BUITEN LAN D8CHE BËBI0HTEN ze zaak is door een ambtenaar der politie eene overtreding van de drankwet uitgelokt, die hij daarna in zijne dubbele hoedanigheid bij proces-verbaal constateerdp. Door de houd ster eener kiosk te Scheveningen, waar ver- verschingen verkrijgbaar zijn, maar waarvoor geene vergunning bestaat om sterken drank in bet klein te verkoopen, was aan een on der-inspecteur van politie in burgerkleeding een glaasje cognac getapt op diens herbaal den aandrang, nadat net aanvankelijk door haar was geweigerd. Het schijnt dus wel, dat deze vreemdsoortige wijze vau opsporen van s!rafbare feiten, die door de quasi opsporende ambtenaren zelveu opzettelijk worden uit gelokt, meer voorkomt dan wij ons bij de Heerenveensche zaak voorstelden. Hen mag vertrouwen, dat maatregelen van koo gerhand zullen worden genomen om daarin in het belang van de publieke moraliteit en de waardigheid der justitie voorgoed een einde te maken". Zondag had te Scheveningen de op stijging plaats van eene der zusters Lawrence met haren ballonparachute Alexandra." Duizenden menscben waren om en op het terrein achter Hotel Continental, om tie jeug dige Amerifcaansche haar gevaarlijken tocht te zien ondernemen. Oe vulling van den ballon, met gas, ge schiedde op de gewone wijze. Deluchtreizigster was gekleed als een matroos der marine. Bijzondere aandacht wijdde zij aan het valscherm en de bevestiging daarvan, terwijl zij de zorgen voor den ballon aan een paar jonge mannen overliet. Ouder de tonen van het Nederlaudsche Volkslied steeg het moedige meisje te 4 uur SO minuten pijlsnel het luchtruim in, met spanning nageoogd door de talrijke loe- schouwers. De ballon steeg zeer hoog, aanmerkelijk hooger dan die, waarmede de Engelsche lucht reiziger Williams onlangs een tocht deed. Met een krachtigen rnk zag meu, ongeveer boven de cellulaire gevangenis in de duiuen, het valscherm van den ballon scheiden en de slanke figuur van de Ami rikaausche bliksem snel dalen. Langzaam ontplooide zich de para chute en, hoewel door den wind vrij sterk heen en weer geslingerd, bereikte de lacht- reizigster weder ongedeerd de aarde, juist vdór den muur der gevangenis. In vier mi nuten waren stijging en daling volbracht. De ballon, van haren last bevrijd, kromp als een zak ineen en kwam eveneens nabij de ge vangenis neer. De logger L. 108, Plona, reeder Wouter Verliey te Scheveningen, schipper M. L. Verhey, vertrok Vrijdag 2 u. 30 m. per sleepboot Zeeland uit de haven te Vlaar- dingenal spoedig na het vertrek ontstond er tusscheu het scheepsvolk twist, die zoo hoog liep, dat de schipper het geraden vond, om, in plaats van zee te kiezen, de haven te Maassluis binnen te loopen, om zich al daar van de meest oproerigen te ontdoen. Werkelijk is dan ook een tweetal door de politie verwijderd. De logger zal de reis voortzetten, zoodra de bemanning voltallig zai zijn. Daartoe begaf zich de schipper dan ook terstond naar Scheveningen. Zondagmiddag omstreeks 2J uur is in de duinen, voorbij het Oranje-Hotel, te Scheveningen gevooden het lijk van een onbekend heer, met gedeeltelijk verbrijzelden schedel. Een afgeschoten pistool bevond zich in de rechterhand. Op eenige passeu lag een tweede, nog geladen pistool, uat blijkbaar geweigerd had. Jan Klaassen in de poppenkast. Ouwe Piet schrijft in de W eUlandsche Courant Zoo ver ons heugt, heeft de poppenkast nog nooit iemand aanstoot gegeven. Jan Klaassen is reeds bijna 21 eeuw oud, maar zoo neu traal als hij is was hij niet altijder was eens een