~BINN ENLANDSt'HË BERICHTEN. jjr-;, set 'ssns- eo* «ens tbtw rwss -*a «s» w.- ass*. ar. r-*»" Nog in dit jaar «uilen «ij hare toekom stige verblijfplaats betrekken. Vóór dien tijd zullen de militaire ge vangenen, die bijna allen van het O. I. leger en van de inarine afkomstig ziju, be nevens de correctioneel veroordeelden, die voor ongeveer een drietal jaren uit de ge vangenis te Hoorn naar de militaire straf gevangenis zijn overgebracht en in een afzonderlijken vleugel van dit gebouw zijn opgesloten, naar de gevangenis te Leeuwar den worden overgebracht. Op het bericht, dat de strafgevangenis te Leiden zal opgeheven worden, besloten enkelen pogingen in het werk te stellen, om bij eventueele verplaatsing dier inrich ting deze naar Veere overgebracht te krijgen. Een daartoe strekkend verzoekschrift, dat aart den minister van justitie zal opgezonden worden, circuleert bij de ingezetenen. Adressanten geven daarin te kenne dat die gemeente zeer achteruitgegaan is, door het verplaatsen van het garnizoen, het loods wezen, enz. en dat de burgeiij door belas tingen, voornamelijk door die op het nood zakelijkste levensmiddel, het brood, zeer gedrukt wordt. Zij uiten daarbij den wensch dat het den minister moge behagen, in dezen iets ten voordeele dier gemeente te besluiten, en wijzen er op, dat het ledigstaande voor malige hospitaal voor genoemde inrichting eene geschikte gelegenheid aanbiedt. OFVICIEKLE BERICHTKN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot nota ris te Nijmegen, J. H. R. Van Koolwijk, thans notaris te Groenloo. Bij kou. besluit is de officier van gezond heid 2de kl. R. Sleeswijk, van het personeel vair den geneeskundigen dienst der land macht,. op nonactiviteit gesteld. Bij kon. besluit is de heer R. H. S. Spanjaard, ingenieur der 1ste klasse bij de staatsspoorwegen op Java, benoemd tol ridder der orde van den Nederlandschen Leeuiv. De heer F. S. Kannrenther, met mach tiging des kouings benoemd tot vice-consul te Birmingham, is als zoodanig door de Britsche regiering erkend. De officier van administratie der lsle klasse J. J. Van Diemen, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van gisteren werden zonder discussie een drietal onteigeningsontwerpen en enkele andere kleinere wetten aangenomen. Ingekomen is het ontwerp tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, betreffende de opleiding voor officiersrangen en de hoogere vorming van den officier. De heer Land interpelieert de regeering over het gerucht omtrent het afluopen van eene marinesloep te Edi. De minister van marine verklaart, dat hem niets daarvan bekend is en het ook niet waarschijnlijk is, daar dan zeker zou zijn getelegrafeerd. De heer Hintzen heeft eene interpellatie aangekondigd over het niet gunnen van een gedeelte der geveilde koffie op de jongste veiling der Nederl. Handelmaatschappij en wenscht te vragen welk stelsel de minister in het vervolg ten aanzien der koffieveilin gen in Indië en Nederland deukt te volgen. De generaal-majoor F. M. B. Ridder Alewijn, commandant der bereden artillerie te 's Gravenhage, heeft zijn voorn men te kennen gegeven, met November e. k. den militairen dienst met pensioen te verlaten. {D. Ct.) Wij lezen in het N. v. d. D. dat de Nederlandsche ministeries van koloniën en binnenlandsche zaken aan het Orientalisten- congres te Stockholm eene kostbare verza meling boeken hebben aangeboden, waarvan de waarde op 10,000 kronen wordt geschat. Voor toelating tot den artillerie-cursm en den voorbereidenden practischen cursus der militaire school gezamenlijk hebben zich 77 adspiranten aangemeld. Daarvan komen in aanmerking 12 uit sluitend voor den artillerie-cursus; 10 uit sluitend voor den voorbereidenden cursus der militaire school. Van de overige 55 adspiranten, die zich voor beide inrichtingen hebben opgegeven, hebben 51 aan eene plaatsing bij eerst- en 4 aan eene plaatsing bij laatstgenoemde inrichting den voorkeur te kennen gegeven. Het geneeskundig onderzoek der adspi ranten zal den 26 Augustus e. k. aan het militair hospitaal te Delft plaats hebben. Het vergelijkend examen vangt den vol genden dag, des morgens om 8 nar, aan. Aan de adspiranten, die c. q. bij het j geneeskundig ondcizoek voor den militairen j dienst ongeschikt worden bevonden, zal de gelegenheid