NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. fleïe Courant v ersc h ij ei t dadelijks* behalve op Zon- en F eest flair en. Prijs per Summer so Ont. AOÏEiTEiTIEi: Bareel: Scheepmakerssteeg 6. Vrijdag 9 Augustus 1389. J. 186. Uitgevers: ö-ebroeders Muró. Stsuls-Slerich tea pate\tbïiade\. BÏNHENLANDSGHË BERICHTEN. Vcoi Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door het geheeSe rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regei meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. 203f Jaargang, De BURGEMEESTER, Hoofd van het be9tuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Patentbladen van Koiiiehuishouders, Slijters en Tappers, dienst 1889/90, voor de Wijken I tot en met IX, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het i.anslaghiljetwaaruit inge volge art. 25, vijfde lid der wet van 21 Mei 1819 Staatsblad n°. 34) moet blijken dat de helft van den aanslag over het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Dinsdag 6, Woensdag 7, Donderdag 8, Vrijdag 9 en Zaterdag 10 Augus tus e. li., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patent bladen ter uitreiking moeten worden gege ven aan de Deurwaarders der Directe Be lastingen alhierdie voor hunne moeite mogen eischen tien Cents zonder meer. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER, Leiden, den 5 Augustus 1889. 8 Augustus. VERSLAG vau den toestand der geuiceule Leiden over tiol jaar 1038. [Vervolg.) V. Klinische scholen. G e e n e. VI. Verdere scholen van bijzonderen aard en strekking. De Volks- en Burgerzangscbolen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen verkeeren in gunstigen toestand. De Volkszangschool telde van Sept. '87 tot Sept. '88, gemid deld 134 leerlingen. In April werden 79 nieuwe leerlingen Bangenomen. De onder wijzers W. E. Oostveeu en E. Peters kwe ten zich met ijver van hunne taak. In de tnaand Maart overleed de pianiste mej. KirnerDe Jong. Zij werd vervangen door den heer Doesburg, die echter weldra door zijn vertrek naar Amsterdam als zoodanig bedankte. Het subsidie vau de gemeeute ad f300 werd wederom gehandhaafd. De Burgerzangschool stond onder de uit muntende leidiug van de heeren Wetrens, Taylor en Duysler. De 27ste openbare les bad plaats in de Gehoorzaal op Woensdag den 21sten December 1887 door een talrijk, belangstellend publiek. De school telt 268 leerlingen. Ontvangen werd f 1478.75 en uitgegeven f1471.76, zoodat gesloten werd met een batig saldo van f 6.99. l)e reke ning van het vorige jaar sloot nog met een nadeelig saldo van 161.99 Vil. Laijnsche scholen, Gymnasia en Athenaea. De lessen op het Gymnasium viugen aan met U5 leerlingen. Bij het eind-examen 'erkregen 13 leerlingen der 6de klasse de gevraagde getuigschriften terwijl 1 leerling vau afdeelmg b werd afgewezen. De school gelden brachten in 1888 op f 10692.50, in 1887 f 10532.50. De kosten bedroegen in 1888 127421.34'-, in 1887 f27320.S6J. Het rijkssubsidie bedroeg f8602. De be- gtüoting over het subsidie voor 1889 be draagt f8017, behoudens uadere verreke ning. In het college van curatoren van de universiteit werd de heer inr. S. Vissering, overleden, vervangen door den heer mr. O. W. Star Naman. De hoogleeraar dr. D. Bierens de Haan vierde zijn 25jarig ambts jubileum, terwijl de hoogleeraar dr. S. S. Rosenstein werd benoemd tot commandeur van den Gouden Leeuw van Nassau. Het aantal ingeschreven studenten be droeg letteren en wijsbegeerte56 wis- en natuurkunde60 godgeleerdheid54 rechtsgeleerdheid407 geneeskunde356 Te zamen933 Van dezen waren 673 leden van het studentencorps, 190 niet-leden en 70 oud- leden. Het aantal promotiën bedroeg: In de rechtswetenschap41 staatswetenschap3 klassieke letteren2 Nederlandsche letteren 2 a Semitische ietteren 1 u u geneeskunde7 h f wis- en natuurkunde. 