L NIKUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II cle our aii I versc h ij u t dage 1 ij k sbehalve op Io 11- en Feestdag en. A 0 0 UBEHEST Dinsdag 17 September 1889, If8, 219, 203 Jaargang. ADVERT E ITiii: Bareel: ScSieepusakerssteeg fe Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNEKLANDSOHK BERICHTEN. Het ongeluk van Tante Ursula. 1.) Vooi Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, er maanden l.fiO, Prijs per Susiissier 10 t'eot. Van 16 regels0.90. Elke regel meerj 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. S tads- lie sic Is te i. Ileilialingsoiideiwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1S82, lol regeling van het llerlialings- onderwijs in de gemeente Leiden Gemeente blad no. 11;) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor het llerhalingsonderwiis zal plaats hebben van den 16en tot en met den 20en September a. s voor meisjes in het Schoollokaal in de Van der VVerfslraal, voor jongens in dat aan de Korle Mare, telken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot hel llerhalingsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben bet ge tuigschrift, bedoeld by arl. 18 2 der Verordening van II November 1880 (Ge meenteblad no. 4 van 18SI); 2o. zij, die bij een al le leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischten le kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lcide.n den 13 September 1889. LEIUEINIG September. Gisterenochteiid te balf elf werd in de parochiekerk van den H. Petrus alhier, door den weleerw. heer O. L. Driessen bij zijn vertrek als missionaris de laatste plech tige Hoogmis opgedragen, geassisteerd door de drie weleerw. beeren kapelaans der parochie. Na het evangelie nam de zeereerw. heer J. C. II. Muré, pastoor der Petrusparochie, het woord naar aanleiding van het tekst woord Marcus XVI vs. 20: „En zij uitge gaan zijnde predikten ovc ral, terwijl de lieer medewerkte en het woord bevestigde door teekens die daarop volgden." Aan het einde van deze indrukwekkende rede sprak de predikant ook den heer Driessen in hartelijke bewoordingen toe, en bracht daarbij in herinnering hoe hij den jeugdigen priester ook toesprak bij het opdragen van diens eerste Heilige Mis, nu ongeveer vier jaren geleden. Tijdens het opdragen van de Mis werd door het zangkoor de Mis van Zangel uit gevoerd. Reeds hedenochtend vertrok de heer Driessen naar Mill Hill in Engeland, in het missiehuis alwaar hij gedurende een jaar zijne opleiding genoot. Woensdag vertrekt hij van Mill Hill, met nog twee priesters en een leekebroeder, naar Bombay, waar een der priesters en de leekebroeder achter blijven. De heer Driessen reist dan met een der priesters, den weleerw. heer J. Rientjes, naar Borneo. Eenigen tijd zal hij te Kuching, de hoofdplaats van Serawak verblijven om dan naar Laboean, een eiland aan de West kust van Borneo, te vertrekken. De le-luit. J. Burger, van het 2e reg. inf., is met 1 Oct. a. s. overgeplaatst bij het 4e reg. inf. en komt alhier in garnizoen. In het verslag van de tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters te Amsterdam, in de N. R. Ct. van 15 Septem ber, komt o. a. °oo' eene hespreking »an een doek door onzen stadgenoot Floris Ver ster ingezonden. Daar lezen we o. a.„Onder de werken die aandacht trekken omdat er eene meer of min geprononceerde persoonlijk heid door liet doek gluurt behoort o. a. een Floris Verster wiens decoratief behan delde bloemen en papavers een nobelen indruk makni." Ons wachten twee voorstellingen van belang. In de volgende maand zal nl. de heer Friedrich Mitterwurzer, de beroemde en reeds elders met zeer veel lof besproken K. K. hoftooneelspeler van het II of burg theater te Wcenen, alhier eene voorstelling komen geven, terwijl in den loop der zelfde maand de heeren Gebroeders Van Lier met Holdeu's marionettenthéater onze stad zullen komen bezoeken. De zeer gunstige receusiëu die we van het optreden van den heer Mitterwurzer lazen en Je gunstige