J3MÏ m. «a* 2 ss-.ss n «n» nggenJe huizen ge- onbekend. brandweer, zijn de om li spaard. De oorzaak i De heer L. Lange werd Dinsdag te Katwijk niet als raadslid geïnstalleerd. Er waren onder de ingekomen stembiljetten 14 met den naam De Lange en eenige ondui delijk geschreven exemplaren. Daar nu de meerderheid, waarmede de beer Lange werd gekozen, slechts 7 stemmen bedroeg, kon het aantal verkeerdelijk ingevulde biljetten van invloed zijn, waarom dan ook een adres aan den raad werd gericht. Eene commis sie uit den raad meende de zaak aan gede puteerde staten te moeten overlaten, op wier beslissing thans wordt gewacht. Aan de harddraverij voor paarden van zessen klaar, van wege de afdeeling Ouds hoorn, Alphen en Aarlanderveen der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, Woens dag te Alphen a/J. Rijn gehouden, namen 12 piarden deel. De Dritis, eigenaar P. Van Sar.ten te Rotterdam, won den prijs van f200, terwijl de premie an f75 be haald werd door Emma, eigenaar II. O. Peters te Benthuizen. üe hoogeerwaarde heer G. F. Drab'oc, pastoor der R. K. parochie van den 11. Jacoous den Meerdere en deken van 's Gra ven hagc, ligt te Valkenburg bij Maastricht zeer ernstig ziek, zuodal hem eergisteren de laatste Hli. Sacramenten der Stervenden werden toegediend. Volgens gistermiddag ontvangen bericht was de toestand vai. den zieke nog zorge- gelijk, doch niet verergerd. ,(D. v. Z-ll en 's Gr.) Nadat men zich langen tijd vruchte loos had afgevraagd, vanwaar het groot aan tal bedelaars komt uat bijna wekelijks voor de arrond-rechtbank, te VGravenhage terecht staat, kreeg de rechtbank gisteren door een van de ouden bekenden, die zijn mond voorbij praatte, het antwoord op die vraag. De „vrienden" zijn het onder elkander eens, dit de residentie de beste plaats is om opgepakt te worden, omdat men d&u zoo gemakkelijk naar de rijks-werkinrichting opzendt. Daarom komen de bedelaars, zoo gauw het geld dat zij in de „kolonie" ver diend hebben, verteeid is, naar Den Haag. Het meerendeel van de 9 bedelaars die gisteren wederom werden opgezonden, ge zamenlijk voor den tijd van 52 maanden, was nog pas zeer kort geleden uit de werkinrichting ontslagen. Eergisteren werd in Den Haag het volgende tooueeltje afgespeeld. Een persoon, dien dag in het huwelijks bootje gestapt, ging, alvorens zich naar de echtelijke woning te begeven, vergezeld van drie broeders van zijne bruid nog eens vroo- lijk uit. Op hunne wandeling brachten zij onder scheidene bezoeken aan Bachustempels en dronken op het geluk van het huwelijk, totdat allen bedwelmd van „genot" ge raakten, de jonge echtgenoot het meest van allen. Zingende en dansende bereikten zij ein delijk de Houtmarkt, waar de bruidegom het loopeii moede werd en ging liggen. Zijne drie schoonbroeders werden het nu oneens over de wijze waarop zij den jeug digen echtgenoot bij zijne vrouw zouden thuisbrengen, welke twist zoo hoog liep dat de politie zich genoodzaakt zag er zich in te mengen, vooral daar eene groote massa nieuwsgierigen zich om de bruiloftsgasten verzamelden. Maar dat was voor het drietal te veel en zij verzetten zich zóó hevig, dat de po litie van de wapenstokken gebruik moest maken. Niet dan nadat een 151 al politiedienaren aanwezig was, konden de 4 personen naar het politiebureau aan de Nieuwe worden overgebracht, waar zij doorbrachten. Gisterenochtend konden zij vertrekken, terwijl tegen hen wegens wederspannigheid proces-verbaal werd opgemaakt. (I), v. Z