n «-j «1» *j sotl -m De Haasb. verneemt dat kardinaal Lavigerie den zeereerw. hear M.A.J. Lans, pastoor te Schiedam, benoemd heeft lot eere kanunnik van Carthago met het recht het paars te dragen en den titel van Monseig neur te voeren, en wel als erkenning van de gewichtige diensten, door den pastoor aan de missiën, van O. L. Vrouw van Afrika bewezen. Onze groentengitvoer naar Engeland en Dnitschland is sedert 1860 ongelooflijk toegenomen. In dat jaar bedroeg de waarde der versche en gedroogde groenten, die ons land exporteerde, min of meer 2 ton gouds. In 18814 was dat bedrag gestegen tot 16^ millioen en daarenboven nog 6 ton aan in gemaakte groenten. Uit Oost-Indie wordt aan het Mari neblad medegedeeld dat Zr. Ms. stoomschip Java sedert half April op Sumatra's West kust kruist. Tegen het laatst van Juli werd genoemd schip te i'riok verwacht, waar de kapitein-luitenant t.ir zee A. P. Tadeina als commandant den kapitein-luitenant P. Ze gets Veeckens zou vervangen. Waarschijn lijk zal de Java na eene korte reparatie te Soerabaia stationschip in de Molukken worden. Volgens berichten uit Oost-Indie is Zr. Ms. stoomschip Ie kl. De Ruyter over 'liinor Koepang en Port Darwin naar Coock- towri vertrokken. Van daar gaat de reis naar Moresby, Zuidkust van Engelsch Gui nea langs eenige Duitsche en Engelsche be- zitiingen, en na een bezoek aan onze be zittingen zal het stoomschip drie maanden in de Molukken kruisen, Teruate Ambon en Makassar aandoen, om tegen het begin van October te Soerabaja terug te zijn. Z. D. prins zu Windischgratz en H. D. de vorstin Karei zu Windischgratz zijn eer gisteren te 's Hage aangekomen in het hotel Bellevue, en gisteren heden de reis voort gezet naar Zandvoort tot het brengen van een bezoek aan H. K. II. de aartshertogin Stephanie van Oostenrijk, die hare gasten aan tafel heeft geuoodigd. Twee huurlieden op de Voldersgracht te 's Gravenhage, die in niet te beste ver standhouding leefden, kregen gistermiddag twist, waarvan een vechtpartij het gevolg was. De een bracht den ander, een jongman, met een heitel een zoo hevigeu slag op 't hoofd toe, dat overbrenging naar het Ge meenteziekenhuis noodig werd, daar de mau ernstig verwond was. De dader werd gearres teerd. Een vijfjarig meisje, dat in het Elze- moerslraatje te 's Gravenhage, waar hare ouders wonen, speelde, raapte een hard, wit voorwerp meo zegt: een stukje kalk van de straat, slikte 't in en begon te braken. De hulp vau een geneeskundige werd terstond ingeroependeze schreef een middel voor, maar het kind was weinige ogenblikken later reeds gestoiven. In den afgeloopen nacht geraakte in een bokkingrookerij te Scheveningen een 20-jarig jongeling in brand en bekwam ern stige brandwonden. Naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht, is hij dezen ochtend aldaar overleden. De zoons van prins Albert «an Pruisen hebben ook aan den Hoek van Holland een bezoek gebracht. Ofschoon het weer ruw was, hebben zij eene wandeling gemaakt op het Noorderhoofd. Van hunne belangstelling gaven zij blijk door het inwinnen van inlichtingen. Eene treurige zaak zal eerstdaags voor de rechtbank te Haarlem behandeld worden. Wegens de in omloop zijnde geruchten omtrent frauduleuss handelwijze van den voormaligsn armmeester van het burgerlijk armbestuur te Houtrijk en Polauen (gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude) en het voor- loopig ingesteld onderzoek van den heer burgemeester werd Vrijdag jl. aldaar derr den officier van justitie, rechter-commissaris en burgemeester