naam die zich Holden's mariouettenthéater reeds lang heeft ver worven, maken ons eene aanbeveling aan onze lezeressen en lezers zeer gemakkelijk. Wat den heer Mitterwurzer betrefthij stamt af van even geniale ouders, zijn vader was een talentvol operazanger en vriend van Wagner, zijne moeder was de geniale tooneel- speelster Herold. Te Dresden werd Friedrich geboren en zijn vroeg ontloken talent werd door zijne ouders met zorg opgekweekt. Te Gratz had Friedrich zijn eerste enga gement en weldra trad hij in het Weener Burgthéater op. Met de meeste zorg wordt elke nieuwe rol door Mitterwurzer inge- stndeerd, waarbij hij een repertoire toont van zeldzame veelzijdigheid, lu toon en gebaren toont zich ons de heer Mitterwurzer een zeldzaam talent. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 49.ƒ26.5.en /2.55. laagste 48.24.50 /'4.80 en f 2.45. Zaterdagavond waren de Van-der- Werfstraat alhier en de aangrenzende straten wederom het middenpunt van eene groote volksverzameling. Tegen het eindigen van de oefening van het heilsleger in het ge bouw in de Van-der-Werfstraat nam de oploop grooter verhoudingen aande leidsters der bijeenkomst werden per rijtuig naar hare woning in de Janvossensteeg gebracht, terwijl de leiderB onder politiegeleide daarheen werden gebracht. We merkten op het terrein een hoofd inspecteur, een inspecteur en een 18 tal politieagenten op en nog lang was in de Janvossensteeg de passage gestremd, hoewel nu en dan de agenten eene poging deden de steeg in zooverre te ontruimen dat die passage voor rustige burgers tenminste wederom bruikbaar zou worden. Zaterdagavond zag een baggerschipper B. genaamd in den Nieuwen Rijn tegenover het Utrechtsche Veer een kind drijven. De man, te bejaard om zelf te water te gaan, deed al het mogelijke om hulp te doen op dagen, waarin hij dan ook slaagde. Een ander persoon redde het 2j jarig kind, dat zonder de opmerkzaamheid van den schipper zeker zou zijn verdronken. Op de Breêstraal alhier welde gister avond het water uit den grond op tengevolge van het springen van een der buizen van de waterleiding. De noodige maatregelen werden weldra genomen om in het ongemak te voorzien. De betrokken spoorwegmaatschappijen hebben besloten, ten gevolge van den gun- stigen uitslag van den eersten goedkoopen trein naar Parijs, Donderdag a. s. wederom een goedkoopen treiu naar Parijs te laten loopen, geheel tegen dezelfde prijzen en op dezelfde vertrekuren. OFFICIEELE BERICHTEN!. Bij kon. besluit is voor bet tijdvak van 1 Oct. 1889 tot en met 31 Aug. 1890 beuoemd tot leeraar aau de rijks- hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus le Win terswijk, I. Meudels, te 's Gravenhage. De luitt. ter zee jhr. E. G. Wichers en J. A. Van Zadelhoff worden met den 26sten dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Van Galen. De nieuwe voorzitter van de eerste kamer, mr. A. Van Naameu van Eemnes, is door de provincie Overijsel naar dat staatscollege afgevaardigd en heeft reeds eene langdurige parlementaire loopbaan ach ter zich. De Ztooltche Cl. brengt te zijnen aanzien het volgende in herinnering Jarenlang vertegenwoordigde de heer Van Naamen het district Zwolle in de tweede kamer, steeds verkozen door de liberale partij. Voor de belangen van het onder wijs hij was schoolopziener véér de wet van 1878 - werd altijd met de meeste geestkracht door hem gepleit, terwijl bij zich, zonder in den strengen zin des woords partijman te zijn, deed kennen als aanhan ger der gematigd liberale beginselen. Toen hij na vinnigen strijd zijn zetel in 1879 moest ruimen, werd hij door de pro vinciale staten van Overijsel waar hij reeds jarenlang zitting had tot lid van het college van gedeputeerde staten gekozen ter vervulling der vacature, ontstaan door het ontslag van den beer Sandberg. Na de benoeming van den heer mr. J. A. G. ba ron De Vos van Steenwijk tot commissaris FEUILLETON. Naar Georges Ohnet, door LOUISE. In den tam van de villa harer tante te