worden gegeven zich aan eene herkeuring Ie onderwerpen en zullen zij in verband daarmede desverlangd aan vermeld examen mogen deelnemer.. Een der jeugdige Transvalers, die onder zorg van Landdrost Koek op weg naar Nederland zijn om daar te studeeren, de jongeling De Lange, is overleden, Reeds in do Kaapstad voelde hij zich on gesteld, doch men dacht niet, dat zijn ongesteldheid ernstig was. De overledene was een knaap, van wien de Transvaal in de toekomst veel verwachtte. In de Zuiderkerk, san de Falckstraat te 's G ravenhage, is dezer dagen diefstal gepleegd. Men heeft de armbnssen in het bedehuis opengebroken en daaruit het geld weggenomen, In de bussen moet zich on geveer f3 hebben bevonden. Gisteren vervoegde zich leu huize van S., in de Rubensstraat een man die; voorgevende in dienst te zijn bij de Rot- terdamsclie Tnnnwegmaatschappij, verzocht als kostganger te worden opgenomen. Nadat ineD het over de betaling eens was gewor den, werd de kostganger onmiddellijk in de woning opgenomen. Des avonds vroeg hij aan S. eene overjas te leen, daar hij eene boodschap moest gaan doen. De jas werd hem verstrekt, maar de kostganger is nog niet teruggekeerd. Gisterenavond is aan de Rembrand straat te Rotterdam ten gevolge van eene hevige wiudvlaag een in aanbouw zijnd pand gedeeltelijk ingestort. Persoonlijke ongelukken kebhen daarbij niet plaats gehad. Maandagmiddag is te Nieuwerkerk a/d. IJsel de in aanbouw zijnde school met den Bijbel, die reeds onder kap stond, door een zwaren storm geheel ingestort. Aanst. Woensdag 28 Augustus zal te Bodegrave eene harddraverij worden ge houden met paarden, die niet meer dan éénmaal de overwinning hebben behaald. De prijzen en premiëu daaraan verbonden, zijn f150, f50 en f20. Sedert 1846 heeft hier geen wedstrijd van dien aard plaats gehad. Gistereunamiddag vond te Woerden de harddraverij voor paarden van zessen kiaar, uitgeschreven door de harddraverij- vereeniging der afdeeling van de Holl. maat schappij van landbouw, plaats. Aan dat concours werd door 9 concurreerendeu deel genomen. De uitslag was dat de Viorno 2, van den lieer dr. P. F. Persoon te Wate ringen, bereden door den pikeur J. G. De Boer, den prijs behaalde, zijnde f 200 ingeld en de premie ad f 50 verkregen werd door de Prins, van den heer P. Van Santen te Rotterdam, bereden door den pikeur P. Van Santen. Gisteren is te Amsterdam op 66jari- geu leeftijd overleden de gepens. vice admi- raal jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, adjudant des koniugs in buitengewonen dienst, ridder van de Militaire Willemsorde, van de orde van den Nederi. Leenw, van de Eikenkroon en van verschillende buitenland- sche orden. De overledene was laatstelijk in activiteit directeur en commandant der marine aldaar. Het orkest van het concertgebouw te Amsterdam heeft een ernstig verlies geleden, doordat de heer Chr. Timmner zich genoopt heeft gevoeld van eene vernieuwing van zijn contract af te zien. Zijne fierheid als artist heeft zich niet kunnen vereenigen met eene hem door het bestuur opgelegde bepaling, om, bij medewerking van het orkest tot de uitvoeringen der Waguervereeniging, zijne plaats als concertmeester af te staan aan den heer Josef Cramer, die, midebe- stuurder dier vereeniging, meende daarop recht te kunnen doen gelden. Gisterenmiddag werd te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhanifel, onder voorzitting van den heer Zijp, van Abbekerk. In het jaarverslag werd met ingenomenheid gewaagd van de aan neming der boterwet, die, zoo meent bet be stuur zonder ijdelheid te mogen zeggen, aan het optreden der Vereeniging te danken is. Er zijn 768 leden en 121 begunstigers. Het saldo in kas bedraagt thans f310. Bij eene gedachtenw sseling over de middelen, die de Vereeniging kan aanwenden om eene algemeene toepassing van de wet tot voor koming van bedrog in den boterhandel te bevorderen, stelde de voorzitter voor om, be halve het verslag, ook bedoelde wet met de toelichting en de aanteekeningen te doen drukken en aan de leden toe te zenden. Hiertoe werd besloten, waarna aan het be stuur een krediet van f 400 werd toegestaan, om in overleg met de hoofden van politie voor eene richtige uitvoering der wet zorg te dragen, door ovcrlredingeu betreffende den verkoop van knust voor natuurboter te