uv u y- «g» «es 7! ss w -'V ur j ®£SR T! dam), 1 Sept.; W, G. A. Pels Rijcken ten postkantore te An sterdam, 1 Aug.; J. Waale Jr. ten postkantore te Leiden, 1 Aug.; J. Besseliug ten postkantore te Amsterdam; A. H. M. I)e Bruyn ten postkantore te Arnhem, 1 Sept.J. C. Bondam op bet spoorwegpostkantoor n°. 2, 1 Sept.; de commiezen 4e kl.J. J. Gerlach Giunta d'Albani teD postkantore te 's Gravenhage, 1 Sept.; K. A. J. A. Prevót ten post kantore te Breda, 1 Sept.; H. Van der Baan o;> !;et spoorwegpostkantoor n°. 1, 1 Aug.; W. Bruyn Pz. ten postkantore te [leider, 1 Aug J, H. Van Wijk op het spoorweg postkantoor n°. 1, 1 Aug.; E. fillers ten postkantore te Utrecht, 1 Sept.; G. J. Somer ten postkantore te Amsterdam, t Sept.; E. H. L. Gielen ten postkantore te Dordrecht, 1 Sept.; de surnumerair: J. G. De Eouw teu postkantore te Loenen, 1 Aug. BINNEKLAKItéCHE i De uitslag van het onlangs gehouden examen voor het eerste gedeelte voor sur numerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen is, dat zijn geslaagd de volgende jongelieden\V. Piinsinga, te Groningen; L. A. Mees, te Stadskanaal; V. I,. baron Van Boetzclaer, te Ginuekeu; P. C. Labrijn, te Zutfen; G. L. van Lan- schot 11 ubrecht, te Rotterdam; jhr. II. A. Wttvraai v. Stoetwegen, te GroningenJ. H. Staal, te Zwolle; W. F. Gerdes Oosterbeek, te Arnhem; J. C. Aatts, te 's iiage; A. G. Bomhof, te Apiddoom; J. J. Lommel, te 's Hage; D. W.6 Janssen, te Amsterdam; P. A. De Klerck, te Standdaarbuiten; A. H. De Joncheere, te Dordrecht; VV. M. Visser, te 's Hage. - Naar wij vernemen, is het bericht, dat door Z. M. aan de officieren in het al gemeen, verboden heeft deel te nemen aan wedrennen en races, in zoover juist, dat hun dit verboden is in andere plaatseD, dan daar waar zij zich werkelijk in garnizoen bevin den. (Fad.) Voor den artillerie-cursus te Delft en voor de militaire school te Haarlem hebben zich 51 adspiranten aangemeld. Naar aan de Delflsche Opmerker wordt verzekerd, ontbreken thans reeds zeven ambtenaren op Java voor den administra tieven dienst. De kansen van ben die zich tlyras^voo* den burgerlijken dienst in Neder- lav.dsivj-p. ne besteu.men zijn dus oubetwist gunstig, lleeds dit jaar overtreft de vraag bet aanbod voor den dienst in 1890 met zeven plaatsen. flet Radicaal Weekblad deelt mede, dat de heer I1. Domela Nieuwenhnis, de afgevaardigde van Scboterland, die sinds iang lijdende was aan keelaandoening, thans in Frankrijk vertoeft en daar onder behan deling is van een geneesheer. De kwaal toch is, naar het blad mtddt, in den laststen lijd zoozeer toegenomen, dat de beer Domela Nieuweahuis bijna niet meer spreken kan, en op bet congres te Parijs moeite bad, een paar keer behoorlijk verstaanbaar te spreken. Op den 22sten Juli 1!., overleed te Köstritz (in Uiringen), in den ouderdom van 86 jaar, de heer J. Sieckmann, de wel bekende Dabliakweeker, die in den loop der laatste halve eeuw een groot aantal nieuwe Dahlia-verscheidenheden 111 den handel bracht, waaronder omstreeks 1853 de eerste zooge naamde Lilliput-Dahlia's en eenige jaren later de f>. viridiflora. (Sempervirens). Uit Ridderkerk wordt als een bewijs van de groote waarde der landerijen aldaar en van de hooge prijzen, die er voor besteed worden, gemeld, nat bij eene dezer dagen gehouden openbare verkooping van ruim 10 beet. bouw- en weiland, gelegen te Slikker veer, onder de gemeente Ridderkerk, eene som besteed werd van 20,226.8-3 of bijna ƒ2000 per hectare, behalve de kosten. Vrijdagavond om