1 Bp m NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDÉN EN OMSTREKEN. ee o ?i r a a t v er sc h ij n t (1 ajre i ij k sbe h a i ve op Zon- en Feesf;dage k 0 0 i E IS E H AOVERTEBTIEH s Bareel: Scheepiaakerssteeg 6, Donderdag 26 September 1889. - If227. 203c Jaargang. Uitge¥ers; Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN Het ongeluk van Tante Ursula. Vooi Leidenper 3 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijker 3 maanden J.fSO. Prijs per SiuniHier SO Ont. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. LGI9ËSI25 September. Bij kon. besl. iB de heer A. J. Van Benten alhier benoemd tot sluismeester aan de Oranjesluizen op het Noordzeekanaal te Schellingwoude. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een persoon, die gis ternacht is aangehouden met zakken en wol, welk een en ander bleek hier ter stede ontvreemd te zijn, alsmede tegen eene vrouw, die in een winkel een halve kaas had ontvreemd. UNIVERSITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier zijn examens afgelegd door de heerenH. Hellema, cand. examen godgeleerdheid le gedeelte; A. S. Van Zuydam, le natuur kundig examen D. Brocx, 2e natuurkundig examen, A. Kervel, cand. examen genees kunde. OFFICIEELF BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Rid derkerk, A. A. Van Elk, burgemeester van Hendrik-Ido-Ambachtis aan J. J. Verbant, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Boksmeer, en is, benoemd tot kautourechter-plaats- ver-anger in het kanton Boksmeer, P. E. V. MVerbunt, caudidaat-uotaris te Boks meer; zijn benoemdtot burgemeester van Nieuwkoop, H. B. Onderwater; van Deur- sen en Dennenburg, P. A. Van der Putten, secr. dier gemeente; van Koudekerke, W, i. graaf Van Lynde»; van Hei- en Boeicop, (V. N. J. Van Slijpe, secr. dier gemeente; van Dreischor, P. Goemans Jz., secr. dier gemeente is goedgekeurd dat de burgemeester van Bergambacht, jhr. A. 11. P. C. Van Sucir- teleu van de Haere, is benoemd tot secre taris dier gemeente; is als blijk Zr. Ms. goedkeuring en te vredenheid de bronzen medaille en eert lof felijk getuigschrift, ingesteld bij kon. be sluit van 22 September 1855 n°. 64, toe gekend aan J. Hofland, loopknecht te 's Gravenhage, wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit de gracht langs den Noord- wal aldaar op 25 Juni jl. II. Van Raam, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van twee kin deren uit de Lauriergracht aldaar op 25 Juni jl.; G. Van Rijswijk, stnkrijder le klasse, bij het 2e regiment veld-artilierie te 's Graven hage, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de gracht langs den Prin- cessewal aldaar op 8 Mei jl. W. C. Kuiler, smid te Amsterdam, we gens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit den Kloveniersburgwal aldaar, op 22 Mei 1888; M. Lemeer te Meersen, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling nit de rivier de Geul aldaar in de maand Augustus 1869 en wegens het redden van een persoon, die aldaar in eene groeve was geraakt en den hongerdood nabij was, op 9 Januari jl.; is de otficier van gezondheid le kl. bij de zeemacht B. Bakker, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, onder toekenningvan een pensioen van f650 'sjaars; en voor werke lijk verblijf in militaren dienst in 's rijks overzeesche bezittingen, eene verhoogiug van pensioen van f450 'sjaars. is benoemd tot directeur van het post kantoor te Purmerend, P. F. Freudenberg, thans commies der posterijen van de le kl. en tot directeur aan het post- en telegraaf kantoor te Winterswijk, J. J. llogeweg, thans directeur van het rijkstelegraafksntoor te tleerenveen; is de heer M. Gerstl tijdelijk benoemd tot off. van gez. 2e kl. bij bet personeel van den geneeskundigen dienst der land macht in West-Indie. Ingevolge machtiging des kouings is de heer J. Van Munster erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Vlis- singen. De minister van marine zal op 27 en die van binnenlandsche zaken op 28 dezer geen audiëntie verleenen. De kapitein-luit. ter zee H. Nijgh, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesttld. Met het stoomschip Gelderland, van de Rotterdamsche Lloyd, dat den 29sten dezer van Rotterdam naar Oost-Indië vertrekt, zal eene brievenmaal naar Atjeh worden verzonden. De laatste buslichting van brieven en an dere stukken, bestemd om in voormelde brievenmaal te worden opgenomen, zal plaats vinden ten postkautore te Rotterdam, den 28sten dezer, te 4 uren 's avonds. Van alleszins betrouwbare zijde wordt ons medegedeeld, dat te Scheveningen ernstig wordt gedacht aan de oprichting van een winter-kuuroord aldaar. Het voornemen bestaat, daartoe in het volgend jaar den eersten stap te doen, door eene geheel op zich zelf staande gelegenheid tot verpleging van kinderen, die de zeelucht moeten ge nieten, in het leven te roepen. Blijkt het dat de zaak levensvatbaarheid bezit waar aan niet wordt getwijfeld dan zal men tot uitbreiding overgaan, en zullen verschil lende krachten te Scheveningen zich ver eenigen, om de badplaats ook gedurende het barre seizoen tot een aautrekkingspunt te maken voor landgenoot en vreemdeling. (Avondpost.) Men schrijft aan De Tijd dd. 28 dezer uit Rotterdam Langs alle handelskaden werden heden, klaarblijkelijk van socialistische zijde, in grooten getale strooibiljetten verspreid on der de aldaar werkende sjouwerlieden. Het strooibiljet is onderteekend door het „comité benoemd ter vergadering van 19 September". Het zet op het strooibiljet de eischen der boot- en scheepswerkers uiteen; zij kamen hoofdzakelijk neer op loousverhoogmg. Het verlangt 25 cent loou per uur, met bepaling dat indien het werk slechts een gedeelte van een voor- of namiddag duurt, voor den geheelen voor of namiddag beïaald zal wor den. Voor Zotrdrgswerk eischl het comité dubbel loon. Wordt aan de eischen van het comité niet voldaan, dan dreigt het met een alge- meene werkstaking op Donderdag a. s. Uit Dirksland zijn 63 personen, allen tot de arbeidende klasse behoorende, naar Argentinië vertrokken. In het begin van dit jaar hebben zich reeds twee gezinnen uit die gemeente daar gevestigd. De arrondissements-rechtbank te Arn hem veroordeelde gisteren C. G.huisvrouw van C. S.te Doesburg, thans te Arnhem gedetineerd, ter zake van poging tot dood slag, waarbij het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopen baard en de uitvoering alleen tengevolge van omstandigheden van haren wil onaf hankelijk, niet is voltooid, tot eene gevan genisstraf van vijf jaren- Het feit werd door middel van vitriool op haren man gepleegd, terwijl door net O. M. tegen haar was gerequireerd eene gevangenisstraf van twee jaren. Niettegenstaande herhaaldelijk in de dagbladen wordt gewaarschuwd voor een zeker soort oplichters, die er bun beroep van maken eeDvondige lieden tot een kaart spelletje over te halen, met het doel hen eens terdege leeg te plunderen, hoort men toch nog bijna dagelijks van dergelijke ge vallen. Een drietal van deze onbeschaamde Bauern- fauger schijnt eergisteren Nijmegen met een bezoek te hebben vereerd en jammer genoeg niet zonder succes. Ziehier wat wij daarom trent vernamen. Toen eergistereumiddag omstreeks 3 uur de waschboer v. B. uit Beek met het ophalen zijner wasschen gereed was en op het punt stond met zijn geladen kar huiswaarts te keeren, hied hem een als heer gekleed per soon van 26 h 28jarigen leeftijd staande, met de vraag of hij de waseh zou willen aannemen voor een in de Spoorstraat No. 36 gelegen Institout, waarop een 40tal jongeheeren waren. v. B. dacht, „dat is een buitenkansje" en volgde volgaarne het in een licht zomercostuum gekleede heertje, dat triompheereud met zijn rotting zwaaide, en, het zij bier tot waarschuwing van an deren vermeld, kenbaar is aan een vlies op een zijner oogappels, waardoor hij minder goed kan zien. Het doel van den tocht FEUILLETON. Naar Georges Ohnet, door LOUISE. 