con- stateeren. Ook een orediet van f 200 werd aan het bestuur toegestaan om het onderzoek van monsters boter en van surrogaten van boter te bevorderen. Verder werd het bestnur gemachtigd, om aan den minister van koloniën te verzoekeu, in Indië soortgelijke bepalingen als die der boterwet, van kracht te doen zijn. Aan het slot der vergadering werd door den heer Duynstee gevraagd, of het niel op den weg der Vereeniging zou liggen, er bij de regeering op aan te dringen dat. op mar garine en andere vetten, die eene rol ver vuilen in de knnslboternijverheid, een in komend recht geheven worde. Namens het bestuur antwoordde de heer Rinkes Borger, dat de Vereeniging nimmer zich op dezen protectionistische!) weg zou begeven, waarna ook de voorzitter en een paar leden van hun afkeer van bescherming deden blijken. Iri antwoord aan den heer Duynstee, die be weerd had dat de Vereeniging een protectio nistisch karakter draagt, werd nog te kennen gegeven, dat de Vereeniging uitsluitend op politiebescherming heeft aangedrongen en zal blijven aandringen. Tot het vervullen van vijf vacaute plaatsen als agent van politie te Helder, hebben zich tot heden aangemeld 200 sol licitanten, waaronder eeuige onderofficieren, en een onderwijzer met de acte L. O. Bij de Maandag jl. gehouden peiling door de Friesland op The Lutine bleek, dat er over eene groote oppervlakte eene zand- verschuiving van do bank bestaat in de rich ting naar binnen, en peilde men van 20 tot 24 voet water, dus belangrijk meer dan in het vorige jaar. Bij peiling op de Eldorado heeft men weder kop r en zilvererls opgehaald. Men hoopt nu spoedig met de werkzaamheden te beginnen. In de Noordergronden is gestrand het Duitsche stoomschip Johannes, kapt. lloltz, van Dantzig naar Duinkerken en geladen met melasse. De bemanning en de reeder zijn door de reddingboot gered en te Nieu- wediep aangebracht. Gisterennacht zijn op den Noordoost- hoek van Vlieland gestrand 8 Urker visschers- vaartuigen, gemerkt N°. 59, 161, 156, 121. 61, 279, 131 en 14. Nog verscheidene Urker visschers zijn binnengevallen en op Vliereede geankerdonder deze hebben 2 het roer ver loren. Volgens later bericht ligt de Urker visch- scbuit 131 na iu vlot water. Een artillerist te Utrecht heeft, naar men meldt, een postspaarbank boekje ver- valscht, men wil met bet doel om daarop gelden te kannen opnemen. Toen het boekje ter opneming van hel bedrag aan het postkantoor werd aangeboden, is het in beslag genomen. De verdachte militair is in verzekerde bewaring gebracht en zal zich over het voorgevallene voor een krijgsraad hebben te verantwoorden. Te Apeldoorn worden weder groote feestelijkheden voor 31 Augustus a. s., den Prinsessedag, voorbereid. De feestcommissie stelt zich o. a. voor: Een optocht van kinderen, allerlei spelen, w. o. een vliegerwedstrijd op Marialust", draaimolens, enz., terwijl de kinderen zullen onthaald worden. Verder hardrijderijen op paarden, hitten eu ezels, onder den man en voor rijtuigjes, benevens eene voor hitten gespannen voor paniers, gereden door dames. Op twee plaatsen (bij de hotels de Nieuwe Kroon eu de Keizerskroon) zullen des avonds muziekkorpsen concerten geven, terwijl, zoo als men weet, voor het paleis op last van Z. M. den koning een vuurwerk zal ont stoken worden. Tusschcn 2 en 4 uur zal het plaatselijk muziekkorps ^de Harmonie" in het konink lijk park eene uitvoering geven bij de vul ling en opstijging van een luchtballon, waar van de eigenaar met een parachute zal ne derdalen. Dinsdag stond voor de rechtbank te Arnhem terecht mej. M. S. beschuldig-! van diefstal van effecten, toen zij bij de dames Van den Brink te Velp in betrekking was. Toen mej. S. later te Doornenburg woonde, werden daar bij eene huiszoeking op hare kamer en in hare cassette de vermiste effecten gevonden, die volgens de nrs. welke de kasriersfirma opgaf, inderdaad aan de dames v. d. B. toebehoorden. Eerst had mej. S. eene andere kamer als de door haar be woonde opgegeven en ook had zij ontkend eene oaselte te bezitten. De dames v. d. B. waren ongesteld eu konden niet ter terechtzitting als getuigen verschijnen. De advocaat van de beschul digde, oir. Chr. Thomas, grondde op het gemis van wettig bewijs zijne verdediging. Mej. S. bleef alle schuld ontkennen. Zij vermoedde slechts, dat