BiTITENLANI)S(-HE BERICHTEN rat SS-i g* 883» flSZ 5 «<8 4£ SS. K"" Vooral verplichte sehoolgeldheffing bestrijdt 1 hij pertinrnt. De heer Van der Kany vreest dat men met het subsidiestelsel noodwendig te ver gedreven zal worden. De heer VV. K. Van Dedem doet eenige vragen omtrent den invloed van het ont werp op de financië.-le verhouding van het rijk en de gemeenten. Oedep. staten van Zul Holland heb ben de v rkiezing voor een lid der prov. staten in het district Alphen, ter voorzie ning in de vacature Uoogevecu bepaald op Dinsdag 17 Sept. en herstemming zoo noo- dig op Dinsdag 1 October. Het N. v. d. D. spreekt bet minder gunstige bericht over 's konings toestand tegen. De kapitein voor speciale diensten J. Renier, van bet 4e regiment infanterie, zal den dienst met pensioen verlaten. - Wegens de verwacht wordende reor ganisatie der geneeskundige wetgeving, in het bijzonder ten opzichte van de toepassing der vaccinatie, is van geneeskundige zijde aan verschillende leden der twetde kamer ten bundel verslagen dat onderwerp betref fende toegezonden, waaronder hetgeen over koepokinenting door clr. Saltet vdór eenige weken in het Ned. Tijdschrijft voor genees kunde is openbaar gemaakt. De raad van commissarissen der Nc- derlandsche Heidemaatschappij heeft tot di recteur benoemd den heer L. R. Brants, te Miinden. Naar men verneemt, is een der be stuursleden van het Algemeen Nederland sehen Wielrijdersbond voornemens in het volgende rijseizoen eelt „zilveren beker'' uit te loven, ter waarde van f300, „voor offi cieren der land- en zeemacht, met inbegrip van adelborsten le klasse". De beker wordt het eigendom van den winner en behoeft dus niet in volgende wed strijden verdedigd te worden. Het ontwerpen en vervaardigen van den beker is opgedragen aan de Utr. Zilverfa- briek van den heer C. J. Begeer. Te Katwijk aan Zee is Zondag van de haringvisscherij aangekomen de KW. 20 Katwijk I, van den reeder W. Taat, met 230 kantjes. Deze haring werd Maandag middag publiek verkocht tegen f 10.55 per ton. Maandagavond is aldaar nog aangekomen KW. 11 Adeleida Petrónella, van den ree der F. E. Meerburg, met 258 kantjes en 14000 stuks steurharing. Hedenmorgen waren er 2 Zandvoorische schuiten aan met versche visch klein van sink. Maandag is te 's [lage overleden de heer De Kort, tuinbaas bij Z. M. den koning. De Kort was meer dan 50 jaren bij de kon. familie in dienst. De arrond. rechtbank te 'e Gravenhage veroordeelde gisteren den gewezen boeren knecht, die zijn vroegeren meester, een boer ouder W assenaar, mishandelde, tot I maand, den gewaauden rechter van instructie, die hem daarin bijstond, tot 21 dagen, en den derden helper tot 6 dagen gevangenisstraf. Vrijdagavond acht uur zullen vier vijfhonderd zangers in Diligent ia" te 's Gra venhage te zamen komen en vandaar met de banieren hunner Vereenigingen, in op tocht trekken naar het Plein 1813, waar als begin van het feest Ier eere van prin sesjes verjaardag liederen zullen worden gezongen. Dien avond zal do kapel van het 4e re girnent infanterie uit Leiden den zang be geleiden. De vrouw van den smid Van D. aan de Molslaan te Delft had Maandaguauiidrlag het ongeluk door een zolderluik te vallen op het portaal en daarna van de trap, zoodat zij op straat terechtkwam. Zwaargewond, kwam zij niet meer tot bewustzijn en was binnen een paar uren eeu lijk. Een dame zeide op 23 April 1. J. aan boord van het stoombootje op Overschie in het bijzijn van andere dames „dat de doch ter van mevrouw S. te Overschie eeu var ken van een meid was". Dit werd over verteld en door den heer S. een klacht wegens beleediging ingediend. Gisteren diende deze zaak voor de arrond.