II en 's Gr.) Gistermiddag vereenigden zich in de Prinsenkamer d.?r Polytechnische School te Delft een 30tal oud-studenten, om den heer E. Gugel, hoogleeraar in de schoone bouw kunst, een bewijs hunner erkentelijkheid en hulde aan Ie bieden bij de herdenking van zijn 25jarig feest als hoogleeraar aan die instelling. Namens 113 architecten en civiel-ingeniéurs sprak de heer C. Muijsken van Amsterdam, als voorzitter der commis sie den jubilaris toe. Ook namens de Maatschappij van Bouwkunst in Nederland werd bet woord gevoerd en wel door den heer J. R. De Kruijff. De heer Gugel dankte in flinke bewoor dingen hartelijk voor de bewijzen van be- langstelling. Een diner op de buitensocie- teit Reineveld besloot dezen feestdag. Op de tafel prijkte een mouumentale zuil waarop „1864-89, buide van oud leerlingen. Ge- ï-chiedenis der bouwkunst. Architectonische vormleer". Op de spiegels in het decora tief las menGeschiedenis der bouwstijlen (het kloek werk door den heer Gugel ge schreven); „Minerva" (de studentensociëteit te Leiden) en „Kunsten en Wetenschappen" (het gebouw in Den Haag) beide naar ont werpen van pruf. Gugel gebouwd. De oud-leerlinge» schonken den jubilaris j een prachtig bewerkt notenhouten kamer- i ameublement in streng oud üolUndschen stijl, naar teekeningen van de heeren Le Co 111 te en Schouten, bewerkt in de meubel fabriek van den heer YV. L. Thieme, te Rotterdam, alien oud-leetlinge», en een al bum bevattende een 5 tal bouwkundige ontwerpen van even zoovelen zijner leerlin gen, waaraan ieder vervaardiger zijn portret had gehc-cht. I) 11 directeur der inrichting, professor dr. C. Oudemans Jr., Wi-rd door eene com missie van oud studenten (technologen) bij zijn 25jarig leeraar^chaj» aan die instelling een bewijs homier hulde aangeboden, dov r eene commissie bestaande uit de heeren jLr. J. Harisen, D De Clercq en F. G. Waller. Het huldeblijk bestond uit een volledig schoor; teenganii! uur. Gisterenochtend werd naar het stede- j lijk Ziekenhuis te. Rotterdam overgebracht een man, die zich in de Oude Plantage var. het levtn trachtte te herooven. Zijn toe stand is niet hopeloos. Woensdagmorgen zijn op de Waal ter hoogte van het fort St. Andries eei. jongen en een meisje broer en zuster ■- uit een roeiboot gevallen en verdronken. Het ongeluk gebeurde, bij het aanvaren aar. een schroefboot, waar zij iemand aan boord wilden spreken. Bij de volkstelling van 1880 bleek het, dat de bevolking der gemeente IJ zen dijkt boven de 3000 zielen was geklommen en moest toen de gemeenteraad met 4 leden worden vermeerderd. Nu is met het oog op de aanstaande volkstelling tene vourloopige opneming dei bevolking gedaan en daaruit bleek, dat die thans bedraagt 2893. De raad zal dus na de volkstelling weer met 4 leden moeten worden verminderd; hoe dat moet geschieden is een vraag die moeilijk is op lossen, daar hieromtrent iu de wet niet is voorzien, (Fad.) Dinsdagnacht brandde te Oeffeit (N.-Br.) de woning van II. llurkens tot den grond toe tf. Een grijsaard van 8U jaren kwaui in de vlammen om. Tijdens de gisteren in de Oirsehotschc heido gehouden militaire manoeuvres is een artillerist van zijn paard gevallen en dooi den volgenden wagen overreden, teu gevolge waarvan hij eenige oogeublikken later over leed. Dinsdagochtend woedde een fel 011 weder boven het zuidelijk gedeelte van Limburg. De bliksem sloeg in den kerktoren te St. Geertruid en beschadigde hem uit- en inwendig. Ook sloeg hij in het veld te Eckelrade eene graanmijl in brand, welke totaal verbrandde. boo.