a. Zich namens deze provinciale afdeeling Zuid-Holland der Nederiandsche Protectio nistische Landbouwvereeniging met een adres te wenden tot de regeering en staten- generaal, waarin de aanneming van het wets voorstel Bahlmann" zal worden verzocht en tevens dringend zal worden gevraagd daarbij te voegen Margarine", ten einde dat artikel met een invoerrecht worde be last tot een bedrag zooals de wetgever in zijn wijsheid zal meenen te zullen kunnen toepassen. b. Een dankbetuiging te richten aan den voorsteller van bet wetsontwerp tot invoer van graanrechten, mr. Bohlmauii, voor zijn betoonde belangstelling in den landbouw. Vanwege de afdeeling Alftn, Ouds hoorn en Aarlanderveen der Hollandsche Maatschappij van landbouw zal op Woens dag 4 September te Alfen eeue barddraverij worden gehouden van paarden van zessen klaar onder den man; als prijzen is uitge loofd f 00 en eene premie van f 75. Door den stoomtram van Gouda op Bod.egrave is Maandagnacht zekere C. K., oud 32 jaar, overreden. Tijdens het ver voer naar het gasthuis is hij aan de ge volgen bezweken. De 73ste jaarlijksche algemeene ver gadering van bet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden is op 31 Juli jI. te Am sterdam gehouden. Het daarin uitgebracht verslag bevat ouder anderen de navolgende mededeeiingen. De inkomsten over 1888 hebben bedragen eene som van f 89,573,88). Behalve de renten van het kapitaal op het grootboek, die f44,979,70) beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad f25,846,89 zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepen de renten van het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering, ad f9070.33. en het subsidie van het rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot fSOUO; voorts een gezamenlijk bedrag van f4676.96 aan legaten. Aan 1610 deelgerechtigden keerde het fonds f 72,518,23aan gratificatiën en toe lagen uit de renten van 's koniugs geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich f nageblevene van een gesneuvelde van den veldtocht van 1815, 312 verminkten uit Oost-Indië, 47 verminkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden iu den strijd met België, 1238 infirmen, blinden en veteranen, 8 oud-strijders van Waterloo en 1 militair van de Amsteidamsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pen sioen en hunne gratificatie genoten 54 deel gerechtigden van het fonds daarin doelma tige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit geslicht beliepen f 19,130,25 Gedurende het afgeloopeu jaar werden 62 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opge nomen, als 9 verminkten uit Oost-Indie en 53 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 977. Zondagavond is op den Kloveniers burgwal te Amsterdam eene vrouwelijke volgeling van het Leger des Heils door een viertal personen zoo ernstig mishandeld, dat zij in het gasthuis moest verbonden worden. Een der lafaards is, hoewel met groote moeite, door de politie gearresteerd. De drie andere wisten te ontkomen. Omtrent het verblijf van prinses Stephanie in het „Hötel Kaufmanu" te Zandvoort meldt men: Kort na haar aan komst Zaterdagavond, begaf de prinses zich reeds naar het strand, gevolgd door een van de twee honden, welke haar vergezellen. De prinses, in gezelschap van haar hofdame, dineert aan een afzonderlijke tafel, evenzoo haar referendaris, en zoo vervolgens het geheele gevolg, dat uit elf personen bestaat, zoodat eiken middag te twee uren voor het diner vijf afzonderlijke tafels moeten gedekt worden, en eveneens des avonds om acht uur voor het souper. Voor de twee vier voeters moet eiken middag versch eten worden gekookt. Zaterdagochtend werden van Alkmaar vervoerd 18 personen, die allen werden opgezonden naar de rijks werkinrichting te Veeuhuizen. Onder hen bevond zich een persoon, die een kapitaal van f 100,000 heeft doorgebracht en thans wegens bedelarij was opgepakt. Te Veenendaal is proces-verbaal opge maakt tegen een vrouw, die een bon van 100 sigaren voor een bankbiljet van f 100 had iu betaling gegeven. Twee kolonisten van de Ominerschaus (deserteurs) kwamen deze week voor de rivier de Vecht onder Ambt Ommen. Aan de overzijde lag een bootje. Zij riepen oui assa as «ss te worden overgehaald, doch