k ■fc - V Sft Jff» r-'i 4C2 «C5 "S5. J X Hedenmiddag te twaalf uren geraak ten aan den Nieuwen Rijn tegenover het Utrechtsche Veer twee jongens te water. Een reeds bejaard persoon, in de Beschuit steeg woonachtig, sprong te water en hield de jongens boven water totdat de heer S. in die buurt hulp had geboden. De beide knapen werden dus gelukkig gered. Hedenmiddag is onder Oegstgeest op Rhijngeest brand uitgebroken waarbij een woning met hooiberg een prooi der vlammen zijn geworden. 32U2S5£Si, £jfi3VTf£3&5£$ SiUtt&T. Wij lezen in de Nijmeegse/te Courant. //Zaterdag werd in de vereeuiging, tot opluistering der wielrijdersfeeston, een concert gegeven door bet. stafmuziekkorps van het 4e reg. inf. uit Leiden, onder directie van den heer J. G. II. Mann. Het publiek was buitengewoon talrijk en kou zich, niettegen staande de groote levendigheid van vele jeug Hge wielrijders, waardoor menige fraaie passage niet geheel naar waarde kon geap precieerd worden, overtuigen dat dit muziek korps niet ten onrechte tot de beste in ons land gerekend wordt. Het programma be vatte o. a. twee Fautaiaies van den lieer Mann zeiven, //Migiion" v.tn Thomas en z/Der Freischüu" van Weber, die èn om het uitstékende ensemble èn om de keurige voordrachten der verschillende solisten, alge meen bewonderd werden. Ook de ouverture iuillaume Teil" miste hare gewone uit werking niet. Onder de flinke leiding van den heer Mann werd dit meesterstuk van Rnrsini werkelijk prachtig uitgevoerd. Alle ver iere nummers van het programma hadden mede viel succes, en Gillet's yLoin du .Bal" het bekende modestukje, moest op algemeen verlangen herhaald worden. Inhoud van 1 der Af deeling „Meer Uitgebreide Artikelenvan het Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijke kundig Genootschap Jaargang 1889. 1. Atjeh's Westkust (vervolg en slot) door K. F. 11. Van Langen. 2. Engano, zijne geschiedenis, bewoners en voortbrengselen (met kaart), door dr. A. C. Oudemans Jz. 3. Een woord bij de kaart van SamaraDg, doór H. Ph. Th. Witkamp, 4. De plannen tot droogmaking der Zui derzee (met platen) door P. A. Van Buuren. 5. Reis van de Oostenrijksche korvet //Zfhiji" naar West-lndië, door jhr. mr. J. K, W. Quarles van Ufl'ord. (Met een na schrift). 6. Verbeteringen en aanvullingen van //Rei zen en onderzoekingen in Ncord-Anaerika", door dr. H, F. C. Ten Kate Jr. 7. Eenige bemerkingen betreffende de zoogdieren, besproken door den heer R. Schuiling in //De grenslijn van Wallace eene continentale grens", door F. A. Jen- tink. 8. De ontwikkeling onzer kennis vau het Pamir-gebied (met kaart), door J. A. C. A. Timmerman. BIK3 MLAN ÜSCHE BERICHTEN De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg: bij de Xederlaudsche bank. f 18,220,277,98 en bij de betaalmeesters. 1,367,458,275 Te zamen f 19,587,736,255 Naar aanleiding van het voor eenigen tijd door den heer Hoolboom, sedert 22 jaren burgemeester en secretarie van de ge meente Alkemade, uit beide betrekkingen gevraagd ontslag, circuleert thans in die ge meente onder de Katholieken een request om bij de hooge regeering de benoeming te verzoeken van een Katholieken burgemees ter. Te gelijk wordt de caudidaat aange wezen en wel de heer Wichen, secretaris te Ter Aar. Prins Albert van Pruisen heeft kort. voor zijn vertrek den directeur der baden te Scheveningen den heer \V. Hogervorstin zijn hotel laten ontbieden en hem een gouden doekspeld