see?? m mw* 4ir5 mm w^- «~3 sr.- #5».. /m -w-^ zal, naar wij vernemen, den militairen dienst met pensioen verlaten. (D. v. Z.H. 's Gr.) De kolonel Van Bothnia Andreae, plaatselijk commandant van Amsterdam, zal met 1 October a. s. den dienst met pensioen verlaten. De minister van oorlog, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant, den kapt. Alma, begaf zien gisteren naar Amsterdan, om eenige forten in den omtrek der hoofd stad in oogenschouw te nemen* liet libl. verneemt, dat met de a. s. winterdienstregeling op de Rhijnspoorweg eene groote verbetering wordt aangebracht in de verbinding van de voornaamste stati ons van de Leidsche lijn met Amsterdam. De trein van 8.18 v. ui. uit Leiden toch zal voor Alf-n, Bodegrave en Weerden eene rechtslreeksche aansluiting verkrijgen naar Amsterdam over UarmelenBreuke- )en. Aankomst te Amsterdam 10.20 v.m. Aan liet U. D. wordt uit Den Haag gemold, dat het besluit van den heer Vrolik, oui als directeur-generaal der Exploitatie - maatschappij af te treden, niet alleen zoo goed als vast staat, maar door de raad van commissarissen dier Maatschappij reeds eene aaubevehngs- of candidatenlijst is opgemaakt en vastgesteld, om den heer Vrolik als direc teur-generaal te vervangen. Zoo de correspondent goed ingelicht is komen op deze lijst drie personen voor en wel de heeren: J. L. Cluijsenaer, ingenieur, voormalig secretaris en waarnemend directeur- generaal der Exploitatiemaatschappij, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, oud-minister van waterstaat, en mr. H. M. A. baron van der Goes van Dirxland, voormalig chef van dienst der Exploitatie-maatschappij. Als de man, die bij de onderhandelingen eene belangrijke rol gespeeld en bij de re geering een overwegenden invloed zou hebben uitgeoefend, wordt genoemd de heer mr. F. Th. Westerwoudt, president van den raad van administratie der Hollandsche spoorweg maatschappij. Zooals men weet staat de heer Westerwoudt met de tegenwoordige regeering op vriendschappelijken voet, en werd bij de vorming van het kabinet zelfs verluid (men leze de nieuwsbladen van die dagen) dat hem de portefeuille van finan ciën zou zijn aangeboden. Naar de Amst. meldt, moet de overname van den Centraalspoorweg vooralsnog vol ttrekt niet in de bedoeling liggen. Bij die maatschappij is tot heden nog geen enkel desbetreffend voorstel van de regeering in gekomen. Uit Sclieyciiingen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Alhier is het bericht ontvangen, dat zekere W. A. Meijs, hier geboren en woonachtig, te Aütwerpen als timmerman werkzaam, bij de ramp is omgekomen. Deerlijk gekwetst werd de ongelukkige in hét gasthuis Stuij- venberg gebracht, waar hij weldra den laat- sten adem uitblies. -Vrijdagnacht omstreeks 2 uur ontstond jj te Delft brand in eene met beenderen ge- j vulde schuur van de lijm- en gelatinefabriek onder Vrijenban. De schuur brandde geheel J af, doch de brand werd door eigen krachten j in zijn voortgang gestuit, waardoor de fabriek behouden bieef. Ter gelegenheid der herbenoeming van den burgemeester van Sommelsdijk heeft zich een deel van de dorpsbewoners aan feestvreug de overgegeven, een vreugde, die, naar men ons meldt, nogal door dronkenschap enz. werd ontsierd. Ook is var. die gelegenheid gebruik gemaakt om de beeltenis van den tegen- candidaat naar het burgervaderschap te ver branden, een aardigheid, waardoor natuurlijk die candidaat en velen zijner geestverwanten zeer werden gëergerd. De oprichters van den brandstapel hadden echter niet eens het genoegen, dat de burge meester hun daad goedkeurde, want de her benoemde heeft er zijn afkeuring over te kennen gegeven, die zij dan ook ten volle ver dient. [Standaard.) Vrijdagnacht zijn in het Kenaupark te Haarlem, zeveu van de acht daar aan wezige vaste rustbanken uit den grond ge rukt en schandelijk vernield. Men is den dader of de daders nog niet op het spoor. Donderdagmiddag bezocht II. K. II. prinses Wilhelmina met HD. gouvernante de vermaarde put bij de Hoog Soerenscbe tol op den Amerfoortschen straatweg nabij Apeldoorn, alwaar zij zich geruimen tijd met de wonderbaar schoo »e en krachtige echo vermaakte. Toen Woensdagavond de zoon van I. H. E.aan den Geer dijk te Vrooms hoop, bij bet naar bed gaan de lamp uitblies, sloeg de