MKUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. AD0ÜKE1EËT: Vrijdag 6 September idi ADVERTEBTIEH: Uitgevers: Gebroeders Muré. m ff'jS If if *3 ti- Wj S3 &a Fa J1 T $A»f| fteze €<»uraui verscfi if sit dagelijks, behalve op /.oh- en Feestdagen. Vooi Leidenper 3 maandenJ 1.25. Franco door het ge'neele rijk, cr 3 maanden 1.60, Prijs per ftumtsjer 10 Oat. M'\ 210, 203. Jaargang. Van 16 regels0.00. Slke regel rneer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: ScheepmaKerssteeg 6, I.EI9EN5 September. Tot tijdelijk leeraar aan het gymna sium te Deventer is eergister benoemd de heer J. H. Leopold, doctorandus in de klas sieke letteren, alhier. Er beslaat geen tijdschrift in ons land, dat zich zoozeer in den bijval van het Katholieke Nederlandsche Volk mag verheugen als de Katholieke Illustratie. Zeer verklaarbaar inderdaad, wijl de Illu stratie bij uitnemendheid de knust verstaat door haar lectuur den geest te verrijkeu, het hart te verheffen en te gelijk aangenaam bezig te houden. De verschenen nummers van den 23n jaargang leveren daarvan weer het overtuigendst bewijs, en doen met grond verwachten, dat ook de volgende nummeis zullen uitmunten door degelijkheid van in houd en keurige gravures. Een waar genot is het te lezen .de nieuwe Mevrouw Ver- hooghe" van Mathilde, waarmee de jaar gang geopend wordt. Wij bevelen daarom de Katholieke Illu stratie ic de voortdurende belangstelliug onzer lezers aan. Men weet maar ten overvloede herin neren wij er nog eens aan dat aan dezen jaargang als premie is verbondende zesde druk van B. Van Meurs Rijm en Zang, tegen betaling van veertig et., terwijl aan de oplossing van den eersten rebus een twaalftal prachtige prijzen verbonden zijn. Bovendien is de prijs van rebus n°. 2, een fraai photographic album op standaarJ, ter waarde van f60, op zich zelf reeds uitlok kend genoeg tot het nemen van een abon nement. (U'FICIËEbE l:Klt!l !t rK\. Bij kou. besluit is aan J. L. Van IJssel- steijn, eervol ontslagen rijkshavenmeester te Terneuzen, een pensioen verleend van f 1094, en aan Joost Hazeveld, zich noemende en schrijvende Jozeph Hazeveld, eervol ontsla gen brugwachter aan de van Liersbrug over de Drentsche hoofdvaart te Suiilde, een pensi oen van f 100. Bij kon. besluit zijn verleend de volgende pensioenen, als aanJ. J. F. Weymar, ontv. van den waarborg en de belasting der gou den en zilveren werken, f 1144Id. J. Na- ber, weduwe van H. Van Hall, ontv van 's rijks belastingen, f517. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de maand December een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van caudidaten, dingeude nav? een getuigschrift voldoend afgelegd examen voor opzichter van 's rijks waterstaat, volgens het onder dagteekening van 3 December 1886 vast gestelde programma. Tot deelneming worden alleen toegelaten zij, die op 1 Januari 1889 het 21ste levensjaar reeds en het 30ste levensjaar nog niet zijn ingetreden. Zij, die aan het vergelijkend onderzoek wenscbeu deel te nemen, moeten zien vdór 1 October aanstaande aanmelden aan het ministerie van waterstaat, handel en nijver heid. Omtrent het verdere vereischte zie men de Staatscourant van 5 dezer. De Times wijdt een waardeerend ar tikel aan Nederland en zijn vorstenhuis, ter gelegenheid van de feestviering van 31 Aug. 11. Het Cityblad doet uitkomen, hoe nauw Nederland en het Huis van Oranje steeds verbonden waren, niet alleen door den band van gelijke lotwisselingen, maar ook door de aangeboren neiging der Nederlanders voor den monarchalen regeeringsvorm. Dat gevoel van onderlinge afhankelijkheid tusschen Nederland en Oranje, zegt de Times, is gebleven. De koningen uit het huis van Oranje vervulden hunne constitutioneele plichten en ook de jeugdige prinses zal haren vader daarin volgen, indien zij den troon bestijgt. Wat het volksbestaan van een land als Nederland verzekert, is van belang voor Europa. Het bezit al de onontbeerlijke elementen om als volk te beslaan en het