SHu. 933 «SS» «O «PK» .<5*-*-- 4& 48'^ ^33K. "w1- Nederland. Dn ontvangsten hebben daaren tegen beloopen: in Indië f 95,951,573 en in Nederland f 23,817,089, dus te zaaien f 119,768,662. Het jiar 1888 heeft der halve een tekort opgeleverd van f92 mil lioen. Uit het batig slot der rekening over 1885 is echter bij de ontvangsten een be drag va f 2 millioen gevoegd, waardoor bet nadeelig saldo verminderd is tot f7.2 inil- lioen. Het jaar 1886 heeft een overschot van f 2 millioen opgeleverd, en het jaar 1887 een van f25 millioen. Het tekort over 1888 zal dus nog ten volle kunnen worden ge dekt, zonder buitengewone maatregelen. Wij laten hier een vergelijkend overzicht over de 3 laatste jaren volgen Uitgaven Ontvangsten jaar In Indië In Nederl. In Indië In Neder! 1886 f 106629856 f 22552077 f 96705930 f 34405287 1887 f 96979274 f 2129S450 f 994S0291 f43897252 1888 f 106400577 f 22617783 f95951573 f 23S17089 Hieruit blijkt dat de uitgaven in 1888 ongeveer gelijk zijn geweest aan die in 1886, doch dat de ontvangsten, hoofdzakelijk ten gevolge van kleinere opbrengst der hier te lande verkochte producten, niet alleen f 23.6 millioen beneden die van 1887 gebleven zijn, maar ook nog f 11.3 millioen minder hebben bedragen dan in 1886. Onder de geruchten, ir. den laatster, tijd openbaar gemaakt nopens de spoorweg plannen der regeering, werd onder meer verzekerd, dat de spoorwegstations van het RhijBspoor te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage buiten gebruik zullen gesteld worden. Uit een bron die wel ingelicht kan zijn, verneemt Het Vaddat dit niet juist is. Yan het buiten gebruik stellen van stations is geen sprake. Bij de tienjaarlijksche volkstelling, welke op 1 Januari 1890 zal worden ge houden, zullen niet minder dan negen soorten van biljetten of kaarten ter invulling worden verstrekt: eene witte kaart vooreen man, eene bruine voor eene vrouw, een groene voor eene tijdelijk aanwezigen man en een roode voor eene tijdelijk aanwezige vrouw, een verzamelkaart voor het hoofd van een gezin, een dito voor een afzonderlijk levend persoon, en een dito voor bestuurders van gebouwen, gestichten, iustellingen of schepen; een ontvangbewijs voor schippers, en een biljet voor opgave van bet aantal personen en gebouwen, gestichten of schepen. Bij den veehandel is bericht ontvangen, dat in eene vergadering der verschillende stoomboot maatschappijen, jl. Zaterdag ge houden, is besloten, de vrachtprijzen voor vee naar Londen niet te verlagen tot de bedragen van het vorige tarief. Dientenge volge kan het in de vaart brengen der nieuwe booten vanwege den veehandel binnen 14 dagen verwacht worden. (W. R. Cl.) Te Bonn is in het St. Elisabeth- gasthuis op 69-jarigen leeftijd overleden de heer J. Th. Van Bloemen Waauders, ge- pens. luitenant-kolonel der art. van het O.-L. leger, ridder der Militaire Willems orde. Het doet ons genoegen een zeer gun stig bericht te kunnen mededeelen omtrent de Zuid Afrikaansche republiek. De Staats-Courant Diario do Governo) van Portugal bevatte gisteren het koninklijk besluit, waarbij de overeenkomst wordt be Krachtige! tusschen de Portugeesche regeering en de Nederl.-Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij gesloten omtrent het spoorweg tarief. Zoo is deze aangelegenheid, die gedurende vijf jaren met zoovele wederwaardigheden heeft te kampen gehad, thans tot een goed einde gebracht. lldbl De //Castle Mail Packets Company, wier stoombooten door de regeering van de Kaap belast zijn met het vervoer van de mails tusschen Engeland en Zuid-Afrika, en die eenige maanden geleden met de Nederlandsche regeering een contract sloot voor den maildienst tusschen ons land (van Vlissingen) en de Kaap, Natal en Delagoa baai, heeft order gegeven voor den aanbouw op de Clyde van drie. nieuwe mail stoom booten voor de uitoefening van deze dien sten. Deze stoombooten zullen van zeer grooten tonneninhoud zijn en van zeer machtig stoomvermogen, waardoor zij de welver diende reputatie van de ^Castle Line" zul len handhaven. (N. R. Cl.) Vele partijen steurharing van een lOtal aangekomen schuiten werden Dinsdag te Katwijk aan Zee verkocht. Voor volle- werd f 12 tot f14 en voor ijle werd f5 tot f6 betaald. Dinsdag zijn te Noordwijk aan Zee enkele partijtjes steurharing verkocht voor f10 tot f 12.50 de 1000 stuks en f7.50 tot f 8 per kantje zonder fust. De heer D. Van Duin, van Nieuwer- Amstel, benoemd tot hoofdonderwijzer ei ner op te richten school met den bijbel te Ou.-ls hoorn, heeft die benoeming aangenomen. Gisteren stond voor het gerechtshof te 's Hage terecht de ontslagen brievengaarder te Woubrugge, die door de Ilaagsche Recht bank werd vrijgesproken van bet hem ten laste gelegde, als zou hij op 23 Januari dezes jaars een aan het postkantoor te Woubrugge toevertrouwden brief opzettelijk en wederrechtelijk hebben geopend. De offi cier van justitie was tegen het vrijsprekend vonnis in hooger beroep gekomen. Als getuigen waren door het O. M. ge dagvaard de veldwachter (die den bewuste?» brief in de bus van het postkantoor gedaan en later teruggehaald had, waarna hij be merkte, dat de brief open was) en de bur gemeester van Woubrugge. liet verhoor tier getuigen verspreidde evenwel geen nieuw licht over de zaak. Bekl. h'eef bij zijn voor de rechtbank gedane ontkenlenis volharden. Adv.-Gen. Telders betoogde de onaan nemelijkheid van de voorstelling als zou bekl.'s bekentenis voor den burgemeester afgedwongen zijn, vooral op grond vau de getuigenis des burgemeesters, dat bekl. aan hem uit zich zelve heeft erkend, den brief ge opend te hebben, welke bekentenis later schrifelijk is herhaald. Ook kon, volgens het O. M. niet opgaan de verdediging van bekl. dat hij wegens Jen zenuwachtingen toestand, waarin hij destijds verkeerde, zich niets van zijn afgelegde bekentenis herinneren kon. Op grond van een en ander vorderde het O. M. bekl.'s veroordeeling tot 3 maan den gevangenisstraf. De advocaat van bekl. mr. Pb. A. Haas Az. van Amsterdam, verdedigde het z. i. juist gewezen vonnis der Rechtbank. Uit voerig betoogde pl. dat niet het minste be wijs geleverd is, dat de brief door bekl. op zettelijk zou zijn opengemaakt. De uitspraak is op 21 Sept. bepaald. Omtrent Z. K. II. prins Takégito Arisugawa, die 21 dezer te 's Gravenhage wordt verwacht, deelt men a»:i het D. v. Z.- 's Gr. o a. mede dat hij in 1862 werd geboren, en zoon is van den keizer lijken prins Taruhito Arisugawa, veldmaar- schalK van het Japansche leger en chef van den geueralen staf van den thans regeeren den keizer. Prins Taruhito Arisugawa be zocht Europa en ook Nederland iu 1882. Hij was een der naaste bloedver wanten van den keizer, daar prins Takéhito niet de naaste kan heeten. De keizer heeft toch twee zoons, waarvan de oudste, prins Haru, geboren in 1877, de vermoedelijke troonopvolger is. De geheele naam van dezen kroonprins luidt ïYoshiliito, Shinuo