ara «s» «ra w «r** uur een - Te Noordwijkerhout is dezer dagen een der oudstrijders van 1830 overleden, en wel de oud-fuselier der 9e afdeeling in fanterie Petrus Smit. Bij gelegenheid der onlusten in België werd hij bij het mobiele leger geplaatst, woonde de beschieting en overgave der citadel van Antwerpen bij en werd als krijgsgevangene naar Frankrijk ge voerd, waar hij van 29 December 1832 tot. 16 Juni 1833 vertoefde. Gisteren werd in de Bonrlaan langs het Malieveld te 's-Gravenliage de harddra verij gehouden, aangekondigd door de Iol- landsche Maatschappij van Landbouw." liet aantal ingeschreven paarden was niet groot; slechts twaalf dravers waren opgekomen, doch het ware i prachtexemplaren, die el kander en hunnen bereiders werk genoeg gaven. In weerwil van het buiige weder was een vrij talrijk publiek opgekomen ile opwekkende tonen van het muziekcorps der jagers nam de wedstrijd te aanvang. De uitslag was aldus: Prijs (f300) De Koningin, zwarte merrie van D. J. Florijn, te Botterdam le premie (f 100, door de gemeente uit geloofd) Wilhelmina, bruine merrie, van Barendregt, te Barendrecht 2e premie (f 50) La Vitesse, zwarte bles, van C. Oadijk, te VVaddingsveett. De voorzitter, mr. W. O. T. Van Oud heusden, reikte de prijzen uit met een kort woord, waarin hij dank bracht aan het domi'inbestuur voor den afstand van het terrein, aan het gemeentebestuur voor den geldelijken eu moreehn steun, aan de jury en de rijders; ten slotte riep hij allen eeri „tot weerziens" toe. Deze korte rede werd onderbroken door een klein incident. De leuning van het lin kergedeelte der tribune bezweek onderhevig gekraak voor den last die er tegen aan drukte, en een aantal personen kwam in botsing met elkaar of met den grond. Geen enkele bekwam noemenswaardig ietsel. H. K. H. prinses Stephanie ging Maandag in een rijtuig van Zandvoort langs het strand naar IJmuideu. Op zeer vriendelijke wijze beantwoordt zij de groeten der badgasten. Op het strand kreeg Maandag een kind een schramp langs het been van een harer heide bonden. Onmiddellijk nam H. K. H. het kind op; deed het kousje uit en bette liet been met zeewater. De hond werd voor goed door haar van het strand gebannen. Weldra wordt een bezoek te Zandvoort verwacht van Z. M. den koning van Belgie, die zijn dochter wenscht op te zoeken, ter wijl wij vernemen, dat ook 11. M. onze koningin uit Den Haag der prinses een be zoek zal komen brengen. Hbl Het ülr. Vagbl. kan verzekeren, dat van het plan, om de rijks-veeartsenijschool in het volgende jaar tot eene hoogeschool te verheffen, ter bevoegder plaatse niets hoe genaamd bekend is. Maandagmorgen viel tegelijk buiige regens op verschillende plaatsen Amsterdam een zeer fijne hagel, die kleine, glinsterende sneeuwvlokjes te midden van de recht naar beneden vallende regen droppels heen en weder dwarrelde. Den grond vermochten deze ysdeeltjes niet te bereiken, en slechts even waren ze, op een blad papier opgevangen, waar te nemen. Men meldt uit Lochem van Zondag aan de Arnh. Ct. Heden heerschte in ons stadje een onge wone drukte. De steenweg naar de have- zathe „de Cloese" was reeds vroeg „zwart van de mensehen": ieder toog op weg om den optocht van boeren to paard te zien De heer en mevr. Sickesz vierden bun zil veren bruiloft. Circa vijftig pachters, op flinke paarden gezeten, maakten den stoet uit, cp de breede rijwegen van liet uitge Door eene nog onbekende oorzaak is tn den nacht van Zondag op Maandag te Maastricht de winkel eu de daarin aanwe zige goederen van den kleermaker S., in de Brusselsche straat, eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. BUITEN LAN DSCHK BELUCHTEN met de van als -- -- slrekle plein voor bet kasteel, omstuwd door honderden nieuwsgierigen, waaronder vooral de boeren en boerinnen, boerenzoons en boerendochters, allen in hun beste Zondag- sche plunje, een eigenaardige stoffeering opleverden. Vroolijk wapperde de driekleur van den hoogen torentrans. Guirlandes van vlaggendeek eu sparregroen waren boven den hoofdingang aangebracht. De pachters boden het zilveren echtpaar een prachtige vaas aan. Den geheelen dag werd er open reoptie gehoudenhet reed er af en aan van equi pages en huurkoetsenin Lochem was geen rijtuig meer te krijgen. Des avonds was het park van „de Cloese" verlicht en werd