NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ADVERTENTIES: Maandag 23 September 1339. N% 224. 203e Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. iïeze (Jour am verschijnt dagelijks, behalve op Zoii- en feestdagen. ABQBSERIEKT: Vooi Leidenper 3 maandenf t.25. Franco door liet geheele rijk. er 'i maanden l.ttO. Prijs per ümnmer (O (Vat. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meern 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: SeheejiHiakersstee» 6. Stads-Bc ricti ten. Kostelooze Inenting'. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat op Dinsdag 24 September e. k. en de volgende Dinsdagen wederom zitting wordt gehoudentelkens des namiddags van 2—3 uren, in het Elisabethshof aan de Oude Vest tot het vcrrichteu van kostelooze Inenting. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 21 September 1889. LEIDEN, 21 September. lu het groot-auditorium van 0119 akade miegebouw hield hedenmiddag te 2 uren de onlangs aan onze universiteit benoemde hoog leeraar in de godgeleerdheid dr. J. tl. Gunning zijne intreerede, te midden van zijne nieuwe collega's en voor een groot aantsl toehoorders, die voor de tweede maal in deze week naar het auditorium waren opgekomen. Een groot aantal professoren en predikanten van elders waren voor deze plechtigheid over gekomen en een groot aantal dames gaven door hunne tegenwoordigheid aau deze pliats bewijzen van belangstelling. „Elk mensch ziet eigenlijk ten slotte slechts wat hij wil zien" zoo begon spreker zijne rede met een kort woord van zijnen voorganger. Spreker verzocht te mogen spreken over de wijsbegeerte van den godsdienst, uit het oogpunt van het godsdienstig standpunt der gemeente. Eerlijk en naar de bedoeling der wet wenscht spreker in zijne bediening den ataat te dienen. In 't braede ontwikkelde spreker de stellingen neêrgelegd in het volgende: De wijsbegeerte van den godsdienst eischt 1°. vrijheid voor de wetenschap van den gods dienst, erkent 2°. de historische ontwikkeling van (jen godsdienst en geeft 3°. eeue werkelijke verklaring vau den godsdienst. Met groote aandacht werd de rede ten einde toe gevolgd. Aan het slot zijner rede sprak de hoog leeraar vele verschillende groepen van toe hoorders toe, zijne leerlingen uit Amsterdam, vele vereerders uit sprekers vroegere stand plaats 's Gravenhage, dat hem nog steeds zoo zeer aan 't harte ligt, leden van den geliefden kring uit Amsterdam, zoovele oud- leerlingen en predikanten. Ofschoon slechts geroepen ad interim de plaats aan deze universiteit te vervullen van een veel beter bevoegden dan hij vervolgde •preker en hem indien hij mocht blijven leven, nog slechts tien jaren zullen zijn gegund, is hij toch gaarne bereid in den herfst zijn levens dien tijd te blijven uit dienen, met het voorbet ld van zijn voorganger BauweuholF voor oogen, den man die steeds het beginsel, nimmer bel succes beoogde. Spreker bracht nog warme hulde aan dien vriend zijner jeugd, voor uien veel in zijn hart omging, waaraan hij hier geen uiting durfde geven, 't Was hem wonderbaar te moede hier op de plaats te staan van hem wien hij steeds hoogachtte, ook toen voor beiden de wegen zich gingen scheiden. Spreker erkende aan den kring van geleerden waaraan Rauwenhoft' ontviel niet te zullen kunnen vergoeden wat ze in Rauwenhofi' moesten derven omdat hij met hen niet van denzelfden geest is. Doch wéariu zij ook underling mochten verschillen spreker deed opmerken dat de eeuwige vrede daérvan hangt of men tegen of róór Christus is. En dat is toch bij allen boven de vraagpunten verheven. De heer Gunning noodigde dus z'jne nieuwe collega's uit daarom te hooger houden, dat waarin zij het wel eens zijn. De rede werd warm toegejuicht; de duidelijke en kalme stem van den spreker en zijne groote zeggingskracht waren oorzaak dat de rede tot aan het einde der zeer gevulde zaal gemakkelijk kon worden gehoord en genoten. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht is tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heer Wybe Mens Zijlstra, caudidaat in de godgeleerdheid bij de rijks universiteit alhier. Den 19eu September jl. had de ge wone vergadering van de leden van hit Depaitcmenl Leiden der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" plaats. De waarne mend voorzitter de heer dr. D. De Loos deelde mede, dat gedurende het maatschappelijk jaar 1889 1890 het bestuur volgenderwijze is samengesteld: de heeren A. Vau Eek, voorzitter; dr. D. De Loos, '2e voorzitter; J. II. Van der Burg, penningmeester; S. Crotninelin, secretaris; mr. VV. Van der Vlugt, H. W. F. Bakker, R. Koopmaus van Boe- keren, dr. M. C. Dekhuyzen, leden. De heer S. Kutsch Lojenga, die met den heer dr. P. Van Geer als afgevaardigde van dit departement de algemeene vergadering der maatschappij had bijgewoond, bracht verslag uit van het verhandelde op die vergadering waarna de heer dr. P. M. Von Baumhauer namens de commissie belast met het opne men der boeken en effi-cten der spaarbank rapport uitbracht van hare bevindingen. Uit dit rapport blijkt dat die commissie alles in de beste orde heeft bevonden en brengt zij daarin een woord van lof toe aau het bestuur dier voor deze gemeente zoo nuttige instelling. Tot leden vau de commissie tot opneming der rekening en verantwoording van den penningmeester des departements en der daaraan verbonden instellingen werden be noemd de heeren D. Van der Horst, P. J. Idema Greidanus, D. Hartevelt HCz. en C. P. lloskes. Na uituoodiging door den voorzitter tot inzending van voorstellen voor de punten van beschrijving voor de alge meene vergadering der maatschappij, werden ter tafel gebracht twee voorstellen van de commissie voor de spaarbank en wel om met den aanvang van hei jaar 1890 art. 6 van het reglement dier instelling te lezen: „Aan de inleggers wordt eene jaariijksche rente uitgekeerd vau 3 ten honderd" en om art. 9 te lezen: „Aau de aanvragen Ut terugbetaling vau vijf en twintig gulden en daarbeneden, mits niet uitmakende liet ge- heele tegoed van deu inlegger wordt dadelijk voldaan, aan de aanvragen lot grooter be drag dan f25 acht dagen na de aanvraag en aau die van f 25 of daarbeneden uit makende het geneele tegoed, op de eerst volgende zitting"; welse voorstellen met al gemeene stemmen werden aangenomen. Dn veigadering werd daarop na rondvraag door deu voorzitter gesloten. Met machtiging van de regeering zijn bij den Leidschen uitgever E. J. Brill iu het licht gegeven de ontwerpen van een wetboek van militair strafrecht en der daar bij behoorende wetten, opgesteld door den Leidschen hooglec-raar mr. li. Vau der Hoeven. Het oorspronkelijk ontwerp van dezen hoog leeraar is herzien in overleg met een com missie benoemd door de ministers van jas- titie, van oorlog en van marine en de uit komst van dien arbeid ligt thans voor ons, met de uitvoerige toelichting. De indieuing der ontwerpen is in de openingsrede van Dinsdag aangekondigd. Men mag daaruit op maken, dat de regeering zich met deze ontwerpen heeft vereeuigd en zij weldra, niet of slechts weinig gewijzigd, aan de Tweede Kamer zullen worden aangeboden. Dat zij nu reeds openbaar gemaakt worden, heeft zeker ten doel opmerkingen uit te lokken, waarvan de Regeering vóér de in diening nog nut kan trekken. Gelijk in de toelichting wordt erkend, heeft de regeling van het formeele militair strafrecht de rechtsmacht en de rechts pleging nog meer behoefte aan herziening dan het materieel gedeelte, d. i. de omschrij ving der militaire misdrijven en straffen. Toch dient het laatste vooraf te gaan, om dat de goede regeling der eerste er van afhankelijk is. Voor land- en zeemacht te zauien wordt nu slechts één wetboek voorgedragen. Zoo is 't ook in Duitschland, in Zweden en Denemarken, en de ervaring heeft daar geen bezwaren aan het licht gebracht. Eenheid van belangen eischt ook hier eenheid van recht; het strafstelsel kan voor land- en voor zeemacht hetzelfde zijn, behoudeDS enkele afwijkingen. Als grondslag is aangenomen aansluiting aan de hoofdbeginselen bij het Ned. Wet boek van strafrecht, alleen met die afwijkin gen, welke door de militaire belangen of door bijzondere omstandigheden, waarin de J krijgsmacht verkeeren kan, worden gevorderd. Verder voorziet het wetboek in de regeling der zoogenaamde zuiver militaire misdrijven, die in het gewoon strafrecht onbesproken moesten blijven, en de gemengde, welke bij het leger voortkomende, een andere kleur en zwaarder karakter krijgen. De invoering behoeft niet te wachten op het tol stand komen der herziening van de militaire rechtsmacht en wijze van proce- deereu. De reglementen op de krijgstucht, welke buiten liet eigenlijke strafrecht valt, moeten bij afzonderlijke wet worden vastgesteld. Ook de strafrechterlijke gevolgen van deu staat van oorlog en beleg zijn buiten de regeling gelaten, omdat eerst die rechtstoe stand zelf geregeld behoort te