de oprichting tan een llollaudscbe lioogc- sclrool te Pretoria. Te 'sGraveuhage «erd de herdenking van prinses Wilheimiua'a geboortefeest met groote opgewektheid geviert. De optocht der vakvereeuigingen slaagde volkomendui zenden en duizenden, langs den weg go- schaard welken de optocht nam, begroetten de werklieden met luide bijvalsbetuigingen. Een der aardigste nummers van het pro gramma was voorzeker de kinderoptocht. Bonter en prettiger toonecl dan de lange zijde van bét Lange Voorhout opleverde, toen de dertij groepen kinderen, leerlingen van openbare scholen, te zaaien ruim 1000 in getal, daar bijeen waren, ziet oren slechts zelden. De optocht vanwege het burger- comité hield op zijn weg eenige oogeublik- ken stand voor de woning van den burge meester; onder het spelen van he.t a ren Neêrlandsch bloed" kwam laastgenoemde naar buiten en bedankte voor de heru gebrachte hulde; ook bij het paleis des konrngs werd een oogenbük vertoefd en het volkslied gu speeld. Wat de volksspelen betreft, kan men niet anders zeggen dan dat de com missie, welke zich daarvoor had gevormd, alle eer bad van haar werk. Nog algemeener dan bij dag klonk het feestaccoord des avonds in de residentie. In 't. Bosch, in den Dierentuin, in het Voorbout, in het Sciieveningsche Kurhaus en in het gebouw van Kunsten van Wetenschappen, overal werd de feestdag met opgewektheid gevierd. Het groote publiek genoot van de fraaie stadsverlichting in het Voorhout; de illuminatie en het plafoud maakten een fan- tastischen indruk, terwijl de verlichte tent in 't Bosch duizenden trok en de kon. militaire kapel een waar feestprograin uit voerde. Het uitlokkend schoon zomerweder deed veleu nog de buitenlucht verkiezen boven de atmosfeer in het fraaie gebouw van Kunsten en Wetenschappen, waar eigenlijk het offici- eele feest werd gevierd. Een uitgezocht programma was gekozen, waarin de Nederlaudscbe compositie» het hoofdelement vormden. Het orkest van de A msterdamsche concertgebouw had veel succes met de ouverture van Boers en vooral met Mann's Freya. De directeur Richard Hol oogstte lauwe ren bij de voordracht van twee romances voor hobo door Hemmes en van eui aria uit ziju Vondelcantale door den bariton Orelio wiens edel en machtig stemgeluid een buiten- gewonen indruk maakte. Na zijn solovoor dracht in /oranjezon" werd hij driemaal teruggeroepen en zijn geestige voordracht van enkele liederen werd met bravo's be groet. De 400 zangers hielden zich onder Jiol's flinke leiding doorgaans uitstekend; vooral //Holland's Glorie" werd warm toege juicht, terwijl ten slotte een gedicht van Ten Kate, op de wijze van het volkslied,, door koor, solist en publiek met geestdrift werd gezongen. In de pause bracht in het bestuurslokaal de burgemeester, eerevoorzitter, hulde aau de feestcommissie. Graaf Van Bijiandt dankte alle medewerkenden. Richard Hol sprak een waardeerend woord op den heer Van Bijiandt, terwijl een algemeene feeetdronk op de prinses werd uitgebracht. Te Scheveningen waren de Kurzaal en toegangen keurig versierd met bloemen en de buste der prinses op roodfluweelen socle. Het volkslied, door Mannstadt's kapel aan het slot van Weber's jubelouverture aange heven, lokte warme toejuichingen uit. Een fraai vuurwerk werd ontstoken met eene ffleve onze prinses" in kleurengloed als slotstuk. Aan 't bal in de Kurzaal werd druk deel genomen. Overal werd het feest kalm en vroolijk gevierd. Naar wij van goed onderrichte zijde vernemen, zullen de plannen tot overname van Rhijn- Centraal en Noord-Brab. Duit- sche spoorwegen slagen. Het voorgenomen reorganisatieplan van ons spoorwegwezen zal o. a. bevatten, dat de lijnen Stavoren-Leeuwarden en Dordrecht- Elst door de Holl. IJzeren Spoorw.