tijd, dat Jan Klaassen de groote heeren ongenadig de waarheid zeide. In 1652 schijut Jan Klaassen geboren te zijn. Poppenkasten waren toen reeds in de wereld, en de hoofdfiguren warc-n genoemd naar de geliefkoosde mondkost van bet volk aan wien de poppeugeschiedeuis vertoond werd. Zoo had men Jean Polage, Hans Würst en voor de liefhebbers van proeven Punch. Nu, in 1652 was stadhouder Willem II al gestorven, en toen had, ten gevolge van den mislukten aanslag op Amsterdam en van audeie omstandigheden, alles wat van Oranje hield liet duchtig in den appel ge helen. Leger en vloot moesten staatsch worden. Dit stond zekeren trompetter Klaas sen niet aandie had in hel minst geen lust om in een leger zonder Oranje te dienen waarom hij zijn ontslag nam en de poppen kast voor den kost ging vertooneu. Hij liet zijn poppen dan ook praatjes houden, die in de oogen der staatsgezinde:! heel onaangenaam klonken, maar die de Oraugezinde volksklasse tot in merg en been eoed deden en het volk, overtuigd dat ni t de pop, maar het Oranjegezinde hart van den stadhouderlijken trompetter aldus sprak, noemde de hoofdfiguur steeds naar den vertooneu Jan Klaassen. Uit 't Westland wordt aan de A'. R. Ct. gemeld. Het aanhoudende natte weer doet hier reeds zijn schadelijken invloed gevoelen. Dit is geen wonder bij de ontzaglijke hoe veelheid regen, die er dag aan dag valt. Vooral de landbouwer ondervindt thans iiet nadeel van het ongunstige weer, We! is een groot gedeelte vau het koren binnen, dcch er slaat nog veel haver, gerst en boonen op het land, en mogen de laatste ook nog geen hinder hebben, in de eerst genoemde producten begint het „schol" te komen, zooals de boer zegt, dat is, zij be ginnen te kiemen, waardoor zij de handels waarde verliezen. Ouk is er voor lu-t weiland ie veel water; gras groeit er in overvloed, doch de grond wordt drassig, zoodat het. vee veel voedsel vertrapt, waaronder' de weiden niet weinig lijden. Sommige zijn zou drassig, Jat het vee er uit gehaald is. Stevige boli r kan de hoer ook al niet aan de markt brengen, doch dit schijnt voor den prijs weinig te hinderen, daar deze goed blijft. De veestapel blijft gezond; wel is er eenige ziekte onder de varkens, doch dit is moeielijk aan den natten tijd toe te schrijven. De prijs van het vee is verbazend houg, zoodat de vetweiders, die. dit voorjaar reeds zdó duur moesten irikoopen, dat zij in bet aanschaffen van runderen geen voordeel zagen nog zeer goede zaken 3. aken en flink weiloon hebben; f70 h f80 per koe is geen zeld zaamheid. De tuinder kan zijne uien niet opruimen. Deze liggen al ruim 14. dagen op den koopman te wachten, die ze wel tegen f 1.50 f 1.60 de baal gekocht beeft, doch daarvoor kurkdroge waar wenscht te ontvangen, wat vooral noodig is, als de ui voor den winter moet opgelegd worden. En zoo ligt dit product dag in dag uit op bet land in bet water bijna te drijven, wal niet alleen schadelijk is voor de quaiiteit, maar ook voor den tuinder, die de hoeveel heid ziet slinken. De druif staat in hare ontwikkeling ook bijna stil. De raatndruiven worden gesne den tegen 80 ct. het kilo le soort, wat voor dezen tijd een matige prijs is. De legaardappeleu voor het volgend jaar zijn gerooid en de beste soorten aan de tuinders geleverd tegen f 1.50 per halveu hectoliter wat geen voordeeligen oogst beeft gegeven, daar er veel zieken in waren, en de prijs bijna f 1 per halveu hectol. lager is dan in het vorige jaar. Deze uitkomst is vooral bedroevend voor den werkman, daar hij in den