zeven uur stoomde bet geheele Duitsche eskader vlak langs de kust Zandvoort voorbij. Vooraan ging de Hohenzollern met den keizer aan boord, gelijk bleek uit den keizerlijken standaard, welke het schip voerde. De elf pantserschspen en kruisers van het eskader volgden achter elkander. Geen der schepen, behalve de Hohenzollern, voerde eene vlag, doch voor Zandvoort gekomen, werd er vsn het keizerlijk jacht gesignaleerd raet de seinvlaggen en weldra wapperde de Duitscbe rijksvlag van ai de schepen. Op hel hotel waar prinses Stephanie van Oostenrijk verblijf houdt, werd onmiddellijk de Hollandsche en de Duitsche vlag ge- heschen. De prinses reed in een open rijtuig langs het strand, waarheen iedereen stroomde om het machtige Duitsche eskader te aanschou wen. Even voor IJmuiden ging de geheele vloot dieper zee in, met uitzondering van de Hohenzollern, welke sue! noordwaarts stoomde. De „Maatschappij tot het plaatsen van automatische muziekinstrumenten" is te Amsterdam hare werkzaamheden begonnen. I11 onderscheidene tapperijen zijn uniziekdoozeii geplaatst, waarvan de deksel is voorzien van de aanwijzing: „Werpt een cent in de gleuf." Doet men dit dan begint het in strument een wals, een poika of een ander inuziekwijsje te spelen. Dat is iets vour muziekliefhebbers. Op 16 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat het paleis voor Volksvlijt te Am- sterdam op plechtige wijze, in tegenwoordig beid van prins Fredcrik, werd geopend. Vrijdag is uit de De RuyL-ikade de Amsterdam opgehaald liet lijk van een 84- jarig man, die aldaar op den Haarlemmer dijk bij zijne dochter inwoonde en het be roep van melkslijter uitoefende. Toen de tijding van het overlijden van haren vader aan de dochter werd gebracht, lag deze ziek te bet! en schrikte zóózeer, dat zij koil daarna ovör leed. Naar men aan De Stand mededeelt, zou onder de kampecreude genietroepen bij Zeist do typhus zijn uitgebroken en zouden reeds een tiental patiënten ter verpleging in het militair hospitaal te Utrecht zijn op genomen Gisteren maakten wij melding, dat een oppas-er van een officier te Arnhem die eeu bankbiljet van f 200 zou wisselen, niet is teruggekeerd. Tiians kunnen wij melden dat in der. nacht va 1 8 op 9 dezer een bezoek is gebracht in de slaapkamer van dien officier, terwijl deze te bed lag. De dader, vermoedelijk dezelfde oppasser, heeft een ijzeren geldkistje medegenomen, maat dit bevatte slechts papieren, die voor anderen geen waarde hebben. Door de politie wordt alles in het werls gesteld om den dader in handen te krijgen. (Arnk. Ct.) Te Bennekom, waar hij tijdelijk ver toefde, is overleden de heer G. A. Hocgeveen, van Alphen a. d. Rijn, sinds 1880 lid der prov. staten van Zuid-Holland, (in Welk college hij de anti-revolutionaire partij ver iegenwoordigde) en medes ichter der Vrije Universiteit op Gereformeerden grondslag. Vrijdagavond te half twaalf ontstond er brand in de room- en boterfabriek van den heer K. Z. te Akkrum. In een oogeu- blik stond hel gansche gebonw in lichte laaie, zoodat aan behoud daarvan niet te denken viel, toen de brandweer mei naar- stigen spoed aanrukte. Toch mocht zij de voldoening smaken, de woning te redden, hoezeer dia ook door de hitte geteisterd werd. De fabriek is zeer laag tegen brandschade verzekerd en voor den eigenaar is het ver lies zeer groot, te meer omdat hij juist een 1-300 tal kazen, meer dan gewoonlijk, in de fabriek bad, die hij had opgehouden om hoogere matktprijzeu af te wachten. Boven dien had hij