sollied zooals de peis heeft medegedeeld, dan zou zij den onder-inspecteur tot oneer strekken, en spreker zou niet kunnen nalaten een krachtig protest te doen hooren. Docli de bekeuring is niet zóó geschied (gelijk heden gebleken is), al kan de ambtenaar van bet O. M. ook aan de wijze waarop deze bekeuring geschiedde zijn adbaesie niet schenken. Hij erkent dat bet noodig is, dat de politie soms tot soortgelijke middelen hare toevlucht moet nemen om overtredin gen op te sporen. Uit dit onderzoek is zijns inziens evenwel niet gebleken dat de politie ambtenaar de vrouw beeft genoopt hem sterken drank te geven. Z.Ed. Achtb. vorderde f 40 boete. Do verdediger, tnr. C. A. Vaillant, die vooraf akte bad gevraagd van de aanvulling van het proces verbaal met de voren om schreven woorden, verklaarde met genoegen de verdediging van bekl. op zich te hebben genomen, daar bet hier niet meer of minder geldt dan de rechten of verplicbtin en van de uitvoerende macht bij bet doen naleven der wet op de openbare dronkenschap. Uit voerig besprak pleiter het doel door den minister Modderman met deze wet beoogd namelijk het volk te moraliseereu door de drankwet, maar nimmer heeft deze kundige rechtsgeleerde gewild, kan hij niet gewild hebben, dat de drankwet uitsluitend gericht zon worden tegen den minderen irian. Door verschillende voorbeelden toont pleiter evenwel aan dat dit iu de practijk wel ge schiedt. Op Scheveningen ziet men dagelijks overtredingen van de drankwet plegen o. a. in de café's Houtmejers en Berenbak, welke slechts vergunning hebben voor eene ruimte van enkele meters in bet Oranje-hotel waar alleen vergunning is voor de glazen loods tegen het hotel aan; voortdurend wordt-u, met het oog op art. 9 in verband met art. 3 en 20 der drankwet, in het Kurhaus over tredingen tegen deze wet gepleegd. De ver gunning toch wordt geweigerd, wanneer er in het gebouw lokalen zijn voor den open baren dienst of daarmede gemeenschap hebben. En in het Kurhaus is een post- en tele- phoonkantoor en er was verleden jaar zelfs een politiepost in het Kurhaus gevestigd. Deze illustraties worden door pl. alleen ten beste gegeven om aan te toonen, dat de drankwet de hoogere standen verschoont. Daarna keert pleiter tot het eigenlijke on derwerp terug. Hij geeft een overzicht van de wijze waarop de kiosk in quaestie, reeds 23 jaren bestaande, vroeger werd geëxploi teerd en hoe zij, na den bouw van het Kur haus, de tegenwoordige weinig winstgevende plaats kreeg. De bekeuring gispende, zegt pi. dat het geen de couranten daaromtrent hebben me degedeeld in confesso waar is, want het feit van de voorafgaande weigering tot schenken staat vast en het doet er niet toe of de weigering een-, twee- of meermalen is ge schiedt; eenmaal was genoeg. Naar zijne meening is op den poiitie-ambtenaar art, 47 strafr. volkomen toepasselijk; hier is uitge lokt tot een strafbaar feit en de man die dat deed is naar pleiters meening een agent provocateur. Wijzende op België noemt pleiter het een geluk dat in Nederland zaken als daar voorgevallen niet straffeloos kunnen gebeuren, en hij concludeert tot het opleggen eener boete van 50 centen. Uitspraak heden over 8 dagen. Evenals vorige jaren heeft de eerste haringreis, thans door bijna de geheele Scheve- ningsche vloot volbracht, ook dit jaar geen groote voordeeleu opgeleverd. Wel waren de vangsten bijna zonder uit zondering zeer bevredigend, maar de prijzen zoowei voor pekel- als steurharing waren dooreen genomen zeer laag; op enkele tijd