BUITËNLANDSCHE BERICHTEN. w «ree ms or-. <sr~> «n» 7 «hb. opnieuw sterk (le staatssubsidie als eene inmenging van ien staat in strijd met de vrijheid, door de clerict'en gewenscbt, en door spr. altoos voorgestaan. Die staats voogdij wordt nu nog door de clericaleu bestreden, en eene staatssubsidie voor bij zondere ongodsdienstige scholen is in strijd met de pauselijke encyclieken, ilij houdt vol dat, zoolang de rechterzijde het open baar onderwijs handhaaft, bf hare handeling verkeerd is, öf hare bedoelingen verdacht zijn, hetere finantieele regeling met de ge meente is voor hem hoofdzaak. Hij vraagt of de rechterzijde de behoeftige gemeenten niet meer wil geven, tenzij bijz. scholen meer subsidie krijgen. De heer De Savornin Lobman hield vol dat de rechterzijde zeer eenstemmig was. De schoolstrijd en de strijd voor de vrije school zullen niet eindigen, maar, bij eer lijke uitvoering van dit ontwerp naar den geest er van, zal rechtserkenning ophouden en rechtsgelijkheid gehuldigd worden. Bij het vervolg zijner rede bestreed de heer Lobman het stelsel van den heer Tak van Poortvliet; hij ontkende dat het ont werp het openbaar gezag zou ondermijnen. Dé strijd zal voortduren maar met de vrije keuze tusschen de openbare en de bijzondere school. De subsidie verdedigde hij als middel van gelijkstelling, het eenig mogelijke als men de openbare school wil laten voortbestaan. Wordt het ontwerp verworpen, dan zal de schoolstrijd de geheele politiek blijven be- beerschen. De heer Mntsaers ontkende dat de Ka tbolieken in het Zuiden geene behoefte aan bijzonder onderwijs zouden hebben en ver zekerde dal de schuld van eveutuëele ver werping niet op de rechterzijde kan geladen worden, als zij onredelijke eischen weigert in te willigen. De heer De Beaufort waarschuwde tegen de aanneming van een compromis, zonder medewerking van de linkerzijde. De minister repliceerde en hield vast aan zijne verklaringen. Geene wijziging van het karakter san het openbaar onderwijs is te wachten. Het algeraeene debat is afgeloopen. Er zijn wederom amendementen op de onderwijswet ingediend, en wel 1°. door de heeren Goeman Borgesius, Fabius, Hartogh, Kerdijk en Vermeulen, strekkende om uit de verplichte leervakken voor de lagere school te doen vervallen de beginselen der vormleer, doch daarentegen het onderwijs in de eerste oefeningen van het handteekeneri verplichtend te stellen. 2°. Door den heer Bool, wiens voorge stelde wijziging ten doel hebben a. ook jongelieden in het bezit van de onderwijzersakte als kweekelingen in de school toe te laten; b. de bepalingen betreffende de kweeke lingen niet van toepassing te verklaren op de leerscholen, verbonden aan door de reg. aangewezen kweekscholen; c. de kweekelingen, die de onderwijzers akte bezitten, niet mede te rekenen onder de onderwijzers, die in verhouding tot het aantal kindereu aan de school verbonden moeten worden d. voor de toelating van kweekelingen in gemeentescholen de goedkeuring van burge meester en weth. te vereisebeii; e. bet aan de benoeming eener door het rijk bekostigde school, voorafgaand verge lijkend examen te doen vervallen. (Het bij verschil tusschen b. en w. en den districts schoolopziener voorgeschreven examen voor de benoeming van hoofden vau gemeente scholen wordt gehandhaafd); f. om ter uitreiking dei onderwijzersakten ook genoegen te nemen met het bewijs van 2 jarige werkzaakheid als kweekeling, in het bezit der onderwijzersakte, aan een der openbare of bijzondere scholen. In het Oir. Dbl. lezen wij De toestand van Z. M. den koning is