Haru no miya. De prinses Arisuhawa, die haren echtge noot prins Takéhito tot Parijs vergezelde, zal aldaar tot den terugkeer van zijne kei zerlijke hoogheid uit Nederland verblijven. De aartshertogin -Stefanie heeft gisteren weder incognito een bezoek aan de residentie gebracht. De koningin van Rumenië en de prins en prinses Von Wied schonken f 200 aan de algeineene armen van Domburg. In de ketelmakerij der maatschappij de Schelde te Vlissingen, werd gisterochtend een sjouwerman aan liet achterhoofd door eene uitschietende plaat getroffen. Hij was onmiddellijk een lijk. De man was 32 jaren oud en laat eene weduwe met 3 kinderen achter. Maandag is te Asten A. T. die door zijne zonderlinge levenswijze bekend stond dood in zijn hut gevonden. De overledene was reeds 71 jaar en woonde sinds ruim 20 jaren in eene nut in de Peel. *\ls zoon eener deftige familie, genoot hij eene zorg vuldige opvoeding. Op 16-jarigen leoflijd begaf hij zich naar Antwerpen en van daar naar Parijs. In 1848 nam hij werkzaam deel aan de revolutie, werd genoodzaakt Parijs te ontvluchten en kwam in Duitsch- land. Hier dreef hij eenigen tijd handel in paarden en keerde eindelijk uldaar in zijne geboorteplaats terug. Een ongenoegen met zijn familieleden dreef er hem toe, geheel afgezonderd, als een kluizenaar te gaan leven. In de grootste armoede en in een ellendige, smerige hut ver in de Peel sleet hij zijne verdere levens dagen. Geen godsdienstig gevoel, maar een diepon wrevel deed hem hardnekkig in ziji.e zonderlinge levenswijze volharden. Alle aanbiedingen tot goede verzorging bleef hij halsstarrig weigeren. Zelfs nog dezen winter, toen hij gevaarlijk ziek was, stelde men eene woniug in het dorp voor hem besch kbaar, doch hij was niet te be wegen, zijn ellendig turfkrot te verlaten. Een naaste buurman, die ruim een half uur gaans van hem afwoonde, bezocht hem van tijd tot tijd en bracht hem wat eten Door deze werd het bekend, dat hij weder ongesteld was en toen een ingezetene van Asten hem bezocht, vond deze hem, geheel verlaten, dood in zijne hut. (H. Cl.) De Stad Osch deelt mede: Woensdagnacht had in het uaburig Macliaren een afschuwelijke moord plaats. Dinsdagnacht schijnen twee mannen, een uit Oseh en een uit Maasbommel verschil te hebben gekregen te Macharen. Hoe het proces daar is toegegaan, weet men nog niet, doch zeker is het, dat er klappen zijn gevallen. Om 11 uur werd de Maasbommelscho door kennissen naar huis gebracht, doch toen hij de Maas over was, kon bij niet meer, want vóór hij zijn huis bereikte viel hij neer. Niemand schijnt er erg in gehad te hebben, dat de man er zoo erg aan toe was, men schijnt mee r aan dronkenschap dan aan eene ernstige verwonding gedacht te hebben. Men legde hem gekleed te bed en helaas, men vond hem dezen morgen overleden. Volgens verklaring der veldwachters moet de overledene een slag gehad hebben op de hersens, terwijl in zijn jas ook talrijke messteken werden gevonden. Verder onder zoek moet echter uitmaken wat er gebeurd is. Een Oschenaar is intusschen gevangen genomen en hier binnen gebracht. Op dit oogenblik is het onderzoek in vollen gang. Een bakkersgezel bij den broodbakker W. te Maastricht, die vergeten had, bij het naar bed gaan de kaars uit te dooven, wierp in zijn slaap deze omver. Eerst vatten de bedgordijnen vlam, en daarna vatte ook de dekking van het bed vuur. Door de buitengewone hitte werd hij eindelijk wakker en vluchtte nog tijdig het