I shs as w» m* <e~~- sns R"; «"J - «ne. "3E "*r^ De heer Driessen overhandigde den presi dent, namens de Leidsche Katoenmaat- schappij, eene som van f 50 voor het on dersteuningsfonds. Tevens werd der ver- eeuiging eene fraaie banier geschonken. De leden overhandigden bij deze gelegen heid aan den voorzitter een praebligen regulateur. Het feest werd in aangename stemming tot 5 unr voortgezet. Boven da pooit van het St. Stevens hofje op de Haarlemmerstraat wappert de driekleur ter eere van het echtpaar V. in dat hofje woonachtig, dat zijn gouden brui loft viert. Zaterdagavond barstte boven onze ge meente eene kolossale hagelbui los, waarbij hier en daar hagelsteeneu vielen van de grootte van een klein duivenei. Heden nacht heeft zich eene dergelijke bui aan bloemen en planten danig doen gevoelen. Gisteravond werd in de Korte Raarn- steeg nog al rumoerig getwist, zóó zeifs dat iemand in een winkeltje aldaar door de ruilen sukkelde. Hedenochleud viel eene jufvrouw, die naar een hondje wilde schoppenop de Hoogewoerd door eene winkelruit van de firma H. en P. aldaar. Het houdje liep lachend weg zeggen de spotters. De firma F, B. Van üitmar publi ceert de volgende Oproep aan het Nederlandsche volk Een kreet van schrik, een stemme des klagens en des medelijdens is opgegaan in Nederland bij 't vernemen der tijding, hoe schrikbre ramp de koopstad Antwerpen ge troffen heeft. Alom in den lande werd het diep gevoeld, dat vooral op Nederland de dure plicht rustte den nood der lijdenden door zoo vreeselijk een ongeluk, te helpen lenigen. Ieder zocht dadelijk in zijn kriDg en stand naar de middelen om onverwijld de gaven tot heul en lafenis te brengen. Ook in Utrecht vond de oproep: te hulp! onze stamgenooten in België vragen steun voor hunne diepverslagen broeders, ruimen weerklank. En terwijl ieder aan het werk toog om te doen wat de mild dadige hand vond om te doen, meenden de ondergeteekenden dat er op het voor beeld van „Paris-Murcie" niets beters, niets schoon-is, niets loff'elijkers kon gedaan wor den, dan de mannen van name op het ge bied van kunst en wetenschap in België en Nederland op te roepen tot het brengen van hunne offers op het altaar der kunst en der liefdadigheid tevens. Dat altaar is de uitgave van een gedenk blad HollandAntwerpen ten voordeele der slachtoffers van de ramp te Antwerpen. De oproep vond weldra allomrne gehoor. Vele Noord-Neilerlandsche letterkundigen, schilders en toonkunstenaars zonden hunne bijdragen iu proza en dicht of schets en toonklanken, en ook de zuider-broeders ble ven niet achter, maar verklaarden zich vol gaarne bereid hunne gaven te scheuken aan het schoone doel. Z. M. de koning en H. M. de koningin der Nederlanden zonden een vriendelijk schrijven met H.D.'s handteekeningen, waar bij zij de uitgevers van Holland-Antwer- pen" machtigden die handteekeningen in het gedenkblad te doen afdrukken. De buitengewone gezant en gevolmach tigde minister van Belgis in Nederland, A. baron d'Anethan, betuigde zijn hooge sym pathie met de uitgave en zond mede eenige regels en zijne naamteekening ten afdruk. Desgelijks deed Ferdinand de Lesseps, de groote waterbouwkundige. Om enkele namen der verdere medewer kenden te noemen vermelden wij slechts: Letterkundigenprof. Jan Ten Brink, dr. H. J. Betz, Louis Couperus, N. Doorn bos, Marcellus Ernants, Fiore Delia Neve, W. Gosler, Joh. Gram, dr. tl. Hartogb Heys van Zouteveen, J. P. Hasebroek, A. S. Kok, Gerard