tevergeefs. Daarop besloot een hunner (volgens zijn zeggeu een goed zwemmer) de rivier over te zwemmen en met het bootje terug te komen, teneir.de zijn kameraad over te halen. Doch nauwlijka had hij zich te water begeven, of hij verdween in de diepte en verdronk. Zijn kameraad, die geen hulp had kunnen bieden, zag nu van desertie af, en na van het voorgevallene aan een paar boeren in die buurt kennis te hebben gegeven (die terstond ter gemeente secretarie te Ommen bericht gaven), is hij weder naar de plaats des onheils gegaan, our zijn kameraad niet te verlaten, maar te wachten tot ue bevoegde autoriteit gekomen zou zijn om verdere maatregelen te nemen. Toen die verscheen, vond men 'netn nog schreifiiide en werd iiij, nadat het lijk was opgehaald, naar de Ommersclians mede teruggevoerd. De lieer Marring te Kropswolrfe en vier Zuidlaarder boeren hebben hij het Rijk aanzoek gedaan, om 400 hectaren van het Zuidlaardtrmeer aan te koopen, om dit iu te dijken, liet gemeentebestuur van Hooge- zand kreeg daarop bericht van de registratie, of de gemeente het ook liever koopen wilde en f 150 wilde storten voor de taxatie van het land. De raad besloot echter daarmede maar geen „gedoelde" te willen hebben. Den heeren Marring c. s. zal het nu wel worden toegewezen. Een inwoonster van Heereuveen is Zaterdag jl. in slaap gevallen en nog niet weder ontwaakt. Uit Lage Zwaluwe schrijft men aan de N. B. Ct. dat de drie kinderen van den Moerdijk, van wie melding is gemaakt, door den bliksem wel zijn getroffen, maar niet doodgeslagen. Van het ééue jongetje, is het hoofdhaar geschroeid. Het andere, dat van den schrik op den grond was geslagen kreeg denzelfden nacht stuipen, maar is daarna beter geworden. liet meisje, dat aan voeten en bteuen gtraakt was, zelfs was haar klompje stuk geslagen, verkeert ook buiten gevaar. De moeder is van den schrik zoo ziek geworden, dat haar toestand ernstig is. Volgens een door het gemeentebe stuur van Maastricht opgemaakten staat, be draagt het aantal arbeiders beneden 16 jaren, dat aldaar in de fabrieken werkzaam is, 1100. Bl'lTENLANDSCHK BElilüiil'iiiN BBLttlü. Be Toss. Ztg. verneemt uit Brussel, dat de financieele toestand van den Congo- staat verre van rooskleurig is. De inkomsten beloopeu jaarlijks 101,000 tot 150,000 fr. en zijn hij lange na niet voldoende om de uit gaven, die op 3,200,000 fr. worden begroot, te dekken. Tot nog toe heeft de koning de ontbre kende 3,000,000 fr. uit eigen middelen verstrekt en heeft zich daarvoor groote offers moeten getroosten. Thans is koning Leopold niet meer in staat jaarlijks dit subsidie te geven, maar zal het tot 1,500,000 verminderen. Voor het overige wil men een jaarlijksch krediet bij de kamers aan vragen, dat, naar men schat, slechts over 8 of 10 jaar zal behoeven te worden ver leend. EKGËL1KS. De wet tot be.-cherming van kinderen wordt thans in het hoogerhuis behandeld. De groote vraag, of het verschijnen op het tooneel al dan niet tot heil der jeugd strekt, heeft ook daar de geesten beziggehouden en men is geëindigd het verschil te deelen. Aan kinderen jonger dan zeven jaar zul len de planken onvoorwaardelijk verboden zijn; kinderen boven dien leeftijd hebben tot hun tiende jaar eene bijzondere vergun ning noodig om voor het voetlicht te ver schijnen. Deze verandering door de lords gemaakt moet nu nog door de gemeenten worden goedgekeurd. De revue over 30,000 uian van alie wapenen is gisteren te Aldershott gehouden en door prachtig weder begunstigd. De houding der tioepen bij het defileerden was uitmuntend. Keizer Wilhelm betuigde den hertog vau Cambridge en den generaal Wood, hevelhebber van het kamp te Alders hott, zijne bijzondere ingenomenheid met het voorkomen der manschappen en de juistheid hunner bewegingen. De prins van Wales werd door eene lichte ongesteldheid verhinderd de revue bij te, wonen. De extra-trein, waarmede de Duitsche keizer te Aldershot kwam, arriveerde aldaar gisterenochtend omstreeks 9 uur. De hertog van Cambridge, met een schitterenden staf, waaronder prins Christian en lord Wolseley, wachtte aan het station den keizer op. «m "btt mm *"iw" - World meldt dat de prins van Wales in de volgende week naar Homburg, daarna naar Denemarken gaat en bij