Saint-Mandé was mejuffrouw Aline Bern hard, met een mandje aan den arm en haar hoofd onder een grooten hoed van bruin stroo verscholen, bezig met rozen plukken. Doch teiwijl haar mandje zich vulde, leende zij een opmerkzaam oor aan alles, wat van de zijde van het huis kwam. In haar afgetrokkenheid plakte zij evenveel knoppen als ontloken bloemen. De zonnestralen, die door de muren van deu tuin teruggekaatst werden, stoofden de trossen druiven rijp, die nog geel van de zwavel waren, en deed de violetkleurige huid van de perziken harsten. De zwaluwen vlogen hoog in de lucht en vervolgden elkander met schrille kreten. Het jonge meisje, door de afmattende hitte overweldigd, bleef onbewegelijk staan. Haar wangen waren rood en met haar tanden beet zij in gedachten verzonken op den steel van een „Generaal Jacque minot." Met een kloppend hart luisterde zij naar de stilte rondom haar. Uit het huis werd geen enkel geluid vernomen. Het scheen achter de gesloten zonneblinden te slapen en niets verried wat de bewoners daar binnen op dezen schoouen achtermiddag bezig hield. „Wat duurt het lang!" fluisterde het meisje. „Zijn daar dan zooveel woorden toe noodig! Papa houdt zeker een lange redevoering. Ik had zelf met tante Ursula moeten spreken." Zij slaakte een zucht, die haar hart echter niet verlichtte. Voor haar oogen verrees het kleine salon, waarin op dit oogenblik haar vader met statigen ernst terwijl zijn vrouw over haar tapisseriewerk gebogen zat aan tante Ursula zijn plannen voor de toekomst zijner dochter ontvouwde. Zij hoorde hem beginnen met de verklaring, die zij reeds zoo menigmaal gehoord hadDat het huwelijk een loterij is en dat er tegenover één goed nominer, honderd slechte staan. Tante Ursula slemde daarmtê toornig in en mevrouw Bernard wierp een dankbaren blik naar boven voor het huwelijksgeluk haar te beurt gevallen. Na vele omwegen kwam haar papa er toe cm de noodzakelijkheid van dezen familieraad te doen begrijpen, namelijk, dat men hem om de hand zijner dochter ge vraagd had. Hier stonden de gedachten van het jonge meisje angstig stil. Wat zou tante Ursula zeggen p Haar hartje sloeg met verdobbelde kracht en het tafreel van het salon, waarin haar lot werd beslist, werd op eens door een andere verschijning vervangen, die van een langen, jongen man met blauwe oogen en blonde snorren, die de uniform der artillerie droeg, versierd met een rood lintje, dat het kruisje cp zijn borst vasthield, en de drie troetels, die zijn rang als kapitein ken merkten. Nauwelijks hoorbaar glipte haar den naam „Roger" van dc lippen. Zij zag in haar verbeelding den weg van Vincennes, waar zij aan den kant staande, nieuwsgierig de voorbijtrekkende soldaten had gadege slagen, toen zij met haar kamerjuffrouw was uitgegaan om bloemen voor den ver jaardag van haar moeder te koopen. Terwijl zij daar stond, verbijsterd door het geraas der kanonnen, die met gezwin de» pas voorbij trokken, had te midden van de in het zonlicht schitterende sabels een kapiteiu haar aandacht getrokkeD, die fier en krijgshaftig op een rosachtig paard gezeten was. Zij had hem herkend als den cavalier met wien zij den vorigen avond verscheidene malen gedanst had, en stokstijf was zij blijven staan zonder zelfs den be leefden groet te beantwoorden, dien hij haar, over deu kop van zijn paard gebogen, zoo bevallig toebracht. De stukken waren voorbij getrokken en in bet stof, dat zij opwierpen was ook de mooie officier verdwenen, die het hart van het jonge meisje met zich nam. Dat was nu zes maanden geleden. In dien tijd hadden zij elkander dikwijls weder gezien. Eerst van ver zonder met elkander te spreken. Toen was op zekeren dag kapitein Roger te paard het laantje doorgekomen, dat langs den toin van tante Ursula liep, en hij had het gewaagd door in zijn stijgbeugels te gaan staan een blik te werpen in de kiosk, waar mijnheer Bernard gewoonlijk zijn middagdutje deed. (Wordt vervolgd.) |»V-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1