11 I 0 m 'Om 1 'mw A 0 0 H 19 E i E i T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 31 Augustus 1889, H°. 205. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENIANDSCHE BERICHTEN. FEUILLETON. 4PÜ& I 1 Ff i i t fifll H 1 1 ff F f a 8 i. "5 Slese Commit verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdage ii. Vooi Leidenper 3 maandenS.25. Franco door het gelieele rijk, er 3 maanden LOO, Prijs per ^iuiraier W Pent. 203e Jaarpng, AÖVÊRTÊHTIEBI: Van 16 regelsO.OO, Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, por regel Bareel: Scheepmakerssteeg 6> o.io. S tads- Ber ic t e ïs. Inkomstenbelasting' 1889. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Leiden brengen in herinnering dat met 81 Augustus a. s. de derde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op 1 September a. s. minstena drie zevende gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien de belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgingskosten tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeenteontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOOL, Wetli., 1° Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 Augustus 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat ingevolge art. 203, laatste alinea der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1889 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal- worden nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOOL, Weth., 1. Burgemeester E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1889. I)»4\K W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dal door MATTHEUS DE GRAUW, wonende te ïmmmerdameen verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Steenstraat no. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOOL, Weth., 1°. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 Augustus 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien artikel fi, 2de alinea der Verordening van II November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel ontslag der leerlingen (Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 2n tot en met den 14n Septem ber e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Branrlewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat, aan de Korte Mare en aan de Uangebrug, des voormiddags van batf nepen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOOL, Weth., 1°. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1889. L.E1DKN1, 30 Augustus. Op Musis Sacrum werd gisteravond de zestiende muziekuitvoering gegeven, ter herdenking van den verjaardag van 11. K. U prinses Wilhelmina op 31 Augustus, ei. wel door het stafmuziekcorps van bet éde regiment infanterie, onder directie van den heer J. G. H. Mann. De tuin was voor deze gelegenheid we derom met ballons verlicht en het pro gramma van niet minder dan twaalf num mers was voor eene gezellige soirée ingericht. En bet was er dau ook al bizonder gezellig in den buitengewoon bezetten tuin, waar tusscben de verschillende nummers prettig gewandeld werd en de bedienden in huu af- en aanloopen handen vol hadden cm de bestellingen te volvoeren. De natuur werkte prachtig meê om den avond verrukkelijk te maken en aan de bevallige figuurtjes wa&rmêe de paden tel kens vol waren nog meer glans en frisch- heid bij te zetten en de toiletjes geheel tot hun recht te dueu komen, 't Was of Musis in feestdos was gehuld en bij 't pu bliek eene feeststemming heerschende was. Het programma bestond nit prettige be vallige nummertjes, over 't geheel oude bekende, steeds welkome composities. Noe men we o. a. de Feestmarsch van Duukler, Kusswalzer van Strauss, Cavatiue van Raff, Le Coeur et la main van Lecocq, nog een mazurka, van Strauss, Feestklanken, van Mann, eene Idylle, van Eilenberg, Medita tion, van Gounod en Loin du bal, van Gillet, Yedda-polka en Fantaisie-Carmeu, van Mann en „Frisch iu's Feld" van