-Maats. zouden worden geëxploiteerd. (Kl. Fin. Crt Men schrijft aan de N. R. Ci. uit Moerkapelh Dezer dagen vervoegden zich bij den htr- bergier V. te Moerkapelle twee heereu, die voorgaven te zijn de beer Tilly, afstammeling in de rechte lijn van den bekenden fabrikant van Haarlemmerolie en thans eigenuar der zaak, en zijn reiziger. Deze laatste voerde het woord. Zijn heer v.as meestal buitenslands, doch reisde nu maar eens voor zijn pleizier mee; mijnbeer sprak zeven taleu, ook de Hollaudsche, maar mijnheer drukte het liefst in de Fransche zijne gedachten uit; dit werd ook opgemerkt door de kasteleines, die meer- fEsS- flNR HH» malen eene uitdrukking in die taal hoorde bezigen. Deze heereu boden den herbergier aau te zijnen huize eeu depot op te richten voor Haarlemmerolie. Hij wooude op zoo'n schooneo stand van het dorp. Boven de ramen in den voorgevel zouden zij eeu inachtig bord laten maken, en V. zou voor Moerkapelle de eenige depothouder zijnals hij contant een bedrag van f 25 ongeveer wilde storten. V., die meende, uat een depothouder alleen die waren betaalde, welke hij verkocht bad, stelde bij bet hoeren dezer laatste voor waarde volstrekt geen vertrouwen meer in de zaak en brak' alle onderhandelingen af. De heer kleinzoon en reiziger trokken, woedend over het mislukken hunner pogingen, af en gingen bun geluk beproeven bij eene winke lierster in bet dorp. Al spoedig hadden zij het daar gewonnen: de vrouw had reeds de som, die gevraagd werd, betaald, hoewel zij int geld bijna niet missen kou. Vrij voldaan over hunne zaken, wilden de heereu nu ver trekken, toen de broeder der vrouw, door den kastelein ingelicht, nog bijtijds tusscheu- beide kwam. Het geid moest terugbetaald worden; zéé werd geen depot opgericht. De waren werden mede teruggegeven. De vreem delingen bewezen door de vlugheid, waarmede zij bij deze teruggave en bij hun vertrek te werk gingen, duidelijk genoeg, welke hunne bedoelingen geweest waren I Een ieder zij ge waarschuwd tegen deze Haarleminer-olie- koopers Het Oost-Indische huis te Amsterdam met ziju roemrijke herinneringen en schil derachtige binnenplaats dreigt voor die stad verloren te gaan. Het gebouw behoort aan liet rijk, dat er verschillende takken van dienst in huisvest en thans aan den rijksbouwkuudige Peters een plan voor de geheele verbouwing heeft opgedragen. Op de eerstvolgende staatsbe- grooting zouden, indien onze inlichtingen juist ziju, reeds gelden voor dat doel wor den aangevraagd. Bij onze voorvaderen was het gebouw, zij het ook niet iu zijn tegenwoordigen om vang, bekend als het ybushuis" of Stads Wapenmagazijn. Het dagteekent uit 1558 en werd opgetrokken op toenmaals ledige erven langs den stadswal. Zijne roemrijke nagedachtenis dankt het echter aan de Oost-Indische Kompagnie, die er haar zetel opsloeg, het inwendig ver sierde met inmiddels verdwenen Oostersche voortbrengselen en op het binnenplein sol daten aanmonsterde voor de overzeesche be zittingen. Hbl Naar aanleiding van een bericht, dat te Leiden een student persoonlijk zijn dienst plicht vervult, deelt men aan het D.v. N. mede, dat van deze lichting te Amsterdam hij het 7e reg. inf. o. a. persoonlijk hun dienst plicht vervullen en alle reeds korporaal zijn, drie onderwijzers, twee studenten in de letteren, een cand.