- looi moeten de dok bestuurders bewilligen. lieden confereerden 'e reeders, eigenaars van op de Theems varende schepen, her haaldelijk; telkens werden in de onderhan delingen met de dokbestuurders de vorde ringen nopens de quaesiie drr lossing van 3 eigen schepen uiteengezet, maar 0111 vijf uur i hadden de onder handelingen nog geen resul taat opgeleverd, zoodafc de zitting weder verdaagd werd. Het ri-cderscoinilé beweert, dat de dokbesluurders op de wisp-lturigste wijze eerst schijnbaar toegeven en dan weer terugtrekken. De eigenaars van lichtersche pen hebben heden weder eene vergaderini gehouden die andermaal de rischen der werkstakers onaannemelijk verklaarde. Fiil M K5&1J R4. De ministerraad heeft gisteren beraad slaagd over de verkiesbaarheid van generaal Bouianger. Do ministers kwamen tot de slotsom, dat Bouianger, ofschoon niet ver kiesbaar, sedert het. vonnis van het hooge gerechtshof hem beteekend is, toch als can didaat op de lijsten moet worden toegelaten. Daarentegen wordt het verbod om manifesten te verspreiden voor hen gehandhaafd. Woensdagnamiddag ontving de gemeen- BI' LiEiSLAKDSOME BEliiüliTEN Haven den nacht BE k. éi 1S3. tiet corps diplomatique heeft aan de jonge vrouw van den minister van buitcn- laudsche zaken een prachtig korfje van ge dreven zilver ten geschenke gegeven, liet is baron Uericke van Herwtjuen, gezaut van Nederland, die de prinses 't geschenk, met bloemen gevuld, overhandigde. K iA Si tA BI Jï Uit Londen wordt van 5 dezer aan Je A'. Ct. gemeld Heden hebben de werkstakers den arbeid hervat op de werven, welker eigenaars vol gens het reeds gisterenavond overgeseind contract de eischen der weikstakers inwil ligden, terwijl de niet daarmede meegaand) werfeigenaars daarentegen geboycott werden, gelijit de nog altoos halsstarrige dokmaat- schappijen. Het getal der aldus terugge keerde werkstakers wordt zeer uiteenloopend geraamd. Hun aanvoerders trachten het cijfer tot 10,000 op te schroeven, terwijl de doklicstuorders het zoo klein mogelijk voorstellen; intussclien schijnen drie- A vier duizend man den arbeid op de werven her vat te hebben, hetgeen den staat van zaken in Mincinglane natuurlijk verbeterd heeft. De aanvoerders der werkstakers, die ui' Australië 4000 ontvingen, omschreven lieden de nieuwe tactiek als volgt: zij wil len de nog halsstarrige werfeigenaars dwin gen het meergemelde contract aan te nemen alsdan gelooft lint werkstakingscomilé de dokhestuurders tot capitulatie te kunnen dwngen; maar niet op de tegenwoordige voorwaarden, zeide Burns hedenmiddag op de werkstakersvergadering, want dan zullen teraad vaa Parijs Je afgevaardigden der Italiaansche socialisten, 000 in getal. Zij hadden vier banieren bij zich, welke echter eerst binnen het stadhuis werden ontrold, terwijl hunne ontvangst slechts weinig nieuws gierigen had geiokt en geene manifestatie uitlokte. De president Chautemps begroette de afgevaardigden in de zittingszaal, onder de toonen der Marseillaise. Ik begroet, zoo zeide hij o. a. in u de Italiaansche demo cratie en zie in uwe natie eene zuster van Frankrijk. Naast de bondgenootschappen der heerschers staat de openbare meeniug, die ten alle tijde de overhand zal behouden. Frankrijk is een land van den arbeid en van verbroedering. Diegenen, welke zien zulke moeite geven ons met een ijzeren ring te omsluiten, zullen zien welk eene groote krocht in de verbioedeiing der volken