AOVERTERTIEI: Uitgevers: Gebroeders Muré. h *$*-t éjmk 1 rif 1 fljl i !l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IIele osii'a ut verschij nt dadelijks* behalve op 'Lon- en F eestdagen. ft 3 0 a I E !8 E U T Vooi Leidenper 3 maanden 8.25. Franco door het geheele rijk, er 3 maanden i J.fiO. Prijs per Nummer 10 fesst. Van 16 regels 0.90.. Slke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Mcfieepmakerssteeg 6, Woensdag 4 September 1889. N#, 208. 2,03e Jaargang. Stads-lier iels ten. PVTIIVTIll.ADHV De BURGEMEESTER, Hoofd ven het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Pa tentbladen voor de gepatenteerden wonende in Wijk VI, over het dienstjaar 1889/90, bij het College van Zetters in een der ver trekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijg baar zijn op Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 Sep tember e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het ver strijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaarders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eischen tien centzonder meer. De Burgemeester voornoemd, BOOL, Weth. 1. B. Lbiden, 31 Augustas 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDES Gezien artikel 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholende toelating en hel ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kennisdat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der ,3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 2n lol en mei den 14n Septem ber e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in ie lirandewijnsleeg, op de Binnenveslgracht tan het Plantsoen, in de Van-der-WerfsLraaL, im do Korte Mare en aan de Langebrug, des loormiddags van /ia// negen lol negen uren m des namiddags vau half twee lol Uvee oren, behalve des Zaterdags en des Zondags. Burgemeester en Weihouders voornoemd, BOOL, Welh., 1°. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1889. De BURGEMEESTER van Leiden breng' ter algemeene kenuis, dat, tengevolge der jaarlijksche aftreding van de leden der vaste commissiën, door den Gemeenteraad voor dit jaar uit zijn midden zijn benoemdde volgende ledenals a. Voor de Commissie van Financiën de 1111. Mr. S. J. FOCKEMA ANDREAE, Voorzitter. J. A. VAN HAMEL en Mr. J. J. SCHNEITHER Azn. b. Voor de Commissie, belast met het ont werpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningen, tegen wier overtre treding straj is bedreigd de HH. Mr. C. COCK en Mr. F. WAS, van welke Commissie de Burgemeester Voorzitter is. c. Voor de Commissie, belast met het ont werpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningen betreffende de huis houding der gemeente; de HH, Mr. C. COCK, Voorzitter. Mr. F. WAS en Mr. S. J. FOCKEMA ANDREAE. d- Voor de Commissie van Fabricage de HH. P. ALMA Lz. J. J. HASSELBACH. Do Burgemeester voornoemd, KNAPPERT, Weth., 1°. Burgemeester. Beiden, den 3 September 1889. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 3 Sept. 1889, des namiddags te drie uren. De voorzitter de beer S. C. M. Knappert opent (bij afwezigheid van den burgemeester) de vergadering. Aanwezig zijti de heeren Le Poule, Schnei» ther, Van Hamel, Zaaijer, Da Riea, Zillesen, Van Buttiugha Wichers, Van Masijk Huyser van Reenen, Dtiessen, Was, Verster van Wul- verhorst, Zaalberg, Kaiser, Hasselbaeh, Koet- ser, Tieleman, Van Hoeken, De Sturler en Knappert. Afwezig zijn met kennisgeving de heeren De Laat de Kauter, Bool, De Goeje, Cock, Fockema Andreae eu Nijkamp. De voorzitter verzoekt nu de uieuw be noemde en toegelaten leden van den ge meenteraad de gebruikelijke eeden (beloften) af te leggen. De heer Juta is hierbij nog niet tegenwoordig. Alle andere heereu vo! doen aan het verzoek, en wel de heeren Le Poole, Hasselbaeh, De Sturler, Zillesen, Dn Rieu, Van Hamei, Was en Van Hoeken. De voorzitter wenscht die heeren hartelijk geluk met het vertrouwen door de kiezers hen wederom geschonken en hij spreekt uo hoop uit dat hunne werkzaamheid opnieuw zal strekkeu tot bevordering van alles wat den bloei der gemeente zal kunnen ver meerderen. De notulen van de vorige vergadering worden nu door den secretaris gelezen eu door de vergadering goedgekeurd, waarna de voorzitter kennis geeft o. a. van de volgende Ingekomen stukken. 