stippen waren die prijzen zelfs zoo gedrukt, dat met de netto-besomming, die tusschen f 1100 en f 1900 varieerde, de belangrijke uitgaven, die aan de eerste reis verbonden zijn, moeilijk waren te dekken. Maar ook als vorige jaren kunnen de vol gende reizen veel goedmaken, daar voor de najaarsharing gewoonlijk hetere prijzen be dongen worden. {Fad.) Men meldt aan het Wbl. v. tl. van vertrouwbare zijde, dat dezer dagen met de stoomboot Veendam ruim duizend kisten bloembollen naar Amerika zijn verzonden. Schat men dat elke kist een waarde van f 100 vertegenwoordigt, dan bedraagt de waarde meer dan f 100,000. Ter vervanging van het orgel in de Lulhersche kerk te Delft, iu het jaar 1766 geleverd door Joh. Mittenreijter, en waarvan de kasten het beeldhouwwerk waren vervaar digd door Jan Schaddée te Leiden, wordt thans een ander geleverd door de heeren P. Van Oekelen Zoon te Haren in Groningen, Op 6 October a. s. zal de inwijding plaats hebben. Gedurende de drukste vijf dagen van de Kotterdamsche kermis, is aan het station k-:'i'C ÈSl. V'. W.'. ■*.- van den llollaudschen spoorweg te Sehie- dam het, volgend aantal plaatskaartjes af- j gegeven: 835 enkele reis en 3070 retours, s Zoodat te zamen 3905 plaatsbiljetten wer den afgegeven. Het vorige jaar waren op de drukste 5 dagen 2913 biljetten afgegeven. {Sok Ct.) Betreffende de militaire loopbaan van den gepeus. vice-admiraal jhr. M. M, Van Brusselaar Bowier, te Amsterdam overleden, worden aan de N. B. Ct. de volgende bij zonderheden medegedeeld: Na in dienst getreden en verder voor den zeedienst te zijn opgeleid, werd hij 1 October 1843 op 21jarigen leeftijd benoemd tot adelborst le kl. en achtereenvolgens be vorderd: 1 Januari 1847 tot luit. ter zee 2e kl., 1 October 1856 tot luit. ter zee le kl., 1 Juli 1867 tot kapt.-luit. ter zee en 1 Mei 1874 tot kapitein ter zee, in alle welke rangen hij den lande met eere heeft gediend. Als kapitein tef zee voerde hij o, a. het bevel over Zr. Ms. schroefstoooi schip le kl. Koningin Eirnua der Neder landen. Op 'skuniugs 65on verjaardag, 19 Febr. 1882, werd hij b.vorderd tot schout bij-nacht, en in dien rang 1 Mei 1883 be last met het bevel over Zr. Ms. zeemacht en het bestuur der rijkswerf te Amsterdam, welke betrekking bij gedurende 5 jaar be kleedde, na inmiddels 1 Mei 1886 tot vice- aluiiraal en alzoo tot den hoogsten rang bij de zeemacht te zijn benoemd. Behalve dat de overledene ridder was van de Militaire Willemsorde, van de Orde van den Nederl. Leeuw en van de Eikenkroon, was hij begiftigd met verschillende expedi tie-kruiseu (Bali, Atjeh en Samalaugan), en 'benoemd tol commandeur der Leopoldsorde van Belgie, tot commandeur der Orde vau den Leeuw en de Zou van Perzie en tot ridder der orde van de Rijzende Zon van Japan. Bij het korps zee-officieren was de admi raal Bowier zeer gezien, terwijl het feit, dat hij door Zijne Majesteit was benoemd tot hoogst deszelfs adjudant in buitengewoneu dienst en nog in zijne pensionne.ring met 1 Mei 1888 werd bevorderd tot grootkruis der Orde van de Eikenitioon, ten bewijze kunnen strekken dat hij ook in ruime mate in de gunst van onzen geeerbiedigdeu ko ning mocht deelen. Een man, wiens vrouw dezer dagen overleden is, heeft zijne woning in de Bil- derdijk8traat te Amsterdam verlaten en zijne drie kinderen van 10, 7 en 5 jaren onver zorgd aldaar achtergelaten. De kinderen zijn naar het stadsbestedeliugengesticht over gebracht. Uit Purmerend schrijft men aan het Ilbl. De burgemeester dezer gemeente heeft Dins