regel vooral de teler is van de legaardappeleu, die hij met de winter aardappelen voor eigen gebruik verbouwt op een akker, welken hij voor dat doei van den boer huurt. Ook de late aardappel, die zich overigens boven verwachting goed houdt, lijdt door den aanhoudende regen, en wordt waterziek. Men begint al kleine hoeveelheden te wrieten, doch de algemeens oogst blijft miuteus nog 2 weken uit. Droog weer, door alleu en voor alles zoozeer ge- wenscht, zou ook dit winterproducl zeer teu goede komen, en in dit opzicht heilzaam zijn voor teler eu gebruiker. Zondagmiddag waren te Haastrecht twee zusters aan het stoeien om eene peer te be komen. De oudste wondde zich zoodanig met het mes, dat de jongste in handen had, dat er eene vreeseiijke bloediug ontstond. Ge neeskundige hulp werd dadelijk iugcroepen eu de «oud gehecht. Onderwijl liep do jongste, een meisje van ruim 16 jaar, den dijk op, en sprong uit vrees of uit wanhoop in den IJsel, waaruit zij ruim een nur later levenloos werd opgehaald. In den nacht van Zaterdag op Zondag heelt te Oud-Beierland een poging tot moord plaats gehad. Zekere A. P. heeft aan J. Van Hesse verscheidene steken met een mes toegebracht. Op het geroep van moord ver scheen de politie. De gewonde is door dr. tlerz geneeskundig behandeld en is thans buiten gevaar, terwijl tegen den dader, die alles ontkent, proces-verhaal is opgemaakt. Te Sommelsdijk heeft het dezer dagen zoo verbazend geregend, dat de paarden in de schuur van den heer v. 11, tot aan de knieën in 't water stonden. In vele huizen op den achterweg waren waterlaarzen noodig om er in en uit te komen terwijl vele var kenshokken drijvende waren. Zooals meermalen gebeurt, stonden bij het leggen van gasbuizen aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem gistermorgen negen uren troepjes jongens, waaronder deugnieten die pek in het vuur wierpen. Een werkman werd hierdoor zoo verontwaardigd, dat bij een wringijzer naar de knapen wierp, met het ongelukkige gevolg, dat een derlienja rige jongen eene zware wonde boven den neus bekwam, die hevig bloedverlies veroor zaakte en heelkundige hulp noodig maakte. Zondagavond ongev.er 9 iiran, terwijl er eene massa mensctien op de been waren om den laatsten kermisdag te vieren, had te Overveen een vrij ernstig ongeluk plaats. De omnibus van Haarlem op Bloeinendaal reed tegen de tol op, met het ongelukkige gevolg, dat de conducteur, boven van -jen omnibus viel en eene zeer érnstige hoofdwonde bekwam. Ook de omnibus werd beschadigd. De heer Du Toit, de Transvaalsche minister van onderwijs, is nit Be'gie naar Amsterdam vertrokken. De Nederlandsche bekende tenorzanger Rogmnus, zal in den a. winter als oralo- riumzanger te Londen optred-n. Voorloopig zal de lieer Rogmans zich aldaar in de maan den December en Januari doen lioorcu, doch de mogelijkheid bestaat, dat bij aan de ver lokkende aanbiedingen,die hij nit Engelanrls hoofdstad heeft ontvangen, gehoor geeft en Amsterdam metterwoon gaat verlaten. fi.) liet heengaan van Tiinmner blijkt thans een feit te zijn. Het bestuur van het Concertgebouw kon den steun van de Wag- ner-Vereeniging niet missen en het bestuur der Waguer-Vereeniging bleef staan op den cisch dat Jozef Cramer bij haar concerten als concertmeester zou fuugeeren. Men zegt nu, dat Tiinmner als zoodanig in het pa leis-orkest zal werkzaam zijn eu dat hij de zen winter Kes in de kamermuzieksoirees zal vervangen. Als Tiinmners opvolger bij Kes' orkest komt zegt men o. a. Louis Wolff, thans te Berlijn, In