er vuurwerk afgestoken. Maandag werd den pachters en hun gezin nen een feest aangeboden. Men schrijft uit Enschedé: Bij het hevige ouweder vergezeld van zware regenslagen op Maandagavond, trof de bliksem een der telephoondraden, zoodat die door midden was gesmolten; op hel centraalbureau werden vijf electro-magueten getroffen; ongelukken zijn niet ontstaan. BS Bi H. S E. Maandag heeft de kauier de algemeem beraadslagingen over het ontwerp tct rege liug van den vrouwen- en kinderarbeid ten einde gebracht. Eenige toenadering bleek tusschen de heeren Janson en Pirmezjdeze laatste stemde er ondanks zijn afkeer van staatsinmenging in toe den arbeid in de mijnen voor vrouwen beueden de 21 jaar te verbieden en de eerste die verder had willen gaan, nam hiermede genoegen. De heer Ciroul bestreed het ontwerp iii eene breedvoerige rede in hel belang der industrie. E S Si L, A X SS In de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting vroeg de heer Ganby of de Engelsche regeering voornemens was, instruclien aan het Egyptische gouvernement te geven, en zich opnieuw van het bezit te rzekeren der bevaarbare wateren van den Nijl en Balir el Ghazal, door het bezetten van Berber en Dougola. De heer W. 11. Smith antwoordde, dat Engeland geen instruction naar Egypte bad te geven. De Engelsche regeering heeft alleen de verbintenis na te komen, welke zij op zich nam, met betrekking tot de verdediging der Egyptische grenzen. Daily News biedt zijn lezers een bij voegsel aan, vier pagina's groot, elk van acht kolommen, geheel gewijd aan de revue- van de vloot door keizer Wilhelm en aan een overzicht van de scheepsmachten der groote mogendheden. Er zijn circa 50 illustra ties bijgevoegd, de verschillende typen der Engelsche vloot, eenige vreemde schepen, de admiraals en de vorstelijke gasten voor stellende, zoomede een kaart van de revue te Spithead. Door den heer Gladstone, of eigenlijk door mevrouw Gladstone, werd Zaterdag 11. de groote draaiende spoorwegbrug over de rivier de Dee geopend. De brug is 287 voet lang en 16 voet hoog. Er was een „platform" ingericht bij den middenpijler, waar de lieer en mevrouw Gladstone met groot enthusiasme ontvangen weiden, terwijl op de beide oevers eene groote schare was saamgestroomd. Aan mevrouw Gladstone, werd eene groote bouquet aangeboden, waar mede tot zoo lang de knop eener eiectrische schel, waarop zij drukken moest, bedekt was gehouden. De brug kwam in beweging en draaide onder de luide toejuichingen der menigte. Zij zal den naam van Hawarden- brug dragen, naar het bekende landgoed van den heer Gladstone. Door dezen werd daarop eene toespraak gehouden, waarin hij o. wees op het groote belang, dat voor Woord en Zuid-Wales deze brug heeft, die eene directe spoorwegverbinding met Manchester, Sheffield en Lincoln mogelijk maakt. Het Engelsche gerechtshof te Zanzibar heeft gisteren beslist, dat het stoomschip Neera aan den eigenaar moet worden terug gegeven. V A .4 "4 6i 61 l.i Si. De feesten, ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe Sorbonne gegeven, zijn Zondagavond begonnen met eeiie gala voorstelling in de opera. Opgevoerd werd Guillaume Teil. De president der republiek verscheen te half elf uren. De voorstelling werd bijgewoond door de vreemde studenten die ten getale van 2500 h 3000 na de voor stelling naar het Quartier Latm trokken. Maandag heeft de plechtige iuwijdiug plaats gehad van de nieuwe Sorbonne, in tegenwoordigheid van den president der re publiek, vergezeld van een talrijk gevolg. Ilij werd door den minister van onderwijs, den heer Faihères, grootmeester van de universiteit, ontvangen, omringd door het gansche personeel der verschillende afdee- lingen van het ouderwijs. Al de faculteiten waren vertegenwoordigd, terwijl plaatsen waren afgezonderd voor de gedelegeerden der buitenlandsche studenten, te zameu met de Fransche ongeveer een 1000 lal. Zij waren daar in hunne kleederdracht en met hunne banieren. Bij zijn binnentreden werd de president, de heer Caruot, met gejuich begroet eu hief de muziek de Marseillaise aan. Er werden drie redevoeringen gehou den, de eerste door den rector der academie; de tweede door den heer Chautemps, presi dent van den gemeenteraad, en de derde door den heer L'Nermitte, professor van een der faculteiten. Na