heeft ze op waardige wijze weten te ge bruiken. Prinses Wilhelmiua heeft bet onzekere van eeue eenigzins duistere toekomst weg genomen. Stellig zal zij blijven wat zij thans is: vereerd en aangebeden door haar volk. Recht voor Allen meldt dat de ge zondheidstoestand van het kamerlid den heer Domela Nieuwenhuis, bepaaldelijk van zijn keel, nog dezelfde is als voor zijn vertrek naar bet buitenland. Naar wij vernemen, zal de kolonel A. J. F. Egter ven Wissekerke, thans comman dant van het le reg. veld-art. te Utrecht benoemd worden tot commandant der be reden artillerie. (Vad) Tengevolge van de ongesteldheid van den heer A. Moens, zijn de functiën van in specteur voor Let lager onderwijs in de 2e inspectie door den minister van binnenl. zaken tijdelijk opgedragen aan den school opziener in het district Apeldoorn. (Vad.) De kiesvereeniging Burgerplicht te Alfen a/d Rijn heeft tot candidaat gesteld voor lid van de provinciale staten in het hoofdkiesdistrict Alfen a/d Rijn de heer A. Oosthoek, De 4de lijst van de 11de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 19,224,791 zijnde de opgave van 100 locale comité's waaronder Zwam merdam met f 165,44; Hazerswoude c. a. f 142,80 j H. K. H. prinses Stephanie, aarts hertogin van Oostenrijk, bracht gisteren incog nito weder een korstondig bezoek aan de residentie en bezocht verschillende magazij nen tot het aaekoopeu van verschillende voorwerpen. Een drietal agenten van politie te Scheveniugeu, die zich, terwijl zij in dienst waren, door eenige Dnitschers tijdens het Sedanfeest hadden laten „trakteeren" ge raakte in kennenlijken staat. Zij zijn thans in hunne betrekking geschorst. Men schrijft aan het 1). v. Z-H en 's Gr. uit Oud-Beierland De eentonigheid der Septeinber-raadsver- gaderingen is hier al zeer curieus afgewisseld. Staande de vergadering werd op eigenaardige manier een strafzaak behandeld. Bij het ein digen der zitting voegde een persoon uit het publiek een ander, die insgelijks had zitten luisteren, beleedigeude woorden toe. Deze gaf geen antwoord, maar begaf zich naar den burgemeester met verzoek proces verbaal op te maken. Eenige voorname in gezetenen verzochten de beleedigde partij de zaak te schikken, en deze liet zich daartoe vinden, wanneer de ander f100 aan de al- gemeene armen wilde geven, waarvan dan eene extra-bedeeling moest plaats hebben. En alzoo geschiedde. Bij het onweder van dinsdagmorgen is aan den Blaakschen dijk onder Heinenoord de arbeider Kruithof door de bliksem zoodanig getroffen, dat hij onmiddellijk dood was. De minister van oorlog, kolonel J. W. Bergansius, kwam gisteren te Haarlem en nam, vergezeld van den majoor, eerstaan wezend ingenieur aldaar, den heer P. C. Kool, de fortenlinie onder Haarlemmerliede in oogensctaouw. In den namiddag vertrok de minister weder naar de residentie. Te Haarlem is Dinsdagmiddag een rijtuig, waarin eenige personen waren ge zeten, van den Spaarndamschenweg in eene sloot geraakt, tengevolge van het schrikken van het paard door het schellen van een wielrijder. Gelukkig heeft niemand letsel be komen; alleen het rijtuig werd beschadigd. Een handelsreiziger uit Utrecht heeft te Amsterdam bij de politie aangifte gedaan dat hij aan iemand op de Da Costakade heeft afgezonden een kist met priesterge waden, ter waarde van f2600, waarmee die persoon spoorloos is verdwenen. De firma 0. J. Van Houten Zoon te Weesp heeft ten behoeve der uitbreiding van bare fabriek in de nabijheid der stad een terrein aangekocht van 18 H. A. groot, waarop alle fabrieken en hijgebouwen zullen verrijzen. Gisteren is in het familiegraf te Voorst, het stoffelijk overschot bijgezet van ror. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, den voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal. Bij die teraardebestelling, aldus wordt aan het Hbl. gemeld, waren tegenwoordig de burgemeester en de leden van den gemeen teraad van Voorst, verschillende leden der provinciale staten en gedeputeerden van Gelderland, de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken, tal van leden van de eerste kamer, o. a. de heeren Fransen van de Putte, Pijnappel, Reugers, Stork, Van FEUILLETON. BE LAST. Naar het Duitsch, door LOUISE. 