*7 en Van Gale.'., welke ongeveer medio Oc'.ober de teede van Tessel zullen verlaten, in divisie vereenigd onder liet bevel van den kap. t/z Stak man Bosse, do reis zullen doen naar Rio Janeiro. Van hier zoude eerstgenoemde bodem naar West-Indië en de twee andere schepen naar Oost-Imlië bestemd worden, de Atjeli ter vervanging van de De Ruyter, beboerende tot bet auxililair eskader. Gisterr nmorgeu is eene schuit te Katwijk aan Zee aangekomen van den reeder Meerburg, met eene volle schuit haring. Eerstdaags wordt te 's Graveuhage verwacht prins Takihilo-Arisukala, een bloed verwant van den Mikado van Japan. Maandag had aan de kaden te Rot terdam het begin eener werkstaking plaats. Aan verschillende bouten, welke naar En- gelunds hoofdstad moesten vertrekken, wei gerden (ie sjouwerlieden het werk voort te zetten, indien hun loon niet van 20 op 25 cents per unr werd gebracht. De arbeid werd feitelijk geslaakt, eir het loslnopende werkvolk had den moed niet, het werk iegen de gewone voorwaarden aan te nemen. Vreezende, Ie Rotterdam een voor den handel even doo..enden toestand te zien ontslaan als te Londen, hebben de cargadoors den eisch der werklieden ingewilligd, zoodat de arbeid weder hervat werd. Nader meldt de MaasbodeSommige car gadoors hebben de geëisebte loonsverhooging der sjouwers niet willen toeslaan; de sjou wers, die voor het oude loon niet wilden werken, verklaarden triemaud van hei werk te zullen terughouden, maar bejegenden toch hen, die den arbeid aannamen, met Zter vij andige blikken en trokken de stad door, liedjes zingend. Gelukkig is alles rustig afgeloopen, zoodat de politie uiet tusschen beiden is behoeven le komen. Miss Lawrerrce is gisternamiddag te ball vijf met haar luchtballon van het ter rein „de Phoenix" aan het Spaarne te Haarlem opgestegen en na san den ballon te hebben af.-cheid genomen (op eene aan zienlijke hoogte boven de stad) met de parachute neergekomen in den tuiu van de firma Zocher C0., aan den Schoterweg, even buiten de stad. Zij was geheel onge deerd, maar 't kostte eenige moeite om de parachute uit den appelboom, waarin zij neergevallen was, los te krijgen. Onmiddellijk reed zij, staande in een open rijtuig, naar 't terrein terug te midden vau eene ontzag lijke. menigte volks en werd met luide toe juichingen verwelkomd. Gisteravond omstreeks negen uur keerde van Weesp terug de bakker v. E., wonende te Amsterdam. Ter hoogte van de Kruis- laan in de Watergraafsmeer werd op hem een schot gelost, waarop hij in allerijl zijn paard aanspoorde, en bij het rechthuis ge komen zijnde de politie met het geval in kennis stelde. Deze keerde met heui terug en stelde een onderzoek in, wat tchter tot niets heeft geleid. De aartshertogin Stephanie van Oosten rijk liet voor de algemeene armen der ge meente Zandvoort f 200 aan den burgemeester overhandigen. Een groot transport vee is per spoor uit Friesland naar Spanje verzonden, dat door Spaansche kooplieden was opgekocht tegen zeer hooge prijzen tot f 350 het stuk. Yoor de arr.