BUITENLANDSCHE BERICHTEN as kï» m» «ra *n» ■$ri «ra* m De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeeire kennis, ilat op 15 Oc tober e. k. en volgende dagen te Leiden, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 Dec. 1878 Staats blad n°. 222), alsmede te Utrecht, tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester, bedoeld in de artt. 2 en 8 der gemelde wet. Zij, die tot de examens wenscheu te wor den toegelaten, moeten zich daartoe vóór 7 October e. k. schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der examencommissie, cn wel: te Leiden, bij den hoogleeraar dr. T. Zaayei te Groningen, bij den hoogleeraar dr. D. fluizinga; te Amsterdam, hij den hoog leeraar dr. W. M. Gunning; te Utrecht, hij den hoogleerear dr. L. C. Van Goud oever. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand September of October e. k. gelegen heid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende benijzen van genoegzame voorbe reiding tot de beoefening der natuuikundige wetenschappen, om te kunnen worden toe gelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 2o Dec. 1878 Staatsblad n". 222). Zij die tot het leveren van die bewijzen weuschen te worden toegelaten, moeten daar van vóór 10 September e. k. schiiftelijk kennis geven aan den voorzitter der com missie met het afnemen van het examen be last, dr. D. De Loos, directeur van de hoo- gere burgerschool te Leiden. Dag en plaats van dit examen zullen na der worden bekend gemaakt. De commissie, door directeuren der Ned. maatschappij ter bev. van Nijv. benoemd om de hulpmiddelen te onderzoeken en eventueel voorstellen te doen welke er toe zouden kunnen leiden om, zoowel in onze woonhuizen als in fabrieken, de rookvrije verbranding te bevorderen, is thans samen gesteld uit de heeren D. Van der Horst, dirveteur van de stedelijke gasfabriek te Leiden, M. Simons civ.-ingenieur te Bot terdam, en J. G. Teunisseu, ingenieur bij het stedelijk gasbureau te Amsterdam. De vereeniging tot bestrijdiug van knoeierijen in den boterhandel zal eene algemeene vergadering houden op Woensdag 21 Augustus in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Tot de werkzaamheden behoort o. a. eene bespreking van de middelen die de vereeniging kan aanwenden om eene algemeene toepassing van de wet tot voor koming vau bedrog in den boterhandel te bevorderen. Voorts de benoeming van drie leden van het bestnur, in de plaats van de heeien Zijp, Halbertsma en Binkes Borger. De aanbeveling van het bestuur volgens art. 5 der statuten zal op de vergadering worden medegedeeld. In liet Berliner Tageblatt leest men: Met de grootste eer heeft dezer dagen een buitenlandsch arts aan de geneeskun dige faculteit te Berlijn het examen rigoro- surn afgelegd, waarvoor hij opzettelijk over gekomen was. De Hollandscbe officier van gezondheid bij de zeemacht dr. Vorstman heeft nl. het examen rigorosum magna cum laude afgelegd. Bij het bekendmaken van den uitslag zeide de decauus Waldeycr dat dit een bewijs is, dat de opvoeding aan de Hollandscbe universiteiten even goed is als die aan de Duitsche hoogescholen. Nabij de Wittebrug te 's Gravenhage reed gisternamiddag een wielrijder met zijn rijwiel in het Kanaal. Het gelakte aan drie personen, juist in de nabijheid, eerst den drenkeling en daarna het voertuig uit het water te halen. Iu de Koningstraat te 's Gravenhage stond gisterenmiddag een kinderwagen, waarin een meisje van ongeveer 1 jaar zat, op het trottoir voor het raam van een melk- bucr, terwijl een meisje van ongeveer 5 of 6 jaren hij den wagen stond om er op te passen. Welke binder de melkboer daarvan bad, is moeielijk te gissen, maar hij kwam driftig naar buiten, gaf het oudste meisje een klap, waardoor zij viel en wierp den wagen met bet kind van het trottoir, zoo dat de kleine met bebloed gezichtje werd opgenomen. Of het geval daarbij blijven zal? We verwachten het niet. (Fad.) Als eene groote bijzonderheid werd aan de B. Ct. medegedeeld, dat men bij den spoorwegwachter aan den overweg op den Dubbeldamschen weg bij het rooien van aardappelen van ééne struik 74 stuks