-rechtbank te Rotterdam. De beklaagde was niet te genwoordig. Eisch f 0.50 boete. Uitspraak Donderdag 5 September. Door de heeren M. Voute, Kogel, Mees (Ituys Co.), Hartsen, Den Tex c. s. te Amsterdam, wordt een maatschappij op gericht tot tiet koopen en in de vaart bren gen vau petroleumtauk stoomschepen. Het kapitaal zou anderhalf millioen bedragen. In de Conradstraat te Amsterdam had Zondagnamiddag een geducht gevecht plaats tusscheu eenige beschonken personen. De politie moest van stok en sabel gebruik maken. Eenige burgers werden gewond, ook, naar men zegt, eenige agenten. Een 20 tal agenten waren noodig om de orde te herstellen. Des avonds werden nog een 21- en ten 16-jarig diamantslijper in bewaring gen - men, die de grootste belhamels waren bij het verzet tegen de politie van wege de aangegroeide menigte, tijdens de arrestatie van een beschonken zeeman. De Nieuwe Ct. voor Utrecht meldt het volgende „Met genoegen zal men algemeen verne men, dat de heer dr. D. J. Nouhobel, wel eer adsistent van «Ir. Mezger en thans mé decin-masseur van Z. M. den koning van België, het voornemen heeft, voortaan te Amsterdam consulten te geven, en zulks op verzoek van eenige voorname ingezetenen". In htt vei slag der te Utrecht gehou den vergadering van de Nederlandsclie Ver eenigiug voor gemeentebelangen kwam o. a. de mededeeliifg voor d it in Overijsel 46 bur ge mees te is een inkomen van meer dan het geschil tusscheu de werkstakers en de eigenaars der dokken kan spoedig verwacht worden. Er zijn onderhandelingen aange knoopt, welke nog worden voortgezet. LONDEN, 27 Aug De vertegenwoordi gers van de werkstakers der dokken hadden heden eene bijeenkomst wet, den raad van bestuur der London Docks en East India Docks. De werkstakers vroegen: eene ioonsverhorging tot 6 p. per uur, mei een minimumloon van 2 sh. per dag: voorls de afschaffing van het contractstels* 1 (-tan neming van het werk door tusschmper- sonen). De raad van bestuur verklaarde deze voorwaarden niet te kunnen aan nemen. LONDEN, 28 Aug. (Part. tel. Hól.) Het voorbeeld der Peninsular and Oriental Company om hare voor hier bestemde boo- j ten ie Southampton en Antwerpen te laten 5 lossen, is door andere groote maatschap- pijen gevolgd. Eene schikking is lot dus- Ij ver niet tot stand gekomen. De dokbesturen Ij ontvingen heden eene deputatie der werk- 1 stakers, doch weigerden de eischen in te f2000 hebben. Dit cijfer, zegt de Zie. Ct.j willigen. is niet juist geweest, hue wel dit niets ver LONDEN, 28 Aug. Aan de Standard andert aan de deugdelijkheid van het betoog wordt uit Berlijn gemeld, eist de groole dat de toestand in friesland, Overijsel en j mogendheden te Konstantinopel met klem Drenthe gunstig was te noemen tegenover i op een verbetering van den toestand in dien in andere provinciën, 't Feil is dat l Armenië door de Porie hebben aangedrongen. Volgens de Daily News ia het gerucht dat de deputatie der weerspannige Cretenzers van de 54 burgemeeskrs in Overijsel er 51 zijn dse een tractement hebben van me.