-arts en twee studenten iu de geneeskunde. De sneltrein uit Utrecht, die Donderdag avond 8 u. 7 m. te Zwolle moest aankomen, heeft tusscheu de stations Nunspeet en Elburg een ongeluk gehad. Een waggon 2e klasse en 1 waggon 3e klasse, waarin vele reizigers waren, derailleerde; toen de reizigers dit door de hevige schokken bemerkten, maakten zij van den noodrem gebruik en daar er geen waggons omvielen bekwamen de reizigers geen letsel. Doordien de weg versperd was moesten de reizigers aldaar iu een anderen trein overstappen en kwamen te 9 u. 45 m. te Zwolle aan. Daar er veel reizigers in waren voor het noorden, liet de stationchef hen met een extra-trein te 10 uren vervoeren naar Leeuwarden en Groningen, alwaar zij nog vóór middernacht goed aankwamen. Een aantal passagiers voor Amsterdam moesten per Dachtboot uit Kampen ver trekken; daarom seinde men aau den kapitein, op de aankomst van d-n laatsten trein te willen wachten, die terugseinde dit te zu len doen. In plaats van te 11 u. 36 in. kwam die treiu te 12 u. 30 m. te Zwolle aau. Bij de aubade, die Zaterdag de school kinderen aan de prinses Wilheimiua op het Loo brachten, beeft er een klein ongeluk plaats gehad, dat gelukkig geen ernstige gevolgen gehad. Toen de koningin met het prinsesje op de stoep voor bet paleis verschenen, wilde men, wijl de zon 11. Al. vlak in bet gezicht scheen, bet linnen scherm boven den hoofdingang van het paleis nog iets laten zakken. Het bleek echter dat het scherm niet goed voorzien was. Het viel naar beneden, zoodat de koningin aan de bovenlip geraakt werd zonder echter eenige kwetsuur te bekomen. Vooral het prinsesje was vrij wat ontsteld, maar kwam heel spoedig tot bedaren, waar na zij weder met de koningin, elk van een parasol voorzien, op de stoep verschenen, en de aanbieding van een prachtige mand «13 «O» *J Jüttm. Ht eft"- bloemen en het zingen der kinderen verder ongestoord kon plaats hebben. Z. M. de koning vertoonde zich tij dens de opstijging van den ballon vóór een der veusters van het paleis, Een luisterrijk vuurwerk, waarvan twee uummers gewijd aan prinses Wilheimiua, was een waardig besluit van den dag. De sehooue feestdag van zaterdag, da nationale feestdag bij uitnemendheid, werd te Apeldoorn weder op waardige wijze ge vierd. Te half negen begon de optocht der kin deren naar het paleis, alwaar zij op het bss- secour defileerden en de feest commissie de Prinses een bou juet aanbood, hetwelk gaarne aanvaard werd. Daarna ontving de Prinses van Hare Konink lijke ouders, behalve kleinere geschenken reei's vroeger gegeven, eeu paar vospaarden van Engelsch-Uonzaarscb ras. Hierna volgde eene ware surprise voor de Prinses. Met. bare rnauia naar liaar chalet (het z. g. Prinsesse- huisje in het park) gewandeld, kwamen daar op eens al hare poneys, voorop iiaarrij- paardje, hetwelk bekleed was met een schoon oloemrijk schabrak, in den vorm als in de middeneeuwen gebruikelijk, en de teugels mede met immortellen versierd. Daarachter kwamen de overige 4 poneys ui vierspan, trekkende een met groen versierden wagen, waarop een schoon bloemkusscn prijkte. Hierbij speelde het Apeldoornsche muziek korps de Harmonie eenige stukken. inmiddels waren laliooze bouquets ten paleize bezorgd, waaronder een van wege de gemeente, door den heer burgemeester aan geboden, en een van de „vereeniging tot veraangeoaming van 'het verblijf" alhier. Thans vingen, te midden van eene ver bazend groote massa menseheii, de vlieger wedstrijden en harddraverijen aan, terwijl de