plaats van den beer Eudlich zou de heer Carpen- tier van Rotterdam komen. Ook de beer Snoer (solo-harpist en cellist) verlaat het orkest van het Concertgebouw. De nationale schietwedstrijd, uitge schreven door de Sciierpschuttersvereeniging „Neerlands Burgerwacht" te Amsterdam, ter viering van haar 25jarig bestaan, is Zondag op de terreinen van „Claudius Ci- vilis", aan het Noord-Hollandseh Kanaal, aangevangen. Niet minder dan 19 Vereenigingen din gen in den korpswedstrijd mede en onder hen ook de Leidsche Sclierpschuttersvereeni- b'ii'g- De vele fraaie gouden en zilveren me dailles en kostbare prijzen in kunstvoorwer pen zijn reeds tentoongesteld aan het Tol huis. De stad Amsterdam schonk f150 en de burgemeester, eeie voorz. der feestvierende Vereeniging, een prachtig zilveren voorwerp voor een prijs. De wedstrijden zullen deze geheele week aanhouden. Tijdeus de godsdienstoefening sloeg Zondag bij een vrij hevig onweder de bliksem in den toren der Herv. kerk te Amerongen ook het orgel en de predikstoel werden ge troffen. Het begin van braud dat hierdoor ontstond, werd gebluschl. H. M. de koningin woonde Zondag voor middag te Apeldoorn de godsdienstoefening bij in de Hervormde kerk, onder bet gehoor vau ds. Gronemeier, predikant te Amster dam. Des namiddags maakte li. M. een rijtoer met prinses Wilhelmiua in een open rijtuig, bespannen met twee van bet zadel gereden paarden en voorafgegaan door een voorrijder. Volgens de laatste berichten blijft de toe stand van Z. M. den koning over het geheel genomen bevredigd, hoewel Z. M. zich ge durende eeuige dagen iets minder wel ge voelde. {Hbl.) 11. M. de koningin maakt iu den laatsten tijd allerlei uitstapjes in de omstre ken van 't Loo als: naai Epe, Drummen en Deventer. Als het maar eenigszius weer is rijdt H. M. nit. Donderdag had het den gehee- len dag als het ware gestortregend, maar toen het 's avonds eenigszius opklaarde, reed H. M. om 8 uur nog met een open rijtuig, bespannen met twee paarden uit. De goudvossen, die H. M. op H. D. verjaardag van Z. M. teil geschenke kreeg, worden nog steeds door den heer Steers en den koetsier-majoor gereden, maar H. M. is er nog niet rneê gezien. {Nijm. Ct.) Willem Van de Wal, die te Blesdijke (Fr.) zijn broeder met een mes gedood heeft, is door de rechtbank te Heerenveen wegens doodslag veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf. Op het aardappelveld van A. De Ridder, ouder Sas vau Gent, is zoo meldt men de volwassen rups van den gevreesde» colorado-kever ontdekt, SS KJs* ÉS lu A H Si. Baron Henry De Worms verklaarde in de gisteren gehouden zitting vau het lagerhuis, dat een charter, waarvan de be palingen nog niet zijn vastgesteld, zal wor den verleend aan eene Maatschappij, welke zich de ontwikkeling ten doel stelt van den handel eu de kolonisatie in het noorden van Engelsch Bechuanaland eu in de Traas, vaal. Engeland zal het toezicht hebben op de betrekkiugeu van bedoelde Maatschappij met de iulaudsche stammen en de naburige vreemde mogendheden. Het is der Maat schappij niet veroorloofd grondgebied to ver werven zouder de goedkeuring van Engeland. Het Engelsch beschermheerschap over het land vau Khama wordt door de Maatschappij niet overgenomen. In het lioogérliuis heeft baron Henry De Worms eene gelijkluidende verklaring af gelegd. Men raamt het getal der werkstakers te Londen op ruim honderdduizend. Ver scheidene bedrijven, die er nog buiten ge bleven waren, zijn thai.s medegesleeptonder deze is de steenkoolhandel de voornaamste, en