-r dan f 1000, de meesten natuurlijk door combinatie van betrekkingen. Naar ons wordt bericht, heeft de kerkeraad der Nederlandsch Hervormde ge meent e te Zeist aan dm minister van oorlog een bezwaaiscbrift er tegen ingediend, dal aan de militairen van het le regiment ves ting-artillerie te Utrecht eenige dagen van de kermisweek nachtpermissie wordt verleend met verzot k, een algemeenen maatregel te nemen, waarbij in alle garnizoenen nachte lijk verlof gedurende de kermisweek vei bo den wordt Het gevolg hiervan is, dat het algemeen nachtelijk verlof is ingetrokken, B) Mej. M. S. die voor de reclitbank te Arnhem terecht heeft gestaan, beschuldigd van diefstal van een pak effecten, toebehoo rende aan een tweetal dames, woonachtig te Velp, is door de rechtbank gisteren veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf. A. s. Zaterdag aal voor het paleis het Loo een luchtballon opstijgen. De hallo zal eeu inhoud hebbeu van 630 kub. meter gas. De heer Leon Antenne Jr., ingenieur te 's Gravenhage, van wien deze onderneming uitgaat, zal bij deze gelegenheid den ballon prinses Wilbelmina doopen. De luchtschipper is de bekende L'Hoste De heeren Van Lier zullen Zaterdag middag op het paleis hel Loo een voorstelling door Holdens marionetten theater doen geven. Men schrijft uit Harliugen: De werk staking der werklieden aan de Theems laat zich ook hier gevoelen, daar door deze grève de van hier koutende booten niet geregeld kunnen worden gelost. Twee van hier met goederen gezonden stoomschepen moeten nog met de lading in, op de Theems liggen. Ook het zenden der goederen over Harwich en Huil helpt weinig, daar ook de werklieden aan de spoorwegstations het werk hebben gestaakt, of ten minste de nog dienstdoende» slechts langzaam met den arbeid vorderen. Als een rechtstreekscb gevolg van deze werkstaking kan worden aangemerkt de daling van de boterprijzen, aangezien dit artikel niet kan blijven staan, maar van de hand in den tand moet. Er worden planiien gemaakt om in de duinen van Voorne een familiehotel op te richten. Het kapitaal wordt opflUO.OOü geraamd. Te Berchem (N. Br.) ontlastte zich Zondag jl. een zware onweersbui, waarbij de bliksem in den toren van de R. K. kerk sloeg, juist toen de hoogmis geëindigd was. Een begin vau brand, daardoor ontstaan, kon nog bijtijds worden gebluscht. Zondagavond, circa 8 uur, is zekere B v. B., een jongeling van 23 jaren, in de Rauwbraken le Tilburg door een geweerschot gedood. Hij bevond zich aldair op de jacht en vermoedelijk is zijn geweer bij het springen over een sloot afgegaan, waardoor hij het volle schot in de borst kreeg. j te Cauea weigert de onderhandelingen met Cbakir-pacha voort !e zetten, nu bevestigd. Tot dusver zijn alleen in de omstreken van lieraklion 35 d open verbrand. Nog steeds wordt melding gemaakt vau wreedheden, welke de Turken bedrijven. LONDEN, 28 Aug. Parttel. Bbl.) De toestand der werkstaking blijft onver anderd. Een deputatie van leden van het lagerhuis heeft zich in betrekking gesteld met hit comité der werkstakers, die he'. aanbod der afgevaardiguen, om als bemid delaars op te treden, van de hand wezen. Heden werd besloten om 3000 werklieden uit Belgie te ontbieden en bun 4j- stuiver per uur aan te bieden. De werkstaking der steenkooldiagers bieidt zich uil. TE LEG HA A F. 27 Aug. PartTel. l»EIS j LONDEN', 27 Aug. {Part. Tel. Hbl.) 4 j uur 5 min. Hit aantal der werkstakers is I thans 130,000, daar de arbeiders der gas- I fabrieken, liet trampersoneel en de vraebt- j rijders meedoen. De levensmiddelen wor- 1 den duurder. Ook zijn pogingen gedaan i om de werkstaking in andere bavenplaat- I sen over le planten. Tot dusver bestaat er j geen uitzicht op een beslechting van