een nader verhoor gehouden, waarna de 70jarige ex-armmeester werd gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Het verhoor werd Zaterdag aldaar voortgezet. Naar het schijnt, is op de driemaaudelijksche staten bij enkele be deelden meer verantwoord dan werkelijk is uitgekeerd. De beschuldigde ontkende frau duleus te hebben gehandeld. De arrestatie verwekte algemeen opzien, daar hij véér de in omloop zijnde geruchten aller achting en vertrouwen genoot. Ruim 35 jaren is de functie door hem waargenomen tot hij in April jl. bij zijne periodieke aftreding niet herbenoemd werd. {H. Ct.) Maandagmorgen werd ontdekt, dat eene kleine partij lood was gestolen van de houten kokers, waardoor de waterleiding buizen liggen, bij de biug aan de Amster- damsche vaart hij de Liede. De verwach ting, dat dief of dieven hun misdrijf spoedig zouden hervatten, is uitgekomen. Eergiste ren nacht toch werd door de veldwachters ter genoemde plaatse een der daders en later nog een drietal in den Haarlemmer meer gevat. Bedoelde personen waren mi eeue handkar uit Amsterdam 's nachts naar de Liede teruggekeerd om hunne dieverij voort te zetten. De Koestraat te Amsterdam was Zoudag in opschudding. Een vijftigtal huisvaders zouden vrouw en kinderen een» een genoeglijken dag verschaffen in IJinui den. De kaarten, benoodigd voor de reis, werden, tegen betaling van één gulden, ge kocht van den zoon van De V.en met het prettig vooruitzicht eens kolossaal te zullen genietentrok Zondag ochtend de schare op naar de De Ruyterkade, de ligplaats van de stoomboot. Zij toonden den kapitein hun kaartjes alles werd in orde bevon den. Maar en dit maar viel den plei- zierreiz'gers als koud water op 't lichaam waar was de man met de gelden? Zonder geld geen Zwitsers, zonder geld geen plei ziertochtje. Gesnuffeld om ucn kashouder, hevig protest van de zijde der huisvaders, doch oe kapitein verbrak zijn eens gegeven woord niet en beloofde nogmaals, dat nie mand op de hoot kwam, wanneer niet De V. met het geld kwain opdagen. Hartverscheurend gezichtHet regende alsof het goot, daarginds dobberde de hooi op het IJ, en aan de De Kuyterkade stonden de teleurgestelde reizigers, wraakzuchtige blikken werpende op de kaartjes, wraakzuch tige plannen broedende tegen den jongen De V. Hij zal er v»u lusten; had ik hem hier," ouder dergelijke liefdevolle gedachten trok men op naar het huis van den man der dubbeltjes. »Niet huis" weid gegeven. Men keerde terug, doch ontving hetzelfde antwoord. Opnieuw wachtte inen gisteren avond op den nalatigen kaartjes-verkooper. Inderdaad, daar nadert hij zijn woning, de oogen der wraakzuchtige pleizierreizigers schieten vonken, de vuisten worden gebald. De V. werd aangegrepen, over den grond getrokken, ieder gunde zich voor zijn gul deu het vermaak, een slag, een duw of een stoot uit te deelen, tot de huren kwamen opdagen, den geslagen, geknepen, geduwde» en gestooteu joukman oprichtten, en tot verbazing van alle guldenscbe pleizier gasten kwamen zij tot de ontdekking, dat zij niet den guldenskaartjeskoopman, den veroorzaker van ailer onheil, hadden afge rost, maar diens tweelingbroeder, die het ongeluk heeft sprekend op hem te ge lijken. (Amst. Ct.) In den nacht van 12 op 13 Augustus 11. ontstond er te Putmerend brand in eene kamer van een buis, hetwelk door meerdere gezinnen bewoond was. De buren bemerkteu spoedig den brand, die op vier plaatsen tegelijk in die kamer was uitgebroken Na het blusschen bleea, dat verschillende goede ren, welke gedeeltelijk verbrand