die gelegenheid ook het Duitsche hof zal bezoeken. Het bezoek van den Shab van Perzie heefi aan de Engelsche schatkist, 7650 p. st. gekost. Lord Tennyson, de bekende Engelsche dichter, vierde dezer dagen ouder algemeene belangstelling zijn 80sten verjaardag. De heer en mevrouw Gladstone, die de vorige week op den dag van hunnen gouden bruiloft niet, zooals eerst het plan was, op hun landgoed Hawarden konden zijn, kwamen daar Maandag II. en werden er door zijne onderhoorigen en de dorpe lingen feestelijk ontvangen. Bovendien waren er 2000 h 3000 belangstellenden, die van de bank Holiday gebruik gemaakt hadden om een pleizieireisje naar Hawarden te doen. Er waren ook afgevaardigden van liberale vereenigingen van Leicester en elders; er werden toespraken gehouden en natuurlijk hield ook de neer Gladstone eene toespraak. De politiek bleef er niet gauscli vreemd aanhij zeide o. a., te meenen, dat zijne tegenstanders met beving de eerst volgende algemeene parlements-verkiezingen tegemoetzagen. Gisteren is te Liverpool het proces tegen Elorence Maybrinck geendigd, dat zeven dagen duurde. De jury verklaarde haar schuldig aan het vergiftigen haars echtgenoots door middel van rattenkruid, en zij werd mitsdien veroordeeld tot de galg. Zij bleef hare onschuld volhouden. Zij verklaarde dat gewichtige getuigenissen aan de gezworenen onthouden waren. - De schoener Black Diamond, de Britsche robbenjager die door het Ameri- kaausche stoomschip Rush in de Behring- straat werd prijs gemaakt wegens het jagen in verboden water, is te Victoria, Britsen Columbia, biunengeloopeii. De kommaudant van de Rush plaatste een Amerikaanschen matroos hij haar aan boord en gaf last naar Sitka te stevenen. De Amerikaan begreep evenwel wijselijk dat hij alleen niet tegen de bemanning opkon, en bleef dus maar te kooi liggen. De gezagvoerder van de Black Diamond wendde hel roer zoodra de Rusii uit het gezicht was en kwam met zijn schip en den Amerikaanschen matroos in behou den haven aan. De Amerikaan heeft met dat al nog in zijn bezit de scheepspapieren, 150 robbenvellen, de speeren en voor 10 dagen zout, wat alles aan den robbenjager ontnomen is. Het is nu maar de vraag of dat teu rechte of ten onrechte is geschied. Uit Philadelphia wordt aan de Times gemeld, dat zeven Engelsche oorlogsschepen met twee torpedobooten uit Esquimault naar de Behringzee zijn vertrokken ter bescher ming van de Engelsche robbenvisschers. FjR AHStSSSJM. Zondag is te Parijs een internationaal hygiënisch Congres geopend. Er waren 662 deelnemers, vertegenwoordigende 28 volken. Dr. Napias, secretaris van het regeÜDgs- comité, zinspeelde in omzichtige bewoor dingen op de onthouding der Duitschers, het betreurende, dat sommige personen" waren weggebleven om redenen, volkomen vreemd aan „de broederlijke en vreedzame wetenschap". Hij was meer geneigd, zeide hij, om hen te beklagen dan om hen te berispen. De weinige woorden, door den Russischeu gedelegeerde gesproken, werden op kenmer kende wijze toegejuicht. De bewering van Boulanger in zijn verweerschrift, dat hij als minister van oorkg geheime papieren van den Duitscben militai ren attaché Villaurne heeft doen stelen, blijft te Berlijn groote vroolijkheid wekken. Naar luid van tijdingen nit Parijs is de voormalige chef van het Bureau de renseig- nements onder Bouiangi r, de kapitein Bujac, dezer dagen in verzekerde bewaring genomen omdat hij de ambtsgeheimen aan den Duit- schen militairen attaché voor geld bekend heeft gemaakt. Dientengevolge zou de mili taire attaché gelijktijdig door Boulanger bestolen zijn en door Boulauger's vertrouwe lijk zijn ingelicht geworden omtrent de gehei men van Bonlanger. De shah van Perzië heeft aan de Fi garo het. recht verleend, zijn aanstaand ge denkschrift over zijn verblijf iu Frankrijk uit te geven. Nasserdin stelt zich voor, aan dit reisverhaal bijzondere waarde te geven. Dagelijksch dicteert hij zijn seeretatis de indrukken, die hij ontving van de men- schen, waarmede hij iu aanraking kwam, van dingen, die hij zag en opmerkte en van de gebeurtenissen waarvan hij getuige was. Eeue hoogst gewichtige zaak wordt voor het hof van Assises der Seine behandeld, waarvoor zekere Bonniugre terecht staat, beschuldigd van diefstal