withstraat vertrokken herhaaldelijk sterke escouades agenten om de orde, welke tot dusverre niet verstoord werd, te handhaven. In de eergisteravond gehouden vergadering op de Binnenrotte voerde Asdouk uit 's-Hage het woord. Op deze vergadering werd niemand, die geen hooi- of graanwerker was, toegelaten. Ten einde dit mogelijk te maken, hadden zich hij de deur een paar reeds bejaarde bootwerkers geposteerd. Indien dezen be slisten, dat de persoon, die binnen wenschte te gaan, geen bootwerker was, dan werd de toegang zonder pardon geweigerd. Voor het gebouw stonden een paar nieuwsgierigen. Op de vergadering zelve ging het nogai rumoerig toe. Geen timmerman maaktijveriger gebruik van zijn hamer, dan zulks de voor zitter dier vergadering eergisteravond deed. En het is mogelijk daaraan eu aan het dikwerf herhaald geroep om orde en om stilte te danken geweest, dat de vergadering een eenigzins ordelijk karakter heeft kunnen be houden. Alhoewel de meeniugen over de gestelde eisehen tamelijk verschillend waren, werd het besluit tot stakiug, met algemeene stemmen op vier na, genomen. Asdonk voerde bijna onophoudelijk het woord. Op felle socialistische wijze werd door hem het eergisteren verschenen'manifest aan de werklieden gehekeld. Leugens, leugens en niets anders, was volgens hem de gansche inhoud van dit manifest, dat enkel verspreid was met het doel om de werklieden te mis leiden. Vooral werd het door hem ook aangevallen, omdat het stnk niet ODderteekend was. Dat was inderdaad een zwakke zijde van het stuk. Vertier werd nog besloten den patroons kennis te geven, dat zij Vrijdagmiddag véér 2 uren hunne tegenvoorstellen kunnen inzenden bij» het „comité," eu dat deze alsdan in eene des avonds te houdeu vergadering in over weging zullen worden genomen. Eergisteravond hielden ook de expeditie werkers eene vergadering; ook daar werd tot werkstaking besloten. De eisehen zijn verhoogiug van loon tot f 2.50 per dag. Werktijd van 7 uur s' morgeus tot 7 uur 's avonds met een uur schafttijd. Werk na 7 uur 's avonds 25 ceuts per uur. Indien door de patroons deze eisehen niet worden ingewilligd, zal hedeuuamiddag te 4 uren de werkstaking ook onder de expeditie werkers een aanvang nemen. Vrij algemeen is het gerucht verspreid, dat ook de sleepers oru loonsverhooging zullen vragen. De bovengemelde bende, die, al rond trekkend, onder beding van Asdonk, en aan houdend in sterkte toenemend, overal de ar beiders dwingt, het werk neer te leggen, deed gisterenmorgen ook het werkvolk der Holland, een boot op Londen eu de eenige, waar nog gewerkt werd, den arbeid staken. Hierop trok de bende uaar Fijenoord, waar zij de werklieden der Java-booteu en die der booten van de Ned. Amer. Stmvmij. eveneens deden ophouden. Bedreigingen, om tot dit resultaat te komen, werden niet ge bruikt; dit is niet geraden met het oog op de politie, die overal iu groote getale aan wezig is doch de werklieden w eten zeer goed wat hun te wachten staat, ingeval zij de „uitnoodiging" afslaan en zien zich wel genoodzaakt, uit vrees voor de gevolgen, hoe noode ook, het werk te staken. Zoodra de bende naar Fijenoord was getrokken, werd aan de Holland het werk weer hervat, en de toegang door zes politie-agcuten ouder bevel van een inspecteur afgezet. Weldra wa9 een groot aantal stakers aan de kade vergaderd, die een afgevaardigde naar de bootwerkers zonden, om hun mede te deelen, dat zij wel zonden zien, wat hun te wachten staat. Later werd in de Boompjes hetzelfde spelletje gespeeld. Men durfde zelfs den ar beidende sjouwerlieden dreigeu met hen overboord te zulleu werpen, indien zij geen gevolg gaven aan de „uitnoodiging" tot werkstaking. Aan de kaden is het vrij woelig. Het zeer bezadigde manifest, dat gisteren is aan geplakt, heeft de gewenschte uitwerking niet gehad. Op vele plaatsen is bet afgescheurd of overgeplakt, en onder de stakers spreken sommige personen er aanhoudend met de grootste heftigheid tegen. Geheele sleepers wagens moeten met volle lading blijven staan, daar niemand den moed heeft, ze te lossen. De