1 m w» «ma «3 war ■sr.! «r» r jBDss. m. eersten steen te leggen tot het daarstellen der Indische inrichting, waaraan dan ook het besluit van den raad der geineeute van 27 Mei 1864 het aanzijn gaf. Spreker bracht een woord van hulde aan die mannen voor hun doorzicht in het juist begrip van ile gemeentelijke belangen. Ï>d moeilijke strijd had nu de gemeente Delft aanvaard en wel een strijd met de Leidsel e inrichting die door het rijk werd in het leven gehouden. Doch de toenmalige Delltsche burgemeester mr. J. Van Kuyk en de helderziende mr. S. Keijzer sprongen terstond voor de Delftscbe instelling in de bres, en bij besluit van 24 Juli 1864 van den gemeenteraad werd mr. S. Keijzer be noemd tot directeur en docent en de beeren mr. J. J. Meinsma en J. R. P. F. Gonggrijp tot leeraren. Aan de nagedachtenis van den vriend Meinsma werd allereerst i en woord van hulde gebracht, en met veel hulde en sympathie noemde spreker den naam van prof. Gonggrijp, den nestor der docenten die gedurende 25 jaren een sieraad der instelling was, en wien hij hier namens ontelbaren dankbaren warme hulde bracht. Reeds bij het groot-ambtenaarsexamen in 1865 moest in het jaarverslag van de Leid- sehe instelling uitdrukkelijk worden ver meld, dat de Leidsche inrichting „het on- derspit had gedolven bij het examen tegen over de elders onderwezenen." Telkens en telkens was uitbreiding noodig van bet aan tal leeraren. Door het besluit van October 1872 werd aan de bepalingen omtrent de inlichting eene richting gegeven waardoor aan beide inrichtingen geheel gelijke rechten werden toegekend. De Indische instelling nam steeds in bloei toe; bet aantal studenten dat het eer ste jaar 37 bedroeg, was in 1876 gestegen tot 73, totdat in den cursus 1880/81 het maximum van 137 bereikt werd. Op voor stel van den raad vaD bestuur werd goed gekeurd dat voortaan in acht inlandsche talen onderwijs zon worden gegeven en wel in bet Maleisch, Javaansch, Soendaneesch, Madoereesch, Balineesch, Batakscb, Makas- sgrsch en Boegineesch. Spreker herdacht hierna de overledene hoogleeraren Meinsma en Juynboll. Dat de instelling gedurende haar 25jarig bestaan aan haar doel heeft beantwoord kan worden bewezen door het feit dat kan wor den gewezen op 650 personen, die na hunne studiën aldaar volbracht te hebben, voor eene plaatsing in den kolonialen dienst in aanmerking kwamen en waarvan de over- groote meerderheid nég den lande dient. Maar ook op leemten moest spreker wijzen, die aanvulling behoefden, met het oog op de eischeu der praktijk van den dienst bij het binnenlandsch bestuur. Het roemrijk verleden herdenkende der Delflsclie inrichting besloot sprekerhet moge der hooge landsregeering eene vingerwijzing wezen, dat de gemeente Delft en bare Ind. instelling, hare hooge roeping indachtig, niet slechts streven naar de bevordering van eigen voordeel en belang, maar dat zij er eene eer in stellen, haar steentje tol aan vang aan te brengen, waar het geldt de instandhouding en de bevestiging van het gebouw van Neerlauds grootheid als kolo niale mogendheid 1 Ten slotte bracht spreker nog een woord van dank aan allen die tot bevordering der belangen en dus tot den bloei der inrichting hebbtn medegewerkt en verklaarde hij den 26staii cursus van de instelling van onder wijs geopend, onder het aanheffen der leuze „Leve oe lnd. InstellingI Leve Delft!" Nu nam de heer F. M. De Vries van Heyst, burgemeester van Delft, bet woord, tot dankbetuiging, ook namens den gemeen teraad, voor de schoone en doorwerkte rede door den heer Spanjaard uitgesproken, daarbij tevens herdenkende het stoutedoch wel eenigszins gewaagd besluit in 1864 door den toenmaligen Delftschen gemeenteraad genomen, een besluit echter waarover nim mer berouw is gevoeld en dat de banden van Delft en Nederlandsch-Indie nauwer heeft toegehaald. Het besluit werd in de korte raadszitting van dezen dag genomen om aan den directeur eene jaarlijksche per- soneele toeli.gc van f 500 toe te kennen. 