ligt. Frankrijk en italie mogen thans niet van elkander gescheiden worden. De spreker "besloot, onder langdurig gejuich, met eenen groet aan de Italiaansche ballieren. Na eene rede van den afgevaardigde De la Forge, ten gunste van eene vereenigiug der volken, hield de Italiaansche vertegen woordiger Appnani een breedvoerig betoog over de politiek van Crispi en het drievou dig verbond. Hij deed uitkomen, dat de Italiaansche democratie nooit eenen krijg van Italie tegen Franrijk Zal gedoogen. Hij weuschte dat men zijne woorden te Berlijn en Weenen zou kunnen hooren en eindigde met een groet aan de driekleurige vaan, welke de geest der beschaving beteekent. Na nog verscheidene andere revolutionaire toespraken, bedankte de president de Italianen, met de bemerking, dat bergen noch zeeen harten konden scheiden, welke cUauder toe- beliooren. Luide hoeraiis voor F'rankiijk en Italie werden uitgebracht, waarna een feest maaltijd volgde. De geheele Italiaansche pers keurt inmid dels de wijze, waarop de Italiaansche socia listische en republikeiusche afgevaardigden te Lyon en te Parijs te werk giugen .om de vriendschappelijke betrekking tussciien Italie en Frankrijk te doen uitkomen", iu de hoogste mate af. Alle bladen ziju over tuigd, dat het optreden van deze vertegen woordigers der .republikeiusche minderheid, juist tot allerlei misverstand zal aanleiding geven. Naar men verzekert zou de uitdee liug der beluoningeti, op de tentoonstelling behaald, op Maandag HO September plaats hebben. Do correctioneele rechtbank der Seiue heeft den heer Mermeix, hoofdredacteur van la Cocarde, veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf, wegens medeplichtigheid aan diefstal van stukken toebehooreude aan hel Hooggerechtshof. in den loop der zitting las de voorzitter een telegram voor, door den heer Mermeix aan generaal Bouianger geadresseerd (lebben gekocht de geheele procedure van het Hoog gerechtshof." Algemeen verwachtte men, dat ook prins Victor een verkiezingsmanifest zou uitvaardigen. In plaats daarvan heeft hij zijne zienswijze breedvoerig kenbaar gemaakt aan een redacteur der Figarowelk blad op in het oog vallende plaats daarvan verslag geeft. Veel nieuws bevatten zij niet. N al de tekortkomingen der opportunistisch- parleinentaire partij te hebben opgesomd, verklaart de prins, dat alle tegenstanders der republiek eendrachtelijk op de vijande lijke veste behooreD storm to loopen. Eerst wanneer het terrein is schoongeveegd, komt de beurt aan de Constituante, welke zal hebben te beslissen omtrent den regeeriDgs- vorm. De prins twijfelt niet, of de natie zal het keizerrijk verkiezen. Tussciien dij de republiek, zegt hij, staat de keus; het koningschap heeft ingediend en daarvan kan geen sprake meer zijn. De bekende Orleamst llervé heeft het middel gevonden om het manifest van den graaf van Parijs openlijk te doen aan plakken, zonder dat de regeering het kan doen wegnemen, en wel door het stuk in zijn geheil in zijn eigene proclamatie als candidaat voor de kamer aan te halen. Aan een diner, dat Dinsdag te Argen- tan (Orne) plaats gehad heeft, heeft baron De Mackau, voorzitter van het comité der twaalf, het manifest van den graaf van Parijs besproken. Na gewezen te hebben op de eenheid der monarchale» en boulangisten sprak de heer e Mackau het volgende: „Het boulangisme, groot geworden door de misslagen zijner tegenstanders, heeft, ondanks alles, zijn werk voortgezet, zijne eischen met de onze doende