pl. m. 700 gulden in porte feuille in hel kantoor, dat in de fabriek was, wat de volgende dag na de weekmarkt te Leeuwarden moest worden uitbetaald. Deze geldsom, benevens de boekeu, zijn eene prooi der vlammen geworden. Vrijdag vervoegde zich bij den hur- gemeester van Wesstellingwerf ongeveer 100 arbeiders, mét het verzoek om werk van ge meentewege te verschaffen, wijl hier hoege naamd geen werk te vinden is. Aan den kapitein Quadekker, arron- dissements-eommandant der kon. marechaussee te Maastricht, die van 17 Mei tot 7 Juni jl. te Kerkrade is gedetacheerd geweest met eene brigade marechaussee, om de Nederlaud- sche mijnwerkers te beschermen tegen den dwang van werkstakers uit Pruisen, is door de ministers van oorlog en van justitie de tevredenheid der regeering betuigd voor de beleid en tratvolle houding, daarbij door hem in acht genomen. In 1709 vestigde zich een Italiaan, Jean Maria Farina, in Duitschlaml. Hij vond het Eau de Cologne uil eu stichtte eene dynastie. Evenals de meeste voortbrengselen, be- st-md om eenmaal hun weg door de wereld te vinden, had ook het ean de cologne een nederig begin. De kleine handelsman van Domo d'üssola had op 25jarigeu leeftijd zijn geboortestad verlaten, 0111 aan de boor den van den Rijn fortuin te zoeken. Hij verkocht zijde, parfumerieën en kleine toiletartikelen, die hij uit Italië ontbood Men vond tevens in zijn onoogelijk magazijn op de Ju^ichs Platz een nieuw parfuuin, waarvan hij alleen het geheim bezat en dat hij den naam gegeven had der stad, Waarin hij zijne residentie had gevestigd, ten einde zich de genegenheid zijner aangenomen land- genooten te verwerven. Gedurende lange jaren overschreed de naam van het door den ltaliaausche 1 koop man uitgevonden product niet de Rijn-pro vincie. De zevenjarig'! oorlog en de door tocht der Frausche legers waren noodig, om aan de uitvinding van Farina eene Europee sche vermaardheid te bezorgen. Do onder Richelieu en Soubice dienende officieren stelden er eene eer in, gepoederd en gepar fumeerd op het slagveld te verschijnen; steeds onversaagd 111 het vuur, maar meer neg bezorgd voor hun toilet dan voor liet nemen der noodige voorzorgen, ten einde enne verrassing van den vijand te vermijden. Dank zij hen, drong het eau de cologne de salons van Versailles binnen. Meer was er niet noodig om het in Frankrijk en bijge volg door de geheele geciviliseerde wereld, in de mode te brengen. Jean Maria Farina heeft lang genoeg ge leefd om het succes zijner uitvinding bij te wonen. Hij stierf in 1766 op ongeveer 80jarigen leeftijd, aan zijn neef zijn veraio gen en zijn geheim achterlatende. Die erf genaam van den eersten der Farina's leidde de fabriek op de Julicbs-Piatz tot in 1792: hij liet drie zoons: Jean Baptist, Jean Maria en Charles-Antoine nHet tegenwoordige hoofd, de heer Jean Maria Farina, is de kleinzoon van Charles Autoinehij heeft voor deelgenoot Jean Maria Werman, die getrouwd is met eene dochter van Jean Baptist. Sedert 1709 zijn slechts tien personen ingewijd geworden in het geheim der fabri catie van hc-t ean de cologne. Nooit werd een staatsgeheim zorgvuldiger bewaard. Wij zijn, zegt een ooggetuige, in het vertrek geweest wanr het, door Jean Maria Farina eigenhandig geschreven recept wordt bewaard. Dat document, dat men ons heelt laten zien, is opgerold en hl eeu kristallen buis gestoken, welke iaatste in eene kast met drie sloten is geborgen. Ook zijn wij in de kamer geweest, die tot laboratorium van den uitvinder diende. Dóar