waren, sterk roken naar terpentijn en sterken drank of spiritus. De kamer werd bewoond door een arbeider H. d. V., met vrouw en vier kinderen. De Haarlemsche justitie stelde heden alhier een onderzoek in en deed H. d. V. daarna overbrengen naar de gevangenis te Haarlem, als verdacht van den brand opzettelijk gesticht te hebben. De Duitsche zeilkorvet Niobe, onder bevel van den fregat-kapitein Aschenberg, verliet gisterenmiddag omstreeks 12 uren de reede van Nieuwediep, na een bezoek aan de verschillende maritieme inrichtingen te hebben gebracht, zoomede aan eenige oor logsschepen. Dr. A. G. I. N. Frantzen, phil. nat' doet. deelt in het L. D. de volgende bij zonderheden mede uit de dagen van 1830 en 1831, betreffende zijn vader, wijlen den heer Galenus Frantzen, gepensioneerd hoofd officier der artillerie, geboren te Amsterdam overleden te Utrecht 28 Maart 11. bijzonder heden sehr. bekend door een ooggetuige uit dien tijd. ,Er is nl. zoo schrijft de heer F. een groot tableau, naar het leven geschilderd door den kunstschilder D. Kruseman, wo nende destijds te 's Gravenhage, waarop o. a. voorkomen wijlen de 1ste luitenant GalenuB Frantzen, oudste officier bij de veldbatterij no. 8, eu wijlen de kapitein Hendrik Book maker, commandant vau het corps vrijwil lige Noord-Hollaudsche jagers, tijdens den tiendaag8cben veldtocht in Belgie, en inge- aeeld hij de derde divisie infanterie onder kommando van den luitenant-generaal A. F. Meijer. fHet tableau stelt voor de plaats in het dorp Hautersum, die de sectie stukken van boveugeuoemilen artillerie officier hadden ingenomen op den morgen van den 12 Augustus 1831, nadat door hem met kartets schoten het dorp en omstreken van vijanden gezuiverd waren, de sectie artillerie in den draf en de Ncord-Holiandschs jagers in den looppas zich in het dorp geworpen hadden, gevolgd door Iwee bataillons infanterie der 17e afdeeling (kolonel-commandant De Hart) gezamenlijk de voorhoede uitmakende; zoodat de beide bovengenoemde officieren het eerst in het vijandelijk dorp waren, en het ge nomen hebben. De vijandelijke artillerie had op de hoogte achter het dorp stelling genomen; laardoor ontstond van weerszijden op een korten afstand, ceu hevig kanonvuur met kogels en granaten. De generaal Con stant de Rebecquc kwam daarna den lep. luitenant Frantzen vragen, of hij het nog 'anger tegen het vijandelijk kanonvuur koude uithouden. Op het toestemmend antwoord zeide hij: Dan laat :k deploijeereu", hetwelk geschiedde, waarop fijne Koninklijke Hoog heid, veldmaarschalk, opperbevelhebber, de prins van Oranje (later koning Willem II) zich met zijnen grooten staf in het dorp bij de artillerie sectiï voegde, terwijl bet dorp links en rechts werd omgetrokken en de vijand genoodzaakt was terug te trekken eu het was aldaar in hel dorp bij de sectie artillerie, dat van liet puard van Z. K. H. op hetwelk hij gezeten was, het rechterbeen werd stuk gescholen, en hij een paard van majoor Hojei besteeg, zeggende ann Z. K. H. prins Frederik eu zijn staf: uStelt u gerust, mijne heereti, het is niets." Na het eindigen van den strijd betuigde Z. K. H. de prins van Oranje 11. D. tevre denheid, mijnen sa Ier zeggende: #lk dank u voor hetgeen u voor mijn vader gedaan hebt." Het versiersel van de Willemsorde op mijns vaders borst werd door deu veldmaar schalk zelf daarop gespeld." - Bij de oefening iu het schijfschieten van het 5e reg. infanterie, iu het fort VosBegat te Utrecht, is Dinsdagmiddag een kogel over de borstwering heen gekomen, en heeft