Keller, George Kepper, dr. E. Laurillard, M. Leopold, mr. J. Levy, P. Louwerse, C. L. Lutkebühl Jr., D. M. Maalbrinck, B. Van Meurs, Nagtglas, VV. Otto, prof. A. Pierson, dr. H. J. Polak, Ant. L. Rop, dr. G. D. J. Schotel, mr. VV. G. F. Van Sorgeu, T. Tal. G. Waalner, A. C. Wertheim, prof. Jan Te Winkel, P. H. Witkamp. Schilders: Louis Apol, D. A. C. Artz, J. W. Van Borselen, David Bles, II. Bil den van Bosse, G. li. Bieitner, O. Eerel- man, Jan Van Essen, J. C. Qreive Jr., E. Alex Hilverdink, J. Hoynck van Papen drecht, Mari Ten Kate, J. Linse, H. J Mélis, H. W. Mesdag, Wally Moes, VV. C. HakkenCharles Rochussen Margarttha Roosenbootn, P. A. Schipperus, J. H. Schmidt Crans, Elchanon Verveer, Jan Vrolijk, A. Verhuell. Toonkunstenaars, architecten, enz.: Marius A. Brants Buys, Richard Hol, Wouter Hut schenruyter, 1'. J. Houtzagers, Daniël De Lange, W. F. G. Nicolaï, J. Verheul Dzu. Door dit groote succes aangemoedigd meenden de ondergeteekenden niets onbe proefd te moeten laten, om in het belang der rampzaligen het debiet van Holland— Antwerpen" zoo groot mogelijk te doen zijn. Zij richten daartoe bij deze een oproep aan bet Nederlandsche volk, aan ieder die iu Nederland liefdadigheid wenscht te doen nevens het versterken van den broederhand tusschen Noord- en Zuid Nederland, om d uitgave Holland- Antwerpen" te steunen. De uitgevers van het gedenkblad ver trouwen, dat deze publicatie niet te vergeefs aan het Nederlandsche volk gericht zal wezen, maar zij weldra iu staat zullen zijn met eene ruime opbrengst van „Holland— Antwerpen" ten bate der ongelukkiger!, den groet der broederlijke sympathie van het Noorden naar het Zuiden over te brengen. Onder het afdrukken dezer circulaire ont vangen wij een eigenhandig schrijven van Z. M. den koning der Belgen, waarin Zijne Majesteit H.D's groote ingenomenheid be tuigt met de uitgave van het gedenkblad en den uitgevers in zeer vereerende bewoor dingen een goed succes toewensebt. Dit schrijven door Z. M. den koning geteekend en tevens met de naamteekening van H.M. koningin Marie Henriette vereerd, zal bij bijzondere vergunning van koning Leopold in Holland-Autwerpen worden opgenomen. Firma F. B, Van Ditmar. KNIVEiaSI'ff KIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, aan de rijks-universiteit alhier, de heer C. W. J. Wilde, geb. te Amsterdam, na verdediging van ziju acade misch proefschrift, getiteld: „De C. Pliufi Caeciliï Secundi et Imperatoris Trajani Epistulis mutuis disputatio". He ©fficieeiae berichten. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 October 1889 aan de telegrafist der derde kl, bij de rijkstelegraaf uiej. J. Vos, op haar verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Bij beschikking van den minister van binnCDlaudscbe zaken is, met ingang van 1 October a. s., aan dr. G. A. N. Allebé, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris bij den geneeskundigen raad voor Noordholland, en voor het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1889 als zoodanig benoemd dr. A. H. L. Otto, te Amsterdam. Ingevolge machtiging des kouings, wordt de kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst met den lsten November a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. in- structieschip Nautilus, en dat bevel opge dragen aan den kapitein-luiteuant ter zee H. G. Hiidebraudt. De minister van oorlog zal op 26 dezer geen audiëntie verleenen. BIN N Ext LAN DiSÜHE