Harwich-boot heeft met veel moeite door hare eigen epuipage, de lading doen ver werken. Ook een aantal sigarenmakers hebben op verschillende fabrieken het werk gestaakt. Naar wij vernemen, is door verschillende categorieën van patroons op de koopmans beurs besloten, de door de werkstakers ge- ëischte loonsverhooging niet toe te staan. [Maasbode.) De Seagull heeft gistereu m den vroegen avond, hoofdzakelijk mat de hulp der équi page, en onder bescherming van de politie, eeu gedeelte lading ingenomen, en is toen dadelijk naar Hall gestoomd. In het vergaderlokaal der sociaal-democraten werd eene gesloten vergadering gehouden, en het scheen dat sommigen verwachtten dat socialisten eu werkstakers daarna eeuen optocht zouden houden. Er hadden althans eenige nieuwsgierigen op de Hoogstraat en bij de Hoofdsteeg post gevat. Zij die de vergadering hadden bijgewoond, gingen echter zonder meer na het sluiten der bijeenkomst terstond uiteen, hetgeen niet belette dat nog ten uur daarna zeker wel een paar honderd nieuwsgierigen de komst van den stoet onder de viaduct véér het vergaderlokaal afwachtten. Door een en ander heerschtte er eenige woe ligheid, maar het bleef overigens in de stad volkomen rustig. De boot- eu scheepswerkers hebben in hun program van eisehen de volgende wijzigingen gebracht: i°. dat voor alle soorten van erts wordt gevergd 6 cent per last2°. voor spoorwegrails eu slakkenmeel 7i cent per last. De vereenigde expeditie- eu beurtwerkers eiseheu: f2.50 per dag van 7 tot zeven uur met één uur schafttijd, eu des avonds na 7 uur 25 cent per our. N.E.Cl Op de buitenplaats Moleubaix nabij Grijpsksrke had Woensdag baron T. v. A,, rentmeester van het kroondomein te Mid delburg, een buuzing geschoten; bemerkende dat het dier nog niet goed dood was, wiide hij het met den kolf van het geweer dood slaan, toen plotseling het wapen afging en het schot hem in de rechterzijde trof. BUiTENLANÜSCHË BERICHTEN. BËLfilM. De Indépendance is in staat gesteld om mede te deelen, dat het congres ter bestrijding van den slavenhandel, dat den löden October te Brussel zou bijeeukomen, wederom is uitgesteld, en wel voor onbe- paalden tijd, daar verscheidene mogendheden nog niet genoeg voorbereid zijn. Voor het overige, zegt het blad, hebben al de uitge- noodigde landen gaarne aangenomen. F «1% *R II K. Gisteren is een kabinetsraad gehouden, waarin president Carnot den minister Constant geluk wenschte met den uitslag der verkie- ziugen en met de waakzaamheid bij het ver- kieziugstijdperk aan den dag gelegd. De ministers schijnen overeengekomen te zijn, de kamer vau afgevaardigden niet bijeet te roepen véér de laatste dagen der eersti helft van November, ten einde de gemoederen tot bedaren te laten komen. De ministers zullen hun ontslag indienen, eenige dagen nadat kamer en senaat weder zitting hebben gehad. De jBépublique Frangaise, volgens wie de nieuwe kamer waarschijnlijk niet véér het midden van November zal bijeenkomen, houdt het er voor, dat het tegenwoordige kabinet zijn ontslag zal nemen, op grond dat het uit de vorige kamer is voort gekomen en de nieuwe vertegenwoordigen volkomen vrijheid vau handelen behooren te hebben. Een en ander wordt door den Parijsclten berichtgever der Indépendance bevestigd, volgens wien president Carnot echter het ontslag niet verleenen zal, oordeelende dat het onmogelijk is een nieuw kabinet samen te stellen alvorens men vollediger de nieuwe kamer en hare bestanddeelen hebbe leeren kennen. De commissie voor de verkiezingen in het departement der Seine heeft de stemmen, welke op generaal Boulanger zijn uitgebracht, voor nietig verklaard en maakt daarom be kend, dat de heer Joffrin in Montmartre lot lid der kamer is gekozen. Ook de stemmen, welke op den heet Rochefort zijn uitgebracht, werden ongeldig verklaard. Warion, die zich dezer dagen benend maakte als den man die de stukken be* treffende het proces tegen Boulanger ten behoeve van de Cocarde had ontvreemd, Dinsdagochtend iu hechtenis genomen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2