es m#> ffm «f.3 ac-ct «a «r <s, iw ir ongeval beeft opgemerkt en derwaarts is gestoomd, de opvarenden gered heeft. Keu visscher heeft het omgeslagen vaartuig in den Ketel gebracht. Uit Sneek meldt men aan de N. R. Ct. In den loop der vorige week vervoegden zich bij den burgemeester alhier een SOjari- ge man en eene 79jarige vrouw, broeder en zuster, die eene erfenis kwamen opvra gen van een oom, die hier in 1824 moest zijn overleden. De vrouw had op haar hemd een wollen t lap genaaid, waarachter eene akte van overlijden, die moest dienen als bewijs voor het recht op genoemde erf lating. Al spoedig bleek dat hier werkelijk in 1824 een oom van die lieden was ge storven maar de man, die destijds het he roep van wever uitoefende, was arm ge storven, waarom onze oudjes maar besloten de terugreis naar Duiitchand evenals de heenreis, nl. te voet, weer te ondernemen. Te Veendatn werd eene oude vrouw, verdacht van het ontvreemden van voor werpen van een patient waar zij eenige dagen opgepast had, Ie bed liggende door de politie bezocht. Wat men ook aanwendde zij sprak niets zoodat onverrichterzake moest worden teruggegaan. Eene eenige dochter bemerkte eenigen tijd later, dat de oude vrouw niet bad kunnen antwoorden omdat zij dood was. Eenige vermiste goederen zijn gevonden. Van de verleden jaar uit 's Heeren- hock naar Argentina vertrokken jongelieden, zijn er dezer dagen twee teleurgesteld terug gekeerd. Zij hebben de reis naar Nederland gedaan in dienstbetrekking op een stoomboot. Zij vertoeven thans tijdelijk bij familie te Middelburg. Zaterdagavond is nabij Bergen op Zoutu op de spoorlijn naar Roozendaal een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Onder de passagiers in den trein welke om 7 u. 29 m. vertrekt bevond zich een stoker, De Jong uit Viissingen, met zijne viouw op reis naar Rotterdam om aldaar kermis te vieren. De vrouw van genoemden stoker had te Woensdrecht even den trein verlaten en bij het haastig wederiustappeu plaats moeten nemen in eene andere coupé, met het voor nemen op het eerstvolgend station weder haar man op te zoeken. Deze, die een en ander bemerkt had, haastte zich te Bergen op Zoom zijne vrouw op te zoeken en steeg in den trein juist toen deze weder in beweging ging, er niet op lettende of het portier gesloten werd. Toen de trein ongeveer een paar minuten in beweging was, stond de vrouw op om uit het portier te kijken en leunde hiertoe in het raam. Uierdoor sprong het portier open en viel de vrouw uit den trein. De noodrem, in beweging gebracht, deed spoedig den trein stilstaan en men vond de ongelukkige vrouw op den spoorweg vree- selijk verminkt. Nog eenige teekenen van leven gevende, blies zij evenwel spoedig den laatsten adem uit. Te Bergen-op-Zoom zijn de vorige week vier tiendvrije hofsteden verkocht, met bijbehoorende erven, moestuinen, houw- en weilanden enz., gelegen onder de gemeenten Woensdrecht, Steenbergen en Nieuw-Vos meer. De totale opbrengst was f 400,375, de inzet f 323,900. Door elkander 19 de hectare verkocht voor den belangrijkeu prijs van f 1675. BIN H EN LANDSCHE BERICHTEN li Af «EÏ.AIÏÏÏ. In het lagerhuis heeft de heer La- bouchere gevraagd of er iets aan is van het bericht der National Zeitung volgens hetwelk er tijdens het bezoek van den Duitschen keizer te Osborne eene cvereen- komst zou zijn gemaakt, door welke niet alleen de Engelsche politiek ten aanzien der Europeesche vraagstukken dezelfde zoude zijn als die van het drievoudig ver- boud, maar welke ook de gevolgen van die politiek voorzien zouden zijn. Op deze vraag antwoordende, heeft de heer Fergusson verklaard ten volle zijne ciededeeliug van den I9en Juii jl. te hand haven, nml. dat de handelwijze van de Engelsche regeering in geval van eenen oorlog geheel zal afhangen van de omslan- digheden en de belangen van Engeland. De regeering onderschrijft geen enkele verbinte nis welke hare vrijheid aan banden zou kunnen leggen. Over deze aangelegenheid beeft er overigens, naar Fergusson uitdruk kelijk verklaardegeen gedaehtenwisse ling plaats gehad tijdens het bezoek van keizer Wilhelm. Naar men uit goede bron verneemt, heelt de koningin van Engeland, als een bewijs van hare bijzondere hoogachting, aan den Duitschen rijkskanselier haar levensgroot afbeeldsel