dagmorgen ter gelegenheid van den markt dag aan de marktbezoekers bekend ge maakt, dat iu den laatsten tijd herhaaldelijk gevallen zijn voorgekomen, dat door zekere lieden ten getale van drie of vier vee of andere waren op de markt worden gekocht, onder belofte den verkooper binnen een half uur of een uur te zullen betalen, zonder daaraan gevolg te geven. iDmidüels wordt het gekochte door hen weder zoo spoedig mogelijk van de hand gedaau of ouder schijn- verkoop aan medeplichtigen in handen ge geven. Die lieden eenmaal krediet ver kregen hebbende weten zeer goed, dat zij strafrechtelijk niet, vervolgbaar zijn, tenzij da verkooper bedongen heeft, dat bij gebreke van betaling de koop niet doorgaat. Hij waarschuwt daarom de marktbezoekers, tegen bedoelde lieden op hunne hoede te zijn. Naar we vernemen, oefenen deze personen ook op andere markten hunne bedriegelijke praktijk uit. Op de kermis te Dikshorn at iemand, zegt een ooggetuige: 75 oliebollen, 15 scharren, 12 eieren en 8 broodjes met een half pond worst. Op de kermis te Winkel at Lij behalve eenige oliebollen en peren niet minder dan 400 pruimen. Uit Tessel wordt van 22 Aug. gemeld Gisteravond, tusschen 7 en 9 uur, brak over ons eiland eeu geweldig ouweder los, dat vergezeld ging van ontzettende plasregens. Het waren echte wolkbreuken, die stroomen water lieten vallen. De bliksemstralen sloe gen op de telefoonkantoren herhaaldelijk de eiectrische schellen aan. Een oogeubiik werd een wandelaar die het ongeluk had op een eenzaam pad te zijn, als 't ware verblind. Ongelukken hadden niet plaats. Het Ctr. Dagbl. schrijft: 't Heeft Dinsdagmiddag hier zeer hard gewaaid en geregend. De gemiddelde winddruk tusschen 's morgens 10 en 's av. 5 uur bedroeg 20 kilogram op den vierkanten meter, de sterkste windstoot kwam voor te 4,30 en bedroeg 37 kilogram. De hoeveelheid gevallen regen is 13,8 mM. In den tuin van den heer 's Jacob, nabij S' J «jfc «a Sfi is. -v.. de Willemsbrug, waaide gisteravond een boom ooi, en viel tegen een ander aan. Een der arbeiders klom er hij, om ze van elkaar te scheiden, ten gevolge waarvan de man uit den boom viel, en licht gekneusd werd. Hij werd naar zijn woning op den Catharijne Singel, bij het ziekenhuis ge bracht, waar terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen. De toestand van den gevallene is gunstig. Volgens op llrk ontvangen berichten, zijii in den nacht van 20 op 21 dezer negen vaartuigen van de Urker visschers- vloot gestrand, waarvan de bemanning is gered. De juiste berichten ontbreken nog; men is bevreesd voor grooter ongelukken. De directie der algemeene Friescbe Levensverzekering maatschappij te Leeuwar den, die '.n April van het vorige jaar aan haren agent E. Sonnenberg te Breda in een aangeteekeuden brief per post eeuig bank papier meende verzonden te hebben, hetwelk evenwel bij aankomst te Breda daarin niet werd gevonden en waarvan bij de politie aangifte werd gedaan, is thans op eigenaar dige wijze weder in het bezit van het door haar verzonden geacht geld gekomen. Het is nl. door de sorteerders in do pa pierfabriek van de heeren H. G. Huiskamp Co, te Eerbeek gevonden in een verfrom meld couvert van genoemde maatschappij, en daar de nummers, bleken overeen te komen, aan deze laatste teruggezonden. liet is geblekeu, dat het bankpapier abu sievelijk met in den brief was gedaan, maar met genoemd couvert is terechtgekomeu iu de papiermand op het kantoor en zoo door verschillende handen iu de papierfabriek. Naar wij vernemen, zijn