-rechtbank te Zierikzee werd Maandag en Dinsdag behandeld de zaak tegen P. V., commissionair in effecten te Tooien, thans in hechtenis, beklaagd van verduistering. Den beklaagde werd blijkens de acte van beschuldiging te last gelegd, dat hij tusschen September 1886 en Mei 1889, op het eiland Tiiolen of elders binnen het rijk, ten na- deele van verschillende eigenaren, opzettelijk wederrechtelijk zich zou hebben toegeeigend en mitsdien hebben verduisterd de na te melden gelden en geldswaarden, welke hij uithoofde van zijn beroep als commissionair in effecten en tegen geldelijke vergoeding onder zich had, als van C. J. B. te Tholen eene som van f 5850; van dezelfde f690; M. G. v. N. te Poortvliet tot een bedrag van f3300; van J. K. te Tholen tot een bedrag van f 1300; van C. J. J. G. te Zuid- zandc tot een bedrag van f4000; M. T. te Tholen tot een bedrag van f 1000; W. C. A. te Tholen tot een bedrag van f 200J. L. ie St. Maartensdijk omstreeks f960; D. M., wed. G. te St. Maartensdijk tot een bedrag van f3600; J. D. E. te Poortvliet, inschrijving grootboek, groot f 1000; weezen- armen te Oud-Vosmeer, inschrijving groot boek, groot f 2400. Laatstgenoemde gelden waren hem door den secretaris-peuning- meester ter hand gesteld. Ter rechtszitting erkende de beklaagde de effecten in bewaring gekregen en die ver kocht te hebben, met het doel ze later weder terug te koopen. Zijn financieele toestand was echter zoo achteruitgegaan, dat hij daar- J toe niet meer in staat was. Beklaagde bleef op verschillende punten hardnekkig ont- i kennen en kwam daardoor in tweestrijd met zijn afgelegde verklaringen voor den rechter commissaris. Daaromtrent om opheldering i gevraagd, zeide hij, dat hij bij de instructie j zoo ^confuus" was. Onder de getuigen behoorde ook een 81- S jarig man, die beklaagde f 900 had toe- vertrouwd, benevens eene jonge dochter die j met tranen in de oogen mededeelde, dat j beklaagde uiet iiaar goedvinden haar vader- lijk crftleel van het grootboek heeft geuomen 5 om liet in de spaarbank te Tholen te plaatsen. Zij had wel vernomen, dat beklaagde «lat i geld heeft ontvangen, maar zij zelve heeft J er nooit iets van gezien. Bekiaagdes houding tegenover de getuigen j i gaf den voorzitter menigmaal aanleiding hem ernstig op zijne plaats te zetten. S IJ et O. M. eischic vier jaar gevangenis straf wegens tien feiten van verduistering. i)e verdediger, de heer inr. A. J. F. Fokker, pleitte, dut liet hierbij geene ver duistering gold, maar oplichting; hij vroeg vrijspraak van de zeun eerste feiten, den beklaagde te la3t gelegd, en oplegging van eene lichtere straf vuur het laatste feit. B1JITKKLA1SD8CHK BEK10IITEN. B IS Sa I IS. -De officieele opening van de Afrika- confere itie te Brussel blijft op 15 October vastgesteld, hoewel de werkzaamheden ver moedelijk niet vóór November zullen be- giunen. Er is sprake ook die mogendheden uit te iioodigen, welke niet op het congres te Berlijn werden vertegenwoordigd. De gemeenteraad van Antwerpen heeft zich in zijne zitting van 18 dezer, onder een grooten toeloop van belangstellenden, bezig gehouden uiet de ramp, welke die stad op 6 dezer heeft geteisterd. De heer J. Van liijswijck trachtte in eeu uitvoerige rede hst bewijs te leveren, dat het gemeentebestuur geheel onschuldig was aan de ramp. Veel nieuwe gezichtspunten werden door den spreker echter niet bijge bracht; hij betoogde dat genoemd bestuur, door de afwijzing van het verzoek des heeren Corviiain zijn pin ht had gedaan en dat de ^bestendige deputatie" de verant woordelijkheid moet dragen. Ook was hij van oordeel, dat bij de regeering moest worden aangedrongen op wijziging der wet, daar bedoelde deputatie meestal uit onoor deelkundige!) bestaat en de gemeenteraden veel beter kunnen beslissen omtrent zaken, welke hare belangen betreffen. Tot zoover het verslag der zitting. Intus- scbeu wordt van andere zijde nog gemeld i Do redenen, d.e