samengaan, in pr>ktijk brengende de politiek door generaal Bouianger en zijn vriend Naqnet te Tours uiteengezet en beslaande in: ont binding, herziening en den volkswil. Op deze wijze is de eenheid achtereen volgens bij de gccoaliseerden ontstaan, ieder trouw blijvende aan zijn verleden, aan zijne overtuiging; maar allen op dit oogenblik strevende naar een doel: de omverwerping niet van de regeering, maar de vervanging van de mannen die regeeren; de wettige in bezitneming van het gezag; de herziening van de Constitutie en de uiting van de» volkswil. Baron De Mackau eindigde met een beroep te doen op alle kiezers. „Ik doe een beroep,'' zeide hij, „op de brave en eerlijke mannen." Hij vroeg hen zich aaneen te sluiten, één te vormen slechts eene partijdie van Frankrijk. Mile, Sombreuil is weder over de grenzen gebracht. Deze lastige dame heeft zeker iu afwachting van haar terug komst haar zoon te Parijs op een kost school gelaten. Over de reis van den Russische» troonopvolger naar Frankrijk, schrijft de Matin„Wij meenen te weten, dat Hit jaar niet ten einde zal loopen, zonder dat de Russische grootvorst troonopvolger Parijs zil hebben bezocht. Maar hij zal niet komen in September, doch eerst omstreeks half October. Hij zal, zoo al niet liet slot, dm toch de laatste dagen der tentoonstelling al wachten, om den schijn te vermijden vat eene officieele deelneming aan de feesten tn eere van de gebeurtenissen van het jaai 1789, daar de Russische regeering aan dit eeuwfeest geen deel heeft willen nemen, lit reis zal echter op het bedoelde tijdstip er» bepaaid officieel karakter hebben." ttUITSC HI-ABtf». Keizer Wilhelm en zijne gemalin zij» gisterennamiddag te Dresden aangekomen,. Zij werden aan het station ontvangen (looi den koning en de koningin, en door ande» vorstelijke personen. De talrijke menigte toonili veel geestdrift. De opperburgemeester begroette den kei; als beschermheer des vredes en gaf als zijl overtuiging te kennen dat de Saksisi regimenten, waarover de keizer eene rei' zal honden, zullen toonen dat zij een zie' vaardig en sterk leger vormen, een leg; dat steeds tot verdediging des vaderland bereid is en met vreugde de roepstei des keizers zal volgen, indien ooit de vijat- den des rijks het behoud van de vrede mogelijk mochten maken. De Duitsche bladen die voor koloni satie ijveren, vooral de Köln. Ztg. zijn zen boos over de jongste annexatie door Britsche Oost-Afrikaansche maatschappij de Afrikaansche Oostkust, eeu gebied den Duitschers, die het bij contract van ik inlanders meenden te hebben verwonen, juist voor den neus werd weggenomen. Volgens de Vota. Ztg. echter zijn alle over- eenkomsten met de inlanders waard daar de sultan van Zanzibar suzereiu is om deze streken. De Augtburger Zt. vertelt, dat 'f' volgend jaar te Bayreuth tien voorstelling" van Parsifal zullen worden gegeven, bezwaren om de kunstenaars te vinden waarom in het a. s. jaar geen voorstelling" zouden zijn gegeven, moeten uit den »'e zijn garuimd. It II S Sj .4 N tt. Volgens den Daily News correspom te Odessa zal aanstaande voorjaar een bond tusschen Rusland en Frankrijk, dat ree» zoo goed als gesloten is, openbaar wor Poolsche bladen verzekeren dat Polen, te Kiew en te Charkow een aantal personen, die betrokken zijn bij tf" samenzwering tegen den czaar, zijn ge,,r' gen genomen, -rod Een der wagens van den trein, de shah van Perzie zich bevond, is N bij 1

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2