B. die in het weiland aldaar werk zaam was, in het been getroffen en het vleesch doorboord. De toestand van den getroffene is naar omstandigheden zeer voldoende. Dinsdagmiddag maakte II. H. 11. prin ses Wilhelmina een rijtoer door Epe naar Tongeren. Op den terugtocht werd door den burgemeester een bouquet aangeboden. Te Harderwijk heeft eergisterennamid- dag eene poging tot brandstichting plaats gehad iu de woning van zekeren G. Als verdachte is aangenomen diens vrouw B. F. Ch., welke, na eene woordenwisseling ra et haren man gehad te hebben, in opge wonden toestand dat feit zou gepleegd hebben. Zij heeft gisteren eeue volledige bekentenis afgelegd en zal gevankelijk naar Zwolle worden overgebracht. Te Deventer had een elders wonende aannemer bij de gemeente, wegens te late oplevering van voorwerpen voor de gemeente, waarvan de totale aannemingssom f 600 bedroeg, een boete van ruim f 4000 op- geloopen. Daar de oorzaak hiervan was de werkstakingen in de kulenmijnen, heeft de gemeenteraad hem de boete kwijtgescholden. Te Tjalleberd (Fr.) zijn 21 personen ongesteld geworden na het nuttigen van be dorven vleesch, dat een slager uitventte. De justitie doet onderzoek. De proeftocht van de veerstoomboot Groningen is naar wensch geslaagd. De boot is even comfortable ingericht als Hol land, en overal van gloeilampen voor elec- triscbe verlichting voorzien. Voorop zijn twee zitbanken aangebracht, welke, toege slagen, dienst kunnen doen als reddingstoe- sletlen en plaats aanbieden voor zes persouen. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de heer Talens te Uithuizen uit erkentelijk heid aan den beambte bij de rijkspolitie De Boer te Onderdendam, voor diens activiteit een belooDing had toegekend van f 350. Gemakkelijk, zoo schrijft men aan de tP. Ct. is de heer Talens weder in het be zit van zijn rechtmatig eigendom de beambte voornoemd aan het douceurtje van f350 gekomen eu wel door de eerlijk heid van den dief. De beklagenswaardige postbode P., gezegend met zeven A acht kinderen, wier moeder ten vorige jare na een lang ziekbed, aan gade en kroost werd ontnomen, was ten einde raad. Onder meer schulden had hij eene rekening van deu ge neesheer ten zijnen laste vail, zoo wordt be weerd, ongeveer f 100die vordering had reeds als bewijsstuk gediend bij een verzoek aan ZExc. den minister van W. II. en N. om, zoo mogelijk, een gratificatie te beko men in zijn benarden toestand, welke po ging echter vruchteloos bleef. Eindelijk vergeet zich de man en bedrijft de daad, die hem aan zijn gezin en zijn ambt ont rukt: doch wat hij in het pakket viudt is hem vreemd, hij is met de bonte papieren (effecten) vol vreemde woorden niet bekend, hij begraaft den schat iu den grond en delft hem weer op, doch kan er niets mee be ginnen. Daarna bekruipt hem de vrees, dat eeu ander zai worden verdacht van bet misdrijf en bij die gedachte brengt hij ht|l ontvreemde in persoon terug zoo irorjjM althans uit goede brou verzekerd bij den heer Talens te Uithuizen, maur bf den later voor zijn activiteit ruim beloondtil politiebeambte. Dezer dagen worden, nog te Domburg! verwacht prinses Gagarin, markies De Vil. lamaria, gravin Somaglia en de prins en de prinses vau Arcubirg. Zij komen allen ujjl Wiesbaden. Naar aan het I), v. N. geschreven» wordt, is het volgende geval kort geleden! medegedeeld aan den geneeskundigen raad van Nourd-Brabant enz. De leden, denl loop der zaak betreurende, achtten zich echter niet in staat er iets aan te veran. deren. Een weduwe op eeu groot dorp