vereerd. i)c werkstaking in de dokken neemt toe. Bij de deuren van het West-Indische dok stonden Vrijdagochtend omstreeks dui zend man te luisteren naar opruiende rede voeringen. Om acht ure vormden zij een optocht en gingen naar het Oosterulok. De dokken zien er uit alsof het Zon- of feestdag is. De uitvoerhandel is geheel verlamd, zoodat menig schip niet in staat is op den bepaalden tijd uit te zeilen. S? A A i h Si De Fransche regeering heeft last ge gevenBoulanger, hij evcntueele landing onmiddellijk te arresteeren en geen mani festen van hem toe te laten. Men spreekt van Tirard's vervanging door Constans als ministerpresident en van lie Freycinet's opvolging door Caoiprnou als minister van oorlog. Vijfhonderd zoogenaamde geestverwan ten van Boulanger hielden Zondagmiddag eene opgewonden betooging voor zijne woning onder aanbieding van tweo adressen, uitdruk kende nulde, vertrouwen en sympathie. Veie dames waren mede aanwezig, en boden Beulauger een paar ruikers aan. Boulanger antwoordde breedvoerig, verklarende dat de uitspraak van den senaat onrechtmatig en strijdig met de feiten is. Spreker zeide dat hij geen cent ten eigen bate tijdens zijn ministerschap heeft aangeraakt. Alle geheime uitgaven geschieden uitsluitend voor Frank- rijks verdediging. Le Figaro meldt, dat kolonel Guer- rier en de luit.-kolonel Vitalis, van het 129e regiment infanterie, den minister van oorlog verzocht hebben een raad van onderzoek bijeen te roepen om licht te verschaffen over de aantijgingen, in het requisitoir van den heer De Beaurepaire tegen hen uit gebracht. Deze hoofdofficieren zouden dit besluit genomen hebben op den met hun voorne men overeenstemmenden raad van den be velhebber van genoemd legercorps. Te Rouaau had de politie Zaterdag alle Parijscbe bladen, die het manifest van Boulanger, Dillon en Rochefort hadden op genomen, in beslag doen neinen, doch de justitie beeft onmiddellijk dezen maatregel doen intrekken, omdat het openbaar maken van dit stuk in een dagblad niet in strijd is met de bepalingen der drukperswet vau 1881. De Petite France meldt, dat de heer Wilson, die dezer dagen met zijn gezin naar Amerika is vertrokken, niet de schoonzoon is van de heer Grévy, doch een naamgenoot. De gewezen afgevaardigde Wiisou vertoeft nog ts Mont-sous-Vaudrey bij den oud-presi dent der republiek. lïALItl. Te Turijn heerscht een groote paniek ouder de burgerij en de bewoners der om streken wegens de ongunstige geruchten welke in omloop zijn over de daar gevestigde krediet bank. Van alle kanten komen de menschen opdagen ten einde hun deposito's op te vragen, zoodat het gebouw letterlijk wordt belegerd. Tot dusver heeft de bank aan alle aan vragen kunnen voldoen, maar niettemin zijn de aandeeleu reeds van 14Ü tot 120 lire ge daald. De bank wordt gesteund door ver schillende groote fiuaneieele inrichtingen, daar men in elk geval een gedwongen staking der betalingen wil voorkomen. De minister van financiën Gioletti is terstond naar Turijn vertrokken, ten einde te zien, in hoe ver de regeering tot onder steuning der bank kan medewerken. XHlTfUfKLAft». Uit Bern wordt aan de Agence Hacas gemeld dat het onjuist is dat de bondsraad besloten heeft om de vestiging van geen enkel Duitscher in Zwitserland te dulden, die niet voorzien is van de legitimatie-pa pieren, voorzien bij art. 2 van het vesti gingstraktaat van 1876. Daarentegen is het juist dat vorst Von Bismarck volhardt in zijn beweren, dat Zwitserland zich niet kan onttrekken aan de veiplichtiug de legitima tie-papieren te eischen, daaronder begrepen een bewijs van goed zedelijk gedrag, liet meerendeel der kantonnale regeeringen heeft maatregelen genomen om aan de Duitsche eischen te voldoen. g» tl B T Si C L.1 EÈ Naar men verneemt, zal de jongste zuster des keizers, prinses Margarelhe, zich eerlang verloven met den toekomstigen groothertog van Luxemburg, den erfprins van Nassau. In Westfalen worden toebereidsel.