's Avonds te negen uur had een geani meerd bal plaats in den prachtig versierden StadsJoelen. Twee Javaantjes presenteerden de thee aan de dames en terwijl werden in de receptiezaal plechtig ontvangen Z. Exc. ds minister van koloniën en de afgevaar digde voor Delft in de tweede kamer, de heer J, C. Fabius. De minister stelde een dronk op de instelling in en tal van auto riteiten en geleerden voerden nog het woord. En biermede werd het offieieele gedeelte van den eersten feestdag besloten.- De bekende declamator de heer S. Rippe te Rotterdam heeft op den tooneel wedstrijd, door de tooneel- en letterkundige maatschappij De Lelietak te Antwerpen uit geschreven, den eersten prijs behaald mel de voordracht van De Werkstaking van Fr. Coppée (vertaling van J. L. Wert heim). Men schrijft aan liet D. v. N. nit Haarlem dd. 31 Augustus: Vrijdagavond werd door De- Volksbond ter viering van den prinsessedag een feest op het terrein van de Phoenix gegeven. Gedurende liet concert werden o. a. vloei papieren ballons opgelaten, waaronder spons jes zijn bevestigd gedrenkt met spiritus. Zeer onvoorzichtig goot, men uit een ILsch wat van dit vocht op een reeds brandend sponsje, terwijl de ballon reeds, opsteeg, met bet gevolg, dat de spiritus zelf al biandende daarvan afdroop en een paar knapen aantastte die daarnaar stonden te kijken. Een daarvan kreeg do volle laag in liet, gezicht en stond in ten ojgwenk geheel in vlam. De heer M at tin, leeraar in de gym nastiek, had de tegenwoordigheid van geest, hem onmiddellijk op den grond te werpen en rolde hem door het zand tot de vlam men gedoofd Werrh n. Door een wonder zijn de oogen gespaard gebleven, doch gelaat en ooien zijn geheel ontveld. Prinses Stephanie, die steeds tc Zand- voort vertoeft, zal, volgens den Brusselschen correspondent dei N. Rolt. Ct. als haar badkuur geëindigd is, ueuige dagen te Laeken bij haar ouders gaan doorbrengen, alvorens naar Oostenrijk terug te keeren. Van een bezoek van koning Leopold aan zijn dochter te Zandvoort, waarvan, naar men weet, sprake is geweest, zal niets komen. De reden daarvan is, volgens den corres pondent, heel eenvoudig. Toen de koningin terugkwam van Miramar, waar zij bijna een maand bij baar dochter was gebleven, werd besloten, dat de prinses een gedeelte van den zomer bij haar ouders te Ostende zou doorbrengen. Dienovereenkomstig waren alle schikkingen getroffen. Maar men vernam aan het hof, dat de pokken er gedurende den vorigen winter, en ook nog in dit voorjaar, geheerscht hebben en veel slacht offers hebben gemaakt. De geneesheereu, die nu geraadpleegd werden, durfden niet verklaren dat alle gevaar voorbij was, en zoo werd het plan der koninklijke familie, om zich dit jaar naar Üsteude te begeven, vaarwel gezegd, en prinses Stephanie, wie het gebruik der Noordzee baden was aan bevolen, besloot naar Zandvoort te vertrek ken, met inachtneming van een strikt incog nito, gelijk in het rouwjaar betaamt. Ten gevolge van het incognito nu is het, dat de prinses