BERICHTEN De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den lichten rouw zal aannemen, voor den tijd van zeven dagen, ingaande Maandag den 23sten September 1889, we gens het overlijden van Z. li. Karei 111, vorst van Monako. Naar men verneemt, heeft Z. M. de koning het verlangen te kennen gegeven, dat in alle garnizoenen waar militaire mu ziekkorpsen verblijf houden, door die korp sen eene uitvoering ten behoeve der slacht offers van de ramp te Antwerpen zal gege ven worden. De regeering heeft eene nadere wijziging in het schoolwelsontwerp voorgesteld, strek kende om kweekelingen die de onderwijzers akte bezitten toe te laten en te verplichten tot tijdelijke vtrvulling bij ontstaande vaca turen il» het gewoon onderwijzend personeel. Door den minister van koloniën is de lieer F. M. E. L. Kerstena gesteld ter be schikking van da gou vernaui-generaal van Ned.-Indië oui te worden benoemd tot ad spirant-ingeuk-ur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Op de voordracht ter benoeming van onderwijzer 2e kl., aan de openbare school voor on vermogenden aan de Hcinbrandtstraat te 's Gravennage is geplaatst de heer C. VV1 Lancel, onderwijzer aan de openbare scboo. te Rhijnsburg. De electrkcne verlichting van de ver gaderzaal der tweede kaïner zal nog dit jaar worden aangelegd, om zoo mogelijk nog gedurende de vergaderingen iu het laatst van het jaar te worden in gebruik genomen. De bewoners van Noordwijk zien nog steeds roet groot verlangen uit naar de watergasfabriek, die volgens contract van Mei 1889 nu roet October a. s. reeds iu werking zou treden. Het ^nieuwe licht schijnt maarniet te komen;naar men verneemt, heeft het gemeentebestuur het b*.staan contract met de oude gasfabriek voor een jaar verlengd en de ingezetenen van deze plaats zullen nog moeten voortgaan met 60 ets. voor den M3 gas te betalen. Aartshertogin Stephanie verliet Zater dagmorgen ZanJvoort. Uit Oostenrijk waren twee epoorwegwaggona voor H. KK. 11. naar hier overgebracht, met welke H. KK. ii. en haar gevolg de reis over Haarlem, Keulen en Muucben naar Weenen heeft aanvaard Van den heer Kaufroann, in wiens hotel zij bijna twee maanden doorbracht, nam li. KK. H. met groote minzaamheid een fraaien bloemruiker aan, terwijl het dienstdoend personeel van II. KK. li. eeue ruime gelde lijke belooning voor zijn dienstbetoon mocht ontvangen. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat door een matroos van een logger, met een door hem vervaardigd werpnet van bij- zondereu vorm, zcevisch is gevangen. Tot dusver wist men, althans onder de Holiand- sche visschers, niet beter of dergelijk net was alleen voor het visschen op rivieren en andere binnenwateren te gebruiken. Tot groote verbazing werden met het net, op een diepte van ongeveer 45 vademen in zee kabeljauwen opgehaald. Zaterdagmiddag omstreeks half zeven, tijdens een vreeselijk onweder, is de snuif molen aan het jaagpad tusschen Delft en de Hoornbrug in brand geraakt en geheel af gebrand. De stoombrandspuit der gist- en spiritusfabriek bij Delft was spoedig met andere bluscbmiddelen ter plaatse, doch kou den molen en andere belendende gebou wen niet behouden. Eenige minuten vóór half zeven Zaterdag avond viel boven den Haag een allerhevigste donderslag tegelijk met een bliksemschicht, die algemeen ontsteltenis veroorzaakte. In de Hemsterhuisstraat sloeg de bliksem in de vitrine van een horlogemaker, die juist even te voren zijn