tot gevangenneming van den heer Corviiain en zijn ingenieur Delau- nay leidden, blijken uit het verslag der commissie van deskundigen, in zake de ramp van Antwerpen. Deze commissie v erklaarde dat de ontploffing het eerst heeft plaats gehad in de fabriek van den heer Corviiain en dat tengevolge daarvan de petroleumreservoirs van Rieth C°in brand geraakten. Verder bleek, dat in de patronenwerkplaats geen enkele voor zorgsraaatregel genomen was en dat men, om arbeidsloon te sparen, ondanks den ge vaarlijken arbeid, onervaren kinderen bruikte; dat in het geheim en zonder achtneming van de noodige voorzorgen een stoomketel en een smidse in werking waren en dat aan de door de bestendige deputatie j gegeven voorschriften in geen enkel opzicht ji voldaan was. 1 Volgens officieel verslag bedraagt het ge- j heele aantal van lien, die bij de ramp het j leven verloren, 125 personen. ge in E G 01 E A ra Aangaande de zaak der dokken te Londen kan gemeld worden, dat de toestand gisteren kalmer was, of choon de aanvallen der gewezen werkstakers op de nieuwelingen voortduren, vooral in de Albert dokken, waar de vroegere dokwerkers tevens met bitier beid protesteeren tegen de namens hen gemaakte schikkingen, waarbij de gewezen werkstakers de verplichting op zich nemen de aangeworven arbeiders niet lastig te val len. Tengevolge der herhaalde schending dier verplichting hebben de dokbesturen gisteren besloten den lord-mayor en de com missie te verzoeken tusschenbeide te komen. Daaitoe besloten dezen des namiddags, na eene conferentie met de dokbestuurdeis. De tusschenkornst zal den vouu eener proclamatie a»n de gewezen werkstakers aannemen, waarin de lurd mayor en de commissie hen ernstig aanmanen de voorwaarden van de overeen komst trouw te eerbiedigen, den arbeid rus tig te hervatten en de intimidatien niet te herhalen. De dok bestuurders ontvingen gisteren eene deputatie van de werkstakers, die hen kwam tiitnoodig',n alle aangeworven? nieuwelingen weg te zenden, waarna zij den arbeid zouden hervatten. De dokbesturen weigerden beslist dezen eisch in te willigen. (N. R. Cl.) Boulanger, die gisteren „g. ïnterviewd" is, gaf de verwachting te kennen, dat du voorstanders van de herziening der consti tutie bij de verkiezingen zuilen zegevieren, dat de herzieniugsgezinde meerderheid der kamer zijn (Bonlanger's) vonnis zal vernie tigen, hetgeen een ininisterieele crisis en later Carnot's aftreding tengevolge mod hebben. Boulanger gelooft dat Carnot slechts j ééne maand na de verkiezingen president j der republiek zal blijven. „Meer dan 15 jaar geleden," schrijft de Daily Telegraph,/Werd de handel in Nederlandsch vee, die te Harwich zooveel vertier gaf, plotseling tot staan gebracht door het uitbreken van veeziekte. Eerst verleden week kon, na afkondiging van bet besluit van den Privy Council het verkeer voortgang hebben. Eenige der beste Hoilandsche veehandelaars zonden een lading koeien en kalveren, die te Dover Court ontscheept en verkocht werden. Een 13 tal koeien, fraaie beesten, werden voor prijzen van f 240 tot f 288 en vaarzen van f 57 tot f 69 per stuk verkocht. Het bleek, dat er niet alleen groote vraag is naar dit vee, maar ook dat de hoedanig- !j heid daarvan sinds «Je vorige verkoopingen zeer verbeterd is." Poft A.KKKU9K. II e Het nieuwe manifest van generaal Boulanger aan de kiezers luidt aldus: Kiezers tiet uur der bevrijding heeft geslagen. 