de eerlijke sorteer ders ruimschoots beloond. Te Gorredijk is woensdagnacht bij den heer dr- E. op brntale wijze ingebroken en ongeveer 100 gulden uit een lesseuaar ge stolen. Ook zijn ontvreemd eenige papieren, voor dief, of dieven zonder waarde, doch van groot belang voor den heer E. Aan de brandkast is geen inbraak gepleegd. Men heeft zich toegang weten te ver schaffen door eene glasruit uit te snijden. Men vertelt te Breda dat twee kom miezen, welke van Zaterdag- op Zondagnacht in dienst waren, ten einde de zoutfraude tegen te gaan, op de hoogte van den Nieuwen Haagdijk in een verhuiswagen van den voerman Sluis hadden postgevat. Dit was den naderenden zoutdragers mee gedeeld, en eenigen van hen waagden zich stoutmoedig in den muil van den leeuw. Hier zullen we het zout maar neerzetten," zeiden zij, en fluks schoven ze den boom op den wagen, zoodat de kommiezen gevangen w aren, en het zout ongehinderd kon worden binnengevoerd. Eerst tegen den morgenstond moeten eenige gedienstige geesten zich over de dienaren van den fiskus ontfermd en beu, op hun geklop, uit hun netelige positie verlost hebben. Te Werkendam leven op eene bevolking van 1800 zielen niet minder dan 12 per sonen tusschen den 80- en 9o-jarigen leef tijd. Men meldt aan het D. v. Z-ü en 's Gr. uit Vaals (Limb.): Thans is er ernstig sprake van de ver- deeliug van den naburigen kleinen Vrijstaat Moresnet, en wel tusschen de aldaar gezag hebbende mogendheden Duitschland en Bel gie. Volgens Le Nouvelliste, een te Ver- viers verschijnend dagblad, wordt dit voorstel eerstdaags door de Belgische regeeriug iu behandeling genomen. LEISMS.%, 23 Augustus. De heer A. H. Vorstman, geboren te Zutfen, is aan de universiteit te Beriiju be vorderd tot arts, na verdediging van het proef schrift: #Zur Behandlung des Anus praeter naturalis und der Fistula stercoralis." De officier van gezondheid der 2e kl. van het O.-I. leger P. J. M. Van Seters is op 22 Augustus bij het koloniaal werfdepot als officier beëedigd. In de zitting van de 2e kamer van heden verklaarde de minister van marine op een telegrafische vraag naar Indie telegrafisch antwoord te hebben ontvangen^geeu sloep Edi afgeloopeu". Het schooiwetdebat werd voortgezet. De heei Vermeulen achtte aanneming van het ontwerp geraden. Het geeft zeker niet alles wat de rechterzijde verlangd heeft, maar het subsidiestelsel maakt tenminste concurrentie met de openb. school mogelijk. De rechter zijde is bereid den schoolstrijd op te geven, zij het ook tot eigen nadee,. De liberalen zullen dit ook kunnen doen als zij het voor oordeel prijsgeveu, dat de rechterzijde slecht ouderwijs wil, waartegen spr. sterk protesteert. Dit ontwerp biedt alle waarborgen voor goe[) bijz. onderwijs. Onzerzijds is alles toegestaan wat konverder gaan we niet. Leerplicht zou nooit anders dan ter speciale wet kunnen worden voorgesteld. De heer Rutgers wil wel meewerken mits de rechterzijde verklare, dat zij nu den schoolstrijd geëindigd acht en het dogma van rechtsgelijkheid en verplichte schoolgeld- heffing prijs geve. Doet zij dit niet en rnocht het ontwerp worden verworpen, dan nog zal dit hebben geleerd dat de rechter zijde, die nu het openbaar ondirwijs hand haaft en subsidie verlangt, slechts uit partij- bedoeling de openbare school aanviel en haar offervaardigheid verzwakt. De lieer Roëll wees op vele bezwaren tegen het ontwerp, uit het oogpunt van goed onderwijs. Minder onderwijzers, meer leer lingen, schoolgeldhcffing en finantieele rege ling. Hij behield