is 't dat nog heden zich de kolossale machine bevindt, welke de oliën ondereen mengt. Die machine werkt ongeveer als een boterkarn. Dat deel van het gebouw is van steen eu ijzer en beschermd door poorten met dubbele sluitingen. Men ziet aan den ingang van het lokaal een ouden koffer in gesneden bout, voorzien van eene kraan, die eertijds diende voor het vullen der flesschen eu wier afmetingen den nederigen oorsprong van het huis verraden. De kelders zijn een bezoek niet minder waard dan het lahoratoruim. Zij zijn ver deeld in afdeelingen, door zware muren van elkander gescheiden. Om een brand te beletten, zich van afstand lot afstand mede te deelen, is ieder hok van eikander ge scheiden eu hebben deze siechts gemeen schap met de publieke straat. Langs de muren dier hokken liggen ontzaglijk gruote vaten naast elkander gevuld met Eau de Cologne. Die vaten zijn van cederhout, dat men van den Libanon trekt. Dit hout wordt naar Marseille gevoerd, alwaar men er vaten van maakt. Er is niets dat opweegt tegen het cederhout, voor wat het couserveereu van den geur aangaat, omdat het zoo vast en dicht is en gren smaak van zich afgeeft. De fusten komen niet ledig te Keulen aan; alvorens naar de plaats van bestem ming te gaan worden zij gevuld met Franschen wijngeest. De aan de Duitscbe greuzen geheven rechten zijn zeer hoog en wel 200 fr. per 100 kilogram, zonder de waarde van het hout te rekeneu, dat ook rechten betaalt. De alcohol komt voort van de destillatie van rozijnen uit de omstreken van Narbona, waar een etablissement van de firma Farina ligt. Er was geen ander middel om zich volmaakt zuivere producten te verschaffen. De wijze van behandeling om den alcohol te veranderen in Eau de Cologue, schijnt zeer eenvoudig. In een half met alcohol gevulde ton giet men de noodige oliën eu vult het vat dan verder met alcohol. Na verloop vau veertien dagen is het meugBel zooais het behoort: de chemische reaetiën hebben plaats gehad en er blijft dan niets ineer te doen dan het vocht af te tappen. De neerslag op den bodem van hot fust is een groenachtig moer, naar men zegt eeu afdoend middel tegen jichtaaudoeningeii. De noodige oliën, wier samenstelling is omringd van een ondoordringbaar geheim, worden bewaard in blikken bussen, beschermd door eeu houten bekleedsel. Elke bus zal 2000 fr. waard zijn. Het schijnt dal het eau de cologne ver beterd door den tijd. I11 de kelders van de Julichs Piatz bevinden zich, naar men zegt, flesschen, die van 1750 dagteekenen, maar iu den regel wacht men geen twee eeuwen met de koopwaar in den handel te breDgen, maar stelt men zich tevreden met een tijdvak van zes maanden. (De Huisvrouw). BUITEN LAN DSCHE BMiüiiïLN 1815 L. &S I 45. Bij de inschrijving voor de leening, ten behoeve van den Congo-spoorwcg, hebben do Duitsche financiers voor een aanmerkelijk bedrag deelgenomen. De deelneming uit Engeland was zeer gering wegens de feesten ter eere van het bezoek van den Duitschen keizer. De New York Herald ontvangt ee; telegram uit Zanzibar, waarin wordt gemeld dat Staulc-y in gezelschap van Emiu-Pachi met 9000 manschappen eu een ontzaglijke hoeveelheid ivoor op weg is naar Zanzibar. De Indépendance Beige doet uitkomen, dat dit bericht zt-.er goed ivaar kan zijn, maar hecht er overigens niet veel waarde aan daar noch de plaats, waar Stanley en Emin gezien zijn, noch (ie tijd is aangegevtn. K -i' a si, w f,;- In het lagerhuis zijn Woensdag, Don derdag en Vrijdag de lersche leden, gelijk dat ook vorige jaren