1. Adres van Commissarissen van den Schouwburg, houdende verzoek om toe kenning van het gewoon jaarlijksch subsidie ad 1500, voor 1890. 2". Bcgrooting, dienst 1890, van de Roomsch Katholieke Armen en het* Wees- en Oude- liedenhuis. 3°. Verzoek van dr. W. G. C. iiyvanek, om afschrijving van Plaatselijke Directe Be lasting, dienst 1889, wegens verandering van woonplaats. Intusschen is de heer Juta ter vergade ring verschenen; ook deze als lid van den raad herbenoemd, legt de gebruikelijke eeden af en neemt wederom zitting. Aan de orde is nu 2e. a de benoeming van drie leden van de commissie van finan ciën en uit dezen van dtu voorzitter. Be noemd worden de heeren mr. S. J. Fockema Andreae (met 20 stemmen), J. A. Van Hamel (met 19 stemmen; 1 stem was op den heer - Driesseu uitgebracht) en mr. J. J. Sckneither (met 19 stemmen; i briefje was in blanco). Tot voorzitter dezer com missie wordt nu met algemeene stemmen benoemd de heer mr. S. J. Fockema An dreae, b. Benoeming van twee leden van de commissie voor de strafverordeningen. Be noemd worden de heeren mr, C. Cock (met 20 stemmen) en mr. F. Was (met 19 stem men 1 stem was uitgebracht op den heer Fockema Andreae). c. Benoeming van drie leden van de commissie voor de huishoudelijke verorde ningen eu uit dezen vau den voorzitter. Benoemd worden de heeren mr. C. Cock en mr. S, J. Fockema Andreae (beiden met 20 stemmen) en de heer mr. F. Was (met 19 stemmen; 1 stem was uitgebracht op den heer Juta). Tot voorzitter dezer commissie werd nu gekozen de heer mr. C. Cock, met algemeenen (20) stemmen. d. Benoeming van twee leden van de commissie van fabricage. Benoemd worden de heeren P. Alma (met 17 stemmen; 2 stemmen waren op den heer De Starlet, 1 op den heer Driessen uitgebracht) en J. J. Hasselbaeh (met 19 stemmen; 1 briefje was in blanco). e. Benoeming van twee leden van de commissie voor het oud-archief. Benoemd worden de heeren dr. W. N. Du Rieu (met 19 stemmen; 1 stem was uitgebracht op den heer Fockema Andreae) en mr. S. J. Fockema Andreae (met 20 stemmen). Aan de orde is nu 3de de benoeming van een commissaris der Stedelijke Gasfa briek. Deze benoeming moet worden aan gehouden, aangezien nog geene voordracht, door burg. en weth. aangevuld, is inge komen. Tot bestuurders der Stedelijke Werkin richting worden nu 4de benoemd de heeren H. C. Juta eu P. Zillesen (beiden met 19 stemmen en 1 briefje in blanco). Achtereenvolgens worden nu toegestaan, zonder discussie of hoofdelijke stemming. 5°. Het verzoek vau R. Koekkoek, om twee bruggen te leggen over de Zoeterwoud- scbe Singelsloot, enz.; 6°. Het verzoek van G. W. Van der Drift, ter bekoming van gedempten grond, in gebruik, langs de üaarienauiertrek- vaart, en 7°. Het verzoek als voren van de wed. W. Van MeygaardenDe Vos. Bij de verdeeling vau den gemeente raad in sectiën werd bepaald dat de eersto sectie zal bestaan uit: den heer mr. N. L. J. Van Buttiugha Wichers, wethouder, voor zitter, den heer L. M. De Laat de Ivanter, lid van de commissie van fabricage, den beer J. A. Van Ilamel, lid van de commissie van financien en de heereu F. A. Verster van Wulverhorst, dr. G. Zaalberg, P. Zillesen, mr. F. Was, L. G. Le Poole en dr. A. Nijkamp, leden. De tweede sectie zal bestaan uit den heer S. C. M. Knappert, wethouder, voorzitter, den heer J. J. Hasselbaeh, lid van de commissie van fabricage, den beer mr. J. J. Sckneither, lid van de commissie van financien, en de heeren mr. C. Cock, dr. W. N. Du Rieu, A. Koelser, dr. T. Zaaijer, dr. P. J. Kaiser eu C. C. Tieleman, leden. De derde sectie zal bestaan uit den heer