zich zijn stem voor. Ook de heer Suiidt ontwikkelde drie hoofd bezwaren opleiding der onderwijzers, te groot aantal leerlingen en schoolgeldheffing, waar door het openbaar onderwijs wordt bena deeld. Na de pauze heeft de kamer aangenomen het wetsontwerp tot verlenging van den ter mijn gedurende welke art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (strafbepalingen bij overtre ding van bestuursmaatregelen) van kracht blijft. Gisteravond is op het station Utrecht, door den trein die om 7.35 aldaar uit Arnhem aankwam, de stoker J. Van Rijn overreden. In den afgeloopeu nacht brak omstreeks kwartier voor drie uur te Haarlem brand uit iu de des nachts onbewoonde werkplaatsen winkel van den kartonwerker C. M. op de Bakenessergracht. Het huis is geheel uitge brand. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 23 Aug. De Norddeuttche Allgemeine Zeitung komt terug op de be schouwingen der bladen over haar artikels betreffende de Emiu-expeditie en de betoo gingen der koloniale vereeniging in Duitsch land en wijst er vooral op, dat de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Duitsch land en Engeland eeu der gewichtigste waar borgen zijn tot behoud van den Earopeescheu vrede. Wanneer men door openbare betoo- gingen beide volkeren van elkaar tracht te vervreemden, bevordert men de staatkunde uit Duitschlands vijanden. BRUSSEL, 23 Augustas. Van wege het bestuur van den Kongc -staat worden op de meest stellige wijze de geruchten tegen gesproken, verspreid door het Parijsche blad Voltaire, volgens welke Tippoo Tip tegen den Kongo staat in opstand zou zijn geko men. Deze berichten vormen niets anders dan eene voortzetting van de kwaadwillige beschouwingen, door zekere Fransche bladen geleverd tegen de door den koniug der Belgen in het belang van de beschaving op het touw gezette onderneming. LONDEN, 23 Aug. Het lagerhuis is overgegaan tot de behandeling der begroo ting en heeft reeds een aantal hoofdstukken aangenomen. De minister Fergusson verklaarde, in ant woord op hem gestelde vragen, betreffende de positie der Engelschen bij het Nyanzs- meer en de scheepvaart op den Zambesi, dat de regeering alle verworven rechten zal hand haven en geen souvereiuiteitsrechten zal er kennen. STRAATSBURG, 23 Aug. Keizer Wil helm is met de keizerin hedenochtend, oDder het luiden van de klokken der kathedraal en de toejuichingen der bevolking, naar Metz vertrokken. METZ, 23 Aug. Dadelijk na aankomst van het keizerlijk paar heeft het leggen van den eersten steen van het gedenkteeken voor keizer Wilhelm I plaats gehad. Het keizerlijk paar deed de eerste hamerslagen. Het was een plechtig en opgewekt feest. De keizer en de keizerin reden daarna door de prachtig versierde stadzij werden overal door de groote menigte jubelend ontvangen. GEMENGDE BERICHTEN Jl. Zondag steeg de luchtreiziger Brun- ner met zijn zoon te Berlijn op met den ballon Franz Jozef. Door de duisternis overvallen wilde Brunner na korteD tijd dalen, docb, daar hij een bosch voor eene weide aanzag, geraakte de ballon verward iu het geboomte. Brunner klom terstond in een boom om zijn luchtschip vase te maken, doch opeens rukte dit zich los en verdween met den zoon van den reiziger in noordoostelijke richting. 1'"' dusver is van beiden geen bericht ontvangen- Brunner zelf kwam met gescheurde kleeren doch ongedeerd op den vasten grond terecht- Op verschillende plaatsen in het Vet- eenigd koninkrijk heeft de storm, die hier

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2