van plattegronden en stukken, welke betrekking hebben op de verdediging van Frankrijk. De beschuldigde was als copiïst verbonden aan het agentschap van diplomatieke en militaire inlichtingen, waarvan de heer Kow- siio8k: directeur was. De beschuldigde is een Elzas Loti aringer van 26 jaren, die het vertrouwen van zijn patroon had weten te winnen. Hij copieerde in het geheim al de door het agentschap ontvangen stukken en zond ze naar Duitschland. Vervolgens heeft hij zijne diensten aan Duitschland aangeboden, voor welk rijk hij tevens als spion werkzaam was. Door zijne aanklachten heeft hij ver scheidene officieren doen veroordeelen en met name een Deenschen kapitein, den heet Sarrow, tot 12 jaren vestingstraf. Deze kapitein leverde inlichtingen over Duitschland aan het agentschap Kowsiloski; op Duitsch grondgebied gevangen genomen, werd hij voor het gerechtshof van Leipzig gebracht en Bonniugre, als getuige opgeroepen, was zijn voornaamste beschuldiger. Wegens den aard der debatteu houdt het hof zijne zittingen met gesloten deuren. Mr. Demange is ex officio als verdediger toege voegd. Te Toulonse zou eene fabriek zijn ontdekt van vaische bankbiljetten van 1000 fr, 8P4ISJ ES, Het hof heeft San Udefonso verlaten en is te San Sebastian aangekomen, waar H. M. de koningin-regentes verklaarde zoolang mogelijk te zullen blijven. Aan elk station, dat de koninklijke familie passeerde, werd zij door een geestdriftvolle menigte opgewacht. Te Burgos liep een netgekleed heer met open armen op den wagon toe, waaruit H. M. de opeeu gepakte menigte groette. Een agent van den veiligheidsdienst, een aanslag vreezende, snelde toe. De heer, die zooals hij zeide den koning wenschte te omhelzen, riep: „Leve Uwe Majesteit eindelooze jaren." De aankomst te San Sebastian kenmerkte zich door geestdriftvolle demonstraties, van eerbied en gehechtheid aan het koninklijk huis. Behalve de overheden wachtte de bisschop met geestelijkheid hunne majesteiten op, terwijl een groot aantal politieke mannen aanwezig was. Op den weg van het station naar het paleis van Ayete was als het ware de geheele bevolking juichende op de been en van de balcons wuifden de dames met hare zak doeken de geliefde vorstin toe. Het was omstreeks elf uren in den avond. Waar het oog zich wendde, baadde alles in een zee van licht: hier electrisch licht, daar bengaalsch vuur, terwijl honderden vuurpijlen elkander in het luchtruim kruisten. Bij het paleis riep eeue volksgroep in hare taalErreginic Erregiuena (Leve de koningin der koninginnen), en eene andere naderde het koninklijke rijtuig en zeideKatua zera lurreco erreguxinic ederrena zera( Weest gezegend; gij zijt de beste koningin det aarde). Op den weg, welke hare majesteiten volg den, waren schitterend verlichte eerebogen opgericht eu veertig particuliere rijtuigen sloteu deu koninklijke stoet. Tot het gevolg behoorden de president minister en de voorzitter der kamer. Tijdens het verblijf van H. M. is te Sa Sebastian een kruiser gestationeerd, terwij een bataillon jagers zoo lang in deze stad garnizoen zal hebben. De rechter van het opperste gerechtshof te Madrid die het proces Benomar instrueert, heeft den minister van biuuenlaodsche zaken en den ex gezant van Spanje te Berlijn uitgenoodigd hunne verklaringen in bijzon- derheden uiteen te zetten. De nieuwe ver klaringen zouden, gelooft men, van een be paald gewicht kunnen zijn en den loop van het proces wijzigen. »iri E'iCULtva. Een Duitscb fabrikant, te Göelitz woonachtig heeft aan de keizerlijke marine aangeboden een torpedo van samengeperst papier, welke met 25 pond dynamiet ge laden het grootste pantserschip in de lucht doet vliegeu. De Duitsche regeeriug zal proeven nemen met dit nieuwe vernielingswerktuig. Iu eeue te Berliju gehouden ver gadering der bakkersgezellen is tot eene nieuwe werkstaking besloten, welke echter eerst op het uiterste oogenblik zal worden afgekondigd, om te voorkomen, dat bakkers van elders worden ontbondenhetgeen de vorige werkstaking deed mislukken. HaarlCt.) De shah van Perzië wordt in het laatst der week te Baden-Baden verwacht. De Neera, de stoomboot van den heer Peters, den bevelhebber der Duitsche Etui"'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2