mwp? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e e C o u runt verschijnt dadelijks, behalve op o a- en Feestdagen. Woensdag 14 Augustus 1389. ST. 190. ÏÏItg©¥8rs: Gebroeders Muré. DE LAST, %3SS "O ll m B i ff 11 A 8 0 a IS I E lil: v'ooi Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, cr maanden 1.60. Prijs per Summer SO al. o JaArpnf;. AOVESSTEfiiTIEM: Van 16 regels 0.30, Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scbeepmakerssteeg 6, S tad s- Berich tea PATK\TBLADE!V. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Patentbladen voor de Gepatenteerden wo nende in de Wijken I en II, over het dienstjaar 1889/90, bij het College var. Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddag, van één tot drie uren en wel op Maandag; 12, Dinsdag 13. Woens dag 14 en Donderdag 15 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladeu ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de Deurwaarders der Directe Belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien Cents zonder meer. De Burgemeester voornoemd, N.L.J.v. BUTTING HA. W1CHERS, Wetli. L° B. Leiden, 10 Augustus 1889. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dol op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld het kohier van de personeele belasting van Wijk 7 en het kohier van het patentrecht van de Wijken 7, 8 en 9 en restanten; dienst 1889/90. en executoir verklaard den 13en Augustus 1889 en herinnert voorts de belanghebbenden aan limine ver plichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel. Ie voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. L. J. v. BUTTINGHA WICHERS, Weill. I. B. Leiden, 13 Augustus 1889. LËIDES, 13 Augustus. Bij kon. besluit is aan de volgende personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidiugsteekenen achter hunne namen vermeld A. P. M. Van Oordt, te Leiden, boek drukker en uitgever (firma E. J. Brill), Medjidié-orde der 3e kl., hem dooi Z. M. den Sultan van Tnrkije geschonken dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, te Leiden, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit aldaar, ridder 2e kl. der orde van de kroon van Pruisen, waartoe hij door Z. M. den koning van Pruisen is benoemd. „Het Metalen Kruis". 't Was waarlijk geen uitlokkend weêr gisteravond om ver van huis te gaan. Maar zooa's den 2den Augustus 1831 het konink lijk woord, het „Voorwaarts", voldoende is geweest om allen te wapen te doen loopen, eveozoo was nu hel „naar de feestveigade- ring" van het bestuur der vereeniging „Het Meialen Kruis" afdeeling Leiden voldoende om zéévelen den weg naar den Stationsweg te doen aannemen, dat de zaal van „Zo- merlust" werkelijk te klein bleek alle dames en heeren naar behooren te bergen. Maar terzijde was van de veranda een handig ge bruik gemaakt en achteraan de zaal was een ruim afdak bijgetiminerd. Te ruim haltacht vulde zich dan de zaal en kon de eerste afdeeling een aanvang ne men; die eersie afdeeling was een concert door eenige leden der stafmuziek van het 4de regiment rjfanterie, optneuda met den feestmarsch van Latan. Tusschen de verschillende nummers in hoorden we eenige nummers voor violoncel, die door den heer L. C. Keerewcer uit Utrecht werkelijk uit muntend werden ten guhoore gebracht, en waarvoor hem dan ook, namens do verga dering, door den heer Goedeljee hartelijk dank werd gezegd. Na „Gute Nacht fahr wohl" voor cor- net-it piston, het 5de nummer van het eigen lijke programma, nam de voorzitter der vereeniging, de heer H. A. Van Iugen Schenau, het woord om allen een hartelijk welkom toe te roepen op dezen feestavond, de herdenking van den laatsteti dag van den Tiendaagschen Veldtocht, den 12deu Augus tus 1831, Spreker schetste nogmaals in sprekende trekken de dagen van spanning in dat jaar en de woorden van den koning: Voorwaarts! Voorwaarts! Nu gestreden, 't Geldt de eer van Nederland; Lang genoeg den hoon geleden, Thans den vijand overmand. Voorwaarts! Voorwaarts! Eensgezind; Strijdt met God 1 Gij overwint. De strijd van 31 