sedert ons laatste bericht, gelukkig, weer verbeterd, zoodat men zicli vleien mag met de hoop, dat Z. M. zich weldra weder in denzelfden gunstigen toestand zal bevin den als een dag of tien geledeu. Te heu gelijker is deze gunstige wending op dit oogenblik, omdat er na alle hoop bestaat, dat Z. M. den verjaardag van zijn beminde dochter, onze geliefde prinses, op 31 Augustus in opgewekte stemming zal kunnen mee vieren. I r. Vlaanderen, die sedert 21 Aug. den koning ook des avonds bezocht, heeft die bezoeken weder kunnen staken en komt al leen des ochtens om 8 uren zijn dagelijksch bezoek aan Z. M. brengen. Blijkbaar zijr. de verschijnselen, die zich in de laatste da gen voordeden, niet van erustigen aard geweest, want de overkomst van dr. Vink- huizen of van prof. Eosenstein, hoewel die door den met de dagelijksche waarneming van den patiënt belasten geneesheer wel giregeld op de hoogte zullen worden gehou den van Zr. Ms. toestand, schijnt niet noo- dig te zijn geacht. Naar het Hbl. verneemt, denkt tnen er in Duitschland aan, den invoer van var kens uit Nederland le gaan verbieden, omdat hier te lande de varkensziekte heerscht. Reeds moet de Duitsche regeering onderzocht heb ben, of er tegen dat verbod bezwaren be staan. Tot leeraar in de oude talen aan hel gymnasium te Assen is benoemd de heer F. C. Bareudregt van Charlois, te 's liage. Te Bodegrave had op 28 Augustus de uitgeschreven harddraverij plaats door paarden, die niet meer dan éénmaal de overwinning hadden behaald. De uitslag was als volgt: bekroond met den prijs groot 150 gulden, A. De lieer, van Wassenaar, berijder A. C. Van den Akker. De eerste premie, ten bedrage van 70 gulden, werd uitgereikt aan J. Van liossum, van Zeven hoven, pikeur J. De Jong, en dc tweede premie, 20 gulden, aan N. Van den Akker van Alten, berijder A, C, Van den Akker. Vijftien paarden namen deel aan den strijd, die door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond. Uit Middelharnis wordt geméld Op de rivier het Haringvliet ontstond aan boord van een vaartuig, geladen met een carrousel voor de kermis, een begin van brand door het omvallen van een petroleum toestel. Niet dan met veel moeite mochten de opvarenden er in slagen, den brand te blusschen, waarbij een der personen vrij hevige brandwonden bekwam. Een le Haarlem woonachtig man ont ving eergisteren een bezoek van een zood uit het eerste huwelijk van zijne vrouwhet geen minder aangename gevolgen heeft gehad. Spoedig ontstond er ill. tusschen de twee mannen twist, die zoo hoog liep, dat den vader door den zoon twee belangrijke wonden werden toegebracht. De dader, genaamd K. O. wonende te Leiden, is onmiddellijk door de politie aangehouden en in verzekerde be waring gesteld. {H. Ct.) Op den Buiten-Amstel voorbij den Omval te Amsterdam is gisterenochtend te gen 12 uur het reservoir van een napbna- gas-bootje, door eene oubekende oorzaak, met een hevigen knal gesprongen. Het bootje lag in het schuitenhuis tot vertrek gereed. Twee heeren waren in het bootje. Een hunner, de eigenaar, regelde de sterkte van de vlam naar het reservoir, waarin de naphta tot gas ontwikkeld, toen de ontploffing volgde. Beide heeren werden door de vlam bereikt en sprongen in een oogwenk in het water. Een hunner, de eigenaar, bekwam brandwonden, voornamelijk in het gelaat, de ander kwam met den schrik en een verzengd, nat pak vrij. De brand werd door hen, kordaat genoeg, zonder hulp, met emmers water gebluscht. Het bootje is voor de helft vernield. {Hbl.) Prinses Stephanie van Oostenrijk vertoefde gisteren te