NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 21 Augustus 1089. 196. Uitgevers; Gebroeders Muré. patentbladeim. lie ze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. AOOiHEiEKl: Vooi Leidenper S maanden Franco door het geheele rijk, er 3 maanden Prijs per Summer 10 Ont. l.fiO. 203'- Jaargang. ADVEfSTEiTIES: Van 16 regelsf O.OO. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, A contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bnreei: Sctieepmakerssteeg 6. Stads-Herich teiï. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter keunis van belanghebbenden, dat de Patent- bladen voor de gepatenteerden wonende in de Wijken III en IV, over het dienstjaar 1889/90, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot ilrie uren en wel op Maan dag 19, Dinsdag 20, Woensdag 21 en Donderdag 22 Augustus e. k. terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen lien Cente zonder meer. De Burgemeester voornoemd, BOOL, Weth. 1. B. Leiden, 17 Augustus 1889. LEIDEK, -iO Augustus. De 11de jaarlijksche collecte aan de huizen alhier, ten behoeve van de scholen met den bijbel beden gehouden bracht op de som van f 773,496, dus ruim (60 meer dau ten vorigou jare. Bij het 4e regiment infanterie alhier zal door 18 onderofficieren worden deelge nomen aan bet toelatingsexamen voor den cursus, dat den 20n Augustus a. 8. een aan vang zal neuten. Voor de bediening der buffetten in de vereeniging ^Concordia" te Breda was de hoogste inschrijver de heer B, 11Duyser, alhier, voor f 4850. Gisteravond te zeven uur ongeveer wilde aan het Levendaa! alhier eene vrouw hare handen wasschen. Ze viel voorover te water, doch gelukkig waren halpvaardigen in de buurt om haar op 't droge te brengen. OFFICIEELK liËKICIiriil. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 October 1889 aan J. Hoolboom, op zijn ver FEU1LLET0N. DE EAST. Naar het Duitsch, door LOUISE. 6.) Haastig trok hij zijn rok over zijn wollen costuum aan, sloot een schuiflade open en nam er eenige geldstukkeu uit, die hij zonder ze te tellen in zijn broekzak liet glijden. .Ze zal wel tam wordenZe zal wel tot reden te brengen zijn Waarom loopt ze mijn raam voorbij! Er was bcteekenis in zijn lach, toen hij san de latten naar een bloem zocht. Toen hij niets gekleurds vond, stak hij een nog groen takje in zijn knoopsgat, dat hij van een der in het raam staande planteu af brak, en bekeek zich in den spiegel. Met de kletterende schaatsen onder den arm vloog hij nu de vier trappen af, de richting nemende, die het meisje had ingeslagen. De scherpe lucht dreef hem het water in de oogeu, zoodat hij het lorgnet, dat hij Zondags altijd droeg, telkens af moest zoek, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Alkemade. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 1 Juli 1889, aan den eervol uit zijne be- betrekking ontslagen machinist hij 's rijks magazijn van geneesmiddelen A. H. Sclrols, pensioen verleend ten laste van den staat ten bedrage van f406 'sjaars. De heer I. S. Nahon, met machtiging des konings benoemd tot consulair agent te Tetnan, is als zoodanig door de Marokkaan- sche regeering erkend. De minister van marine zal op 23 dezer geen audiëntie verleenen. Bij beschikking van den minister van marine worden met 5 Sept. op nonactiviteit gesteld de luits. ter zee le kl. C. J. De Vriese en P. H. Prager; de luits. ter zee 2e kl. jhr. 41. L. Quarles van Ufford, J. H. Ketjen, W. Houwing, P. Te Yeltrup, C. A. Fock en J. D. Kayser, en met 1 October a. s. de luit. ter zee 2e kl. W. Rauwenhoff. Met 5 Sept. wordt geplaatst op bet tor- pedo-instrnctieschip Marnix de officier van gezondheid le kl, J. H. Smit, en on het stoomschip Atjeh de id, 2e kl. W. Hl C. G. Keyzer. Mot 1 Oct. wordt geplaatst op de Adm. van Wassenaer de luit. ter zee 2e kl. J. F. Gr.iadt van Roggen, thans nonactief, B UITEN LAN D8CHE BERICHTEN De minister van financiën maakt he kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg: hij de Nederlandsche bank. f 18,938,714,195 en bij de betaalmeesters 1,759,773,55 Te zameuf20,698,487,746 In de Staatscourant van 18/19 dezer is opgenomen het verslag der commissie, van 1 Aug. 1888 tot 1 Aug. 1389 te Leiden belast met het afnemen der practische examens van apotheker. De uitslag was, dat van de 22 candidateu 1 door ziekte verhinderd was aan het examen deel te nemen, 3 zich terug trokken, 5 werden afgewezen en de 13 ove rige tot apotheker werden bevorderd, nadat zij den bij de wet gevorderden eed hadden afgelegd. De namen der geslaagden zijn reeds vroe ger door ou8 vermeld. Zondagavond leverde de Passage te 'e Gravenhage een vreemd schouwspel op, aan beide hoofdingangen door militaire pa trouilles bezet, terwijl aan het Achterom schildwachten stonden. De oorzaak van dit zonderlinge verschijn sel was de volgende. Eenigen tijd geleden had de Passagemaat schappij zich gewend tot den waarnemende gouvernenr der residentie, met verzoek om maatregelen 1e nemen tegen de voortdurend toenemende ongeregeldheden, die vooral des Zondagsavonds aldaar door de militairen plaats hebben. Met het oog hierop was, bij wijze van proef, Zaterdag bij dagorder bekend gemaakt, dat nilgezonderd de officieren zich na vier uren des namiddags geen militairen in de Passage mochten bevinden. Het gevolg hiervan was dat tegen acht our tooi heide uitgtngen zich seazeur groot aantal militairen bevonden die, docr de hen omringende menigte werder m, .oodnni.s het verbod toch de Pansge binnen te dringen, zooaat de pwfrMulïcs er mee nr. J i slaagden li :e;.;g te honden. rst toen cr cene versterking aauiwac, kou de troep uiteengedreven worden; drie der belhamels, die hunne kameraden hadden aangezet, werden naar de hoofdwacht over- gebracht, doch den geheelen avond bleef de rust verstoord. [D. v. Z-H en 's Gr.) Ter gelegenheid van deu a. s. verjaar dag van 11. K. H. prinses Wilhelmina zal het Voorhout te 's-Gravenhage in den avond van 31 Aug. van gemeentewege verlicht worden. In de parochie-kerk van de H. Aga tha te Zaudvoort werd Zondagvoormiddag te tien uren eene plechtige Hoogmis opge dragen voor het welzijn van Z. M. den keizer van Oostenrijk en HDs. huis, ter gelegenheid van zijn verjaardag, eu zulks ingevolge den daartoe geopeubaarden wensch van zijue schoondochter, aartshertogin Ste- fanie, die, gelijk men weet, op deze bad plaats vertoeft. Dit feit werd door den geestelijke afgekondigd in de Hollandscbe taal en vervolgens, ten dienste van de vreemdelingen, in de Fransche en Duitsche talen, H. K. H. de Aartshertogin, meteen rijtuig met twee paarden bespannen aau de pastorie aangekomen, trad op gemeld uur het kerkgebouw binnen, vergezeld van twee dames en twee heeren van haar gevolg. Zij was zeer smaakvol in lichten rouw gekleed eu uam onmiddellijk aan de rechterzijde van het hoofdaltaar de voor haar bestemde plaats in. De Mis werd opgedragen door den eerw. heer kapelaan Clarijs, bijgestaan door twee geestelijken als diaken en sub diaken. Na afloop der godsdienstoefening werden door een opzettelijk daartoe samengesteld gemengd koor twee coupletten van het Oostenrijksche volkslied op uitstekende wijze gezongen, welk gezang door H. K. H., en allen die in de kerk aanwezig waren, staande werd aangehoord. Toen de plechtigheid om halftwaalf was afgeloopen, reed de aartsher togin op dezelfde wijze, de menigte min zaam groetende, naar haar hotel terug. Er aisouit ue heer J. -J. .-i.-je. e.:i: .-iï.