viam naar binnen. De peer sprong, het vuur verspreidde zich, de omstaande voorwerpen geraakten in brand en in wei nigen tijd was het gcheele huisje door de vlammen verterd. Het vee en enkele stukken huisraid zijn gired. Niets was tegen brandschade verzektrd. Eenige ingezetenen van de Schrans onder Huizum, nabij Leeuwarden, hebben de straat tussclien hunne huizen en den Overijselschen straatweg met planken voor de passage afgesloten. De aanleiding is deze: Volgens de nieuwe politie-verordening van Leeuw arderadeel mag de openbare weg r.iet worden gebezigd tot het plaatsen of laten staan van rij- of voer tuigen, karren, sleden of handwagens. Se dert jaren is het gewoonte, dat ingezetenen karren enz. plaatsen op den berm van den wpg, en op grond der politie-verordening is hun dit nu verboden. Daarop plaatsen zij ze op de straat, die volgens de koopbrieven bij de huizen behooit, doch toen kregen zij aanzegging, dat dit ook nitt mocht g( gebie den. Toen hebben eenig-n die slraat voor de publieke passage afgesloten. Daarvan is proces-verbaal opgemaakt en met-zekere span ning wordt ue uitslag legemoetgezieu. Donderdagmorgen hebben al de ar beiders aan de sigarenfabriek van den heer W. H. te Oude Pekela, het werk gestaakt. Ongeregeldheden hadden hierbij niet plaats. BuilËftLASDiSCM BEMJilTES BEiifilK Te Brussel is Dinsdag een congres van sterrenkundigen geopend. De heer Weiss uit Weeuen heei't er Woensdag over de kometen, prof. v. d. Saude Bakhuyzen uit Leiden en verschillende andere geleerden over allerlei andere onderwerpen het woord gevoerd. Donderdag is de heer Gylden, directeur van het Observatorium te Stock holm, voor een jaar tot voorzitter herkozen en hebben weder ettelijke geleerden ge sproken. De volgende zitting van bet congres zal te Muncben gehouden worden. Te Antwerpen is van rechtswege eene commissie benoemd onder voorzitterschap van kolonel Devos, bevelhebber van de sappeurs en mineurs, tot het uitbrengen van een verslag betreffende de volgende drie vragen 1. Heeft de heer Corviiain zich gehou den aan de voorwaarden, bij de concessie bepaald 2. Waar is de ontploffing het eerst ge schied, op het erf van den heer Corviiain of op dat van den heer fiieth? 3. Wat was de oorzaak? De schade, aan gebouwen te Antwerpen door de ontploffing teweeggebracht, wordt op 500,000 fra. geschat. Volgens de laatste berichten hebben minstens 135 personen het leven verloren, terwijl 100 ernstig en 250 licht gewond werden. Twintig worden nog vermist. De gouverneur der provincie, baron Ed Osy van Zegwaart, heeft den minister van binneutandsche zaken een uitvoerig officieel rapport gezonden over de ramp welke de stad beeft geteisterd. Daarin wordt o. a. gezegd, dat de oor zaak nog niet bekend is en het onderzoek wordt voortgezet. Men weet nog niet of de werkplaats, waar de patronen werden ge ledigd, het eerst in de lucht is gevlogen, dan wel of de petroleum depóts het eerst in vlam zijn geraakt. In het rapport wordt verder een overzicht gegeven van de briefwisseling tusschen hel gemeentebestuur en de zoogenaamde »per- inanente deputatie" omtrent de machtiging tot oprichting der bedoelde werkplaats. Het blijkt o. a. dat in hare zitting van 20 Juli de bestendige deputatie op verschalende voor waarden aan den heer Corviiain de gevraagde machtiging bad verleend, onder stellige voorwaarde evenwel, dat hij slechts zijn werk mocht beginnen, nadat door de pro vincialen ingenieur was geconstateerd, dat al de gegeven vooischriften uitgevoerd waren. Den 7 Aug. d. a. v. liet de hoofdingenieur- bestuurder der provincie toe, dat bet werk buis geopend werd. Van de ordonnantie van 20 Juli werd den 27 Juli aan het gemeentebestuur van Ant werpen copie gezonden; de stad deed echter niet het minste beroep tegen deze beslissing. De gouverneur zegt o, o. nog: Ik weet niet of zij sedert dien den plicht van toe zicht heefi betracht, dien de net wat betreft de gevaarlijke gestichten, haar bijzonder oplegt, en die haar was herinnerd door een artikel van de ordonnantie der bestendige deputatie van 20 Juli. Den 9 Augustas ontving de deputatie mededeeling der bestatigiug gedaan den 7 Augustus door den provincialeu ingenieur. liet is waar dat bet eerst den 19 Augus tus was dat de stad werrl verwittigd, dat de machtiging definitief