Helder en nam daar o. a., met veel belangstelling, 's rijkswerf en eeuige van Zr. fvls. schepen in oogen- schouw. Het Leger des Heffe vierde te Utrecht dezer dagen het oogstfeest. Het vergader lokaal was ter gelegenheid daarvan rijk ver sierd met groen en verscheiden gedrapeerde inscripties langs de wanden. Op de kwistig versierde feesttribune waren appelen, peren, pruimen, druiven, perziken, aardappelen, wor telen, komkommers enz. overvloedig aanwe zig; terwijl voor de tribune een koren schoof was geplaatst. Aan de gaskroon in het midden der zaal was een guirlande van suikerboonen opgehangen, waartusschen kleurige appelen een niet ODaardig effect maakten, en een bloemkool als pièce de mi lieu dienst deed, terwijl aan andere gaslam pen geheele takken met peren en guirlandes van rnalsche snijboonen pronkten: Ook uit Amsterdam waren voor deze plechtigheid eenige hoofden des Legers over gekomen, en een talrijk op fruit belust pu bliek woonden haar bij. Omtrent de aanstaande viering te Apeldoorn van den 9deu verjaardag van kroonprinses vVilhelmina is het volgende aan de Apeld. Ct. ontleend De feestdag zal des morgens te ongeveer half negen aanvangen met een optocht van schoolgaande kinderen en deelnemers aan den vliegerwedstrijd. De optocht zal, voor afgegaan door een muziekkorps en begeleid door de leden der feestcommissie, zich ver moedelijk begeven naar het koninklijk paleis, alwaar de kindereu op het bassecour vóór het paleis aan H. K. 11. de prinses een bloemruiker zuilen aanbieden. Van daar begeven zich de kinderen weder in optocht naar het met vlaggen versierde feestterrein op het landgoed Marialust, al waar te 11 uur de vliegerwedstrijd een aan vang zal nemen, terwijl de overige kinderen zich in de 2 aldaar bevindende draaimolens naar hartelust kunnen vermaken. Tegelijk met de vlieger-a edstrij-.l, zal met de harddraverij voor paarden en hitten on der den man een aanvang worden gemaakt op het vroeger genoemde terrein. De beide muziekkorpsen (hei Apeldoorn- sche en Symphonia van Zutfeu) zullen door welluidende tonen niet liet minst bijdragen om de feestelijke stemming te verhoogen. Verder zullen te 1 uur de hitten ander maal aau de beurt kom.n, doch thans ge spannen voor de in het programma ge noemde voertuigen, om zich met elkaar te meten; ook znlleu alsdan de wedstrijden aanvangen van de hitten met paniers, be stuurd door dames, alsmede van ezels, door jongens bereden. Zoodra de harddraverijen afgeloopen zijn, zullen de prijzen aan de verschillende winners «orden uitgereikt op het feestter rein. Aldaar zullen bij tusschenpoozen minia tuur-luchtballons worden opgelaten, om te ruiui half drie uur in werkelijkheid een luchtballon bij het koninklijk paleis te zien opstijgen. Het muziekkorps De Harmonie zal ge durende de vulling en opstijging eenige nummers ten beste geven, en daarna eene i matinée bij het hotel De Keizerskroon. De beide concerten bij liet hotel De Nieuwe Kroon, in de Lnolaan, en de Keizerskroon, op het Loo, zullen te half 8 aanvangen, terwijl te half 10, wederom op last van Z. M. den koning, voor het paleis een schitterend vuurwerk zal worden ontstoken. Hierna worden de concerten voortgezet, terwijl het feest in het hotel De Keizers kroon met een bal zal besloten worden. Het prinsesse-buisje in het konink lijk park te Apeldoorn bleek langzamerhand te klein te worden, waarom er twee vleugels bij aangebouwd zijn. Van binnen is het door schilderwerk op doek versierd, hetwelk vervaardigd is door den bekenden schilder Stortenbeker. In het Friesche dorp Noordwolde is een