met gouden anker geschonken, als een bewijs van waardeering var. de diensten, door dien heer den Prins en de Prinses tijdens hun badkuur bewezen. Voor de a. s. wedstrijden tusschen de Nederlaudsche Universiteiten, den ln Septem ber dezes jaars te Scbeveningen te houden, zijn de ploegen van Leiden, Delft en Utrecht voorloopig vastgesteld als volgt Leiden. Deibaere en Bleek mann. Utrecht, Thiebout en Koch. Delft, Korthals Altes en Kerkhoven. Delft moet dit jaar zijn overwinning ver dedigen, het zal volgens //de Ned. Sport" echter een lang niet te minachten tegenstander a?.n Leiden hebben. Zondagavond heeft weder een troep Papendrechtsclie jongelieden, die te Dordrecht, den Zondagavond langs de straat hadden geslenterd, zich aan baldadigheid schuldig gemaakt. Omstreeks half twaalf in hun dorp aan wal gestap', vielen zij, zonder de minste aanleiding zijnerzijds, den wachlheb beuden veerschipper A. L. aan en mishan delden hem op onderscheidene wijze. De aangevallene trok tot zelfverdediging zijn mes en sneed daarmede zijne aanvallers over de kleerei., waarop de helden op de vlucht gingen, terwijl de veerschipper, uit vrees voor herhaling der handtastelijkheden, zich naar Dordt begaf. De onruststokers moeten op hun weg nog eenige personen, waaronder ook twee uit Sliedrecht, hebben aangerand. De justitie doet onderzoek. (I). CL) Zaterdag morgen te o uren brandde te Hoofddorp (Haarlemmermeer) eene der grootste keeten af staande bij den Slaperdijk. Bedden, inboedel en geld (van één persoon f300) zijn mede verbrand. Niets was ver zekerd. Bij gelegenheid van laatsten kermis Zondag te Haarlem werden Zondag alleen per Hollindsche spoor van Amsterdam ruim 8000 reizigers naar Haarlem en Zandvoort vervoerd. De reizigers naar Zandvoort keerden in den namiddag voor het grootste gedeelte- naar Haarlem terug, zoodat die duizenden later in den avond zich aan het station aldaar verzamelden om weder naar Amster dam vervoerd te worden. De laatste trein vertrok te 1J ure. Alles liep aan het station in de beste orde af. Tegen een tapper in de Oranjestraat Ie Utrecht is proces-verbaal opgemaakt, om dat hij Zaterdag avond aan een man, niet tegenstaande deze reeds beschonken was, nog meer sterken drank heeft toegediend, zoodat deze plotseling ineenzakte en meer dood dan j levend naar zijne woning moest worden ge- bracht, waar geruime tijd noodig was om 5 hem weder tot het bewustzijn terug te I brengen. De oppasser te Arnhem die zich de vorige week met. het hem toevertrouwde geld van zijn officier verwijderde, heeft zich Zaterdag vrijwillig aangemeld. Zondag is hij naar het huis van bewaring overgebracht. Zondag ontlastte zich boven 'de ge meente Qroesbeek een zwaar onweder ge paard met regen en hagelslag, waardoor in het naburige VVijler eene flinke boeren woning door den bliksem getroffen werd en geheel in de asch gelegd. Ook werd een dertienjarig meisje zóó getroffen, dat de afloop doodelijk was. De zestien bewoners van Urk welke ver leden week door vleesch vergiftigd werden, zijn allen hersteld. Men leest in de N. Gr. CL: Hoe een boertje uit Boertauge op de paar denmarkt te Winschoten van Vrijdag j. 1. werd beetgenomen! Het was reeds een uur of drie in den namiddag, toen een eenvoudig boertje het marktplein op en neer wandelde, nu eens bij dit dan weer bij dat paard staan blijvende. Op eens wordt hij aangehouden door een hem onbekend persoon, die voorgeeft