M m a m II A DVERT KNTIEBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN. Van 16 regelsf 0.90. Bureel: Scheepreakerssteeg 6- UitgeversGebroeders Mn ré. Het ongeluk van Tante Ursula. BliNNENLANDSCHË BERICHTEN. I tci 13 N] kllYVS- Be ze «.'on run I -verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 5 0 U H E fiS E II T *•00! Leiden per 3 maanden1,2a. Franco door het geheeie rijk, er 2 maanden i 1.60. Prijs per hammer 10 (Viit. Vrijdag 20 September 1S89. E\ 222. 203» Jaarisnng. AOVERTEHTIEBi Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. N t otl s - Be r i c E:t e n Oproeping iu werkclijkeii dienst De BURGEMEESTER der Gemeenle LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commis saris des konings in de provincie Zuidholland, van den 31sien Augustus II., A. N°. 2358 (2e afd.), Provinciaal blad N°. 53; Rrengl Ier kennis van belanghebbenden, dat de lolelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, overeenkumslig de 2e zinsnede van arl. 57 van bet Koninklijk be sluit van den 8sten Mei 1862 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op DINSDAG den len OCTOBER aanslaande iu werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dal zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen belmoren te begeven en dat mitsdien bedoelde lolelingen bij deze onder de wapenen worden geroepenmet last om te zorgen dal zij op gemelden dag, vóór vier uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsclie Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 19 September 1889. LEIilEN, 19 September. Voor een ondeizoek op Java, en zoo noodig ook in een of meer gewesten der buitenbezittingen, omtrent de instellingen vau den Islam, is, gelijk inen zich herinnert, op voorstel van de Indische regeering, in den aauvang van 1889 tijdelijk aan den Indischen dienst verbonden dr. C. Snouck llurgronje, lector voor de instellingen van den Islam, aan de rijks-universiteit te Leiden. Bij kon. besl. van 4. Jan. 1888 werd namelijk machtiging verleend om genoe.nden geleerde, die reeds vroeger eenigen tijd iu Arabië zich met studiën en onderzoekingen op Moslimsch gebied had bezig gehouden, met gemeld doel ter beschik king van den gouverueur-generaal te stellen voor den tijd van ten hoogste twee jaren. Dit tijdvak heeft iu Mei jl. een aanvang geuomen. FEUILLETON. Naar Georges Ohnet, door I. O L I S E. 4.) .Inderdaad!" riep A line en toen zich angstig onwendend, keek zij onrustig naar de deur, die maar altijd gesloten bleef. De beraadslaging duurde nog immer voort. Reeds acht dagen geleden had zij haar papa met de zaak bekend gemaakt, waarvan hij de verantwoording niet op zieb durfde nemen. »Is tante Ursula dan zoo verschrikkelijk "ueg Roger lachend. (/Verschrikkelijk Neen, zij heeft mij hartelijk lief, maar gij kunt u den toestand öiet duidelijk voorstellen Het jonge meisje was ernstig geworden w de oogen ten hemel geheven mtt eer hiedige gebaren, alsof zij van een ver- Reerlijkte sprak„Tante Ursula heeft veel wij, wij lijden ook!" riep de De instructie omschrijft dc taak van dr. Snouck Hurgronje in deze bewoordingen, dat hij zich toelegt op de studie der instellin gen van den Islam, zooals die in Nederlandsch- Indië toepassing vinden. Verder bepaalt do instructie, dat hem in 't belang van 's lands dienst of van zijne studiën door de regeering of door den directeur van onderwijs commis siën buiten zijn standplaats kunnen worden opgedragen, terwijl hij buitendien bevoegd is deze, met toestemming van den directeur te verlaten. Wat dr. Snouck Uurgronje's verhouding tot het bestuur betreft, schrijft de instructie dat hij, alvorens zijn onderzoek iu eenig ge west aan te vangen, daaromtrent in overleg treedt met het hoofd van het gewestelijk be stuur, dat vooraf door meergemelde» direc teur op zijne komst wordt voorbereid. Ove rigens houdt de instructie nog bepalingen in nopens de raadpleging