persoon, die later bleek te Frederiksoord te wonen, in 't holst van den nacht in de woning vau dr. Wartena geklommen. De vrouw hoorde iets in den gang, zij schelde de meid, deze zag een vreemdeling in de gang, waarop dr. Wartena uit het bed sprong en zich van een revolver voorzag. Hij maakte geen gebruik van zijn vuurwapen, maar greep den indringer bij de kraag en wist hem zoo lang vast te houden, totdat er hulp kwam opdagen. De vreemdeling, die dronken bleek te, zijn, had zich in de keukeu van zijne hovenkleederen ontdaan, die hij weer aantrok en vervolgeus de reis naar Frederiksoord weer aanvaardde. De heer Johan Schellekens te Oir- schot herdenkt heden zijn honder en-eersten verjaardag. De gezondheid van den krassen grijsaard is nog ongeschikt en hij heeft nog het gebruik van al zijne zintuigen. ga 1* JL X ré' Uit Londen wordt van 29 dezer aan de N. R. Ct. gemeld De werkstaking is heden eene nieuwe phase ingetreden doordien de vertegenwoordigers van de eigenaars der Theernswerven en pakhnizeri aan de dokbestuurders een ultimatum aanboden, vervat in voorsteilen volgens welke de dok- compagniën met de eigenaars der Theems werven en pakhuizen een bondgenootschap zouden sluiten op de volgende grondslagen eerstens alle dokgelden, werfgelden en pak huisgelden worden gemeenschappelijk vastge steld en gelijk gemaant, behalve waar daar mede in strijd zijnde contracten bestaanalsdan mout bet exceptiouneel tarief ten spoedigste verhoogd worden. Tweedens alle dagloouers, werkzaam aan de dokken, werven enpak huizen, zullen betzelfde loon ontvangen, na melijk vier shillings voor een werkdag van 9 uur, anders 6 pence per uur. Derdens: om deze loonen te kunnen betaien, zullen de be staande dokgelden, werfgelden en pakhuis gelden met 10 pet. worden verhoogd. De vertegenwoordigers der werkstakers verklaarden het boveustaande aan te nemen, maar de bestuurders der dokken besloten, na lange beraadslagingen, de voorstellen te ver werpen, ondanks de ook heden herhaalde be dreiging dat de eigenaars der werven en pak huizen alsdan de dokken zullen boycotten en alle vaartuigen buiten de dokken laden en lossen zullen. Nadat de vertegenwoordigers der werfeige- naars heengegaan waren, gingen de bestuur ders der dokken voort met delibereeren, waarna zij een manifest aan de werkstakers opstelden, hntwelk heden middag laat aan geplakt werd aan de ingangen van het kantoor der dokken. Blijkens dit document bieden de bestuurders der dokken thans verdere conces- sien, namelijk twee shillings voor vier uur werk; indien er langer gewerkt wordt, ont vangen de dagloouers 5 pence per uur en 8 pence per uur voor overwerk, zijnde tusschen acht uur s'avondsen acht uur 'smorgens.Voorts beloven de bestuurders het contractwerk ge heel af te schaffen en de daglooners stukloon te laten verdienen onder rechtstreekse!) toe zicht van iet-belanghebbende dokambtenaren. Bums en andere aanvoerders der werkstakers verklaarden bovengenoemde voorwaarden vol komen onaannemelijk, zoodat de crisis voort duurt. De eigenaars der barges en iichter- schepen op de Theems hebben beden ook vergaderd en iene resolutie aangenomen, waarin zij de eischen hunner onderboorigen, die behalve andere voordeelen 50 pet. loons- verbooging verlangen, volstrekt onaannemelijk verklaren. De Uowarden Castle van de Castle-lijn kon vandaag op tijd naar Zuid-Afrika vertrekken; ook ile Generaal Steam Company slaagde er in liet stoomschip Generaal llavelock te ex- pedieeren naar Sunderland. Niet vele werk stakers hebben beden middag den arbeid hervat. AHKKL9M. De