niet bezocht zal worden door haar vader of moeder of eenig ander lid der familie. Door eene onbekende oorzaak brandde in den vroegen morgen van gisteren te Zaandam de houtzaagmolen „De Kleine Korf" af, staande in het Westzijderveld en behoorende aan de firma de wed. Cornelia Oorver en Zoon. Ook de beide houtloodsen met baren voorraad werden bijna geheel eene prooi der vlammen. Bij een hevig onweder werd gisteren morgen te Deii de knecht van den land bouwer de J., met dezen op het veld werk zaam, doodeiijk getroffen door den bliksem. De J. zelf bekwam slechts geringe ver wonding, doch twee zijner paarden waarmede ploegwerk werd verricht kwamen eveneens om het leven, Men meldt aan het 1). v. Z-Hen 's Or. uit Kollum lu de kerk in liet naburige dorpje Lutje- woude is sen prachtige predikstoel te zien die nit overoude tijden dagteekent. Geheel versierd met prachtig snijwerk, vindt men daarop eene voorstelling van „Mozes en Aaron met de Arke des Verbouds", waar onder het adellijke wapen der van Aylva's met de inscriptie „Epo van Aylva en Lucia van Aylva". Üp het zilverwerk, dat nog steeds bij de toediening van het H. Avond- maai gebruikt wordt leest men: „Gegeven aan de kerk te Auesbuer door den weled. booggeb. heer jhr. Epo van Aylva en de weled. geb. vrouwe Lucia vau Aylva". Beker en schaal dragen het jaartal 1682, de schotel 1708. De familie vao Aylva bewoonde het slot Claret-Slate, dat nu niet meer bestaat, maar weleer even ten noorden van het bouw stond. Men vindt er nog de grachten en lanen. Dit slot werd geslicht door Clant, die tijdens de Spaansche overheersching het coin- mandement had over de provinciën FTiesland en Groningen. Sinds ruim drie weken waart te Veendam de typhus rond en zijn van een dertigtai aangetasten twee overleden. Men meent nu zekerheid te hebben, dat door het gebruik van slechte melk die ziekte aldaar begonnen is. Bijna al de gebruikers van één melk boer zijn aangetast, de boer ook, terwijl de dienstbode aan dezelfde ziekte is overleden. -Omtrent het ongeluk dat Zondagavond te Linne voorviel, meldt men aan de N. R. Ct. nader Tegen halftwaalf kwamen de gebroeders 11en P. Bijlmakers, F. e Keizer, II. Brouns en het 4jarig zoontje van laatstge noemde terug van de kermis te Heel; ter hoogte van het landgoed Oosden staken zij met eene roeiboot van wal. In het vaar tuig bevond zich water; nauwelijks van wal zijnde zonk de boot en geraakten allen in de Maas. li. Bijlmakers zwom naar den oever. Op het hulpgeschreeuw schoten de kom mies J. Stains en de landbouwer D. Schou ten toe. Zij redden liet kind met behulp van nog eenige personen. De drie anderen kwamen om het leven; hunne lijkeu zijn nog niet gevonden. BUITENLANDSLHE BMlOMTEiS B li SL, ti a K. De Belgische regeering verzond den j 24n Aug. aan al de mogendheden die het verdrag van Berlijn onderteekeud hebben eene uitnoodiging tot de conferentie over de opheffing van den slavenhandel, die in bet begin van de volgende maand te Brussel zal gehouden worden. De mogendheden zullen waarschijnlijk door hare gezanten te Brussel vertegenwoordigd worden. EKSSSJLASJ Uit Londen worut van 3 dezer aan de N. R. Ct. gemeld lc eene der werkstakers-vergaderingen, welke bereden en andere politie thans j bijwonen, deed Burns meiledeeling van de f ontvangst van M 1500 uit Australië voor het werkstakingsfonds. Er heerseht groote ontevredenheid onder de werkstakers wegens de verdeeliug der briefjes die recht geven op porties voedsel enz. De ontevredenen beweren