H. J. Bool, wethouder, voorzitter, den beer P. Alma, lid van de commissie van fabri cage, den heer mr. S. J. Fockema Andreae, lid van de commissie van financiën en de heeren P. L. C. Driessen, J. J. Van Masijk Huyser van Reenen, dr. M. J. De Goeje, H. C. Juta, P. J. Van Hoeken en A. L De Sturler, leden. Ten slotte worden nog goedgekeurd 9°. De rekening van de kamer van koop handel en fabrieken over 1888, en 10°. De rekening van de Stedelijke Werk inrichting. Daar niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. OFFICIEELS BERICHTEN. LESBEM 3 September. -* Onze stadgenooten de heeren prof. M. J. De Goeje eu A. P. M. Van Oordt, lid der firma E. J. Brill, zijn naar aanleiding van het orientalistencoiigres te Stockholm, benoemd de eerste tot ridder, de laatste tot j commandeur der Medjidie-orde 2e klasse. Gisterenavond is op de Haarlemmer straat alhier op een studentenkamer eene petroleumlamp in brand gelaakt. De pogingen om met een kleed de vlammen te blusschen hadden slechts teDgevolge dat ook het kleed ging branden, zoodat ten slotte niets anders overbleef dan ecu eu ander buiten 't raam te werpen waar 't door een ander persoon werd gebluscht. Bij kou. besluit is aan jkr. mr. F. P. Van der Hoeven, Zr. Ms. buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister te Ber lijn, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder-grootkruis der orden van Albrecht en van Frederik, hem door HH. MM. de koningen van Saksen en Wurlemberg geschonken; is benoemd tot notaris te Gorssel, C, Vos, candidaat-notaris te Zaltbommel. is, met ingang van 15 September 1889, benoemd tot notaris te Geleen, A. H. J. Russel, candidaat-notaris aldaar; is, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen dr. J. Beigsma, leeraar aan de gemeentelijke hoo gere burgerschool te Winschoten; is de officier van gezondheid 1ste kl. J. H. Van Welsen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1300 'sjaars; is de kapitein J. Ranter, vau het 4de regiment infanterie, op non activiteit ge steld; Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd in de commissiën in het najaar van 1889 belast met het afnemen der examens ter verkrij ging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad n°. 127), in: Zuid-Holland 'a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Rotterdam b, tot leden, de schoolopzieners in het district Dordrecht en in de arrondissemen ten WoerdeD, Gouda en Schiedam; c. tot leden-plaatsvervangers, de school opzieners iu de arrondissementen Delft, Leiden, VlaardiDgen, Dordrecht en Gorin- chem De kapitein-luitenant ter zee P. Zegers Veeckens, nit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van financiën zal op 5 dezer geen audiëntie verieeuen. MMENLANDSCHE BER1CHÏËK De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 31 Augustus bedroeg: bij deNederlandsche bank. f 18,830,244,31 en bij de betaalmeesters 1,568,889,73" Te zament'20,429,134,04" Door de heeren Goeman Borgesius, Dijckmeester, Gleichtnan, Hartogh, Heldt, Keraijn, Van Kerkwijk, Roijaards van den Ham en Zaaijer is voorgesteld: in bet ont werp tot herziening der Onderwijswet een uieuw artikel 3 a in te voegen, aldus lui dende Art. 3 a, Tussclien de artt. 79 en 80 der wet tot regeling van het lager onder wijs, laatstelijk gewijzigd bij die van 11 Juli 1884 Stbln°. 123), wordt als eerste artikel van den Zesden Titel: „Van bevor dering van het schoolbezoek" iugelascbt art. 79 bis, luidende: „Ouders of voogden zijn verplicht, hunne kinderen of pupillen lager onderwijs te doen genieten, naar de regelen in de wet om schreven." Wordt dit amendement aangenomen, dan stellen ondergeteekenden voor, na art. 7 een nieuw artikel in te voegen van den volgen den inhoud Art. 7 a. „Voor 1 Januari 1393 wordt door ons de wettelijke regeling, bedoeld in art. 3 abij de tweede kamer der staten- generaal aanhangig gemaakt."

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1