- jer gemeente tc;:scwoor i- •'■- Hoorn-Enkhuisen had üs onvoorzichtigheid, 5 ttegeustaande da aaarschuw-ag e eiken tram is aangeplakt, zijn hoofd buiten het rijtuig te steken, met het ongelukkige gevolg, dat hij zich deerlijk bezeerde aan eene loods waar de tram vlak langs reed. H. M. de koningin bracht Zondag met prinses Wilhelmina in een open rijtuig een kort bezoek aan Deventer. Te Harderwijk zal ook de a. s. ver jaardag van prinses Wilhelmina zoo feeste lijk mogelijk herdacht en gevierd worden. Tot dat doel heeft zich, met den burge meester als eere-voorzitter reeds een com missie van negen leden gevormd, aan wie de uitvoering der feestelijkheden, bestaande in volksspelen muziekuitvoeringen, uitdeeling aan de kinderen op de scholen, vuurwerk euz. is opgedragen. Een pleizierjacht, Zondagmorgen 11 uur van Kampen naar zee vertrokken, iB in de nabijheid van Schokland omgeslagen. De 5 opvarenden moeten, naar wij vernemen, verdronken zijn. Het kon echter zeer goed, dat de raderboot naar Amsterdam, die het nemen om het af te vegen. Hij stampte bij het gaan op den hard bevroren grond om zijn verstijfde voeten te verwarmen en hield zijn wandelstok ouder den arm ten einde zijn handen in zijn zakken te kunnen steken. Hij zou er misschien zelfs aan gedacht hebben terug te keeren, indien hij niet, zoo hij meende, aau de overzijde van den weg een man had zien luopcn, die op Heinrich geleek. Zijn mededinger hij moest er om lachen, dat hij dit trachtte te zijn die lompe vlegel! Of was het een ander? In ieder geval «as het dezelfde man met geelblond haar, die een weinig voorover ging eu de voeten zoo hoog op hief, alsof hij bij eiken stap over een molshoop moest stappen. Zoo'n echte boereugang! Ja zeker, dat was de lummei, die het arme meisje aan den ketting hield Als hij maar niet zulke lompe, grove lede maten gehad had Maar hij moest het hem toch laten ge voelen, hij wilde het hem doen verstaan zonder veel woorden, dat hij hem niet meer achtte dau een hoop vuilnis. Ook moest dat meisje het eenmaal inzien Vast besloten stapte Lij nu naar den kaut, waar de tenten opgeslagen waren. Daar moest zij te vinden zijn? Hij haastte zich zóó, dat hij de plank mistrad, die den weg naar de ijsvlakte leidde eu ro zijn voet in een spleet geraakte tot gr:., vreugde der straatjongens, die er om ten stonden. Zijn dunne laars was door hel ijsv - geheel doorweekt. Zou hij nog terugkeren Maar het gelach, de muziek en vooral ile gedachte aau het schoone Geesje weerhiel den hem. Hij kon immers zijn laarzen in een der tenten wat drogen, iets warms drinken en zich misschien warm dansen. Leopold Jack ging met zijn gewone vrij moedigheid in een der grootste tenten, waarop de Hamburger vlag in den Noor denwind fladderde. Het was bijna donker in de rnet menschen en sigarendamp en groglucht gevulde ruimte. De lange houten tafel in het midden was dicht bezet; er was met moeite plaats te vinden op ^de banken, die aan de waudeu stonden. Hij liet zijn blik overal rond gaan, doch vond niet wat hij zocht. Geesje en Hein rich zaten iutussche» niet ver van hem op de van planken gemaakte verhevenheid, die voor de muzikanten bestem 1 was, en die door roode gortlijuen van de grootere ruimte was afgescheiden. Heinrich had er een tafeltje en twee stoelen heen gedragen, en rn zaten zij er dicht bijeen warm door de i, die zij gehad hadden en dankbaar tiet iD her gedrang te zijn. De jonge mennen in de nabijheid, 'ie zij ran hnn schuilplaats zien konde«loegen geen oog van het'! ;onge, levenslus'i-ie gezichtje af, dat zich do- r en zekere kinderlijke lief talligheid var. al de andere jonge vrouwen onderscheidde. Zij droeg een eng blauw k'-rd haa gde hoofddoek hing over haar arm. Zij lachte bij ieder stukje, dat zij in den mond stak en bij ieder woord, dat haar geleider tot haar zeide. Zij scheen te weten, dat haar het lachen goed stond en dat bet haar metgezel wel gevallig was naar de uitwerking er van te oordeelen op zijn gelaat, dat er gezond en jong, doch vaal en verbleekt uitzag, door aanhoudenden arbeid in eeu met schadelijke dampen gevulde ruimte. Toch had de vreugde en het geluk ook hem een blos op de wangen geverfd en straalde er een wonderbare gloed uit zijn oogen zoo dikwijls hij bet lange blonde haar naar achter schndde, dat hem bijkans over de oogen hing. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1