w as gewordenmaar zij kende die machtiging den volgenden dag na den datum, dat is te zeggen den 29 Juli. In den loop der maand Augustus deed zich in het werkhuis een ongeval voor, aan een persoon overkomen; doch hiervan hen ik niet officieel onderricht geworden. Maar het parket beeft onmiddellijk, te dezen opzichte, een onderzoek gedaan op de plaats zelve. Hieruit is gebleken dat bet ongeval enkel en alléén te wijten was aan de onvoor zichtigheid van het slachtoffer. Er had geene ontploffing plaats gehad. Doch ter gelegenheid van dit geval, heeft het parket bevonden, dat erin het werkbuis een stoomketel (chaudière) stond, welks oprichting niet regelmatig toegelaten was geworden. Uit dien hoofde is er proces verbaal opgemaakt tegen den beer Corviiain. Het onderzoek van die overtreding werd voortgezet, op bet oogenbiik rial de outpiof- finng plaats had. Den 6 September 's morgens had ik van de stad een brief ontvangen, waarin zij zcide dat nooit, te barer kennis, de heer Corviiain gevraagd bad een stoomketel te zetten in sijn werkhuis, en op 't zelfde oogenbiik der ontploffing werd de brief, die biervan bericht gat aan het parket, door mijn bestuur ge viseerd. Donderdag had in de groote kerk van Antwerpen de plechtige lijkdienst voor de omgekomen slachtoffers plaats. De pause lijke nuntius en de kardinaal-nartsbisschop van Mecbelen woonden de heilige handeling bij. Ook alle hooge burgerlijke, militaire en staats autoriteiten waten vertegenwoor digd ministers, staatsraden, adjudanten, stafofficieren, generaals, kolonels, senatoren, kamerleden,provinciale en stedelijke overheden, aile pastoors der stad, de rechterlijke macht en een dichte schare van treurende familieleden en belangstellenden. De kerk was indruk wekkend gedrapeerd. Ook te Austruweel werd gelijktijdig een plechtig Requiem opgedragen. EiVVKSSfLANB. Daar al de comités der werkstakers te Londen gisterenavond toetraden tot liet voorstel van kardinaal Manning, dat de ioousverhooging tot 6 pence met 4 Novem ber a. s. zou ingaan, hebben de dokbesturen medegedeeld dat zij deze voorwaarde aan nemen, mits alle mannen, die in de dokken aan de rivier en op de kaden werken, aan staanden Maandag den arbeid hervatten. Daar nu nog alleen de lossers overblijven, die niet tevreden zijn, meent men met ver trouwen te kunnen aannemen, dat de werk staking zoo goed als geëindigd is. De werkstaking van de kleermakers is nog niet geëindigd en het werkstaken in het algemeen schijnt besmettelijk te zijn. Ook de stukkenrijders van de 6e batterij veld-artillerie te Woolwich in garnizoen heb ben het werk gestaakt, zoodat de kanon niers nu natuurlijk niets te doen hebben met de batterij. De muiters zullen natuur lijk voor een krijgsraad terecht staan. De hertog van Orleans, de oudste zoon van den graaf van Parijs, heeft zich van Engeland naar Portugal begeven, waar bij tot het einde der maand bij zijne zuster, de hertogin van Braganza, zal vertoeven. S? ïit ,'a A ïl ct. Oeneraal Boulauger heeft tot de kiezers van het 18e arrondissement van Parijs eene proclamatie gericht, waarin hij huil steun vraagt, niet omdat door vervolging en laster de aandacht op hem is gevestigd, maar als vertegenwoordiger van het nationaal gevoel dal rten zwaren last der steeds toenemende, duldelooze onrechtvaardigheden en der ver nedering van het vaderland wil afschudden. Te Parijs is Dinsdag in liet Industrie- paleis eene allegorische muzikale compositie ter verheerlijking van de republiek van eene Iersche te Parijs opgevoede kunstenares, Augusta Holmes, met schitterenden uitslag ten gehoore gebracht. Het stuk beet #L'Ode Triomphale," en er namen 1290 mede werkers aan deel. De decoratie en tooneel- schikking waren bijzonder fraai; de gemeen- teraad bad trouwens 400,000 fr. aan het feest ten koste gelegd. Ue opbrengst is voor de slachtoffers van de ramp te Antwerpen bestemd. Kort vébr bet begin der uitvoering was er bijna brand ontstaan door bet te vroeg ontvlammen van eene gaskroon. De tegen woordigheid van geest san den heer Alphand, die als de meeste andere feesten ook dit had georganiseerd, voorkwam een onbereken baar onheil en eene paniek. De heer Edison heeft aan den presi dent van den gemeenteraad (e Parijs een som van 10000 frs. gezonden voor de armen van Parijs, met