werd door spreker, waar hij aan de vermelding van de gebeurtenis sen bij Turnhout kwam, vergeleken bij de gebeurtenissen aldaar ongeveer 2£ eeuw te voren en zeer in 't breede schetste de voor zitter ons den tienden dag, den beslissenden voor den Tiendaagschen Veldtocht. Maar niet alleen de 12de Augustus 1831 werd herdacht, doch ook de oprichtingsjaren van de afdeelingen Leiden van de Vereeni ging „Het Metalen Kruis", nu 35 jaren geleden. Uit de mededeelingen van den heer Goedeljee zien we straks dat de herdenkings dag bij benadering gekozen is en op den 12den Augustus gesteld is als op den her denkingsdag van het einde van den veld tocht. De voorzitter schetste hoevele broe ders reeds waren heengegaan, doch hoe dankbaar de afdeeling Leiden nog kon zijn in het bezit van twaalf mannen van 31, van welk twaalftal nog onlangs zich twee heeren hadden aangesloten. Twee eereleden waren mede aanwezig: de heeren Wubbe, oudstrijder van Waterloo en Meijer, wellicht de laatst overgeblevene in ons vaderland, die de verschrikkelijke expe ditie op Jiws. ui 1826 heeft rccctegciwoakt, heeren die als 't ware een sieraad uitmaken der vereeniging. De heer Wubbe telt bijna 96 jaren. Na al die herinneringen weêr nieuw leven te hebben bijgezet, opende de heer Van Ingen Schenau dezen feestavond, ua alle aanwezigen tot prettig feestvieren te hebben aangespoord. Doch de heer Schenau wist zelf wel dat die aansporing slechts een vorm, en overbodig was. Nog veel werd er op dezen gezelligen avond gesproken, gezongen, voorgedragen cn gemusiceerd. Wat de heer Goedeljee uiet zijne steeds opgeruimde stem nog ten beste gaf was eeue opsomming van datums en namen zooals die uit den mond van den secretaris op deze bijeenkomst zoo geheel op hare plaats was. We geven daaruit het vol gende aan. De vere.niging „Het Metalen Kruis" werd te Amsterdam opgericht in April 1853 door de heeren ear. J. 11. Burlage, E. C. Zillesen en Brandon Mondolpho. Weldra telde de vereeniging over het geheele land 33 afdeelingen. Te Leiden werd de lste sec tie opgericht den 5en November 1853. Het eerste bestuur bestond uit de heeren C5.-Lee- FEU1JLLETON. Naar het Duitsch, door LOUISE. 1.) De nieuwe opzichter in de drukkerij had tijn eersten werkdag achter den rughij gaf de Bleutels in het kantoor af en ging straat op. Iu de groote fabriek er naast stond de deur nog open. Overigens zag het er in 4e sombere Novemberschemering eenzaam 'o doodsch uit in de lange Hammerbrook- •traat. De hooge grijze muren der pak huizen en fabrieken schenen met hun donkere gesloten ramen en deuren knorrig "odr te zien op wat daaronder voorviel. Meen uit de herberg viel een mat licht °P de straatsteeuen. Op een der vele bruggen bleef de jot.ge staan. Een huivering scheen lieui door de leden te gaan. Hij trok den 'osferaag in de hoogte en wierp een blik afkeer op den zwarten vloed, waarin 100 en vuilnis van allerlei aard langzaam voortdreef. Hij haalde een cigarette voor den dag, stak die aan en ging ijlings verder. Weldra had hij al de buizen achter zich, en lag een groote uitgestrektheid drassig land, in alle richtingen met paden doorsneden, als een moeras véér hem. Hij zag rond: geen huis, geen mensch hij moest verkeerd geloopen zijn. Als in twijfel keek hij naar de lucht: „O, maar hier schijnt de zou nooit," zeide hij, „en van daag is zij waarschijnlijk niet opge gaan!" Daar reet zich de wolkensluier van één en een vaal licht overgoot ds waterige vlakte. „Ik wenschte, dat ik nog in Pirna ware," zeide bij. Toen stond hij stil en luisterde. Achter hem klonken menschen- stemroeneen zacht fluisleren en een duidelijke kus. Hij ontwaarde een jong meisje met een blauwen doek om het hoofd, dat er nog zeer kinderlijk uitzag. Achter haar liep op het smalle voe'pad een lange, forsch- gelioowde, hoewel nog jonge man; blijkbaar een fabrieksarbeider. Juist wilde deze weder den arm om zijn gezeliiu slaan, toen het jonge meisje hem afweerde, terwijl zij met het hoofd naar den vreemden man wees, die hen scheen gade te slaan. De lange