1; Het volk is aan het woord. Ik behoef mijn programma niet te herhalen. Het is dat van Tours. Staat op, onafhankelijke en vrije burgers! jj Gaat ter stembus en verjaagt uit het gezag s de onheilstichtende bende, die do Republiek bezoedelt door zich op haar te beroepen. j Genoeg van deze mannen, die om hun hebzucht te voldoen en hunne hartstochten jj en haat te bevredigen de gewetens geweld j aangedaan, de vrijheid geschondm en de justitie veil gemaakt hebben. Genoeg van j die zoogenaamde zonen der Revolutie, die, j om hun eeuwfeest te vieren, de volkssouve- reiniteit in het aangezicht spuwen. Genoeg van die verraders van ons aller meester, het algemeen stemrecht, dat zij verdraaien, ver valseden eu tot slaaf vernederen. Geeue onthoudingen, geene verdoolden; dat geen enkele stem voor mij uit te bren gen verdwale buiten het eenig district, waar ik candidaat ben, het 2e van het achttiende arrondissement der Seine, en voorwaarts legen den gemeenschappelijke»- vijandhet opportunisme, dat aan Frankrijk slechts heeft weten te geven eene regeering van zotteklap, intrigue, logeas en knoeierij. Leve Frankrijk! Leve de Republiek! HGeneraal Boulanger." Londen, 16 September 1889. Zondag heeft te Angoulême een vrij ernstige oploop plaats gehad. Een commis saris van politie ging door de volksmenigte op de kermis, waar hij opgeschoten knapen verboden portretten [van Boulanger] zag venten. De commissaris wilde er zich mede moeien, maar het grauw ging hem te lijf, roepende: ,/Leve Boulanger! In het water met hem!" enz. Hij werd geduwd, ge- stooten en geslagen, tot verscheidene agenten hem ontzetten. Zij slaagden er echter niet in de orde te herstellen, zoodat troepen te hulp moesten worden geroepen. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Tol dusver is de tentoonstelling te Parijs bezocht geworden door 14,852,976 personen. Gedurende denzelfdeu tijd was in 1878 het getal bezoekers 8,287,999. In- tusschen zijn bij eerstgoroeid totaal de be zoekers van een ^concours hippique" mede- gerekend, hetwelk de,.er dagen heelt piaats gehad. Sedert de opening der tentoonstelling zijn iu het geheel 155 zakkenrollers door de bijzonderlijk daarmede belaste afdeeiing politieagenten gevat. Te Parijs heeft de regie in zeker huis eenige Tunesiërs betrapt die bezig waren cigaretten te maken van inaïsbladen, herriep en zoethoutsap. Men vond 15,000 stuks van deze cigarettes. Aan een berichtgever der Figaro heeft generaal Légitime verzekerd, dat zijn gelukkige mededinger generaal Hippolyte zeer Air-eri- kaanschgeziud i3. Reeds, vervolgde hij, heeft. Haïti het commercieel protectoraat der Vereenigde Staten officieel aanvaard en aan Amerika's bescherming heeft Hippolyte het te danken, dat hij geslaagd is. De be volking zal echter nimmer zich aan Amerika onderwerpen en als de Amerikanen hunne plannen om ilaïti formeel of teitehjk in te lijven doorzetten i9 de oorlog volgens den heer Légilime onvermijdelijk. f* a m je De leider tier conservatieve partij in Spanje den heer Canovas del Castillo, heeft in een onderhoud met een vertegenwoordig van de Gaulois verklaart niet te gelooven nat op dit o ogen blik in Europa oorlogsge vaar dreigt, hoewel hij toegeeft, dat voor het uitbreken van een Europeescheu oorlo» niet veil noodig is. Het drievoudig ver- bona beschouwt hij als een bevestiging van den vrede. De beslissing over oorlog 0f vrede in Europa, heeft, naar zijn oordeel, feitelijk Rusland in handen. Omtrent den aanval door inlanders van Marokko gedaan op een Spaansch schip