NIEUW ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. D e t e ioüiiiiis ver sell i| is t dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 9 September 1589 Nu. 212. AOVERTERTIEH: Uitgevers: Gebroeders ffluré. BUITENLANDSCHË BERICHTEN. h l; 0 A 81 E fë T: Vooi Leidenpet' .8 maanden8.25. franco door 'net gehee'e rijk, ei maanden 1.80. Prijs per Stammer 10 tvst. 203e Jaargang. Van 16 regels f 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Boree!: Setieepmakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de. Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn verzonden de Zittingsverslagen van Donderdag 29 Augustus en 3 September 1889. LKIBBK, f September. De 2e luitenant W. H. C. Boellaard, van het 4e regiment inf., is op zijn ver zoek overgeplaatst van Leiden naar Delft. De le luit. kwartiermeester C. VV. P. Doorman, van bet le reg. veld artillerie te Utrecht, wordt 1 Oct. e. k. overgeplaatst bij het 4e reg. inf.in verband met de de- tacheeriiig van twe:-. luitenants kwartiermees ter van laatstgemeld korps bij den intendan ce cursus. Bij het 4e regiment inf. te Leiden zijn voor het schriftelijk examen tot toe lating op den hoofdcursus geslaagd de ser geanten jhr. Nahuijs, Kiem, Kruyl, Bijvoet, Ackerman, Alenson en Pourcliez. Bij liet op 10 dezer le Brussel te openen inteinationaie astronomische congres zal Nederland o. a. door prof. li. G. Van de Saude Bakhuy/eu alhier vertegen» oor- digd worden. De Oost- en West-Indische buizen, toebehoorende aan 's Rijks Hlhuograplii.-ch Museum en staande op liet terrein aan de oprijlaan naar de Sterrenwacht zullen mor gen Zondag den 8 September van 124 ure voor het publiek ter bezichtiging zijn opengesteld. In geval van ongunstig weder zal de afdceliug Nederlandsck Oost ludie, Hoogewoerd 108 op dezelfde nreu toegan kelijk zijn. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 1 Sept. 40 volw. en 24981/25000, 1 stuks van tien aandeden n". 29421/30. Een ieder wordt gewaarschuwd borenge- noemde fondsen niet te koopen of in be leening te nemen. Zullende aan hem door wien of door wiens aanwijzingen die fond sen geheel of gedeeltelijk aan de. heeren Westendorp Co., Doelenstraat te Amster dam worden terugbezorgd eene belooning van tien procent daarvan worden uitge keerd. Inlichtingen worden mede verstrekt door de heeren Boom en Gooszen, Prinsengracht 751 te Amsterdam. .«IIZlËk, liKTTKBBiS KW KUNST. k., totaal 49. 70. fi 82. 89. 83. 89. 76. 2 59 D. 3 n 65 W. 4 62 D. 5 67 V. 6 72 Z. 7 60 a Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 507 zwembadeu door heeren en 23 door dames. De temperatuur van bel water is 18° Celsius. Anton Rubinstein hoopt in de maand November e. k. den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden zijne loopbaan als kunstenaar begon. Men wil bij deze gelegenheid den genia- len componist en pianist, die ook nis inensch de algemeene achting geniet, eene „Ehren- gabe" aanbieden (naar men verwacht eene aanzienlijke soaiine gelds, waarmede ver moedelijk door den kunstenaar eene stich ting ten bate der toonkunst zal worden in het leven geroepen). Ongetwijfeld zullen ook uit Nederland vele kunstenaars en kunstvrienden aan deze hulde willen deelnemen en van hunne sympathie door eene geldelijke bijdrage doen blijken. De lieer W. F. G. Nicolaï, Veenkade 14 'e 's Gravenhage, verklaart zich bereid die bijdragen tot uiterlijk 15 October in ont 'angst te nemen en te doen toekomen aan het ltubinsteiu Comité, dat zich te St. Petersburg beeft gevormd. Verloren of gestolen 60 stuks 5 pCt. obligatien ieder groot frs. 500 Franscbe Maal schappij van Venezuelaansche spoorwe gen (Merida spoorweg) n°. 2821, 3772/77, «60, 10980/81, 25735/38, 26776/88, 28139, 28188/95, 29295/304, 30341/49, •30366/72, benevens 33 aandeelen ieder groot 100 roebels in de Fastowo spoorweg-maat schappij als3 stuks van een aandeel n°. 4 stuks vau vijf aandeelen n°. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Zondag 8 Sept., te 2 uren, door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer J. G. U. Mann. 1ste afd.: N°. 1. „Souvenir de Rembrandt!" Marcbe (1ste Uitv.), C. Eau; 2. Ouverture zur Oper: „Czar and Zimmermann", Lortzing3. „Rêverie", Adagio, Vieuxtemps; 4. Fantaisie öher neuere Deutsche Lieder, Ed. Strauss, 2de afd.: N°. 