een paard te willen koopen, doch, daar hij bakker van beroep is, heeft hij al zeer weiuig versland van paarden, en verzoekt mitsdien het boertje, om hem met zijn raad bij te staan. Hij zal daarvoor eene goede belooniug ontvangen. Het boertje, dat in zijne ver beelding misschien reeds een rijksdaalder als belooning in zijn zak ziet glijden, neemt het voorstel aan. Met hun beiden zoeken ze een paard op, bekijken het van alle kanten, en gaan eindelijk den koopman in de herberg van den heer R. opzoeken, om te zien, of ze het over den prijs eens kunnen worden. De koopman vraagt f 75, de bakker biedt f 60, daarna f65 en eindelijk f70, zonder eeuig succes. Onze bakker gaat even met het onuoozele boertje alleen en zegt denkelijk tegen dezen, daar hij zelf een andere boodschap moet doen, dat hij er nog maar 'n rijksdaalder bij moet bicden. Deze voldoet aan zijn wensch, gaat naar den koopman en biedt alzoo f 72,50. Zonder veel getalm wordt de koop nu klaar en de koopman wil het paard dadelijk afleveren. Maar, o wee! de bakker heeft zijn plan reeds lang opgegeven en wil het paard niet pntvangen, doch de paarden- kooper vraagt geld van het boertje, dat na tuurlijk doodverlegen daar staat. Een hoop scheldwoorden worden hem naar het hoofd geslingerd, de een trekt hem hier, de ander daar, totdat onze bakker komt en met een uitgestreken gezicht het boertje vraagt, hoe veel geld hij op zak heeft. Om kort te gaan: ons boertje moest ein delijk, naar men zegt, zijn zakgeld achterlaten, vóór hij naar Eoertange kon terug keeren, waarmede de paardenkoopman hem natuurlijk nog een grooten dienst bewees, daar hij (het boertje) de kooper was en er nu nog met twee rijksdaalders en een ongerust geweten over de dingen, die komen zullen, afkwam. Hij moest nl. zijn naam nog aan den veld wachter opgeven, waaraan hij slechts schoor* voetend durfde voldoen, waarna hij, zonder om te zien, naar Boertange afdroop. Een ieder zij door dezen voor dergelijke gevallen gewaarschuwd. Met de mailboot Willem Prins van Oranje, van de maatschappij Zeeland, vertrok Zaterdagavond naar Londen prinses Alice van Hessen-Darmstadt met eene hofdame. Uit naam van de koningin van Engeland werd zij te Vlissingen ontvangen door kolonel Carrington, die haar naar Londen vergezelde. Een zeker niet alledaagsch adres kwam in de jongste zitting van den gemeenteraad van Middelburg ter tafel betreffende ven ingezetene, die zich bezwaard gevoelde met zijn aarslag in de inkomstenbelasting. De persoon w.f'i» het gold was een Eiigelschman en nog weinig met taal en inhoud van aanslagbiljetten op de hoogte, was hij lot de ontdekking gekomen, dat hij niet in de 8e maar in de 16e klasse moest geplaatst worden. Het aan den ontvanger kenbaar gemaakte verlangen om overschrijving, kon om administratieve redenen voor dat dienst jaar niet meer plaats hebben; niettemin werd de mogelijkheid aangegeven om het te weinig betaalde in de gemeentekas te storten, welke aanwijzing door deze //vreemden" stadgenoot met prijzenswaardige eerlijkheid werd opgevolgd. De vorige week zond iemand uit de gemeente Hulst aan generaal Boulangcr een kaartje om hem te feliciteeren met den affoop der verkiezingen in Frankrijk. Vrijdag ont ving hij uit Londen, gefrankeerd met 12 J cent, van den generaal een kaartje terug waaiop hei navolgende was geschrevenGeneraal Boulanger bedankt U zeer hartelijk voor uwe felicitaties en uwe wenschen