nabij Alhucewas, op de noordkust van Ma rokko, wordt nog gemeld, dat de kapitein, 1 reiziger en 4 zeelieden door de Marok kanen zijn gevangen genomen. De Liberal zegt dat, indien de sul tan van Marokko niet bij machte is de Mooren te tuchtigen, die een Spaansche bark aauvielen en plunderden, Spanje zelve zich recht uioet verschafibn. De minister van buitenlandsche zaken, die zich te Cadix bevond, vertrok onmiddellijk naar Madrid toen hij het bericht der zee- schuimerij ontving. De Imparcial dringt er op aan, dat Spanje zijn gezag en aanzien in Marokko handbave. Ook van officieele zijde wordt thans het bezoek van den Czaar tegen 27 dezer aangekondigd. Z. M. zal zijn intrek nemen in bet nieuwe paleis te Potsdam, en minst genomen drie dageu blijven. Eenig opzien wekken te Berlijn de jongste onthullingen door Fourault de Montdion te Parijs gedaan. Deze namelijkdoor het proces tegen Boulanger bekend als Fransch spion in Duitechland, beweert dat het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Berlijn in bet voorjaar van 1887 oorlog met Frank rijk verwachtte, en derhalve bij Moltke aan drong om ten spoedigste het repeteer-geweer hij het leger in te voeren. Toen in 1887 het oorlogsgevaar voorbij was, erkende de Duitsche generale staf, dat de Fransehe geweren beter waren dan de Duitsche, en begon toen dadelijk nogmaals aan het verbeteren der repeteer-geweren. Hiertegen kwam Bismarck bij den ouden keizer Wilhelm op wegens het gevaar, dat daaruit voor 's lands financiën ontstond, en hij verlangde staking van de nieuwe 'bewa pening. De keizer evenwel wilde, ingevolge Moltke's geschrift, dat Duitschland's bewa pening in Mei 1888 weer als vroeger supe rieur zou zijn aan die vau Fraukrijk. Meer nog dan deze mededeeling wordt aandacht geschonken aan Fourault's bewering, dat er tusschen Duitechland en Belgie eene overeenkomst bestaat betreffende de bescher ming der grenzen bij een mogelijken oorlog. Er wordt herinnerddat in den tijd, waarvan Fourault spreekt, op geheimzinnige wijze gewag gemaakt werd van een diefstal bij inbraak bij den generaleu staf te Berlijn. De iu den jongsten tijd bekend ge maakte geruchten van Stanley's nadering naar Afrika's Oostkust schijnen enkel hierop neer te komen, dat groote karavanen met ivoor daarheen in aantocht waren. Die ka ravanen waren 3000 man sterk en tot nu toe van de kust teruggehouden door troe belen. De tegenwoordige expeditie in het binnen land naar Tabora, het bekende centraalpunt van deii handel, heeft almede ten doel ver scheidene kleinere karavanen met ivoor van daar vrijen doortocht naar de kust te ver zekeren. De te Berlijn ontvangen berichten uit Oost-Atrika weten nog uiets van Stanley te melden. ilEYËJIARSES. De keizerin Frederik en hare dochter zijn gisteren te Kopenhagen aangekomen en hebben onmiddellijk de reis naar Fredene- borg voortgezet. De Grieksche kroonprins, diens broeder George eu de Duitsche gezant waren haar te gernoet gereisd. CKIËKËNLAm Uit Athene wordt aan de Daily News gemeld, dat de Grieksche gezant te Kou- stantinopel bij de Porte in verzet gekomen is tegen de nieuwe arrestatiën op Kreta. De gezant verklaarde uit naam van zijne regeeriug dat de pacificatie het best zou geschieden door het inwilligen van de eiscben der bewoners van Kreta, alsmede door het afkondigen van eene algemeene amnestie. PER LONDEN, an de Timet TELEGRAAF. 19 Sept. De correspondent te Weenen zegt. A 0 1.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2