kleineren zich met draaimolens enz. vermaak ten. (O. D.) Naar het D. v. Z-ti en 's Gr. ver neemt is de toestand van majoor Fioger, die wegens een val door den spoorwegbrug te Kuilenburg verwond werd, verre van gunstig. De gekwetste moet o. a. eeu rib hebben gebroken, die in de longen is ge drongen, tengevolge waarvan hij herhaal delijk reeds bloedspuwingen heeft gehad. Hoop op behoud is nochtans niet verloren. Tegen E. S.koopman, geboren te Geut, is wegeos wegvoering van een min derj&rige vrouw, met haar wil, doch zonder toestemming van haar ouders, door de rechtbank te Breda rechtsingang, met last tot instructie, verleend. Art. 281 van het Wetboek van Strafrecht bedreigt tegen dit misdrijf eeu gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Met ingang van 1 September zal aan de rijtuigen van den Bredaschen tram eene gesloten brievenbus worden bevestigd, telkens wanneer de tram aan bet spoorwegstation aansluiting beeft op de van daar vertrek kende posttreinen. Gedurende den geheeleu rit van het tramstation in de voorstad Ginneken tot aau bet station te Breda zal men brieven en briefkaarten in de bus kun nen werpen. Deze maatregel, nog nergen s in ons land toegepast, moge spoedig overal navolging vinden. Eenige dageu geleden ontmoetten de koningin van Rnuieme en de prins en de prinses Von Wied, op eene wandeling te Domburg, eene dame uit Middelburg, Frie zin van geboorte, die steeds de Friesche kleederdracht had behouden. Daardoor trok zij de aandacht der vorstelijke personen, die haar vriendelijk toespraken. De koningin bezag met de meeste belangstelling de Frie sche kleeding en liet er zich in bijzonder heden over inlichten. 11. M. sprak daarbij mede over den Friescheu kunstschilder Bis schop, van wie het haar bekend was dat bij zoo menig schilderstuk had gemaakt, dat Friesche personen en Friesche toestan den voorstelde. Met eeu woord vau dank aau de Friesche dame, namen de vorstelijke personen van baar afscheid. (Hbl.) B UITM LtAJi D8CHË MBMITM E Ai tü l, A Sf O Uit Londen wordt van 31 Augustus aan de N. R. Cl. gemeld Een door de werkstakers uitgevaardigd manifest, aansporende tot eene algemeene staking in geheel Londen op Maandag, tenzij de dokbesturen heden toegeven, maakt een ongunstigen indruk, zelfs onder degenen die anders met de werkstakers sympatliiseeren. De meeste bladen keuren het manifest af, en spreken tevens hunnen twijfel uit aan de mate waarin het zal worden opgevolgd, ofschoon het bekend is dat de handwerkers in ettelijke bedrijven gereedstaan om bet werk te staken, en onder dezen de tram- beambten. Er heersebt groote ongerustheid aangaande Louden's grootste gasfabriek welke drievierden der Londensche bevolking van gas voorziet. De directie der fabriek heeft herhaaldelijk vergaderingen gehouden om den hacbelijkeu staat van zaken te overwegen. Het blijkt dat verschillende fabrieken dezer maatschappij, welke dage- lijksch vijfduizend tonnen kolen verstoken slechts eeneu koienvoorraad voor 5 dagen hebben, zoodat eene algemeene duisternis in de volgende week zou moeten intreden, tenzij de koienvoorraad verrneerdere. Twintigduizend tonnen kolen liggen voor de gasmaatschappij oi.gelost op de Theems, Hare leveranciers in het noorden hebben besloten de verdere toezendingen vooreerst te staken. Een ander gevaar bedreigd Londen doordien liet personeel grooteudeels het werk gestaakt beeft dat de rioleering bedient, vooral bij de einden der buizen, waar de uitstortende rioolvochten moeten gedesinfec teerd worden. Gisterenavond