voor het toe komstig welzijn van Frankrijk, het eenige streven der nationale partij en der republiek en het eenige doel van het streven van den generaal. De Breuasche harddraverij- en ren- vereeniging heeft zich aangesloten bij de andere Nederlaudsche vereeiiigingen, en een adres onderteekend aan den koning, om'op heffing van het verbod, dat officieren aan wedrennen deelnemen. Te Bergen-op Zoom is door de politie proces-verbaai opgemaakt tegen eene vrouw, houdster van een bierhuis zonder vergunuing wegens het dronken maken van een 12jari- gen knaap. Zij heeft nl. den jongen 10 glazen bier toegediend en 8 glazen jenever, liet geld had de jongen van zijne blinde moeder gestolen, met welke omstandigheid, naar men zegt, de kasteleines bovendien be kend was. BUITENLAJSDSCHE BERICHTEN BELGIË, De te Brussel opgerichte Vereeuiging tot bescherming ran den Nederlandsclien werkman heeft voorloopig een lokaal geves tigd in de Rue Treurenberg aldaar. Zij heeft in ons land den steun verwor ven van invloedrijke mannen van verschil lende richting. De burgemeester van Amsterdam, de heer Van Tienhoven; de beeren De Bruyn en Wertheim, leden van de eerste kamer; Brou wers, lid van den raad van state; dr. Schaep- man en baron Michieis van Verduynen, leden van de tweede kamer, hebben, even als de bisschop van Utrecht en andere in vloedrijke personen, zich bereid verklaard deel uit te maken van het bestuur tot be scherming van het werk. De inrichting zal 15 Augustus e. k. ge opend worden; de plechtige inwijding zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. ïf it. A S KB ÏJ H. In de gisteren door het hooggerechts hof gehouden zitting heeft de heer Deval- lée het woord gevoerd over de bevoegdheid van dit hof. De heer Franck Chaveau bestreed de on bevoegdheid, doch de heer Buffet onder steunde haar. Na schorsing kwam het hooggerechtshof in geheime zitting bijeen om over de bevoegd heid te beraadslagen. Na een antwooid vau den heer Trarieux las de heer iverdrel, uit naam der rechter zijde, den tekst voor van een besiuit, waar bij bet hooggerechtshof onbevoegd wordt verklaard, omdat de aangehaalde feiten niet voldoende zijn om het misdrijf van aanslag op de veiligheid van den staat te staven. Bij hoofdelijke stemming verklaarde het hooggerechtshof met 212 tegen 21 stemmen zich tegen dit besluit, omdat zijne bevoegd- beid reeds blijkt oit bet feil zelf vau zijne bijeenkomst. De rechterzijde verwijderde zich daarop, daar zij aan het debat verder niet wil deel nemen. De zitting werd daarna opgeheven. Na de zitting kwam de rechterzijde bij- ei n, onder voorzitterschap van den heer Kerdrel, en besloot met algemeene stemmen, verder geen deel te nemen aan liet debat van bet hooggerechtshof, maar geen manifest tot het land te richten, zooals zij eerst voornemens was. De Eiffeltoren werd eergisteren be zocht door alle studenlen, die ter eere van de Sorbonnefeeslen te Parijs vertoefden. Op de eerste verdieping vereenigden de gasten zich met hunne gastheeren, ten getale van 1200, aan een dejeuner, nadat de schoon zoon van denbeer Eitfel hun den geheel.'n toren had laten zien. Ook zijn de studenten op hun verzoek door president Gamot op het Elyréo ont. vangen. Ook de Nede.rlandsche deputatie was bij deze receptie tegenwoordig. De beer Cnrnot hield toen eene toespraak, welke door allen met groote geestdrift werd toe gejuicht. Ook mevrouw Caraot woonde de