zij bij vergissing de enveloppe met effecten bij haar goed had ingepakt, niet wetende ovi rigens dat het effecten waren. Het O. M. achtte zicli overtuigend van de schuld der beklaagde en eischte 2 jaren gevangenisstraf. Uitspraak Dinsdag a. s. Er is overal gebrek aan vee en daar door stijgen de prijzen nog dagelijks. Het gebrek is onstaau doordat er in het vorige jaar veel vee is geslacht, daar de prijzen te laag waren om het aan te houden, wegens de hooge hooiprijzen. Daarbij komt ,de heerschende veeziekte in Rusland,^Tvaaraan veel vee is bezweken, en dat ter aanvalling van den veestapel in dat land, in Overijsel en in Gelderland vele inkoopeu door Dnitsch- land worden gedaan, liet zal nog een paar jaren moeten duren, volgens de verklaring van deskundigen, voor dal de veestapel weer is aangevuld. Ook de vctto varkeus gaan dagelijks naar Duitschland omdat er geen Amerikaansch spek gebruikt wordt. Noch het rundvee, noch de vette varkens zullen vooreerst goedkoop worden. (71. v. ZB. en Gr.) Uit Harlingen wordt gemeld: Door den storm, die eergistenavond woei, is de met hout geladen stoomboot Sylt, bij het naar binnen stoomen, tegen den Noor- derhavendam gedreven en heeft eenige schade beloopen. Een Engelsch pleizierjacht, insge lijks naar binnen komende, verloor daarbij het voortuig en beschadigde belangrijk den steven. Een drietal goederenwagens zijn door den wind iu beweging gekomen en de voorste er van is in de Bolswarder vaart geloopen waarvan de brug openstond. De vaart is alzoo voor het oogeublik gestremd, doch het ongemak kan door eene kraan op wieien worden hersteld. Bijna geheel Martenshoek was Zondag morgen omstreeks zeven unr reeds op de been. Wat was hiervan de oorzaak p Meer dan 200 socialioten namen plaats op het schip van den schipper O. dat ze dezen dag hadden gehaard. Er heerschte al eene recht feeste lijke stemming, want toen het schip van wal stak, stemden allen iu met het y Vrijheidslied," tiet doel van den tocht was de stad Groningen, waar in rde Toekomst" (eene stichting der socialisten) verschillende redenaars zouden spreken. Omstreeks half negen arriveerden de feestvierenden hier weer. (W. V. Crt.) Het Engelsche jacht Osborne wordt Zaterdagochtend te zes uren te Vlissingen verwacht met de priDBes Van Wales aan boord. II. K. H. vertrekt daarop per mail- trein naar Duitschland. In eene Zuid-Bevelandsehe gemeente was voor omstreeks 70 jaren de vacature van onderwijzer der jeugd te vervullen. De keuze viel op een timmerman, werkzaam, aan een in aanbouw zijnde hofstede, die thans nog bewoond wordt. De titularis, die kon lezen en schrijven, aanvaardde zijne betrekking en oefende die jaarlijks uit van November tot oogst tijd. Gedurende de vacantie ging hij koren rapen op den akker of verrichtte hij andere I werkzaamheden om daardoor met de vooij deelen van het onderwijs in zijne levenil behoeften te voorzien. Onder de groote menigte bedevaid- gangers, die Zaterdag jl. van Breda na' Kevelaar trokken, bevond er zich eene, haar 25 jarig jubiló vierde. MejuffrouwD Kroes, de jubilarisse, heeft na sedert 28 jaren de bedevaart naar Kevelaar medege maakt en uit piëteit dien tocht steeds te voet afgelegd. Ter gedachtenis aan dit bij zonder feest is haar eene prachtige zilveren medaille geschonkeD, met eene toespraak ten aanhoore van de Bredasche pelgrims. Zondag jl. vond de schaapherder De L. te Biezelinge in eene greppel eene beurs met rnim f 200 geld. Al spoedig werd 't bekend, dat het gevondene toebehoorde aan eenen arbeider, die de greppel .tot berg plaats van yz'n spaarpot" had gekozen. Gisteren zijn wederom te Belfeld (Limb.) 180 stuks schapen in beslag ges"" men, die uit Pruisen hier te lande waren binnengesmokkeld. In eene droge greppel aan den weg bij Helden-Penningen (Limburg) is Dinsdag het lijk gevonden van den 60jarigen land bouwer Theunissen aldaar, welke sedert Zondagavond afwezig bleef. Men weet niet of hier aan eene misdaad of aan een ongein te denken valt. LBIDKN, 22 Augustus. - Het algemeen debat over de school wetherzieuing is heden aangevangen w tweede kamer. s i I 'e heer Van Houten begrijpt niet drang tot behandeling van het ontwerp do[ de rechterzijde. De Katholieken kunni slechts financieel verliezeD door de subs'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2