2 a a scheiannde1 h h godgeleerdheid1 Ta zamen10 Van 15 November 1887 tot 15 Novem ber 1888 werden 30 personen tot arts be vorderd. Voor het artsexamen 1ste gedeelte slaagden 31 personen. Tot proponent bij de Ned. Herv. kerk werden bevorderd 5 personen. Examens werden afgelegdin de faculteit der Wiskunde en Natuurkunde 21; der Letteren en Wijsbegeerte 13; der God geleerdheid 13, der Rechtsgeleerdheid 112 en der Geneeskunde 126. Het studenten-muziekgezelschap Semprc Crescendo hield wederom geregeld zijne re- petitiën ouder leiding van den heer J. G. H. Mann. Voor bet geven van drie con certen werd een crediet van f 1000 toege staan. Het winterseizoen werd voor Arena Sta- dio9orum, het studenten gymnastiekgezel- schap, geopend met eeri driedaagschen wed strijd op 7, fl en 9 December. Op 2 Maart werd een invitatiecoucert met bal gegeven. Op Doctrina werden de lezingen met zeer veel belangstelling bezocht. Den 8ste:i November traden op Mad. Jenny Thénard en mr. De Meij; op 29 November majoor W. Rooseboom; na de Kerstvacautie de heer L. Léger, op 17 Februari mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum en dr. F. W. O. Rogge. De Studeuleu-lJsclub gaf den 27sten Fe bruari een ouderlingen wedstrijd op het Galgewater en op 29 d. a. v. eeue hardrij derij voor mannen. De Roeivereeniging Njord was niet zoo gelukkig bij wedstrijden als vorige jaren. Intusschen werden op onderscheidene wed strijden prijzen en premien door leden van Njord behaald, en werd met ijver aan de onderlinge wedstiijden deelgenomen. Op de Debating Society werden eeue reeks van stellingen veidedigd; geopend werd ze door den hoogleeraar Buijs. De vereeniging tot ondersteuning van be hoeftige kraamvrouwen verkeert in bloeien- den toestand, terwijl door het groot aantal medische candidaten het ledental aanzien lijk is. De studentenafdeeliug van het Neder- landsch Tooueelverbond gaf op 1 December eene voorstelling in den Schouwburg, met medewerking van eenige vreemde krachten. De Leidsche Studenten Cricketclub hield een ouderlingen wedstrijd op 16 Mei en nam deel aan een match op 1 Juni, te 's Gravenhage. Het ledental van de Leidsche Studenten- Wielrijdersvereeniging „De Raddraaier" klom tot 160. Bij de zes tweewielers werden nog aangekocht één driewieler en twee safe ty's. Op den wedstrijd te Scheveniugen werd de tweede prijs behaald door drie leden en een onderlinge wedstrijd werd ge houden van de Plantage naar Alphen en terug. De Studentenafdeeling van het Willems fonds mocht zich verheugen in eeue be langrijke vermeerdering van het aantal leden. De feestviering van 19 Maart slaagde uit nemend. In de Zuid-Afrikaansche Vereeniging hield de hoogleeraar Sprnyt in Januari eene lezing over het doel der vereeniging. De Studenten Carrousselvereeniging werd in Februari opgericht en mag zich thans reeds in een groot aantal leden verheugen. Met het grootste succes werd de eerste uit voering gegeven in den aanvang van dit jaar bij gelegenheid van de viering van het 50jarig bestaan van het Studentencorps. Nog kan worden gemeld dat de heide weekbladen Vox Studiosorum en Minerva hunne taak steeds naar hehooren vervulden en in eene werkelijke behoefte voorzien. Uit eeu en ander omtrent de nniversiteit en het studentencorps medegedeeld biijki voldoende dat de toestand alleszins gunstig kan worden genoemd en dat er een streven bestaat naar veelzijdige ontwikkeling, het geen ook voor den bloei van onze gemeelde van het grootste belang moet worden ge acht. Gemeentelijke Inrichting lot opleiding van Oost-Indische ambtenaren. Het examen voor den Indischen dienst werd door 5 en het groot ambtenaarsexa men door 4 personen met gunstig gevolg afgelegd. In 1888 bedroegen de kosten f 11863.57terwijl aan collegegeld f1270 werd ontvangen. Kunsten en Wetenschappen. De Leidsche Maatschappij voor Toonkunst bleef in ledental ongeveer even sterk; dit bedroeg op 1 October 429. Het batig saldo der rekening bedroeg volgens de laatste lezing f 287,51^-. Drie concerten werden wederom in die jaar gegeven. Wat de Muziekschool der Maatschappij betreft is de deelneming aan het zangonder wijs, onder leiding van mej. Dikema veel grooter geworden, terwijl de keuze op deze onderwijzeres gevallen, gebleken is eene hoogst gelukkige