-n ge maakt voor de aanwezigheid van den Ras- sischen kroonprins bij de keizer manoeuvres. Keizer Wilhelm heeft bij zijn verblijf te Peterhof den kroonprins persoonlijk tot het bijwonen van die manoeuvres uitgenodigd, maar, naar het schijnt door een misverstand, bleef het schriftelijke antwoord op die uit noodiging uit, en de kroonprins reisde, bij gelegenheid van het jubileum le Stuttgart, Berlijn voorbij zonder zich daar op te hou den. Het schijnt dat de zaak thans opge helderd is, zoodal do kroonpiius de uitnoo- diging aannam. Men heefi hier over deze zaak het zwijgen bewaard omdat men, nog afgezien van den zeer gescholden gezond heidstoestand van den kroonprins, wegens de te St. Petersburg loopende slroomingen tot op het laatste oogenblik de mogelijkheid van onverwachte gebeiirleuissen in het oog houdt. Ten aanzien van bet tijdstip waarop de Czaar zal komen, heerscht nog steeds önzekeiheid; het heet nu weder dat hij den löen September te Berlijn zal aankomen. Daarmede schijnt in verhand le staan dat de opperhufmeester van den Czaar, graaf Nesseirode, lieden alhier aangekomen is. Prins Frederik Leopold van Pruisen, en zoon van prins Frederik Karei, die on langs uiel de zuster van keizerin Augusta Victoria in het huwelijk trail, heeft niet, gelijk men beweerde, zijn ontslag genomen als kapitein der Gardes du corps, maar heeft alleen verzocht voorloopig op non acti viteit geplaatst te worden. Eenige Berlijn- sche bladen beweren, dat de prins onaange naamheden heeft gehad met kolonel Vou Bissiug, den commandant van het regiment, maar de Nordd. AUg. Zeit. verzekeit, dat het verzoek is gedaan op raad van de ge- ueesheeren, daar de prins eeuigszins lijdend is. Vanwego het Duitsche departement van marine is publiek gemaakt, dat drie firma's, te Hamburg, Minden en Bremen, wegens oinkooping bij leveranties, voortaan vau alle marine leveringen zijn uitgesloten. De shah van Perzië heeft Zaterdag het hof van den groothertog van Baden verlaten, die hem in persoon uitgeleide deed. Hij heeft zich naar Stuttgart begeven, waar hij nog dienzelfden dag door prins Wilhelm van Wurtemberg met groot eerbetoon aan het station ontvangen en door dezen naar het zomerverblijf van den koning geleid werd, die hem aldaar begroette. Volgens de National Zeitung vindt het bericht, dat de Russische kroouprius deel zal nemen aan de Duitsche keizer-ma- nbeUvres, bevestig ng. Er zijn, volgens het blad, reeds toebereidseleu voor zijne aanwe zigheid getroffen. SERVIË. De ex-koning Milan van Servië is Zaterdag uit Belgrado naar Weeneu ver trokken. Alvorens te vertrekken, heeft Milan met de regenten het aanstaande be zoek zijner gescheiden gemalin aan koning Alexander geregeld. Nathalie, die nu nog te Yalta in de Krim vertoeft, zal weldra naar Nisch komen en daar haar zoon ont moeten. De regenten zuilen de gewezen koningin niet officieel ontvangen, maar hare aanhangers ziju bezig voorbereidselen te tref fen voor eene niet-offleieële ontvangst. TVKHIJ E. De correspondent van de Time» te Kon- stantinopel meldt, dat Ciiakir-Pacha de be wering tegenspreekt, als zouden de Turken voortgaan de Christenen te vermoorden; in tegendeel zouden de moorden op Turken, door Creteuzische Christenen, veelvuldiger voor komen. Volgens denzelfdeu berichtgever loopt het gerucht, dat Chakirpacha bij de terugkomst van zijne zending, tot minister van buiten- landsche zaken, wellicht ook tot grootvizier zal worden benoemd. De afgevaardigden voor Creta hebben hunne grieven en weuscben aan Chakir-Pacha be kend gemaakt, die ze aan den Sultan heeft overgebracht. De juiste inhoud vau dit stuk is niet hekend, doch het feit, dat onder handelingen ziju aangeknoopt, stemt bemoe digend. De Standard verneemt uit Erzeroem dat er oneenigheid ontstaan is in den boe zem der grensregelingscommissie. De Rus sische leden willen de p-.otocollen in het Russisch redigeeren, terwiji de Turksche op eene Fransche redactie aandringen De com missie refereerde die moeilijkheid aan beide gouvernementen. Tusschen de leden der commissie voor de grensregeling in Armenië is oneenigheid ontstaan ten opzichte van de taal, waarin de overeenkomst moet worden gesteld. De Rnsseu willen dat hiervoor de Russische taal zal worden gebezigd, maar de Turken geven de voorkeur aan het Fransch. De betrokken re geeringen zullen den strijd beslechten. «RIEKENËA Nis. Naar de Standard uit Athene ver neemt, heet de toestand op Kreta verbeterd te zijn. Chakir-Pacha moet krachtig optre den, ook hij het ontwapenen van vergrijp plegende Turken. Een Fransch priester werd in de stralen van Kanca