aard appelen heeft geplukt. Dinsdagavond omstreeks 9 uur, is in de Maas, ter hoogte van de Koningshaven te Botterdam, de Amsterdamsche nachtboot, dia van daar vertrok, in aanvaring gekomen met een tjalkschip, bij welke gelegenheid de zoon van den schipper van dat vaartuig overboord gevallen en verdronken is. Ter reede van ilellevoetsluis had Woensdagmiddag een ernstig ongeluk plaats. Een detachement torpedisten uit Brielle onder bevel van den kapitein Q. F. G. Vermijne was bezig met het leggen van ongeladen schok torpedo's. In eene der baikassen geraakte het louw, waarmede het hallastblok, dal eene zwaarte vau 550 KG. heeft, los. Daardoor liep de ketting, die dit blok met de torpedo verbindt, met onge wone snelheid af, raakte onklaar en wond zich om 't lichaam van den sergeant Van Loon zoodat deze onder een docht zoo bekneld raakte, dat tiij terstond den geest gaf. De kapitein bekwam eene onbeduidende wonde aan 't gelaat, terwijl de barkas niet onaanzienlijk werd beschadigd. Uit Haarlemmermeer wordt aan de TV. R. Ct. gemeld: De meeste arbeiders aan den Slaperdijk door den polder nebben gedaan werk ge kregen. Slechts eenige ploegen zulleu nog korten tijd bezig blijver met het effenen van het terrein, waarna het gedeelte dijk, dat nu omgeworpen is, eenigen tijd zal blijven liggen, did te zien, hoever de nu weer ingetreden verzakking zich zal uitstrekkeu. Ter gelegenheid van de Landbouwten toonstelling zal er op Vrijdag 13 Septem ber te Haarlem een harddraverij worden gehouden met paarden van zessenklaar. D.i prijs is f 300, en de twee premiën respec tievelijk f 150 en f 60. Een jongen, die wel eens bij een koopman in fruit in de Gerard Doustraat te Amsterdam, tijdens diens afwezigheid, op den winkel paste, bood zich eergisteren vrijwillig daartoe aan, onder voorwendsel, dat hij in een kroeg op den hoek der straat waar hij een borrel had genomen, er tevens een voor den koopman besteld en voor hem aan het buffet had laten staan. Van diens afwezigheid maakte hij nu gebruik orn f 130, een gouden ketting, een ring en een zilve ren lucifersdoosje te ontvreemden en zich daarmede uit de voeten te maken. Juist toen de koopman terugkwam liet hij hem zijn hielen zien, en het is der politie nog niet gelukt den dief op te sporen. Buiur honderd timmerlieden, metse laars enz. zijn in en rondom het nieuwe centraalstation te Amsterdam aan den ar beid gezet, om nog voor~T5 "September de door de Hollandscbe Spoorwegmaatschappij gewenschte kleine wijzigiugen en verbete ringen aan te brengen. Woensdagnamiddag ontplofte op het perron van het station Arnhem eene ge laden kist, waardoor een geweldige rook en vlam veroorzaakt werd. De brand was spoe dig door de aanwezige spuit gebluscht. Bij onderzoek is men tot de ontdekking geko men, dat de kist gevuld was met flesschen chemicaliën. Het korps genietroepen zal Zaterdag 17 dezer uit de legerplaats bij Zeist in zijn garnizoen terugkeereu. Men brengt dit ver vroegd vertrek, volgens de jV. R. Ct. iu verband met de vele gevallen van typheuse koortsen, door aanhoudenden regen in het kamp voorkomende. Te Leeuwarden is Woensdagnamiddag een achtjarige knaap, terwijl hij op de Wil lemskade aan het speien was, in het water gevallen. In weerwil van spoedige hulp, werd hij levenloos opgehaald. Het garnizoen te Middelburg maakte Woensdag eene militaire marsch naar Dom burg. Daar aangekomen werd de troep, on der bevel van den luitenant-kolonel G. Van Nouhuijs, geinspecteerd door Z. K. tl. den prins Von Wied, die vergezeld werd door zijne gemalin en de koningin van Rumenië. Ook op enkele boerderijen op het eiland Tholen schijnt onder do kippen een aanstekende ziekte te heerscheu, zoodat bij een boer slechts bet vijfde gedeelte der kip pen is overgebleven. De ziekte openbaarde zich net eerst door dat zij kreupel werden en een weinig of geen eetlust toonden; het eieren leggen hield op. Te Tilburg is een werkman, bij het vastmaken van een stellingpaal bij een iu aanbouw zijnd huis. van boven neer gevallen en op een hoop steeuen terecht gekomen, met het ongelukkig gevolg dat hij eenige uren later overleed. Het