bij de behandeling der lersche begrooting het geval was, druk in de weer geweest met het houden van rede voeringen tegen de lersche politie en aan- vall'D op den minister Balfour, waarbij na en dan vrij heftige tooueelen voorvielen, Generaal Grenfell, de opper-bevelhebber der Engelsche troepen in Egypte, is wegens zijn overwinning op Was-El-Njuni's leger scharen tot generaal-majoor bevorderd. De veldtocht in Soedan kan nu als geëindigd beschouwd worden. Volgens een rapport van mr. Smith, inspecteur-generaal voor faillissementen in Engeland, is er op dit gebied groote ver betering merkbaar en hebben, sedert 1883 de verliezen, door crediteuren bij faillisse menten geleden, een belangrijke vermindering ondergaan, gemiddeld van 8 millioen pd, st. per jaar. In de Zaterdag door het hooggerechts hof gehouden zitting beeft de procureur- generaal, de heer Quesnay de Beaurepaire, zijne rede voortgezet. Hij behandelde thans de verduistering van gelden. Boulauger, die in 1884 geen middelen bezat eD niet in staat was eene rekening van 40 frs. aan zijn apotheker te voldoen, betaalde in 1886 aanzienlijke sommen, waaronder 68,000 frs, voor de schulden van zijn vader. Hij schonk een subsidie van 40,000 frs. aan het dagblad Arenir National, vau het reservefonds gaf hij 140,000 frs. voor den „Cercle militaire" en nog 30,000 frs. nam hij mede toen hij als minister van oorlog aftrad. Dit zijn, zeide de procureur-generaal, werkelijke dief stallen, welke door den krijgsraad 'zulleo onderzocht worden. De lieer Quesnay de Beaurepaire eindigde met de verklaring, dat hij met vertrouwen het verdict van het hooggerechtshof te ge in oet ziet. De heer Buffet vroeg daarop het woorJ, doch de voorzitter, de lieer Le Royer, wei gerde hem dit te verleeneii. Er ontstond toen een vervaarlijk tumuli, te midden waarvan de voorzitter de zitting ophief. De senaat kwam daarop in raadkaaia bijeen, en verbood do voorlezing der moliil van onbevoegdheid, door den heer Kerdra voorgesteld. Heden zal de senaat weder in raadkamt/i vergaderen. Donderdagochtend is Felix Pyalif Père Lac'naise ter aarde besteld. Op it J kist merkte men een grooten krans vul viooltjes en rozen op, gezonden door der 1 gemeenteraad van Marseille, waarbij eet! menigte andere gevoegd werden van allerlei socialistische vereenigingen. In den stoel welke 4000 menschen telde, bevonden ziek de commune-generaal Cluseret, verschillende socialistische kamerleden, de afgevaardigden Clovis Hugues en Clómeuceau, de bekende Italiaan Cipriani, Louise Micbei e.a. Eene tailooze zwijgende menigte was op de beet. Op het kerkhof werden echter de roede vlaggen ontplooid en weerklonken de kre ten„Leve de Commune, leve Fyatl" Aan net graf' werden eene reeks vau toe spraken gehouden, waarhij het eene enkele maal vrij rumoerig toeging. Naar men nit Toulouse meldt is de hoofdschuldige in de zaak der vslsche bank biljetten, zekere handelsreiziger Doiin, 'e Pamiers, in Ariége, gevat. Bovendien zijn in hechtenis de vrouw vau dezen, Monge, de voormalige aannemer, die op zijne villa te Mamotthe in de Boven-Garonne is gevat, en een houtkooper te Gaillae (Tarn), Mazut genaamd. De valsche biljetten zijn van 1000 Ret en blijkens eene officicuse opsomming der kermerken gemakkelijk van de echte te onderscheiden. ITALIKt Over het conflict, dat bijna pla't! gehad heeft tusschen Frausche Alpenjager-1 en Bersaglieri vinden wij nader vermeid dat op den 2n Augustus bij het aanbreken

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2