van dr. Snauck Hurgronje door andere autoriteiten, nopens de bevoegdheid van bedoelden geleerde om voor stellen of vertoogen in te dienen en eindelijk nopens de verplichting van dr. Snouck Hur- gionje om aan het einde van elk jaar een verslag in te dienen van den stand van het hem opgedragen onderzoek. De le luitenant A. 11. J. Duyui, van het 3e regiment huzaren, is overgeplaatst van hier naar Den tiaag. Men meldt aan de N. R. Ct. dat de hoogleeraar Van der Hoeven in commissie met twee hoofdofficieren van de zee-en land macht (den kapitein ter zee Bogaert en den kolonel der infanterie Henitus) eeu nieuw reglement voor de Krijgstucht hebben ont worpen voor de marine en voor het leger hier te lande. Maandag a. s. zal de weleerw. pater. A. L. Brunott, van de orde der Minder broeders alhier (parochie van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis) den dag herdenken waarop hij vóór 40 jaren priester werd ge wijd. Het zal den populairen geestelijke zeker bij die gelegenheid niet aan blijken vau belangstelling ontbreken. Op de bewaarschool op de Garen markt zal morgen feest worden.gevierd ter gelegenheid van het a. s. huwelijk van eeu der heereu bestunrdereu. Bruid en bruidegom zullen toepasselijke liederen worden toege zongen. De opbrengst van den verkoop van cigaren en chocolade van den heer Kooy alhier, ten voordeele van de betrekkingen der slachtoffers van de ramp te Antwerpen, bedraagt f32.46; die van den haringver koop van den heer Bekkiug alhier op 18 Sept. 11. bedraagt f 10.45. Beide sommen zijn ter baud gesteld aan den voorzitter der studentenafdeeling van het Willemsfonds, die zich voor verdere bijdragen nog houdt aaubevoleu. Door de politie alhier is aan zeven militairen van het 4e regiment infanterie dank en tevredenheid betuigd, wegens de hulp door hen verleend bij de inhecblenis- neming van een beschonken persoon, waarbij verzet van de burgerij werd ondervonden. Met 1 October worden 115 jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier overgeplaatst aan boord van het opleiding- schip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam. Op de Hooigracht had gisteravond op de eerste verdieping van het pand n°. 22 een begin van brand plaats door 't om werpen van de petroleumlamp door de kat. Door 't besproeien met melk en 't bedekken met matten werd de brand door de be woonster in het begin gestuit. Deze dame bad nota bene uogal op zich genomen voor het dier te zorgen, gedurende de afwezig heid van de meesteres die boven haar woont. Hedenvoormiddag heeft in de deken- fabriek van de firma Jan Zuuideeg Zoon een droevig ongeval plaats gehad. Een jeugdig werkman, K. genaamd, trachtte, tegen het verbod der patroons, een drijf riem van eene in beweging zijnde machine om een ander wiel te brengen, doch werd daarbij door den riem medegesleurd en ge slingerd tegen den zoiderzoodat hijten gevolge van geconstateerden schedelbreuk op de plaats dood bleef. UNIVER8ITKI '3'. Aau de rijks-universiteit alhier is het candidaats-examen in de godgeleerdheid, 2e gedeelte, afgelegd door den heer A. L. Th. Van der Ven. OFFICIEGLE BERICHTEN. Bij kon. besluit is 's konings com missaris in Gelderland gemachtigd tot het buitengewoon bijeenroepen vau de staten dier provincie, op Dinsdag 24 September e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der eerste kamer van de Btaten-generaal, in de plaats van wijlen mr. W. A. A. J. baron Schimmel- penninck van der Oye is aan dr. H. Van Cappelle, met ingang van 1 October 1889, eervol ontslag ver leend als inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen, met dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. is de benoeming van S. Van Dissel, te Leiden, tot lid der commissie die, te reke nen van 1 Augustus 1889, gedurende één jaar belast zal zijn met het afnemen van de wis- en letterkundige examens, op zijn verzoek ingetrokken en zijn