afloop defileerden de studenten met hunne vaandels, onder het uiten van hoera's, voor den president Caruot, en waren vooral de Bussen vol geestdrift. Ook bij den terugkeer naar het Elysée werd de president luide door de volksmenigte toegejuicht. De voorzitter van het hooggerechtshof, de heer Le Boyer, heeft, zooals Reuter uit le Temps meent te moeten overseinen, zijne collega's per telegraaf uitgenoodigd de zit tingen bij te wonen, die Donderdag den 8n Augustus te twee uren iu het paleis van den senaat zullen beginnen. De zitting van Donderdag a. s. zal open baar zijn en gewijd aan hel requisitoir van den procureur-generaal en de vooilezing lan de getuigenverhooren voor de commissie van negen leden afgelegd. Na deze openbare zitting zal het hoog gerechtshof de debatten gesloten verklaren en zich in raadkamer vereenigen om te beraadslagen. De beraadslaging zal vier dagen duren en om stoornis te voorkomen zal er ook Zondag zitting gehouden worden. In het geval dat generaal Boulanger zich ter beschikking zou stillen van liet hoog gerechtshof, zou zijn proces afzonderlijk be handeld worden. Hij zou mededeeliug der stukken vragen en een verdediger aanstellen waardoor de loop van het proces eenige dagen afgebroken zou worden, waarna de debatten hervat zouden worden op de ge wone wijze als de beschuldigde aanwezig is, met verhoor van hein en de getuigen pleidooien enz. De Shall van Perzië heeft aan den president der republiek zijn hoogste ridder orde de „Timsal" geschonken, bestaande uit eene medaille met portret omringd met vijf rijen diamanten. De prins van Aimam heeft met zijn gevolg afscheidsbezoeken afgelegd bij den president der republiek en de ministers aan wie hij zijn pbotografiseh portret geschonken heeft. De prins heeft Parijs verlaten om zich naar Lyou te begeven, waar hij voor 500,006 l'rs. zijden stoffen zal koopeu. De minister Constans heeft aan den kabinetsraad den einduitslag der verkiezingen voor de algemeei.e raden medegedeeld. Daaruit blijkt, dat de republikeinen 29 zetels hebben verloren. De opbrengst der belastingen iu de afgeloopeu maand Juli was 7,400,000 fr. boven de raming en 2,586,400 fr. meer dan in Juli 1888. De uitslag der departementale verkie zingen in Frankrijk is, dat de monarchisteu en Bonaparlisten de meerderheid hebben veroverd iu drie departementen, nl. llle-et- Vilaiue, Mayenne eu Vienne. Iu alle overige departementen, waar leden móesten aftreden, hebben de republikeinen hun meerderheid gehandhaafd. Een der redacteurs van de Figaro heeft een bezoek gebracht bij den shah van Perzie, die zeide, dat hij zich te Teheran eiken dag den geheelen inhoud vau de Temps eu de Figaro liet voorlezen. De shah be tuigde zijn groote ingenomenheid over hetgeen hij in Frankrijk heeft gezien en genoten. Ztlfs heeft Naszerdin zijn kok bij Paillard, den restaurateur in de Chaussée d' Autin, iu de leer gedaan. De kok zal daar een jaar werkzaam zijn, ten einde de geheimen der Parijsche keuken te ieeren en dan naar Teheran terugkeeren. Van Plombières wordt gemeld dat de officiereu van het 15e jagerregiment te voet, komende van Reinireuiont, den Bussischen minister van oorlog, die eenigen tijd aldaar beeft doorgebracht, vóór zijn vertrek zijn gaan begroeten. Aan zijne Excellentie werd eene ovatie gebracht met de kreten „leve Rusland 1" De minister riep, in zijn rijtuig stappende „leve het Fransche leger!" De commandanten van de torpedo booten, die tijdens de jongste exercitiën tot aanval van de posities van de reede van tiyères des nachts tegen elkander aan gevaren zijn, zijn voor een raad van onder zoek te Toulon verschenen. De eerste zit ting van dezen laad zou zeer stormachtig geweest zijn. De officieren die aan de exer citiën deel genomen hebben zijn naar het soliijut zeer verbitterd op de ingenieurs, die zij beschuldigeu van slechte werktuigen ge leverd te hebben. 