slungel ging toen véér haar loopen en dus passeerden zij den vreemde ling, die echter den man liet voorbijgaan en slechts zijn hoed afnam voor het meisje, dat verlegen haar hoofdje ter zijde gedraaid had. „Is dit de weg naar de Fraiikenstraat vroeg hij haar. Zij wees blozend naar de stad terug, terwijl hij met bewondering in het ovaalronde gezicht keek en zich langer dan noodig was de richting liet ver klaren. Ten laatste draaide hij zich met een langen blik en een nieuwe beweging naar den rand van zijn hoed om, zonder op den man acht te slaan, uie hem met toornige blikken nakeek en toen niet een spot- aebtigen lach zeide: „Wat is dat er voor een? Kent ge dien pruikekop, Geesje?" „Het is onze nieuwe opzichter, Hein," zeide het meisje zacht. De vreemde jonge man keerde zich om hij had vraag en antwoord gehoord in de diepe stilte. Hij bad het jonge meisje onder het spreken herkend; zij was op de katoenspinnerij naast hem werkzaam. Het blozend gezichtje met de heldere oogeu bad daar zijn opmerkzaamheid getrokken. mans, voorzitter, H. P. J. Tollens, secretaris H. Manger Muntz, penningmeester, B. W. Wttewaall en J. E. Koch, commissarissen; verder telde de sectie bij de oprichting 53 leden. De 2e sectie Leiden werd opgericht 20 Februari 1854 onder het eerste bestuur van de heeren W. J. Hansen, voorzitter; J. P. Privée, onder-voorzitter, J. De Mooy, secre taris, J. Van der Does, penningmeester en W. Kreps, commissaris. Deze sectie telde bij de oprichting 66 leden. We zouden te veel ruimte moeten vullen indien we van alle voordrachten en bijdra gen tot de gezelligheid melding maakten. Voor de billijkheid is 't dan ook beter er geen van te melden doch hier te verklaren dat bij de jongere leden van „Het metalen Kruis" terstond de grootste bereidvaardig heid wordt gevonden waar 't geldt de oude ren een gezellig feest te verschaffen. Trou wens ook van de tafel der oudjes kwam menig hartelijk woord en menige welgemeende heildronk. Toen de dansvloer was in orde gebracht Werden Weldra por pp .O., 'ter'. dans geformeerd en oud en jong maakten de promenade mede. Nog lang ging het er gezellig toe. 't Is waar, van het tuin feest kon bij dit weder weinig komen, doch de gezelligheid binnen was er r.iel minder om en de verlichting kon ten minste voor een deel plaats hebben. De heeren J. Ho- genkamp, van de marine, L. J. N. Luppes, voorheen van de infanterie en C. Peltenburg, van de schutterij, kweten zich van hunne taak als feestcommissarissen uitmuntend. Sluiten we ons, uit den aard der zaak kort en onvolledig verslag, met de opgave der namen van de nog in leven zijnde leden van de afdeeling Leiden. Het zijn de beereu M. Glasbergen, H. A. Van Ingen Schenau, M. H. Esser, A. Rovers, A. Bomli, J. L. Meyer, A. K. Smit, P. J. Dorsman, A. Van Haasteren, P. Lagas, N. L. Rijbroek cn J. Oostenrijk. Mogen ze nog lang leven. Morgen zal J. Bertram, knecht aan den akademischen plantentuin alhier, den dag herdeuken waarop hij véér 50 jaren bij die inrichting in dienst kwam. Mooie meisjes trokken altijd zijn aandacht. Zij was ook zorgvuldiger gekleed dau de anderen. Hij herinnerde zich duidelijk haar rood schortje, dat zij onder het spreken had glad gestreken. Haar hegeleider scheen een lompe knaap te zijn. Jammer dat zij zich met hem afgaf! Wat had die kerel daar stokstijf bij gestaan! En van hem wilde hij toch niets! Dat had bij ook duidelijk getoond. Hij haalde nu een spiegeltje uit zijn zak en beschouwde zijn eigen beeld. Toen wierp hij lachend zijn zwarten baard achterover, en zwaaide met zijn stokje. Het paar was zwijgend verder gegaan. „Hij woont in het huis met „Wie GeesjeP" „Onze nieuwe opzichter, Hein, en ze zeggen „Dien pruikekop, meent ge, die mij juist voorbijging, alsof ik een wijjpaal geweest ware?" „Och, dat heeft hij niet zoo gemeend," lachte het meisje, „dat was maar omdat hij mij kende en jou niet." De mau schudde onwillig het hoofd; zijn wenkbrauwen trokken zich samen over zijn diepliggende blauwe oogen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1