de bijvoeging dat dit iu zijn oog sleclils een klein blijk was van erkentelijkheid jegens al degenen, die er toe hebben bijgedragen om van zijn verblijf alhier bet tijdperk te maken uit zijn leven jat hij zich het liefst zal herinneren. S V* X J K, Een groot, deel der wevers te Alcoy (Spunj.heeft verleden Dinsdag liet werk gestaakt. Er zijn maatregelen genomen tot handhaving vari de orde. I T A Li I AC. Woensdagavond vond een koetsier in een straatje te Nizza eene dynaiuietpatroon welke ontplofte. De ongelukkige bleef op de plaats dood, van een kind in de nabijheid werd de buik opengereten en een man ver loor de teeneu van een zijner voeten. De slag is 2 silometers ver gehoord. Naar men zegt, was de patroon nedtrgelegd door eeu ijverzuchtig minnaar. II T S C Ik Jt,A S* Bij keizerlijk decreet wordt de uitgifte bekrachtigd van de leening van 90,390,917 mark tegen 3J pCt. ten laste van het Duitsche rijk, waarvoor reeds vroeger bij gedeelten bewilliging is verleend, nl. voor de aansluiting van Hamburg en Bremen bij hot tolverbondvoor het graven van het Noord-Oost-kanaal en voor het leger. Edison is eergisterenavond te Berlijn aangekomen en blijft tot Zondag. Dan gaat hij uiel Werner Siemens naar Heidelberg, ten einde de vergadering van de beoefenaars der natuurwetenschappen, die daar bijeenko men, bij te wonen. Gisterenmiddag deed Edison's vertegen woordiger in de fabriek van Siemens proe ven met den verbeterden phonograaf, welke de verbazing opwekten van alle aanwezigen, waaronder vele professoren, ingenieurs en journalisten. Edison woonde in gezelschap van Werner Siemens en professor Du Bois- Reymond de proefneming bij eu bezichtigde daarna den electrischen spoorweg te Lich- teiifelde en 's avonds de tentoonstelling voor electriciteit. Heden geeft Werner Siemens ter eere van Edison een groot feest. Prins Von Bismarck lijdt aan been- kramp. Op een oogstfeest te Eriedricha- ruhe verscheen de rijkskanselier onlangs in een rijtuig met het zieke been op de bank vóór zich uitgestrekt en niet in staat uit het rijtuig te komen. De kwaal is niet ernstig, maar toch zeer pijnlijk. Te Berlijn is deze week besloten een vereeniging op te richten van Duitsche spoor- wegartsen. Er beslaat reeds zulk een ver eeniging voor zulke geneeskundigen, die in de Pruisisscbe hoofdstad zijn gevestigd. Aan een commissie van vijf leden is bet ontwer pen van een reglement opgedragen. De ver eeniging zal zich o. a. beijveren een afzon derlijke afdeeliug voor spoorwegzaken te doen stichten bij de jaarlijksche congressen voor hygiëne. Eene colonne van W issmaun's troepen heeft eene groote verkenning gedaan iu de kuststreken tusschen Bagomayo en Dar Salaam, eu daarbij de havenplaats Koudut- echi, welker inwoners de oproerige Arabieren van ammunitie en levensmiddelen voorzagen, genomen en vernield. DEIEliARHElll. Naar in de Londenscbe editie van dei New-York Herald, gemeld wordt, neemt de politie te Kopenhagen buitengewone maat regelen naar aanleiding van geruchten, vol geus welke verscheiden nihilisten heimelijk der Czaar gevolgd zijn, naar eene gelegen heid zoekende om hem te vermoorden. BIILCARMË. Te Sofia zijn 12 leiders der oppositie gevangen genomenwegens het op tou* zetten eener betooging tot viering van den verjaardag van den czaar op St. Alexander- dag eu net onwettig verspreide!) van staat kundige geschriften. Na onderzoek zijn de beschuldigden voorloopig vrijgelaten. fVRKIJK. De Daily News verneemt uit Kon- stantinopel, dat het Kurden-hoofd Moussa zich voorbereid om op de vlucht te gaan, wegens inkomende voor hem nadeelige ge tuigenissen. PER TELEGRAAF. BOMBAY, 13 Sep. Tijdens het Mohur- rumfeest hebben er ernstige botsingen plaats gehad tusschen Muzelmannen en Hindoes te Rohtak, zoodat de politie zich genood zaakt zag op de bevolking te vuren, waarbij velen gedood of gekwetst werden. Uit Delhi gezonden versterkingen hebben de rust her steld, doch men is bevreesd voor wanorde lijkheden te Delhi, iu welke plaats bijna alle bazaars gesloten zijn. BERLIJN, 14 Sept. {Pari. tel. Hll.) Bij de bezichtiging van bet Centraalstation voor de electriscbe verlichting van Berlijn liet Edison zich zeer gunstig over onze inrich tingen voor de electrische verlichting uit.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2