door den raad van .Maastricht vastgestelde kohier van den aanslag in de inkomstenbelasting over 1889 wijst ongeveer 3000 belastingschuldigen aan, met een to talen aanslag van f49.998,55. De aanslag is berekend ad 1.9 pCt. van het vermoe delijke inkomen, waarvan de hoogste op fSl.OtO en de laagste op f 300 is geraamd. PEP. TELEGRAAF. KONSTANT1NOPEL, 15 Aug. Destaai van beleg is gisteren op Creta afgekondigd. ATHENE, 15 Aug. In de door Chakir- pacha uitgevaardigde proclamatie, waarin de staat van beleg op Creta wordt afgekondigd wordt der bevolking gelast de wapenen neder te leggen, indien zij zich niet aan streuge straffen wil blootstellen, en wordt zij aangemaand in hare haardsteden te blijven. PETERS BURG, 16 Aug. liet Journal de St. Petersbourg zegt, dat Houlanger en zijn a'anhangers wel juridisch dood zijn ver klaard, maar dat het nog zeer de vraag is, of het Boulangisme niet zal blijven bestaan. De republikeinen moesten nu zoo verstandig zijn de eendracht te herstellen en de twee spalt, welke de reorganisatie der conserva tieve partijen mogelijk maakt, te laten varen. De andere bladen zijn van meening, dat Bouiangers rol nog niet geheel is uitge speeld. De Novoje Frcmya doet uitkomen, dat eerst bij de verkiezingen het be-rissend oor deel door Frankrijk zal worden uitgesproken. PETERSBURG, 16 Aug. De wetten be treffende de reorganisatie van het provinci aal" bestuur ten opzichte van den toestand der boeren worden nu openlijk afgekondigd. De instelling van een districtshoofd, uitslui tend door de kroon te benoemen, geldt niet voor Russisch Polen, West-Rusland en de Oostzee-provinciën. Volgens do ukasa is het doel dezer reorganisatie ten behoeve der boeren een vast.r verbiuding te verkrijgen tusschen de regcering en de hoeren. SOFIA, 16 Aug. Uit Koustaritiuopel wordt gemeld, dat Engeland, Duitsehland, Oostenrijk en Italië, iu antwoord op de Turksche nota betreffende Creta, eenstemmig de meeniug uitspreken, dat Griekenland geen recht heeft om zich te bemoeien met de aangelegenheden op Creta, daar dit eiland een deel uitmaakt van het Turksche rijk. Rusland betuigt zijn ingenomenheid met de keuze van Chakir-Pacha tot gouverneur en belooft de medewerking van zijn consul op het eiland. De Russische regeeriug be veelt Griekeuland gematigdheid aan en oppert het denkbeeld, dat Chakir zal samenwerken met de consuls, voor het geval de toestand ernstiger mocht worden. Frankrijk raadt aan krachtig en snel op te tvéden en alle schuldigen zonder onder scheid op partijdigheid te straffen. Blijkens berichten uit Canea heeft Chakir nog geen strenge maatregelen genomen. Wel heeft hij 10,000 man versterking aange vraagd, ten einde de Turksche troepen op het eiland op 30.000 man te brengen. Den In Jan. waren er 15685 krank, zinnigen in Ierland, dat is 36 op de 10,000 inwoners. De gestichten zijn zoo vol, dat de dagvertrekken en zelfs de gangen tot slaapplaatsen moeten worden ingericht. In Tyrol heeft een hevige hagelstorm gewoed, waardoor de oogst, die in dit jaar bijzonder laat was, groote schade heeft ge. leden. Te Cortina en Vorarltrerg lagen de hagelsteenen op enkele plaatsen twee voeten hoog. Te Aken is bij den wielerwedstrijd een 22 jarig jonkman, uit die sta:!, door den val van zijn rijwiel zoodanig gewond, dat hij spoedig daarna overleed. TJEIt MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 16 Augustus. verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste i Hoogste Faarüeu Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vettekocien Kalveron (vette) (magere) (gras). Schapen (magere) (vette). Lammeren Varkens (magorej (biggen) SCHOOL,- LX KiCKH. NIEUWS. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft Zondag den 11 en Aug. 11. in de kapel van het seminarie Warmond de tonsuur en mindere orden toegediend aan deheerentO. W. Van den Burg, P. Vau den Burg, 11. N. Colla, C. B. L. Devoghel, W. Dirken, F. J. H. Evers, H. Graman, J. M. Hellegers, J. P. Hendriks, J. P. J. Kemper, J. J. A. M. Krook, N. Louridtz, S. C. M. J. J. B. Meeus, E. H. Rijkeuberg en W. C. Zuidgeest. Den 15en Aug. heeft Z. D. H. in de kathedrale kerk van Haarlem het H. Sub diaconaat toegediend aan den heer J. D. M. Meijer, het 11. diaconaat aan de eerw, heeren G. Huibers, G. J. M. Kabel, P. Stroomer en H. J. Weever, en het H. priesterschap aan de eerw. heeren C. F. A Huilrnand, A. A. W. Waterreus, Th. F. Ebbinkbuyzen, J. J. De Graaf, J. Th. Lagerweij, C. H. Schneiders, A. F. Suid geest, J. W. J. Thompson, W. J. Van Turn hout en A. H. J. Verberne. GEMENGDE BERICHTEN Zooals men weet is het iu Engeland gebruikelijk geworden des zomers een yiiouse- hoat" te betrekken, een vaartuig iu Nederland bij polderjongens en kermisgasteu in gebruik onder den naam van arke. De Engelsche arken zijn natuurlijk weelderiger ingericht, wat p. a. daaruit biijkt dat dezer dagen zulk eene drijvende woning door liet vuur vernield werd en de schade vier-en-twintigduizeud guldeu bedraagt. Te St. Oueu had bij de opstijging van een luchtballon een ongeluk plaats. De ballon sloeg met kracht tegen het dak van een huis en de toeschouwers zageu, hoe de luchtreizigers met bebloed aangezicht, zich aan het netwerk vastklemden. Daarna dreef do halion uit het gezicht en sedert is nog niets van het lot der aerenauten, onder wie zich de bekende spoorweg-ingenieur Decauville bevond, vernomen. stuks 96 94 22 90 220 83 13 22 160 780 721 110 285 50.— 118.— 182 98.— 120 41 5.- 24. 15.- 23.— 13.- 18. 8. 252. - 25.5. - 270.- 20c. - 27 82. 26. - 43.— 19.- 32. 13.- Ter markt aangebracht 544 runderen, 106 kal veren, 1940 schapen en 724 lammeren. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 45 par- tijen kaas. Besteed werd voor Goudscbe kaas. 2e qual. van /16.-- tot 26.50 Derby f-~ Leidsche - '50 KG. f Edammer 2e qual. f f De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 14 Aug. 156 wagens. Voor Goud scbe kaas bedong men late soort van f 23.— a ƒ26.50, 2e soort/" 18.a 22. zw« fk Edammer 22.50 k Derby/ 23.— a/—2e soort k per 50 KG. Handel vlug. Gouda, 15 Aug. Kaas-aanvoer 71 part. prijs le qua). /24 k 27.—, 2e qua). /21 a 23.50 Zwaardere kj'Noordholland- scbe j 24.k 28. Boter. Goeboter 1.25 k 1.35, per kg., wei- boter f 1.h 1.15 per kg. en grasboter f j0.—k f 0v—- per kilo. Handel gewoon, Delft, 15 Aug. Prijzen der boter /46 ƒ56 64, per 40 kilo, 582/8 en 66/16 vn. Boter, te zamen wegende 12,300 kilogram. BELGIË. De minister van buitenlandscbe zaken prins De Caraman-Chimay, weduwnaar van baronnesse De Montesquiou-Fezensac, treedt blijkens de huwelijksafkondiging welke te Brussel is geschied, in den echt met mej, Maria Mathilde Christine Francesca De Paula de Barandiaran, geboren te Mexico en wo nende te Parijs, dochter van den vroegeren Mexicaanschen gezant aldaar. De bruidegom is 51, de bruid 22 jaar oud. ENGËLAM». Volgens Truth is de verloving van prinses Victoria van Wales en den erfprins van Hohenlohe-Langenburg thans zeker. De bijna 26jarige prins Ernest is luitenant bij de dragonders in het Pruisische leger. Hij is de eenige zoon van den prins van Ho henlohe-Langenburg en heeft, hoewel zijne familie niet buitengewoon rijk is, groote bezittingen in Wurtemberg en Saxen Co- burg Gotha. Door de hertogin van Kent is hij met het Engelsche koningshais ver want. De prins van Wales is naar Homborg vertrokken, waar hij een drietal weken zal doorbrengen op de villa Imperiale om de baden te gebruiken. Daarna zal de prins naar Schotland vertrekken, indien zijne knie door de kuur voldoende geneest. De prin ses van Wales en hare dochters zullen eenige dagen doorbrengen aan boord van het jacht Osborne. Waarschijnlijk vertrekt de prinses voor eenigen tijd naar Denemar ken, haar vaderland. De Londensche Districtsraad heeft ge* weigerd het voorschrift van den Privy- Council tot muilbanding van houden te doen uitvoeren, verklarende, dit niet te kunnen doen zoolang hij het bestuur over de po'1* tie niet in handen heeft. Dat heeft to8* schen ds beide lichamen tot eene vrij scherpe briefwisseling aanleiding gegeven. Thans heeft de Privy-Council majoor Tenuant be last om, op kosten van de Londensche be lastingschuldigen, het voorschrift ten uitvoer

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2