8.) Ursula wilde geen vuur meer in haar kamer hebben. Zij wilde lijden, wat haar beminde leed. Waarom kon zij niet aan zijn zijde haar borst aan de kogels bloot stellen 1 Zij peinsde over de heldhaftige Amazonen, die zonder wapenrusting haar beminden in den oorlog volgden. Zij zou Louis verdedigd hebben, zij zou hem gered bebben, door zelf den doode ijken slag op 'e vangen, hem door een reusachtigen Kozak toegebracht. Sedert zes maanden was bet beleg be gonnen en had zij in weerwil daarvan ge- 'egeld tijding bekomen, toen Louis plotseling ophield met schrijven. Ursula verkeerde in doodelijken angst. Zij wachtte iederen mors"' en iederen wond op den brieven!' 'e"er, gjs jrp een eugel, die de blijde boodschap brengen zou. Maar de bode kwam niet tot haar. Drie weken verliepen. Zelfs mijnheer Prévot werd ongerust. Hij zeide bij zich zelf: „Zou deze losbol waarlijk den dood gevonden bebben van een held 1" Het ministerie van ocrlog ontving de staten van het leger. De voogd meldde zich aan om inlichtingen. Men verwees hem van het eene bureau naar het andere. Eindelijk kwam hij bij een onderchef aan, die, na een pas opgemaakten staat geraadpleegd te hebben, hem met een eenigszins door den neus klinkende stem het volgende voorlas: „Louis Silvain, gemeld als verdwenen in den nacht". De voogd stond verslagen. Door de nevelen heen verbeeldde hij zich in een stroom van bloed een bleek gelaat te zien, dat hem met strakke oogen aanstaarde en bet was of zijn geweten hem toeriep Dat is uw werk. Door u is hij daar gekomen!" Hij trachtte er zich tegen te verzetten en te zeggen: „Wat drommel! Hij zou immers uw dochter ongelukkig hebben gemaakt 1" En toch aan een ontroering ten prooi, die hij niet bedwingen kon, trad hij zijri huis weder binnen. Het was niet noodig, dat Ursula hem naar den uitslag van zijn onderzoek vroeg. Zij had hem slechts aan te zien. Op hartverscheurende» toon riep zij „Louis is dood 1" En zouder te luisteren naar de stem van haar vader, die haar toeriep: „Neen, slechts verdwenen! Men zal hem misschien wedervinden. Wie weet, of hij niet gevangen genomen is," viel zij in onmacht. Zij zweefde lang tusschen hemel en dood. Toen het nieuws van de inneming van Sebasïopo) kwam, had zij een oogenblik weder hoop. Nu zou Louis misschien te voorschijn komen! Maar er kwam niets, en hij moest be graven zijn in een onbekend graf op een van kanonkogels doorploegd veld. IV. Van toen af bad Ursnla zich als weduwe beschouwd en den rouw aangenomen. Vergeefs trachtte haar vader haar te troosten en afleiding te bezorgen. Doch Ursula ontving zijne pogingen daartoe met zulk een ijskoude onverschilligheid dat de goede man er weldra van af zag. In het diepst van zijn hart koesterde hij eerbied voor deze smart, die niets kon verminderen. Zijn dochter scheen er in zijn oog groot door en hij gewende er zich aan haar als eene treurende te beschouwen. Hij sprak nooit van hetgeen men in de familie „Het on geluk van Tante Ursula" noemde, zonder zijn stem te doen dalen en op bijna eer biedigen toon. Het huis was stil geworden en ernstig ging men Ursula voorbij, wanneer men haar tegenkwam. Iederen dag ging zij in hare kamer aan de nagedachtenis vau den ontslapene denkeD, en in haar kamer knielde zij lange uren achtereen neder voor het portret in daguerréotype, waaraan het verwelkte bouquetje hing, dat Louis naar het laatst gebracht had. De liefde in den bloei geknakt be- weenende, bleef zij in de grootste afzonde ring voortleven met haar vader en later geheel alleen niet haar liefde en haar haat, haar eenig en onverzettelijken haat tegen het leger, dat haar heur bruidegom ont stolen had. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1