plaats had vertalen. De groote ruit werd verbrijzeld, Ken jongen op straat werd naar den grond geslagen en bewusteloos in een winkel gedragen, waar hem hulp werd verleend. Ook in de Hngo de Grootstraat sloeg de bliksem in twee huizen, aan een der wonin gen werd een der jalousiën geschroeid en aan beide woningen ruiten vernield. De toren van de St. Jacobuskerk in de Parkstraat te 's llage werd zaterdagavond door den bliksem getroffen, doch het vuur, dat de houten kast van den gasmeter in j brand zette, werd dadelijk gebluscht, zonder dat de aangerukte brandspuiten behoefden te werken. Voorzichtigheidshalve werd het houtwerk van de meteromgeving verwijderd. De felle bliksemstralen, die ook Zaterdag ochtend het luchtruim doorkliefden, troffen den vlaggestok van het hotel Garni te Scheveningen, zonder echter verdere onge vallen aan te richten. Zaterdagmorgeu omstreeks 6 uur sloeg de bliksem in een telegraafpaal, staande aan de spoorlijn AmsterdamHaarlem, ging een eiud langs den telegraafdraad en ont lastte zich in een seintoestel der Hollandsche spoor in een wachthuis (blok), waardoor een gedeelte hiervan verbrijzeld werd. De treinen die lai.gs deze lijn komen, moesten tenge volge hiervan la Sloterdijk stoppen, daar niet naar het volgende blok geseind kon worden of de weg veilig was. De telegraaf paal sloeg geheel uit elkander, Dadelijk is men begonnen het toestel te repareereu. Te VVaddingsveen sloeg vrijdagavond de bliksem iu een molen. Een begin van brand werd evenwel spoedig gebluscht. Zaterdagmorgen sloeg de bliksem in den watermolen letter II. van den polder Zeven hoven, staande onder de gemeente Nieuw veen. In den molen werd veel vernield, terwijl eene der roeden zoodanig is getroffen, dat hare verwijdering uit de as zal gevorderd worden. Een lid van het g^in van den molenaar werd zoodanig in hei aangezicht geraakt, dat het zwart ziet en vermoedelijk een der oogeu het licht verloren zal hebben. Vrijdag is de bliksem geslagen iu den korenmolen te Bovenkarspel. Het begin van brand, dat daardoor ontstond, is terstond gebluscht. Van Vrijdagnamiddag zes uren tot Zater dagmorgen acht uren heeft bijna onafge broken een hevig onweder, vergezeld van zware regen en hagelbuien, over Haarlem gewoedhetgeen aan menigeen ziju nacht rust en aan talrijke woningen iekkages heeft bezorgd. De bliksem is op twee plaatsen in geslagen, en wei iu een perceel aan den Schootersingel en op den afleider van een huis aan het Staten-Bolwerk. l'ij het onweer van Vrijdagochtend is de arbeider H. O. uit de buurtschap Kalen- berg, die aldaar bezig was gras te maaien, door den bliksem doodelijk getroffen. Zijn zoontje, dat niet ver van hero was verwijderd, bleef ongedeerd. De kleeren van den onge lukkige waren totaal verscheurd, en de klompen in stukken geslagen. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld: Zaterdagnacht is de bliksem geslagen in het koffiehuis i'Espórance nabij het wacht huis van den Staatsspoorweg. Vermoedelijk is die langs den schoorsteen binnengedrongen en, niettegenstaande in een aangrenzend vertrek de bewoners ter ruste lagen, is men er met den schrik en geringe schade afge komen. Donderdag is de alleen staande toren der R. K. kerk te Nistelrade door den bliksem getroffen en tot het metselwerk afgebrand. Uit Hilvarenbeek verneemt men, dat bij het zware onweder dat zich op 20 dezer te ruim 9 uur des avonds boven die gemeente ontlastte, door den bliksem twee gaten (aan de oost- en westzijde), in het muurwerk van den toren zijn geslagen en de toren gedeel telijk van den bliksemafleider is ontdaan, doch gelukkig zonder brand te veroorzaken. BU iïËiSLAiNÜÖCHË BERICHTEN. B E E e I E. Op uitnoodiging van den koning der Belgen zal de sultan van Turkije een bijzon- deren zaakgelastigde afvaardigen op het con gres tegen den slavenhandel, dat eerstdaags te Brussel zal worden gehouden. De mail uit Congo, welke met onge duld werd verwacht, omdat sommige hier verschijnende bladen ongunstige berichten mededeelden, is Zaterdagmorgen aangekomen. Daarmede aangebrachte tijdingen uit Opper- Congo zijn uitmuntend. De bevelhebber van Bangalas, die voorloopig de vaart op den Congo voorbij Aruwiuu verboden had wegen! verontrustende berichten van de Falls en slechte tijdingen door inboorlingen overge bracht, vertrok in allerijl derwaarts, vond den toestand uitmuntend en hief onmiddellijk het verbod betreffende de vaart op. Tippo Tib, toonde zich meer onderworpen dan ooit en bad bewijzen gegeven van zijne trouw. De betrekkingen tusschen de Ara bieren en de Europeanen waren van zeer goeden aard en de gezondheid der noemden liet niets te wenscheu. Te Ponta da Lenha had eene vechtpartij plaats gehad, waaromtrent de bijzonderheden ontbreken. Te Brussel overleed dezer dagen 67 jarige heer Van Ginderachter, de bekendt eigenaar der brouwerij vroeger een stal houderij in de Rue de la Blanchisserie tl Brussel, waar, volgens sir W. Fraser, de hertogin van Richmond op den vooravond van den slag van Waterloo het befaamde bal gaf. EfttKEEAft B. De Britsche oorlogsschroefboot Lilj is nabij Pomt Armour (New-Foundland) op een rots geloopen en gezonken. Zeven mar verdronken; het schip is geheel wrak. Eenige inlaudsche rechters in Br. Indiil die wegens omkoopbaarheid ontslagen werden,I hebben luidens berichten nit Bombay, hoogt eischen tot schadevergoeding ingesteld tegt een aantal regeeringspersoneu, onder zich lord Ray zou bevinden. Fat AftKKS^H. La Gazette de France verzekert de regeering bevolen heeft, bij het afleai der stembiljetten niet te noemen de nam» van de heeren Boulauger en Rochefort. Bij de inwijding van het nieuwe gi- denkteeken voor de republiek hield de nister-president, de heer Tirard, eene redt, waarin hij den lof verkondigde der repu bliek. Frankrijk, zeide hij, zal weldra lege- vierend te voorschijn treden uit de beproe vingen welke het heeft te doorstaan en dn de laatste zullen ziju. De republiek lever! thans de schitterende bewijzen van hare 1«- venskracht, van hare liefde voor vrede e' arbeid. De minister uitte de hoop, dat dl dwaze verdeeldheid onder de Franscben sp^' dig moge ophouden. Zij zijn daartoe vei- plicht, zeide hij, tegenover de wereld, welkt Frankrijk bewondert. Hij eindigde zijue red' met de kreten: Leve Frankrijk! Leve republiek! Donderdagavond heeft te Parijs ei door de Egalité belegde samenkomst „burgeressen" plaats gehad, waarin „Socialistisch Vrouweuverbond" is gestie» Ouder de spreeksters was er ook eeDe U-' geres" Boulanger die, mede om baar na zeer werd toegejuicht. In eene kiezersbijeenkomst te Saink Marc-1 is bet onstuimig toegegaan. De boulangislisehe candidaat Lejeune, de regeering niet juist een voorbeeld volmaaktheid genoemd had, werd mishao en de zaal uitgeworpen. Een der aan*' zigen trok zijne partij en wilde zich daan van een degenstok bedienen, die hem ii

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2