15.) De warmte vau de kleine kamer na de doorgestane koude en vermoeienis bracht deze uitwerking te weeg. Op eenmaal kromp hij ineen: men trok aan de schel. Hij sidderde zoo, dat de stoel, waaraan hij zich vasthield, begon te wankelen en hij moeite had zich staande te houden. Nog eens werd de schel overgehaald. Bij greep driftig naar de lamp, rukte de deur open en riep: Wie is daar?" Het was de couranteuvrouw met de Hamburger Nieuwsbladen. Zij schuifelde naar binnen, schudde het water uit haar tokken, keek onder haar ouden, ingedeukten hoed even op, zonder er acht op te slaan, dat de persoon, die voor haar stond, een andere was, dan gewoonlijk en zeide naar de courant wijzende: »Het is morgen om zes uur." „Wat om zes uur morgen?" „Dan wordt hij opgehangen. Ge weet het toch! Timm, de moordenaar Timm Hé! Weet ge dat niet? Mijn tijd! Man, waar komt ge dan van daan? Het heeft plants hier vlak bij, daar achter het tucht huis op de binnenplaats. Bid maar voor zijn ziel, als de klok zes uur slaatDe courantenvrouw ging heen. Klefeckcr bleef op de steenen staan. Hij klemde zich aan den deurpost vast. Dus daarom was de bewoner van dit schoone huis, met vrouw en dochter op reis gegaan. Er zou een terechtstelling plaats hebben, en zij hadden hem, Klefecker, uitgekozen om in den laatsten nacht des veroordeelden het huis te bewaken. Dichtbij, daar naast, ja, daar lag het tuchthuis! Met een plotseling besluit, rukte hij het raam open, als wilde hij er uitspringen. Ja, hij wilde weg van hier! Het huis uit; het kwam er niet op aan waarheen! Doch de hoog opflikkerende lamp ver maande hem tot blijven. „Op vnur en licht passenhet huis bewaren," dat had hij beloofd. Zijn principaal had op hem vertrouwd, omdat hij wist, dat hij zich op Klefecker verlaten kon. Hij sloot langzaam het raam eu ging met vasten tred in de kamer terug. Ja, nu herinnerde hij zich de geschiedenis nu viel het hem in dat was het, wat zij die vrouw bedoeld had de ge schiedenis van Timm, den sluipmoordenaar, die een oud echtpaar vermoord had en met het geld gevlucht was. Wat ging hem dat aan? Wat kon hem die diefstal schelen Geeu penning had hij ooit genomen. Zijn handen waren rein. Rein? De echo van zijn eigen gedachte ver schrikte hem, als of dat laatste woord door een vreemden mond ware uitge sproken. - Hij keek mistrouwend rond. Was er behalve hem nog iemand hier? Daar in dien duisteren hoek, achter het bed, scheen zich iets te bewegen het stond nu in het midden van de kamer neen, tegen den wand daar tusschen de gordijnen het was een menschengelaat, dat hem aanstaarde! Hij week terug ging weêr vooruit strekte de handeu er heen zij tastten op het koude glas Het was een spiegel. Maar was dat dan zijn gezicht? Dat loodkleurig en vertrokken gelaat met het te berge gerezen haar? En wat was die streep daar, onder de kin die scheen het hoofd van den romp te scheiden 1 Neen, neen, dat was hij niet, dat was de sluip moordenaar, die daar naast in de gevangenis voor het getraliede venster zat op zijn laatsten morgen wachtende. Hoe kwam die daar in den spiegel? Hij trok zijn blauwen zakdoek uit en begon aan den spiegel te wrijven harder, altijd harder hij voelde het glas warm worden onder zijn vingers, maar het beeld met den doorgesneden strot wilde niet weggaan. Ja, het was toch zijn eigen gezicht zoo zou hij er uitzien als Hij schoof snei het gordijn voor den spiegel. Het viel weêr terug iu zijn eigen plooieu. Het behoorde aan het raam en daar stond hij weêr de verschrikkelijke man, in volle grootte, juist zoo lang en slank als hij 1 Wat hielp het nu, dat hij den barst in den spiegel zagl Wat hielp het, dat hij met onhandigen haast trachtte den spiegel om te keeren? Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1