iu Noord. Brabant zette de apotheek van haar over. leden man voort met behulp van een apotheker-provisor. Op zeker tijdstip vet. laat deze ietwat haastig zijn betrekking, en de weduwe zorgt, dat bijna onmiddellijk aau het hoofd der apotheek komt een eer vol ontslagen militair-apotheker le klasse uit Ned. Iudie. Er blijkt echter twijfel te bestaan omtrunt de al of niet bevoegdheid van dezen titu- iaris in ons land. Deu vierden dag na hel vertrek van den apotheker-provisor is dan ook reeds een andere opvolger in zijn plaats getreden. In het bedoelde dorp was een geneeshee: gevestigd, die wegens het aanwezig zijn van eeu apotheker geen recht had zelf genees middelen te leverendeze had in den kor ten tusschentijd zich gehaast aan den ge- neeskundigen inspecteur kennis te geven, dat hij eeu apotheek had geopend, welke mededeeling door dezen ambtenaar was aan genomen. De apotheek der weduwe was daardooi natuurlijk, zoo goed als vernietigd, want toen den vierden dag alles weer voigens de wet in orde was en precies ais vroeger, behield toch de geneesheer zijn bevoegdheid tot zelflevering. Wat het geval bijzonder hard maakt, is, dat de zoon vau de weduwe binnen betrek kelijk korten tijd het radicaal van apothekei hoopt te verwerven. Indien nog nooit de herziening van de geneeskundige wetten aan de orde wordt gesteld, zal het wel noodig zijn te trachten zulke onredelijke overhaasting te voor komen. In den trein, die te 6.43 gisteren- middag van Venloo te Tilburg aankwam, bevond zich een Duitsch salonrijtuig, waarin zich dr. Mezger met zijne familie bevond, naar men zegt op reis naar Domburg. Zondag is op het kasteel Oost, bij Valkenburg, overleden jonkheer L. L. G. M, Villers de Pité,, oud-lid der Eerste en dei Tweede Kamer, eere-kamerheer van Z. 11, den Koning, commandeur der Orde van de Eikenkroon, ridder van deu Nederlandschen Leeuw en van de Leopolsorde van België, In de gevangenis te Maastricht ii Zondag nacht door een gevangene eene po ging tot ontvluchting gedaan. Tot da einde had hij een langen spijker, die stevig in den muur bevestigd was, weten uit If trekken en Jaarmede een muur van gramrf gedeeltelijk uit te breken. Reeds was ':t een eind weegs met het werk gevorderd, toen de cipier deu toeleg ontdekte en dien verijdelde. Gelukkig ook, want de uitbre ker was de gevaarlijke inbreker D., die reeds in Duitschland 10 malen, waaronder tweemaal telkens tot 4 jaren gevangenisstraf, is veroordeeld geweest. Hij is thans in nog meer verzekerde bewariDg gesteld. l'EH TKIHiti HAAF. PARIJS, 15 Aug. De Figaro deelt mede, dat generaal Vannowski, de Russische mi nister van oorlog, te Parijs is aangekomen. De heer De Freycinet bracht den minister een bezoek. DUBLIN, 15 Aug. United Ireland be weert in het bezit te ziju van een telegram in cijferschrift, waaruit blijkt, dat de regee ring en de Times in gemeenschappelijk over leg bij het bekende proces tegen den heer Parnell zijn opgetreden. MUNSTER, 15 Aug. De leeraar Din- gelstadt te Vechta is tot bisschop gekozen. BERLIJN, 15 Aug. [Part. tel. Bil) Czaar Alexander komt den 27sten Augustus over land hier. Prins Von Bismarck had heden eeu lang" durige conferentie met keizer Frans Jozef en vertrekt Vrijdag of Zaterdag naar Frie* drichsruhe. Aartshertog Frans Ferdinand (de vermoe delijke Oosteurijksche troonopvolger) is tot ridder van den Zwarten Adelaar benoemd. LEIDËK, 15 Augustus. De minister van koloniën heeft, in overleg met zijn ambtgenoot vaD oorlog, b«*

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2