81*amj E Naar aanleiding van ontvangen rap porten heeft de Spaansche regeeriug een streng onderzoek bevolen naar de beweerde fraudes eu omkooperijen van ambtenaren zoowel te Madrid als in de provinciën. Keeds zijn verscheidene comptabele ambtenaren ont slagen en voor den rechter gedaagd om zich te verantwoorden over onregelmatigheden iu de administratie, die, naar men beweert, alle grenzen te buiten gaan. I TA LIE. Volgens te Rome ontvangen berichten uit Massowah is generaal Baldissera in den nacht van 2 op 3 dezer met 4 bataljons i terugkeeren. en 2 bergbatterijen van Ghinda naar A getrokken, welke laatste punt hij Zondag zonder slag of stoot bezette. Onmiddellijk ij een begin gemaakt met het aanleggen van versterkingswerken. Naar men uit Milaan meldt is de negentienjarige barones Cantoni, om hare schoonheid en grillen bekend, voornemens den len November eene reis naar het bin. nenland van Afrika te ondernemen in gezel schap van eene bloedverwant, eene tot de hooge Oostenrijksche aristocratie behoorende oudere dame, en een aantal mannelijke en vrouwelijke bedienden. Als aanvoerder der karavaan zal een kapitein Camperio op treden. De reis begint met Aden en Mas sowah. Luidens eene. te Rome ontvangen dépêche uit Konstantinopel heeft de Potte besloten het eiland Candia in staat van beleg te verklaren. MUITSCH EAU®. Men heeft het te Berlijn druk over Boulanger's jongste bewering, dat hij, als minister van oorlog, op zekeren nacht de geheime papieren van den militairen attaché eener groote mogendheid te Parijs heeft doen stelen, afschrijven en nog in (Henzelf, den nacht weder op hunne plaats doen leg gen. Met dien gewezen Duitschen attaché moet Vuiilaume bedoeld zijn. Met de bui tenlandsche socialisten, op wie Boulanger in geval van eenen oorlog zou kunnen re kenen, waren de socialisten in Lombardije bedoeld. Over deze boevenstukjes van den generaal maakt men zich hier meer vroolijk dan dat men er geloof aan hecht. (N. R. Ct.) Te Kassei werd de laatste dagen een vergadering van visscherijvcreenigingen ge houden, waarop ook Nederland door dr. P, P. C. Hoek vertegenwoordigd was. De ver gadering nam resoluties aan, waarvan de strekking was, dat op de rivieren de kunst matige vischteelt meer in practijk moest worden gebracht, en dat met Nederland een overeenkomst moest worden getroffen, opdat een deel der kosten van de zalmpoting door dat land werd gedragen. Een voorstel om jaarlijks 6 milliocn stuks op de meest ge schikte plaatsen te poten en de kosten ovet de belanghebbende staten om te slaan, zog nader onderzocht worden en ook aan 't Ne- derlaudsche college voor de visscherijetr voorgelegd worden om advies. Voorloopt zou men het reeds zeer gewenscht achten, als Nederland op zijo kosten jaarlijks een hoeveelheid jonge zalm aan den Boven-Kp te water liet. Te Hanover zijn Zondagochtend meei dan 2000 postduiven van 60 vereenigingtn uit tal van plaatsen opgelaten. Door den staat waren verscheidene eerepenningen uit geloofd. OOSTESBIJ St. Bij een inspectie van het 13de iegi- ment huzaren te Pest hadden de man- schappen twee uren achtereen verschillend oefeningen uitgevoerd, toen de commandan' kolonel Von Illes het bevel gaf om galop te rijden. De paarden waren echt zoo vermoeid, dat zij dit niet meer kond doen. De eerste rijen vielen en de vol vielen over hen heen, zoodat het terra in een oogwenk als bezaaid was met vallen ruiters en paarden. Een huzaar wt terstond gedood, drie werden zoo zw gekwetst, dat aan hun beterschap worl getwijfeld, dertien braken beenen of arm# en tien werden licht gekwetst. Boveudia ontvingen 87 paarden zulke ernstige woud# dat zij voor den dienst onbruikbaar werdti BUS LAKH. De regeeriDg heeft de wet afgekondij waarbij bepaald wordt, dat de gymnasia fflt' onderricht in de Duitsehe taal, te Birkenruhe en Fellin (gouvernement Lijfland) binnen drie jaren moet gesloten worden. He' staatssubsidie aan het gymnasium van Bir kenruhe is reeds met 1/13 Juli 1880 opgeheven. Te Charkow zijn door de politie 80 personen in hechtenis genomen, die verdacht worden van deelneming aan nihilistische lie- wegingen. ECÏF TE. Bij het gevecht met de Derwischen bij Toski verloren de Egyptische troepen 1' dooden, terwijl 131 hunner werden gewond- De Egyptische soldaten, die meer dan 1001 gevangenen maakten, hebben Sarras reed' bezet. Generaal Grenfell is naar Wady Haifa vertrokken, ten einde de noodige maatregels te nemen, om van Sarras een bolwerk tot verdediging der grens te maken. Uit Cairo wordt geseind, dat W Egyptisch bataljon van Wadyhalfa, Sarras heeft bezet. Generaal Grenfell werd op 1' dezer te Cairo terug verwacht. De EnSe' 9che troepen zullen onmiddellijk naar Cal"

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2