dit wordt daardoor nog verergerd, dat vele koleuladingen op de Theems onaange roerd blijven liggen. De kolenprijzen stegen dientengevolge enorm. Ook de vleeschprij- zen zijn stijgende; groote hoeveelheden be, vroren vleescb liggen ongelost op de rivier en zullen spoedig moeten bederven, tenzij zij terstond uitgeladen worden. De eigenaars trachten dit te doen, maar de werkstakers beletten het. Zij hebben eenige geladen vleeschwageos omvergeworpen, en den in houd vernield. De arbeiders in de gasfa brieken nemen thans ook aan de werksta king deel, terwijl de werklieden iu olie- en loodwitfabrieken eveneens neigingen tot het staken van» den arbeid vertooneu. De ge heele handel wordt meer en meer verlamd, eu de toestand wordt steeds onhoudbaarder, De voornaamste reeders en stoomvaart-maat schappijen hebben bet voornemen hnnne zaken tijdelijk naar Plymouth te verleggen. De stokers vau de Sout Metrapolitau gasfabriek, eene dei grootste gasfabrieken van Londen, hebben het werk gestaakt. Zevenduizend werklieden der ijzergie terij Thames Ironworks, aan de Theems te Blackwall, hebben 2ich aangesloten bij de werkstakers der dokken. Ten gevolge van de werkstaking kan geen der markten gehouden worden. De cavalerie en artillerie zijn in de kazerne» geconsigneerd. De werklieden der steenkoleneompag. uie van Kings Cross, een der belangrijkste van Londen, en het personeel van Peek Frean Co., een der grootste bescbuitfa- brikauteu, hebben insgelijks den arbeid ge staakt. Het aantal werkstakers wordt thans op ongeveer 130,000 geschat. Fitl AKKHIJH. Zaterdag had te Grevelle de socialis tische candidaat Chauvière, gemeenteraad»- lid voor de wijk Javel, eene vergadering belegd, waarop hij ook den Boulangist L» guerre had genoodigd om ziju programma te bespieken. Er heerschte echter zulk een helsch rumoer dat geen van beide spreken aan het woord kon komen, zoodat zij moe» ten heengaan, terwijl Laguerre bovendiei krachtig door de menigte werd nitgejouvl en uitgefloten. ITALIË. Koning Humbert is naar Rome teig- gekeerd. Het gezantschap uit Schoa ai met koninklijke eerbewijzen door den koning ten gekoore worden ontvangen. Volgens it Standard zal in het verdrag, behalve la bevestiging van Italie's opperheerschappij over de reeds bezette streken, het protec toraat over Abessyuië worden opgenomen. Opnieuw zijn te Turijn moeilijkheden gerezen, die de financiëele crisis gedeeltelijk weer in 't leven geroepen hebben. Een del voornaamste bankinstellingen beeft hare deu ren gesloten eu men vreest, dat een andere bank zal moeten volgen, aangezien de bank van Napels verderen onderstand weigert, I9VSTI€II LAW». De keizer en keizerin van Duitsch- land zijn te Munster met veel geestdrift ontvangen. De gezamenlijke zangvereni gingen der stad brachten het keizerlijk pa" eene ovatie met muziek eu vervolgens hsd een feestmaal van 400 personen plaat», waaraan de voorzitter van den provinciale» landdag een dronk op den keizer uitbraciit- In antwoord daarop betuigde keizer Wilhelo zijn genegenheid voor het krachtige en ge trouwe Westfaalsche volk „welks zwaard iiA zeide hij, als 't meest, steeds even scherp toonde, als dat mijner andere landen. De Norddeutsche neemt geheel en een artikel over van den militairen medewerk" van de Hamburger Correspondenz, hierop komende, dat tegenover het Duitsche budget vau oorlog met 360 millioen, het Franse met 560 millioen voor 1889 staat. De drtj kracht en reden van de Fransebe krijgnk08" I

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2