dat alleen de vriendjes van het comité de spijsbriefjes krijgen, hetgeen het comité echter betwist. Deputaties uit de reeders en scheepeigenaars, ouder Donald Currie's aanvoering, confeieerden lieden weer met de dukbestnnrders, wier president Nor wood verklaarde dat de dukbesturen niet oogenblikkelijk den wenscli der reeders kunnen inwilligen, om de schepen doorban eigen personeel te laten lossen; maar de dokbestuurders zullen gaarne de zaak over wegen, zoodra de werkstaking geëindigd zal zijn, met eene deskundige -commissie, door reeders en scheepseigenaars aan te stellen. Donald Carrie drukte zijn leedwezen nit over dit besluit der dokbestuurders, waarbij eene later gehouden vergadering v.»n reeders en scheepseigenaars zich per motie aansloot. Onder de nieuwste werkstakers zijn de hopplukkers in Kent, alsook de werkers op de Londensche bleekerijen en wasseherijtn. Eene belangrijke werkstaking begon heden onder de graausjouwers te Liverpool, die de graanzakkeu en meelzakken verdragen tus- schen de schepen en de kaden. Dientenge volge moesten graanschepen en meelschepeu aldaar hun lossen staken. De werkstakers, die loonsverhooging eiseben van vijf tot zes shilling daags, verhinderden gewelddadig het lossen van twee stoomers in de Zuiderdokken. De werkstaking omvat mede de houtschepen. De Liverpoolsche dokwerkers steunen de eischeu der sjouwers. Men verwacht eene algemeene werkstaking ook in de dokken van Liverpool. FÜA'SIHHUIt. Zondag 1.1. heeft de minister van openbare werken, Yves Guyot, zich naar Duinkerken begeven om er het leggen van den eersten steen voor eene nieuwe sluis bij te wonen. Er was bij zijne aankomst eene groote menigte volks op de been, de huizen waren met vlaggen versierd en de muziek deed de Marseillaise hooren. Nadat de minister het gebouw der onderprefectuur was binueugegaau, riepen een tiental per sonen „Leve Boulangeren begonnen een Boulangistisch lied aan te heffen. Het volk riep „Leve de republiek 1" er ontstond een oploop en eenige personen werden in hech tenis genomen. Bij de steenlegging werden ettelijke rede voeringen gehouden; de maire dankte den minister voor zijne overkomst bij het begin van de werken, bestemd om de haven van Doiukerken te voltooien en tot eene van de schoonste havens van het vasteland te ma ken. De voorzitter der kamer van koop handel gaf een overzicht van die werken en de minister zeide, dat de regeering, het Caesarisme bestrijdende, al hare zorgen wijd de aan de groote belangeu des lands. In tien jaar tijds, herinnerde hij, had de repu bliek 57 millioen aan Duinkerken ten koste I J tegenover nog geene 5(1 millioen onder de vioegere staatsregelingen sedert het begin dezer eeuw ten bate van die besteed. Des avonds werd een banket van 200 aanzittenden gehouden, waarbij aan rede. voeringen en toosten evenmin gebrek was. Zijnerzijds had de minister van buiten- iatidsehe zaken Spuller zich Zaterdag naar Chaponuay in Isère begeven om er de ont hulling bij te wonen van een gedenkteeken rer eere van den voormalige;) vice-voorzitter der Kamer Buyal. Ook deze plechtigheid ging met allerlei toespraken en toosten en liet onmisbaar banket gepaard. De heer Spuller sprak daarbij zijn vertrouwen uit, dat het algemeen stemrecht de beslissing van het hooggerechtshof zou bekrachtigen, Volgens den Gaulois zal prins Victor Napoleon op zijne beurt een manifest aan de kiezers richten, Het blijkt dat de Boulangistische kiezers te Parijs niet volledig geliend zijn met de lijst