vertrek uit. De pas aangevangen brand werd spoedig gebluscht. BU1TENLANDSCHE BEBICHTEN E ft 45 Si E A N Sï Het standbeeld van den prins-gemaal dat opgericht zal worden in Windsor Great Park, is door sir Edgar Boehm bijna vol tooid. In 1885 werd door de koningin de eerste steen gelegd en na hare terugkomst uit Schotland zal het door haar onthuld kunnen worden. De llritsche en Italiaanache regee ringen hebben een overeenkomst gesloten tot onderdrukking van den slavenhandel. In het verdrag wordt o. a. bepaald, dat schepen, die slaven trachten te vervoeren, alle recht op de bescherming hunner natio nale vlag verliezen. Een inzender in de Pall Mall Gazette wijst er op dat de huisbazen te Londen hoogstwaarschijnlijk de huur zullen opslaan nu de dokwerkers hooger loon ontvangen en dat alles dus hierup neder zal komen, dat de huiseigenaars alleen voordeel zullen hebben van het werkstaken, waarvoor de werklieden geleden, hun leiders zicb inge spannen hebben en het publiek geld bijeen heeft gebracht. De commandant der brandweer te Lon den, kapitein Shaw, deelt eenige belangwek kende opmerkingen mede die hij maakte bij zijn bezoek aan het tooneel van de ramp van Autwerpen. Naar zijn oordeel is de verkla ring van CorvilaiD, dat in zijn werkplaats slechts een geringe hoeveelheid kruit aanwezig was, geheel bezijden de waarheid. Minstens 90 of 100 tonnen kruit zijn z. i. noodig geweest om zulk een verwoesting aan te richten, daar geladen patronen, hoe groot ill aantal ook, hiertoe niet in staat zijn. Hoven- dien had de ramp niet zulk ten ouivang kunnen hebben indien er niet een groote hoe veelheid dynamiet of een dergelijke stof aan wezig was geweest. Ook is hij van oordeel dat de outploifing het eerst in de werkplaats van Corvilain ge schiedde. FAlKIiiiU K. Le Figaro ontvangt liet volgend tele gram van Valognes: Te Portbail, te Barne- ville en te Carteret zijn de twee brigades gendarmerie te voet van deze drie gemeen ten, gelegen op de kust van het kanaal, tegenover het eiland Jersey, met twee andere versterkt en houden nacht en dag een wa kend oog voor het geval geneiaal Boulan- ger iu deze streken mocht landen. Dinsdagavond hebben de Fransche Spoorwegmaatschappijen den leden van het Spoorwegcongres in het Industriepaleis een banket aangeboden. Er waren 1500 genoo- digden, van wie de meesten verschenen. De groote zaal was fraai versierd en electrisch verlicht, behalve de tafels, waarop tal van waskaarsen brandden. L)e kosten worden op ten minste 60 fraucs het couvert geraamd. De toasten waren natuurlijk alleen in de nabijheid der sprekers hoorbaar. S Ï"A ÏJE Omtrent het bezoek, door den Portu geesche» kroonprins aan dc koningin te San Sebastian gebracht, wordt gemeld dat de ontvangst allerhartelijkst was. Korten tijd na aankomst begaven zich de vorstelijke personen aan boord van den Colon, waar alles nauwkeurig bezichtigd werd; vervolgens werd de torpedoboot Des tructor bezocht, waarop zich reeds de prinses van Asturien en de Infanta Maria Teresa bevonden. De Destructor en de Colon staken daarop in zee naar Pasajes, waarbij het eerste schip de koninklijke Spaansche en Portugeesche vlaggen in top voerde. De koningin, de prins en de minister van marine stonden op de brug. Na de haven van Pasajes aangedaan Ie hebben, stevende men westelijk naar Zumaya. Bij den terugkeer vau den Destructor had echter een groot ongeluk plaats. Drie tna- iroz n hadden bij het landen hun sprong te kort