mishandeld. De Fransche consul eischte dat de mishan delaars gestraft zullen worden, onder bedrei ging van anders te zullen vertrekken. Z.1KZI B AR. Volgens bericht ain de Times uit Zanzibar verbande de sultan zijn eersten minister wegens bedreigingen van Duitsch- lands zijde. De houding der vreemde oor logsschepen hield de oproermakers in be dwang. A ii üllIKA. Uit latere berichten blijkt, dat de heer Nagle, die den heer Ferry in een spoorweg, restaurant te Lahrop in Califoruië, heeft doodgeschoten, door den procureur-generaal van de Vereenigde Staten aan den rechter Field als geleide en als beschermer was medegegeven. De heer Field toch, aangewe zen om in Californië deel van eene rechter lijke commissie te gaan uitmaken, had, daar de heer Ferry meermalen gedreigd had zich op hem te zullen wrekon, eenig bezwaar gemaakt. Toen nu de hoer Ferry in den restaurant Field een slag in het aangezicht kwam geven, heeft de heer Nagle, vermoe dende dat hij nog meer kwaads in den zin had, gemeend tot bescherming van den heer Field van zijn revolver moeten gebruik ma ken. Men vermoedt dan ook, dat hij zal worden vrijgesproken. Do correspondent der Daily News te New-York meldt dat rechter Field gevangen genomen is, op beschuldiging van medeplich tigheid aan het dooden van rechter Ferry, die hem, zooals men weet, bedreigd had. De rechter is intusschen tegen borgstelling van 5000 dollar weder vrijgelaten. Het verhoor van Nagle, Fields begeleider, die Ferry werke lijk doodde, zal Donderdag plaats hebben. Te Richmond in Texas is, naar de Daily News verneemt, ernstig gevochten tusschen de aanhangers van twee politieke partijen. Drie personen werden gedood en verscheidene gewond. De soldaten moesten de orde herstellen. OOST-INDIE. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 23 Junijl, tot en met 5 Juli, wordt door de Tav. Ct. het volgende outleend Groot-Atjeb. Verscheidene posten in de liuie werden nn en dan meer of minder hevig beschoten. Op den 28sten Juni werd binnen Boekit Karang de militaire comman dant, de le-luitenant J. H. R. Steinmetz en op den 27sten Juni binnen Lamdjamoe een iulandsch fuselier gewond, terwijl binnen Lamtih op het bastion een kanonnier een schot door het hoofd kreeg en snenvelde. Tusschen Kota Alam eu Oleh Karang, Lam- baroe en Kota Radja en tusschen Siroen en Lambaroe werden in verschillende nachten telephooudraad geroofd en isolatoren vernield. Gedurende den verslagtijd keerden Toekoe Tjoet Toeugkoeb en zijn oom Toekoe Moeda Raijoek van uit Pedir met ongeveer 1000 rnanneD, vrouwen en kinderen naar hnn ge boortegrond in de XXVI Moekims terug, Onderhoorigheden. Op de Noord-, Oost en Westkust bleef de toestand stationnai/. In het Edische bleef het rustig; in eest door deu waarnemend assistent-resident ter Noord- en Oostkust te Edi belegde vergadering, waaraan al de hoofdeu van de beoosten koe- wala Djamboe Ajer gelegen Atjehsche staatje! deelnamen, hebben deze zich bij geschrift solidair aansprakelijk gesteld voor de rust te Edi. Te Melaboeh werden de kampongs in den omtrek van onze versterking nu eu dan verontrust; op de versterking werd echter geen schot gelost. Er woei meestal een vrij harde Westen- en Zuidwesten-wind; regen en droogte wisselden elkander af. De gezondheidstoestand was statiounair; het ge middeld aantal lijders, in het militair hospi taal te Panteh Perak opgenomen, bedroeg per dag 23 tegen 24 gedurende den vorigen verslagtijd; daarvan waren 6 lijdende aan beri-beri tegen 4 gedurende den laateteo verslagtijd, zoodat de stand dier ziekte weder minder gunstig is geworden. Men meldt dat de gouvernenr van Atjeh, tijdens zijn jongste verblijf te Edi, aan den vorst op staaüden voet eene boete van 50,000 dollar heeft opgelegd met de mededeeliug, dat hij van uit Kola-Radja nader zou melden, wat nog moest worden bijbetaald' Alle onkosten, voor de laatste opstootjes gemaakt, worden den Radja in rekening ge' bracht, de overvoer en de verpleging van de troepen, de aan verminkte militairen uit 10 betalen gagementen en pensioenen, het ver lies van wapenen en munitie enz. De vorst heeft onmiddellijk de 50,00" dollars betaaldmen vreest evenwel te Edi, dat hij, liever dan langer zulk eene veraut-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2