Strauss' Tot slot werd 't Wilhelmus door het pu bliek staande aangeboord en in opgewekte stemming stroomden boorderessen en hoor ders 't Plantsoen uit, om weldra de Hooge- woerd-bewoners te doen zien dat Musis Sacrum een sclioonen avond doorleefde. Morgenochtend zal door het garnizoen alhier eene parade worden gehouden, ter gelegenheid van den negenden verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Helena Pauline Maiia, dochter des koniug3. Bij gunstig we der zal de parade op liet Schuttersveld plaats hebben. Na afioop der parade zal door het stafmuziekcorps van het éde regiment, onder leiding van den heer J. G. H. Mann, eene matinee musicale worden gegeven op Zomerzorg. Dezenmiddag reed een handwagen met den inboedel van een verhuizend stu dent beladen aan den Witten singel nabij het Trekpad te water. De lading, voor een deel uit boeken en plaatwerken bestaande, zal er wel niet op vooruitgegaan zijn. Door middel van een schuit werden de zaken aan wal gebiacht. Het mag als van algemeene bekendheid, geacht worden, dat de laatste jaren tusschen de saikerfabrikanten en de verbouwers van beetwortelen een strijd ontstaan is, die vooral het vorige jaar in nieuwsbladen en tijdschriften van weerszijden met al de wapenen, die hun ten dienste stonden, gevoerd is. De landbouwers meenden den tot nu ge volgden weg van verkoop der beetwortelen te moeten verlaten, omdat huns inziens hunne belangen geheel werden voorbijgezieu in het contract, dat tusschen den fabrikant en hen vóór den zaaitijd wordt gesloten. Een van de voornaamste grieven der land bouwers was, dat de beetwortelen door den fabrikaut aan allen even rluur betaald werden, niettegenstaande de beetwortelen van enkele landbouwers door betere en oordeelkundige bemesting, door zorgvuldiger bewerking van den grond, enz. aanmerkelijk beter van kwa- j liteit waren, m. a. w. meer suiker bevatten, zonder dat dit den landbouwer, die daarop het volste recht heeft, teu goede kwam. Daarvandaan de wensch der landbouwers, om hunne beetwortelen naar hunne innerlijke waarde, d. i. naar hun suikergehalte te ver- koopen. De suikerfabrikanten waren wel ge neigd, aan dezen wensch tegemoet te komen, indien slechts de weg werd aangewezen, waarop de verkoop van beetwortelen op gehalte goed schiks kan plaats hebben. De Heer Dr. G. W. Bbuinsma heeft te dien einde een boekje samengesteld, getiteld: „De verkoop van beetwortelen op suikerge halte," een leiddraad voor fabrikanten en landbouwers om te contracteeren, waarin de mogelijkheid om op getialte te verkoopen benevens de te volgen methode op bevatte lijke wijze wordt uiteengezet. Wij vestigen de aandacht ouzers lezers, die in de beet- wortelqusstie belang stellen, op dit werkje, dat huu een goed inzicht in deze qusestie kan geven. Eene advertentie in dit blad licht hun omtrent uitgever en prijs in. MUZIEK, UJETTEKEA EN KUNST. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Zaterdag 31 Aug. 1889, na afloop der parade, Malinée-Musicale, te geven door het Stafmuziekcorps van bet éde regiment infanterie, directeur: de heer J. G. 11. Maun. N°. 1. Kroningsmarsch uit de Opera: „Le Prophéte", Meyerbeer; 2. Ouverture zu: Athalia", Mendelssohn; 3. Souvenir de „la Dame Blanche", Boieldieu Traum-Walzer, Millöckcr; 5. Ouverture: „Michel Angelo", (arr. C. Lau), N. W. Gade; 6. Fantaisie sur „Faust", Opéra de Gounod, Mann; „Wir spielen Soldat!" Eilenberg. OFFICIEE1.