ontvangst bij. De Boulaugistische bladen deelen een brief mede van generaal Boulanger, waarin de diensten geprezen worden door den heer De Mondion bewezen. Deze zou de Rus. sisch Fransche overeenkomst en den invloed in het Oosten hebben bevoordeeld. Van een andereu kant deelt le ligaro een brief mede van den heer De Mondion, betrekkelijk eene zending, die hij in üuitscli- land zou hebben vervuld tijdeus het Fransch- Chineesche couflikt. De heer De Mondion beweert dat hij tot het sluiten van den vrede heeft bijgedragenofschoon bet üuitsche gouvernement tot'den oorlog aanzette. President Carnot betaalde 20.000 fr. huur voor al de plaatsen in de opera bij de invitatie-voorstelling, die hij ter eere van van den Shah vau Perzië liet geven. Hij schonk bovendien 3500 fr. voor de figuranten, suppoosten, machinisten enz. POBTiG AL. Volgens de Times heeft de heer Bee- iaerts vau Blokland, de gemachtigde der Transvaalsohe republiek te 's Gravenliage, die naar Lissabon is vertrokken, ten einde de tarief quaestie bij den Delagoa spoorweg met de Portugeesche regeering te regelen, de hoofdstad van Portugal weer verlaten, zonder dat bij zijn doel beeft bereikt. aiII'K'SCHl.AlVB. De Reichsanzeiger bevat aan he; hoofd van zijn verschenen nr. een harte- lijkeu welkomstgroet aan keizer Frans Jozel in wien het Duilsche volk met zijn keizei een vriend en bondgenoot van zijn monarch, een heeischer van een machtig naburig rijt ziet. Met keizer Frans Jozef, aldus gaal het blad voort, zijn wij door geschiedkun dige overleveringen, door gemeenschappelijke belaugen en door gelijke liefde voor vrede verbonden. De keizer van Oostenrijk is, met dei aartshertog Frans en een talrijk gevolg, Ie 5u. 10 m., bij prachtig weder, aan het statii van den Thiergarten aangekomen. Keizer Wilhelm, al de koninklijke prinsei prins Bismarck, graaf Moltke, generaal BIt menthal en andere generaals, en graaf HerW Bismarck waren aanwezig. De outmoéq van de twee keizers was zeer hartelijkbeida waren zichtbaar bewogen. De eerewacht mulle front en de muziek speelde het Oostenrijk- sche volkslied. Nadat keizer Frans Jozef langs het front der eerewacht was gegaan en zoowel pri® Bismarck als de andere voorname person» had begroet, begaven beide monarchen tick iu een open, met vier paarden bespanne» rijtuig naar het paleis. Langs den weg, die» het rijtuig aflegde, hadden de troepen dei garde zich in rij geschaard. Het publiek da' bij duizenden was opgekomen, hief luide juichkreten aan. Iu een tweede rijtuig had den plaats genomen de aartshertog Franse» prins Hendrik. In verdere rijtuigen volgde» de koninklijke prinsen, graaf Kalnoky rijkskanselier, graaf Herbert Bismarck, Moltke en generaal Beck, chef van Bij de aankomst aan het paleis werd eene eerewacht van het regiment, dat deu nas» vau deu aartshertog Frans draagt, door deze» geïnspecteerd. Keizer Frans Jozef werd of het paleis begroet door de keizerin en d' keizerin-grootmoeder. Keizer Wilhelm en de keizerin zuil» zicli te Genua inschepen, om bij gelegenbei van het huwelijk van prinses Sopbia U!' deu Griekschen kroonprins naar Atheneu reizen. Het plan was eerst te Napel» jj embarqueeren, maar daar de keizer, f'0'» verlangen der keizerin, die Koine niet k« de Italiaansche hoofdstad niet wil aandoe zal men na een kort verblijf (incognito) 'I het kasteel van Monza, van Genua trekken.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2