groote protest-meeting der Bou- langisten, welke Dinsdagavond is gehou den en waarvan wij reeds met een enkel woord melding hebben gemaakt, was niet voor ieder toegankelijk. Aan den ingang van het Cirque Fernando stonden tal van commissarissen, aan wie men zijne uitnoo- digingskaart moest vertoonen alvorens bin nengelaten te worden. Het was dan ook een uitgezocht gezelschap. Al wat Parijs aan camelots bezit, gereed om tegen beta ling te roepen; Leve wat men will was er aanwezig en de politie had handen vol werk om die rumoerige Boulaugistische bende, welke reeds vroeg in de wijk Rocbechouart had post gevat, evenals tal van andere nieuwsgierigen in toom te honden. Tegen halfacht werden de genoodigden binnenge laten, te midden van eene ongehoorde wbd- orde, geschreeuw en gefluit. Toen de deu ren gesloten weiden, waren welligt 3 it 4000 personen in de zaal, met vooraf ge- kommaudeerde geestdrift voor de Boulan- gistische sprekers, die zouden optreden. Toen Laisant en Laguerre dan ook ver schenen, was er ten onalgebroken gejuich en gezaDg. Laguerre voerde het woord om te ant woorden op het requisitoir van den procu reur-generaal Quesnay de Beaurepaire, doch, zooals te begrijpen valt, was zijn rede vau het begin tot het einde vol beleedigingeu aan het adres van dien ambtenaar, terwijl hij diens requisitoir behandelde als een roman. De spreker trachtte de beschuldi gingen van verduistering te weerleggen, maar zijne ophelderingen waren zoo jam merlijk mogelijk en behelsden geen schijn van bewijs voor hetgeen hij bijbracht. Na zijne redevoering kwam hij er toe om het vonnis van het hooggerechtshof aan „de uitspraak des volks", dat is aau de aanwezige uitgezochte en betaalde Boulan- gisten te onderwerpen. Daartoe werden hni| dezelfde vragen, betreffende de al of nie| schuldigheid van Bouianger, gesteld als del leden vaD het hooggerechtshof zijn voorge' legd geworden. De uitkomst van de» nieuwe soort van rechtspraak kan men tt tuuriijk dadelijk gissen. De uitspraak luidt steeds voor de drie beklaagdeu „niet-schil- dig", gevolgd door nieuwe manifestation ten gunste van Bouianger. Tot slot werd daarop nog met algerneem stemmen de volgende orde van den dig aangenomenDe gedelegeerden der republi- keiusche revisionisten, uit alle deelen vap Frankrijk gekomen, stellen aan de vergade ring voor om het re juisitoir, door den heet Laguerre uitgesproken, goed te keuren. Zij verzekeren aan de bannelingen dat zoo dl stembriefjes niet voldoende zijn, zij met hunne borst den nationalen wil zullen doet eerbiedigen. Alsnu werd nog een brief voorgelezen van Bouianger, waarin bij de kiezers be dankte en de nadering van deu dap vergelding aankondigde. De vergadering git! daarop uiteen. In den omtrek van het Cirque was hel den gansehen avond vol uieuwsgierigeu ge bleven, die 'en 9 ure op de politie indron gen en deze met steenen wierpen, zood bereden republikeiusche garde moest tas- schenbeiden komen om ruim baan te maken. Ten 10 ure moest deze weder met kracht optreden en zelfs met de blanke sabel of de menigte inhouwen, zoodat enkele pen®' nen, naar het beet, gewond werden. Dit echter wellicht overdreven, maar zeker het, dat een 80 personen gearresteerd wer den, waarvan er 36 in verzekerde bewaring zijn gebleven wegens het uiten van oproerig' kreten, 16 wegens beleediging der agenten 12 wegens rebellie, een wegens feitelijk®'' 0»i Oer k 0b) •iit iitc Itio üw Itïo itiO Ü'a Ito ito ditöt i'tC! ilitO 01)1. OM Gspr 0bli<; dito' iito lito Oeen V' IS77 iit© 183 i

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2