kandidaten, welke Boulanger of zijn comité voor hen heeft opgemaakt en dat et althans twee kandidaten ziju, Lenglé en Thiessé, welke zij overboord werpen, om ei twee mannen van eigen keuze voor in de plaats te stellen. Opnieuw ontvangt de XIXe Steele eene depêche uit Londen, luidens welke generaal Boulanger besloten is zich gevangen te komen geven. Hij zou in de week vóór de verkiezingen te Parijs zijn, terwijl alle maatregelen zijn genomen om de politie van het spoor te helpen, zoodat de aanhouding niet anders dan in Parijs plaats heeft. Volgens de Justice zijn op last van den minister van oorlog een sergeant en vier soldaten van het 81ste reg_ linietroepen met 14 dagen provoost gestraft, wegens een ge- meenschappelijken brief van gelukwensching, ter gelegenheid van zijne verkiezing op 27 Januari aan Boulanger gericht. ÏWITSEKHJS#. De Zwitsersche regeeriüg krijgt een nieuw geschil op den hals en wel met de Vereenigde Staten. Vier Amerikaausche reizi gers, die aan het station te Bern op den trein wachtten, werden in hechtenis genomen en eenige dagen gevangen gehouden, omdat de politie hen, gelijk later bleek ten onrechte, voor zakkenrollers hield. De Amerikanen richten zich terstond tot den heer Washbume, den Amerikaanschen gezant te Bern, die bij den Bondsraad protesteerde tegen het gebeurde en schadeloosstelling vraagt. De Zwitsersche bondsregeering heeft den heer Fevey, procureur-generaal te Lausanne, benoemd tot rechter van instructie in de zaak van het auarchisteoinanifest, het welk onlaugs in verscheidene Zwitsersche steden is verspreid. Zekere Nicolet, graveui te Chauxdefonds, die onder verdenking van medeplichtigheid was gearresteerd, heeft be keüd het manifest te hebben opgesteld. Er schijnen evenwel vermoedens te bestaan, dil zijne bekentenis valsch is. EiSITSCHIiAitU. Volgens de Sordd. Allg. Zeitung staat er geen vooruitzicht, dat de kei. zal terugkomen van het vroeger genome: afwijzend besluit betreffende de opheflk van den pasdwang in Elzas-Lotharingen, ft opheffing van den pasdwang, zegt het blad, zou zijn in het belang van Frankrijk, in-.- niet in dat der ordelievende bevolking van het rijkstand. De Post meldt dat de czaar voorne mens is eerst tusschen 25 en 29 Septembei naar Berlijn te komen. Volgens de Berlijnsche Post zal in de aanstaande rijksdagszitting een voorstel wor den gebracht tot vorming van twee nieuwe legerkorpsen: een uit het 15e korps, thaw in Elzas-Lotharingen, en een ander uit het le korps in Oost- en West Pruisen. Dr. Schmelzkopf, geneesheer der expe ditie van kapt. Wissmann, is, als slachtoffer zijner toewijding aan de koloniale onderneming gevallen. Op weg van Bagamoyo naar Dar es Salam moest de Münich in deD avond van 19 Juli, wegens slecht weer, nabij een eiland ankereu. Wissmann ging met twee blanken en eenige negers in een sloep naai wal. De branding deed de sloep omslaan, doch gelukkig kwamen allen, nog slechts in het bezit van één geweer, op het als onveilig bekend staande eiland. Ook hunne sloep jvisten zij op strand te brengen, doch de® was zoo beschadigd, dat véór den volgende" ochtend niet aau terugkeeren naar boord viel te denken. Eenige alarmschoten werden ge' lost, welke wel aan boord werden gehoord maar niet begrepen, althans de geneesheer, meenende dat zijne makkers door de inboor lingen werden aangevallen, besloot hun ieI hulp te snellen. Er was echter geen tweede sloep aan boord. Schmelzkopf besloot daarom

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2