worden. De straffen, in het ontwerp bedreigd zijn a. hoofdstraffeni°. doodstraf (met den kogel) en 2°. ge'angeuisstrafb. bijkomende straffen 1". ontslag uit den militairen dienst met of zonder onwaarheidverklaring om bij de gewapende macht te dienen2°. verlaging, 3°. plaatsing in een strafklasse. Het behoud van de doodstraf bij eenige zware militaire misdrijven (waar kan zij wor den toegepast) wordt uitvoerig verdedigd, als onmisbare maatregel vau noodweer. De desertie wordt geheel anders dan thans geregeld. Het ontwerp maakt ouderscheid tU8schen afwezigheid en desertie, naarmate het vergrijp al dan niet een ernstig karakter heeft. Bij dit ontwerp van liet militair strafwet boek zijn ook voorstellen gevoegd, voor de invoering noodig, omtrent de militaire rechts macht, den overgang tot de nieuwe wetge ving enz. Hbl Hedenochtend is bet stoffelijk over schot ter aarde besteid van den zoo onge lukkig om liet leven gekomen 17jarigen werkman K. van de firma Jan Zuurdeeg en Zoon. K. was een oppassend jongeling, de broodwinner voor zijne moeder, een werk man die bij zijne patroons als vlijtig in aanzien stond, en wiens ongelukkig lot daarem die heeren te meer heeft aangedaan. Zijne kameraden waren bij zijn teraardebe stelling tegenwoordig. Namens allen sprak een der werklieden S. een waardeérend woord over het karakter van den overledene. Hedenmiddag tegen half één is een ongeveer negenjarig jongetje in het Rapen burg te water geraakt doch weldra door een student gered. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 15 Sept. 40 volw. en 10 k., totaal 50. M. 16 55 15 70. D. 17 65 19 84. W. 18 70 20 90. D. 19 67 19 86. V. 20 68 20 88. Z. 21 61 14 75. Deze week werden op „Rhijozigt" genomen 108 zwembaden door heeren. De temperatuur van het water is 16° Celsius. Gedurende het geheele seizoen werden 14327 zwembaden door heeren en 1402 door dames genomen. Hedenochtend te ongeveer negen uren is onder Soeterwoude de bliksem geslagen in den hooiberg op de hofstede van D. V. die juist naar de stad was. De hooiberg, eeue waarde van f 2000 vertegenwoordigende, is geheet afgebrand, waarna de vlammen de woning hebben aangetast en in de asch ge legd. Naar we vernemen was de hooiberg niet verzekerd. De verschillende dorpsBpuiten waren aanwezig, doch de pogingen om het perceel te behouden werden niet met den gewenschten uitslag bekroond. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, aan de rijksuniversiteit alhier, de heer L. Punt, geb. te Zevenber gen na verdediging- van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Quaestiones Corin- thicae sive de aucloritate, qua in Pelopon- nesiorum societate Corinthil valuerunt, prae- cipue belli Archidamici tempore". Aan de rijks universiteit alhier is het theoretisch geneeskundig examen afgelegd door de heeren J. L. C. Wortman en W. J. Van der Min. Het candidaats-examen in de godgeleerd heid 2e gedeelte, door den heer A. Rutgers van der Loeff. UFFICIËELE RKKICIITEN. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 1 October 1889, benoemd tot griffier van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, jhr. mr. J. L. E. M. De Kuyper, thans substi tuut griffier bij dat college. Bij kon. besluit is L. B. Fikkert, te Groningen, met ingang van 20 October a. s opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Hoogezand; is, met ingaDg van 1 November 1889, aan P. J. Van Mechelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Putte; zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace.: te Nieuwer-Amstel H. B. 11. Ma- lingré, ontvanger der dir. bel., iuvoerr. en ace. te Eindhoven; te Valkenburg M. J. G. P. A. Arnoldts, thans te Maastricht (buitengemeenten); te Hengeloo (provincie Overijsel) M. P. Troelstra, thans te Vlissingen; tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en ace. te Stadskanaal J. H. Roggenkamp, thans te Lemmer; tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Leek G. A. Meerdink, thans te Heiloo tot ontvanger der invoerr. en acc. en haven- en schutgelden op het kanaal vau Walcheren te Vlissingen A. G. Van Wie- ringen, ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Simpelveld; tot ontvanger der dir. bel. en ace. Ie Maastricht (buitengemeenten) J. P. A. De Vries, thans te Horst; tot ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Beek (gemeente Ubbergen) C. L. W. Noorduyn, thans te Aalten;

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1