besloot het werkstaking comité vooreerst geen verdere uitdeeliugeu onder de werkstakers te doen. De boekhouding schijnt zoo gebrekkig geweest te ziju, dat de leden van het comité niet weten tot welk bedrag de kas van het comité aansprakelijk is. Er is ook eene werkstaking aangevangen onder de beman ning der lickterschepen in het arsenaal van Woolwich. ie Zaterdag voortgezette onderhande lingen bleven alsnog zonder resultaat, ook omdat de Theema-reederijen en eigenaars van schepen weigereu tot de bekende plannen mede te werken, door de geallieerde we k- stakers en eigenaars van werven voorgeslagen, omdat die plannen medebrengen verlioogiug van dofcgeldrn, werfgeiden en pakhuisgelden, die de reeder3 en scheepeigenaars al hoog genoeg oordeeleu. Ook de dokbestnurders persisteeren bij de reeds aangebodeu voor waarden. Eene bekendmaking van het werkstaking!- comité, dat het onvermogend is om verdere uitdeelingen onder de werkstakers te houden, veroorzaakte eeue algemeene verbijstering onder de werkstakers. Er waren tallooze aanvragen om ondersteuning ingekomen. Hoe zullen die lieden leven tot Maandag? Het blijkt, dat het werkstakings-comité, het welk 2500 pond sterling per dag noodig had, genoopt was de uitdeelingen testaken, dewijl de publieke gifteu sterk afnamen, tengevolge van het socialistisch manifest, hetwelk algemeen veroordeeld wordt. Des niettemin verdedigden de aanvoerders dei werkstakers, waaronder Burns, dat manifest op eene heden gehouden moustermeeting, Laatstgenoemds zeide o. a. dat de veroor deeling van het manifest door de pers der kapitalisten hem koud laat, dewijl het alge meene bekend is dat die artikelen geschre ven worden door jakhalzen, betaald om jakbalzerijen te leveren. Dit woord voni toejuiching. De toestanden der gasmaatschappij ver beterden, doordien zij vrijwilligers vond oi de steenkolen ait de schepen op den Theems te lossen onder bescherming der politii Daarentegen zonden de werkstakers dele tien naar de voornaamste mijndistricten, te trachten den kolenaanvoer hierheen af snijden. Honderdduizend kleermakers te Londi' dreigen Maandag het werk te staken, terg de bazen hunne eischeu inwilligen. (N. R. a) In antwoord op de door de eigenairs der lossingskaden gedane voorstellen, te zekere consessiën insloten (welke voorstellen door de werkstakers waren aangenomen)* verklaarden Zaterdagnamiddag de directeuren der dokken, dat zij het betreurden die voor stellen niet te kunnen aannemen. Te Portsmouth zijn orders ontvangen om de Osborne gereed te houden tot een tocht naar Vlissingen, ten einde de prins en de prinses van Wales, op weg naar Athene, over te brengen. HH. KR. HH, zullen tegenwoordig zijn bij bet huwelijk van den kroonprins van Griekenland met Sophia van Pruisen. S^AAAKltlJU. De wegens de standjes te Parijs gear resteerde Boulangistsn ziju veroordeeld tot idi 50 frs. boete en 8 A 15 dagen gevangenis straf. De afgevaardigde Thiessé werd dei volgenden dag op vrije voeten gesteld; k] zal voor het politiegerechtshof terecht sta® Naar het heat gaat Boulanger eene plezierreis van 3 maanden naar de Middel' iandsche zee ondernemen. 1TALIK. Volgens Le Tempi is kardinaal aartsbisschop van Turijn, Woensdag te Bo®1 aangekomen om den Paus, naar men zegh uit naam van prinses Clotilde, verlof vragen om de doopplechtigheid van dee zoon van den hertog van Aosta te presitleerem In de omgeving des Pausen gelooft oei; dat Leo XIII zal weigeren, emr ititl f til

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2