benoemd tot lid dier commissie C. Van der Waals, leeraar aan de kweekschool voor onderwij zers te Leiden, thans plaatsvervangend lid, eu tot plaatsvervangend lid dr. N. M. Kam, leeraar aan het gymnasium te Schie dam is, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal benoemd jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland; is met ingang van 1 October 1889 be noemd tot directeur van het Rijkstelegraaf kantoor en brievengaarder te Asten, F. J. T. M. Smit, thans telegrafist 1ste kl. bij de Rijkstelegraaf; is de heer K. Bohré benoemd en aange steld tot apotheker 2de klasse bij den mili tairen geneeskundigen dienst in Ned.-Iudië. De kapitein ter zee E. L. Ehnle wordt met den lsten November a. s. eervol ont heven van de waarneming der betrekking van hoofd van het vak van uitrusting bij de directie der marine te Amsterdam en op non-activiteit gesteld en vervangen door den kapitein ter zee C. Ten Bosch. De N. R. Ct. verneemt dat Zr. Ms. schroefstoomschepen le kl. Tromp, Atjeh kapitein nit. Ik ten minste, ik lijd!.... Alleen gij, mejuffrouw, verdraagt dit wachten met een geduld, dat mij wan hopig maakt." Het openen van een deur verhinderde het jonge meisje te antwoorden. „Daar is papa!" riep zij en wendde zich schielijk om. „Nog even bracht zij vluchtend de vingers aan haar mond en wierp Roger daarmede een afscheidsgroet toe. Toen ijlde zij voort door de paden van den tuin. „Weluup" zeide zij vragend en geheel buiten adem, toen zij haar vaders arm greep en hem met zich voorttrok. „Wat is er besloten? Hebt gij alles aau tante tneêgedeeld?" „Ja, ik heb het gezegd!" En mijnheer Bernard voegde er eeuigszins verlegen bij „Tante Ursu a wenschte u te spreken." Aline zag haar vader wantrouwend aan. Toen sprong zij plotseling als gereed om aan alles het hoofd te bieden het bor des op. Tante Ursula zat in het hoekje van het salon bij den schoorsteen. Haar vor men hadden haar rondheid verloren. Zij was hoekig en beenderig, als om daardoor ten volle te beantwoorden aan de type eener oude vrijster, wat zij ook inder daad was. Zij was op dit oogenblik bezig borst rokjes van grijze wol voor arme kinderen te breien, met haar hond aau haar voeten. Toen zij haar nicht hoorde binnenkomen, hief zij haar hoofd op en werd haar gelaat door den gloed van twee groote oogen verhelderd. Zij zag er buitengewoon ernstig, doch niet onvriendelijk uit. Mevrouw Bernard, een klein, mollig vrouwtje, die tegenover haar in eeu leuning stoel zat, scheen aan een totale verslagen heid len prooi. Zij maakte een sraeekende beweging met het hoofd, alsof zij Aline tot voorzichtig heid wilde aanmanen, en bewaarde het stilzwijgen. Mijnheer Bernard was zijn dochter in de kamer gevolgd. Hij bleef staan. Aline begreep terstond de geheele zaak. Het was er nog ver vau daan, dat zij Roger de overwinning zou kunnen melden. Zij moest den slag nog leveren. Met vasten tred schreed zij op tante Ursula toe en ging twee stappen van haar af op een tabouretje zitten. „Wel, lieve, het schijnt, dat gij u bij ons verveelt en dat ge ons wilt verlaten. Ik vraag mij af, wat u wel mag ontbreken P Het is een begeerte, die alle jonge meisjes hebben. Uw moeder heeft die ook ge kend. Maar gij zijt er nog te jong voor, dankt mij." „Tante, ik ben de vorige maand achttien jaar geworden." „Ik weet het, maar dat is nog geen hooge leeftijd," zeide haar tante lachend. Toen Aline haar tante zag lachen, meende zij, dat de zaak gewonnen was en moedig fluisterde zij: „O, tante, als gij wist hoe ik hem liefheb „Waarlijk?" zeide de oude vrijster, „en hoe oud is hij?" „Bijna negen en twintig jaar." „Dus elf jaar ouder dan gij." „Papa is twaalf jaar ouder dan mama." „Waar woont hij?" Aliua aarzelde een oogenblik. Zij be greep, dat haar antwoord van beslissend belang ging worden. Evenwel antwoordde zij: „Te Vincenues." [lFordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1