5. Vorspiel zur Oper: „die Loreley", Max BrucbDrei Deutsche 'JSize, Beethoven; 7. Fantaisie sur l'Opéia de Rossini: „Guillaume Teil", Mann; 8. Persiscber Marsch, Ed. Strauss. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 10 Sept. 1889, des avonds te 7J uur, ztkir laatste buitengewoon Harmonie Concert, te geven door het Staf muziekcorps van in t 4de regiment infanterie, directeur: de heer J. G. LI. Mann. 1ste afd.: N°. 1. „Souvenir de Rembrandt!" Marcbe, C. l.au2. „Nachkla/ige von Ossian", Concert-Ouverture, (op verzoek), N. W. Gade; 3. Fantaisie de l'Opéra: „Mireille", Gouuod; 4. „Douau- Wellen", W'alzer, Ivanoiici; 5. Fantaisie sur „La Juive", Opéra de llalézy, W. Wiepreclit. 2de afd.: N°. 6. Ouverture de „Phèdre", J. Massenet; 7. Vorspiel zu Parsifal, (op verzoek), R. Wagner; 8. a. Gavotte, C. Silasb. Toréador et Andalouse, (op ver zoek), Rubinstein9. Fantaisie aus C. M. v. Weber's „der Freischütz", Mann; 10. „Le Père la Victoire" Marche populaire, W. v. Erp. (ICFIClKIiLË UKUIi'I1TKN. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 15 September e. k., benoemd tot kanton- rechler-plaatsvervanger in het kanton Am sterdam n°. 4, inr. W. Boot, advocaat en procureur te Amsterdam. Bij kon. besluit is bepaald dat de com missie, ten overstaan waarvan in dit jaar bet examen zal plaals hebben van de onder officieren die voor den rang van tweede- luitenant-uiagazijmneester der artillerie zijn opgeleid, als volgt zal zijn samengesteld voorzitter: de kolonel L, G. Berends, commandant van het 2de regiment vesting artillerie; leden: de majoor magazijnmeester der ar tillerie te Amsterdam, J. G. J. Paravicmi di Capelli, en de kapitein voor let materi- ee!a bij bet 2de regiment vtrting artillerie H. F. L. Van Hoorn Janssen; lid en secretaris: de eerste luitenant-ma gazijnmeester der artillerie bij de stapelma- gazijnen J. Aalbers. BINNENLAND8CHË BERICHTEN Wij vernemen, dat de kapt.-luit.-ter- zee P. C. Pabst met 1 Nov. a. s. op non actief gesteld en als kommandaut van Zr. Ms. instructie-korvet Nautilus vervangen wordt door den kapt.-lnit.-ter-zee 11. G. Hildebrandt, thans non-actief. c. N.) Ter vervanging van wijlen jhr. A. C. Tb. Gevers, onlangs overleden, is door Z. M. tot directeur der zaken van weldadigheid des konings benoemd de gepensioneerde ma joor van het reg. grenadiers en jagers E. A- M. Bijleveld, thans werkzaam aan Z. M. particuliere bibliotheek. De 5de lijst van de 11de jaarcollecte voor de scholen met deu bijbel bedraagt een totaal van f 22,323.926 zijnde de opgave van 125 locale comité's waaronder Oegst- geest (Herv. kerk) f509.60, Alfen a/d Rijn met Goudsche Sluis f 297.88. Omtrent het gevecht bij Kotla-Poha- ma (Atjeb) ontleent de N. R. Ct. aan een schrijven van een Indisch officier bet vol gende Nadat, zooals gemeld is, Kotta-Pobama hevig door den vijand was beschoten, ruk- j ten le luit. Veerman met 34 uian infaute- i rie en le luit. Hageman met 12 man ge- ïvictroepsu uit om le tiaubten den vijand te verdrijven. Eene eerste benting werd zonder moeite genomendaarna stuitten echter onze troepen op eene dauachter gelegen versterking, die niet dadelijk te forceeren bleek. Ouze soldaten moesten tot aan de knieën door het moeras waden en werden elk oogenblik door ijzerdraad-versperringen tegengehouden, terwijl aan de zijde van den vijand zelfs vrouwen en kinderen het vuur op onze troepen onderhielden. Luitenant Veerman wordt door een kogel in het hoofd getroffen en stort lieer. Een paar minuien later valt ook luitenant flageman, die liet com mando iiad overgenomen. Aan alle zijden vallen dooden en gewonden, en ons kleine troepje, dat heldhaftig vocht, was nu wel genoodzaakt langzaam terug te trekken. Later kreeg men versterking en werd, zoo als bekend is, de noodlottige benting in 'l'jadé Kedjoeroean genomen, niet dan ten koste van nieuwe verliezen onzerzijds. De gewonden en de lijken der gesneuvel den werden medegevoerdalleen bet lijk van luitenant Hageman en dat van een on derofficier kouden nog niet teruggevonden worden. üistereuoohteud brak binnen den tijd van vier weken ten tweeden male