den strijd, jj LONDEN, 27 Aug. De bijlegging van LKIOKt, 28 Augustus. Bij het heden te Utrecht gehouden acte examen Fransch lager ouderwijs is o. a. geslaagd mej. G. J. M. Schreden, alhier. De schout bij nacht VV. F. H. Cramer, directeur en commandant der marine te Am sterdam, hield heden inspectie over de ver schillende inrichtingen der Kweekschool voor Zeevaart alhier. Als een bijzonderheid vau het te Stock holm te houden congres wordt vermeld dal de spijslijst voor den alsdan te houden maal tijd gedrukt is bij de firma E. J. Brill, te Leiden. Zij beslaat 48 bladzijden, waarop in allerlei oosierscbe talen door verschillende ge leerden de ouderschelden spijzen worden be zongen of omschreven. Het algemeen scbooldebat werd heden in de tweede kamer voortgezet. De heer fieldt wil conciliaut zijn, voor namelijk ter wille van voldoend onderwijs voor de bijzondere scholen, en dus uit medelijden voor de gekalholiseerde en ge- confessioneerde kinderen. Iutu.-scben wil hij waarborgen voor het gehalte van bet onder wijs: o. a. slechts 1 onderwijzer op 40 leerlingen. Bovenal bestrijdt hij de ver plichte schoolgeidheffing, dringt sterk aan op leerplicht en maakt daarvan zijn stem af hankelijk. De heer De Ruyter Zylker bestrijdt het subsidiestelsel, als strijdende tegen den geest der Grondwet. Dit maakt voor hem de wet onaannemelijk. Daardoor zal bet staatsgeld gegeven worden voor propaganda van bijzondere godsdienstige leerstellingen. De beer Gildemeester is bereid mede te werken en spoort de rechterzijde aan toe te geven en gemeen overleg te plegen opdat de eindstemming gteu partijstemming worde. Na het debat is bet voorstel om een avond zitting te bonden, ingetrokken. Z. M. heeft tot ontvanger der regis tratie te Alkmaar benoemd, nar. P. J. Paets, thans te Doesburg. De koningin van Rumenië, de graaf en gravin van Vlaanderen met de prinses sen Heniiette en Josephine, en de prins en prinses Vun Wied bezochten heden Mid delburg, bezichtigden de zaal der provinciale staten, het Zeeuwsch museum en de oud heidskamer op het raadhuis, en maakten vervolgens een rijtoer rondom de stad. De graaf en gravin van Vlaanderen en hunne dochters keeren per trein van 6 uren naar Brussel terug. Te flensden is een rijtuig met 7 pas sagiers van den hoogen Maasdijk gevallen, doordien het paard schrikte. De voerman werd zwaar gekneusd terwijl passagiers en paard ongedeerd bleven. 8ELGIK - Volgens de Ind. Beige is de zoon vau Tippoo Tib te Zanzibar aangekomen, waar hij zal trachten te bewerken, dat kapitein VV issmann en Busbiri vrede sluiten. 13 S «3 £L .4. 'v Si De heer Gladstone heeft aan de Daily News eeu brief geschreven, waarin hij eene uiteenzetting geeft van de Turksche ruwelen in Armenië, waarop hij de aan dacht vestigt, terwijl hij de verwachting uitspreekt, dat Engeland, hetwelk volgens tractaal bet recht bezit den sultan tot ver antwoording te roepen, de beschuldigingen grondig moge onderzoeken, Maandagavond heeft het couiité der werkstakers te Londen een manifest uitge vaardigd tegen bet onoordeelkundig werk- staken door allerlei fabriekarbeiders, die niets hebben uiistaan met het dok-werkdaardoor toch worden de eDclien aan de werkstakingskas grooler dan zij dragen kan. Het comité geeft derhaive kennis, dat het weigeren zal onder stand te geven aan fabriekarbeiders, die zonder voorkennis en goedkeuring van liet comité het w rk staken. De toestand blijft onveranderd hachelijk; vooralsnog weigert de meerderheid der