genomen, vielen in zee en verdronken. Aan het galadiner ten Hove bood de kroonprins van Portugal der koningin-regentes een prachtige» tak van bloemen aan, welken hij voor dit doel van Parijs had medege bracht en de bewondering wekte door pracht, eti rijkdom. De prins keerde den volgen den morgen met een bijzonderen trein over Madrid terug naar Lissabon. Omtrent het voorval met het Spaansche schip de Mignel Theresa op de kust van Marokko wordt gemeld, dat men aldaar meende, dat het vaartuig smokkelwaren be. vatte. De Arabieren vielen bet aan en plunderden het, terwijl zij de geheele lading naar wal sleepten en de bemanning gevangen houden. De Spaansche bevelhebber in het naburige fort Albuamas seinde onmiddellijk aan zijne regeering. Een deel der pers dringt op krachtdadig optreden aan, maar de officieuze bladen manen tot gematigdheid en vertrouwen dat de sultan voldoening zal geven. De regeering zal, volgens de Standard, hoewel met kracht optredend, de goede betrekkingen met Ma rokko trachten te bewaren. De Maiokkaausche quaestie houdt bel ministerie druk bezig. De minister van buitenlandsche zaken gelooft niet, dat de sultan van Marokko openlijk vijandelijkheden met Spanje wil begiuueu. De minister van oorlog meent, dat men 20,000 man Marokko zon kunnen zenden, en verster kiugen voorbereiden van nog 20,000 mat, De ministerraad kwam en gisteren bijeen, n over de zaak te beraadslagen. Beslotei weid aan Marokko de volgende eischeu It stellen1°. Terugzending der gevangenen, die nog in de macht der Mooreu zijn; 2', betaling door de Marokkaansche regeering van eene vergoeding voor de 9chade aan de Spanjaarden berokkend; 3°. voldoening de Spaansche vlag4°. strenge der lieden die het Spaansche schip aan hielden en plunderden. Indien de Marokkaansche regeering zii hieraan niet spoedig onderwerpt, zal Spaij krachtige maatregelen nemen. De schepen Pelajo, Castilha, Navarra Luzon zullen zich aanstaanden Zaterdag Tauger bevinden, om aan deze eischeu kri bij le zetten. ITALIË. De daartoe aangewezen geneeshe"-' hebben de wonde des heeren Crispi outa- zocht en verklaard, dat zij doodelijk W kunnen zijn, indien zij de slaap of eet.; ander doodelijk kwetsbaar deel vau tó hoofd getroffen had. Van hunne bevindiw is procesverbaal opgemaakt. Onder dc ra telegrammen die de minister outvang« heeft trekt er een de aandacht vau te dichter-afgevaardigde Cavallotti, die hem zijne politiek onlangs zeer scherp iu openbaar had aangevallen. UlllTHCHLAIt». Met het oog op de buitengewone hooging der steenkoolprijzen door de p»'11' culiere mijn eigenaren, heeft de PruisW" minister van openbare werken aan de - Bturen der mijnen die het eigendom van te 9taat zijn, opgedragen bij het verboogend'1' verkoopsprijzen voor steenkool en bruink' voorzoover deze wegens het stijgen der p' ductiekosten noodig wordt geacht, behoedzaamheid in acht le nemen en ut geheel te onthouden van een overdrei gebruik maken van de tijdelijke guns'i omstandigheden, zelfs op het gevaar af dien ten gevolge aan het voortbrengt": vermogen der bedoelde staatsmijnen one'® redig hooge eischeu zouden worden ge'"1' ZWEDEA. Op het te Stockholm gebonden 0n" talisten-Congres heeft een pacha uit eens verteld wat er aan is van die verib>^ die in de pers de ronde deden over „talisman" van den Schach; anders.ge®#, den kleinen jongen die steeds m zijn heid vertoeft. Het is onjuist, dat bij

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2