een feile brand uit op de hofstede, bewoond duor de wed. De Ruiter, te üeslgeest. Werd des tijds de behuizing met stalling gespaard door het flink optreden der brandweer, en ging alleen de hooiberg geheel met hooi gevuld verloren, zoo giug nu het woonhuis, stalling enz. geheel in de vlammen op. Zooals toen, is ook nu de oorzaak nog on bekend. Van den inboedel, aan de bewoon- Bter behoorende, was niets geassureerd, wel de hofstede en aaulioorigheden, eigenares douairière Gevers van Endegeest. Eergisteren is bet driejarig zoontje van zekeren J.v. d. Z. teNieuwveen, in het water gevallen en kort daarna levenloos opgehaald. Bij den vleesehhouwer H. B. aan de Nieuwstraat tc Dordrecht heeft een ern9tig ongeval plaats gehad. De 2 1 jarige dienst bode M. G. bezig zijnde met bet witleu van den winkel, bad de onvoorzichtigheid de ladder, wuarop zij stond, met vast te zetten, ten gevolge waarvan deze uitgleed. Natuurlijk wilde het meisje zich grijpen, doch in plaats daarvan kwam zij door den val met den rechterarm in een der vleescbliaken terecht. Van pijn en schrik sloeg zij toen ook de linkerhand uit, maar sloeg met de pols dier band in een tweeden haak. Na zoo enkele oogenblikken gehangen te hebbeu, kwam ge lukkig spoedig hulp opdagen en werd de ongelukkige uit hare gevaarlijke positie verlost. Haar rechterarm was opengereten, terwijl ook de linkerpols belangrijk ver wond werd. Na onmiddellijk heelkundig behandeld te zijn begaf de dienstbode zich naar hare woning aan het Weeshuisplein, terwijl zij den vol genden dag in het gasthuis aldaar ter ver pleging is opgenomen. Hoewei zij aanvankelijk ondragelijke pijnen uitstond, is haar toestand thans vrij wel te noemen. Op klaarlichten dag heeft op den Wagenweg onder Heemstede eene brutale aanranding plaats gehad. Vier sjouwerlieden hebben een metselaar en steenkooper uit Haarlem mishandeld. Deze heer kreeg daarbij een hevigen slag met een zweep in het rechteroog, dat vermoedelijk verloren zal zijn, terwijl 't gelaat bovendien ernstig werd ver wond. De koninklijke academie van weten schappen, afdeeling taal- en letterkunde, zal op Maandag 9 dezer hare gewone ver gadering houden. De onderwerpen van behandeling zijn Levensbericht van wijlen C. Vosmaer, door de» heer A. Piersou. Verslag van de hoeren K >rii en J. A. C. Oudemans over de verhandeling van de heeren Schlege) en dr. Külinert, over de zonsverduistering in den Schoe-Kiug. De heer S. Muller F'zu. zal eene voor dracht houden: „over Claustraliteit". Een kleine jongen, in een gezin in de Piet-Heinstraat te Utrecht, heeft zijn tweejarig zusje, bij vergissing, loog in plaats van melk doen drinken. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, en het kind een braakmiddel werd toegediend, is het gisterenmiddag aan de gevolgen over- ieden. 21.) Terwijl Donderdag eene afdeeling sol daten van het 5de regiment infanterie te Nijmegen in de Valkhofkazerne voor het uitrukken zou aantreden, ging door onvoor zichtigheid een geladen geweer van een der manschappen af. Een soldaat werd door bet schot in een zijner beenen zoodanig ge troffen, dat hij naar het hospitaal moest overgebracht worden. De ongeregeldheden te Kampen bij het optreden van het Leger des Heils duren voort. Donderdagavond moest de politie zelfs, ter ontzetting van een kapitein van het leger van de sabel gebruik gemaakt hebben. Bij die gelegenheid ontving de sigarenmaker v. S. een houw over de wang. BELCrllü. Dc Ramp te Antwerpen. De ontploffing in de buskruitfabriek, welke te Antwerpen zoo groote verwoestin gen aanrichtte, ontstond in de werkplaats, waar de oude patronen uit elkaar worden genomen en waar zich 5U,000,009 patronen bevonden, van welke reeds de helft was losgemaakt. Met dat werk waren bezig 126 mannen en vrouwen, die allen om kwamen. Door de ontploffing ontstond brand in twee groote loodsen, welke bijna niets als Russische petroleum bevatten en die een uitgestrektheid hebben van een hectare. De vlammen verheffen zich tot een hoogte van 200 meter. In het geheel branden 60,000 vaten petroleum. Eeuige audere loodsen, welke in de na bijheid staan, worden ook door het vuur bedreigd.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1