arbeiders aan de gasfabrieken zich bij de werkstaking aan te sluiten; daareutegen breidt de werkstaking zich uit onder de kolendragers, waardoor de steenkoolhandel bijna geheel stilstaat. Do tram beambten dreigen ook met werkstaking. De werkstakers zenden depulatiën naar dc voornaamste bavens des lands, om aldaar de dokarbeiders uit te noodigen, geen aankomende vaartuigen met eigenlijke be stemming naar Londen te helpen lossen. On geveer 300 stoombooten liggen ongelost of half geladen op de Theems. De spoorlijnen staakten het goederenvervoer naar de dokkeu, en alle Oost-Londensche spoorwegstations zijn opgepropt met goederen, waarmee men geen raad weet. Uit Londen wordt van gisteren aan i N. R. Cl. gemeld Van middag liepen er geruchten, dat de werkstaking geëindigd was door eenswording tusschen de dokbesturen en de werkstakers. Aaustonds ontstond er eene groote beweging onder de werkloozen naar de dokken, waar zij echter ontdekten dat zij misleid waren worden. De geheele wijk der dokken gelijkt eene doodenstad. De kantoren zijn overal ge sloten en de klerken weggezonden. De secre taris der commissie uit de werkstakers con fereerde van middag met de beraadslagende dokbesturen. Hij kwam mededeelen dat de werkstakers volhardeu in hunne oorspronke lijke eischen. Daarop werd hem een schrif telijk antwoord overhandigd, waarin de dok besturen herhalen dat de eischen der dok- arbeiders niet inwilligbaar zijn. De dokbe sturen weigeren mede eene scheidsrechtelijke oplossing van het geschil. Zij hebben bij rond schrijven aan de handelskringen doen weten, dat de dokmaatscbappijen niet aansprakelijk zijn voor eenigerlei schade, door de werk staking veroorzaakt. Twintigduizend arbeiders, werkzaam aan Londeuscbe steenkooldepots, hebben den a beid gestaakt. De steenkoolprijzen op Theems bereiken eene verbazende hoogt Vijftig sh. per ton wordt vergeefs gebods Verscheidene stoomers worden enkel iu kolengebrek verhinderd te vertrekken. De vleeschbouwers van Smitbfield slaagden erineenehoeveelheid, voornamelijk Hollandsck geslacht, vandaag uit Deptford aan te voeren. Driehonderd politie agenten moesten de be zending beschermen tegen het haar achter volgende tierende gepeupel. Er zijn brand brieven ontvangen, waarin de werkstaken dreigen gedeelten der City in brand te steken, mochten de dokbestureu halsstarrig blijven. De aanhitsers zoeken deze dreigementen van zich af te schuiven. De schepen der Castle Line ondervinden alsnog weinig vertraging, maar vertrekken half geladen. De aankomende stoomers dier lijn worden naar Southampton gericht. General Steam Company en andere op f f olland varende maatschappijen hebbeu eene scbikkinf getroffen met de Great Easfern-spoorwegmaal schappij, waarbij het goederenvervoer tijdelijk en gedeeltelijk over Harwich geleidt wordt. De General Steam Company tracht eene be- weging uit te lokken om de Londensche dokken onder een onafhankelijk havenbestuur te bren- gen gelijk de Liverpoolsche en Glasgowscbe- Eene dreigende werkstaking ouder de voer- lieden der staatspostkarreu werd lieden sfecbd voorkomen doordien de postmeester gener"' terstond eeue loonsverhooging bewilligde. De prijzen van graan, vleesch en steen kolen zijn stijgende. De werkstakers Moskeet" feitelijk Deptford, waar groote boeveelbe®' buitenlandsch geslacht vee, voornamelijk o' Nederland, opgestapeld liggen en dreigen l' bederven, tenzij het spoedig vervoerd W»1

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2