Ë BEBICHTEN. Bij kon. besluit is het aan den bnrge- gemeester van Alkemade, J. Hoolboom, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente, goedgekeurd. In de zitting van de tweede kamer van gister bestreed de heer Van Houten BE LAS T. Naar het Duitsch, door LOUISE. Ié.) Hier is de sleutel van het huis. Eu deze sluit de kleine deur naast de huisdeur open. Nu, ge hebt den ouden huisbewaker wel eens meer vervangen, geloof ik. Ge tuit alles vinden, wat ge noodig hebt. Licht, vuur, alles is er. Morgen voor middag tegen elf uur komen wij terug. «Goeden avond, Klefecker I" Qeesje sloop weg eer de beide mannen "aar buiten traden. Zij hoorde het omdraaien van den sleutel 'D het slot, en zag van uit haar schuilplaats Wat man eeu andere straat inslaan. Zij Wd haar handen vast in haar omslagdoek gewikkeld, doch de wind blies er door, woodat haar handen koud werden, alsof zij "loot waren. De tranen waren haar in de oogen gekomen, toen zij hoorde, dat Hein- tlc"> die zoolang weg geweest was, en haar nog niet eenmaal goeden avond had gezegd, zich zoo zonder wederstreven tot huisbe waarder had laten maken, al was het dan maar voor één nacht. De tranen bleven op haar wangen, toen zij verder ging en de wind joeg er ijskoud overheen. Met ge bogen hoofd en altijd zwaarder stap ging ze geheel werktuigelijk voort. Plotseling bleef ze staan, overlegde bij zich zelve en keerde om. Nu was bel, alsof een in wendige macht haar voortdreef. Zij ging altoos sneller voort, door de groote laan waar de storm in de oude olmen huilde. Daar juist naast het tucht huis, lag de fraaie woning van den fabriek- eigenaar. Van de gevangeuis met haar kleine, donkere, ronde ramen als molsoogen wendde zij den blik af, liep de natte straat over en trachtte in de deur te kijken van het huis, waar Heinrich zich nu bevin den moest. Dat was het kamertje van den huisbe waarder. Het raam was echter te boog boven het trottoir; slechts een lichtstraal viel er door, eu tegen den verlichten achterwand kon zij een schaduw zich heen en weer zien bewegen. Dat moest Heinrich zijn. Zij ging op de teeneu staan. De wind blies baar kleederen omboog, alsof bij haar in bet raam wilde tillen, terwijl een vloed van traneo baar over het gelaat stroomde. Een voorbijganger vroeg haar half medelijdend, half spottend: „Wil ik een opening in het venster boren, op dat ge beter naar binnen kunt zien, mijn deernP Of wensebt ge, dat ik u eens omhoog zal heffen!" Hij strekte reeds tien arm naar baar uit. Dit deed baar tot be zinning komen. Zij veegde haar oogeu af en keerde langzaam langs deu doorweekten weg huiswaarts. Op eenmaal gaf zij een luiden gil en sprong bevend Ier zijde: zij had een hand op haar schouder gevoeld en toen zij omkeek, bemerkte zij den ver dwenen opzichter, die stijf en aschgranw van het hoofd tot de voeten, met een roode streep op het voorhoofd op haar toetrad. Ontzet sloeg zij haar doek voor de oogen, doch waagde het nog eenmaal om te zien. Het was slechts de blanke bast van een boom, waarop het roode licht van de straatlantaarn viel. Haar knieën beefden, toen zij verder ging. Somtijds zag ze bliksemsnel, als een haar voorbij trekkend beeld, Heinrich id het kleine vertrekje zitten; de lange ledematen veel te groot voor de enge ruimte. Zou hij ook aan den verdwenen opzichter denken? vroeg zij. Ja, dat deed hij, maar op een geheel andere wijze dan zij vermoedde. Hij had het handkoffertje van den principaal naar het station gedragen, en was toen naar diens huis gegaan, had in zijn kamertje vuur en een lamp aangestoken en was op een lagen, matten stoel gaan zitten, die onder zijn gewicht kraakte. Hij was heel wat zwaarder dan de dorre, verschrompelde oude man, die gewoon was op dezen stoel te zitten, als de familie afwezig was. De oude stoel kraakte en waggelde als wilde hij den man afwerpen. Eindelijk kon hij het niet langer uithouden. Hij stond op en ging op eeu houten stoel met rechten rug zitteu, nam zijn zandkleurige muts van het hoofd en draaide haar wel een halfuur in het rond. Als het zijn vrouw, die op dit oogen- blik buiten stond, gelukt was in te zien, zou ze misschien gelachen hebben in plaats van te schreien, zoo dommelig en slaperig zat bij daar. Zijn hoofd zonk eindelijk op zijn borst. Hij haalde eenige malen diep adem als iemand, die beproeft in te slapen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1