le zijn geweest. De voorzorgskas ten behoeve van het onderwijzend personeel verkeert in goeden staat. De toelage over het afgeioopen jaar werd vasigesteld op 2 pCt. en ten behoeve der deelhebbers op de spaarbankboekjes bij geschreven, Op de muziekschool bedroeg het aantal leerlingen on 1 October 1887 230 (99 jongens en 131 meisjes) en op 1 October 1888 238 (91 jongens en 147 meisjes), lie heer Wanna werd definitief aangesteld als onderwijzer op de violoncel. Het aantal leerlingen in de verschillende vakken bedroeg op 1 October 1888: ele- mentairklasse 23; le koorklasse 32; 2e koorkiasse 15; elementaire solozang 11; so'ozang 22; ensembleklasse 1; piano 118; viool 50; violoncel 7; oikestklasse 21; theorieklasse 23. liet batig saldo vau de kas der muziekschool bedroeg f 58.80. [Wordt vervolgd.) Gisteren zijn door de bataljons van het 4e regiment infanterie alhier schietoefe ningen en onderscheidene exercitiën gehou den te Katwijk aan Zee, die door generaal jhr. Kleiek uit de residentie werden bij gewoond. Naar men verneemt zal de ritmeester- instructeur van het 3e regiment huzaren A. W. H. K. Van Bothnia Andreae den dienst met pensioen verlaten. [1). v. Z ff. en 's Gr.) De geruchten, dat prof. mr. H. L. Drucker zoude worden overgeplaatst naar de rijksuniversiteit te Leiden, zijn ten slotte gebleken gegrond te zijn geweest. De be noeming van den hoogleeraar te Leiden is geschied, en tot ons groot leedwezen moe ten wij daarbij voegen, dat door hem geene termen zijn gevonden de benoeming af te wijzen.. Betaamt het ons niet het besluit van den hoogleeraar, om de Groningsche nniversiteit tegen de Leidsche te verruilen, te beoordeelen, wij zijn de tolk der ingeze tenen, ais wij ons innig leedgevoel uitdruk ken over het vertrek van den hoogleeraar uit onze gemeente. Zijn de zeven jaren zijner werkzaamheden in ons midden in de eerste plaats ten goede gekomen aan onze universiteit, de heer Drucker had tegelijk een opeu oog en een open oor voor de belangen onzer stad eu werd bereid bevonden tot medewerking, zoo dikwijls die in het publiek belang van hem werd gevraagd. Zijn heengaan is, onafhan kelijk van hel belang der universiteit, voor de stad een groot verlieB en de herinnering aan zijne werkzaamheid zal hier erkentelijk worden bewaard. [Prov. Groninger Ct.) Gistermiddag is in de Oostdwarsgracht een jongetje gevallen, tamelijk onopgemerkt. Alleen een 12 jarig meisje zag 't en riep om hulp, zoodat die dan ook weldra ver scheen. Zonder de tegenwoordigheid van geest van dat kind zou 't jongetje zeker verdronken zijn. OIFICIËELEi BERICHTEN. Bij kon. besluit is E. Vincent benoemd tot burgemeester der gemeente Hasselt; is de luit. ter zee 2e kl. A. E. Zimmer man, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 16den dezer maand eervol uit den zee dienst ontslagen; is de heer C. H. Felix, arts, benoemd en aangesteld tot off, van gez. 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indie. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen le kl. Tromp en Atjeb, respectievelijk onder bevel van de kapiteins ler zee K. A. Stakman Bosse en J. P. Mercier, den 6den dezer van Christiania vertrokken. [St. Ct.) De tweede kamer der stateu-geueraal is zooals reeds werd aangekondigd, bijeenge roepen tegen Dinsdag 20 Augustus, des na middags te 2 uur. Naar wij vernemen, heeft Z, M. be paald, dat door adjudanten of ordannans- officieren, behoorende tot H. D. militair huis, geen deel meer mag worden genomen aan wedrennen, noch binnen-, noch builen 's lands. [Fad.) Z. M. de koning zal op 31 Aug. den verjaardag van prinses Wilhelmina, weder een fraai vuurwerk voor het paleis HetLoa doen ontsteken. In het paleis zal een luchtballon opstijgen, waarvan de lucht schipper met een parachute zal nederdalen. [N. v. d. D.) De provinciale afdeeling Zuid-Holland der Nederlandsche Protectionistische land- bouwvereeniging heeft in haar dezer dagen te 's Gravenhage gehouden vergadering o. a. het volgende besloten:

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1