L n M 1i NIEUWS- EN A I) VERT LNTIEBLAJ) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Feestdage n. A80NHEKIENT: Donderdag 8 Augustus 1£89, N°. 185, AD VERTE HUE Unreel: Mcheepusakerssteeg 6. Uitgevers; Gebroeders Muré. Stads-Be richten Si m m L- ÓTi'1 p 'M m li vie C o li ram verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs pes- Summer 10 <Yni. Van 16 regels0.90. Elke regel meerb 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. jes PATENTBIiADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Patentbladen van Koffiehuishouders, Slijters en Tappers, dienst 1889/90, voor de Wijken I tot en met IX, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het i anslagbiljet, waaruit inge volge art. 25, vijfde lid der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad n°. 34) moet blijken dat de helft van den aanslag over het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Dinsdag; 6, Woensdag 7, Donderdag 8, Vrijdag 9 en Zaterdag 10 Augus tus e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na liet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patent bladen ter uitreiking moeten worden gege ven aan de Deurwaarders der Directe Be lastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien Cents zonder meer. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 5 Augustus 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leidenbrengen bij deze ter algemeene kennis dat de Passage over de brug aan de Morschpoort, van 8 Xogustus a. s. tot nadere aankondiging ïooi Rij- en Voertuigen zal zijn afge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 7 Augustus 1889. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeene kennis dal op lieden aan den Ontvanger der Directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld het kohier van de personeele belasting en dat van liet patentrecht, beide van den dienst 1889/90, en executoir verklaard den oen Augustus 1889 eu herinnert voorts de belanghebbenden aan Imnne ver plichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet le voldoen. De burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 7 Augustus 1889. L.KE9E1V, 7 Augustus. verslag 'au den toestand der gemeente Leiden uter het jaar ISSS. (Vervolg.) Die scholen werden aan het einde van 1888 bezocht door 2757 jongens en 2647 meisjes, te zaaien 5404. II. Herhaling Zondag vierk en bewaarscholen. Hel aantal bewaarscholen bedraagt: 3 openbare: 1°. in het Elisabetshof aan de Scheistraat, met 4 onderwijzeressen en 12 helpstersaantal leerlingen 125 jongens en 136 meisjes beueden de zes jaar en 25 jon gens en 25 meisjes boven de zes jaar, to taal 311. Die van boven de zes jaar ver lieten de school op 1 April 1889. 2°. aan de Oude Vest, met 8 onderwijze ressen en 5 helpsters; aantal leerlingen 151 jongens en 144, meisjes beneden de zes jaar en 9 jongens en 6 meisjes boven de jaar, totaal 310. 3°. aan de Groenesteeg, met 6 onderwij zeressen en 5 helpsters; aantal leerlingen 164 jongens en 170 meisjes beneden dezes jaar en 35 jongens en 31 meisjes boven de zes jaar, totaal 400. Het gezamenlijk aantal leerlingen bedraagt alzoo 1021. Zeven bijzondere bewaarscholen, als: 1°. op het Rapenburg n°. 133, met 1 onder wijzer, 1 onderwijzeres, 8 helpsters (kwee- kelingen aan de Kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen). Het aantal leerlingen op die school is: 39 jongens en 41 meisjes beneden zes jaar en 3 jongens en 2 meisjes boven zes jaar, welke laalsten de school met uit. Juui ver lieten. Totaal 85. 2°. de school van het Nut van 't Alge meen, met 1 onderwijzeres en 10 helpsters, (mede kweekelingen aan de Kweekschool): aantal leerlingen 30 jongens en 28 meisjes beneden zes jaar en 8 jongens en 4 meisjes boven zes jaar. 3°. de school aan de Garemnarkt n°. 17, met 1 onderwijzeres en 5 helpsters; aantal leerlingen 117 jongens en 104 meisjes, te zamen 221. 4°. de school aan den Ouden Riju, v:ue- ger aan de Haarlemmerstraat u°. 297, met 1 onderwijzeres en 2 helpstersaantal leer lingen 58 jongens en 46 meisjes, totaal i04. 5". de school aan de Bakkersteeg n°. 96 (geestelijke zusters) met 1 onderwijzeres eu 12 helpsters; aantal leeilingen 254 jongens en 358 meisjes, totaal 612. 6°. de school aan de lloogewoerd n°. 57 (De Voorzienigheid), met 3 onderwijzeressen en 3 helpsters; aantal leerlingen 61 jongenB en 89 meisjes, te zameu 150. 7°. de Christelijke school iu de Jauvos- sensteeg, met 1 onderwijzeres en 2 help sters aantal leerlingen 30 jongens en 23 meisjes, totaal 53. Gezamenlijk aantal leerlingen op de bij zondere bewaarscholen 1295. Over 1888 bedroegen de kosten der open bare bewaarscholen f 17255.44, en de school gelden f894. III. Inrichting tot opleiding van on derwijzers en onderwijzeressen. Over 1888 bedroeg het rijkssubsidie f6777.60. De kosten der Kweekschool be liepen in 1888 f 13570,20 j. De uitgaven voor de opleiding van onderwijzers en on derwijzeressen bedroegen f7623.66. Bij den aanvang van den cursus 1888/89 bestond de bevolking der Kweekschool uit: hoofdonderwijzers en ouderwijzers. 46 hoofdonderw ijzeressen en onderwijzeressen. 41 adspirantonderw ijzers10 adspirantonderwijzeresseu23 mannelijke kweekelingen30 vrouwelijke .48 andere personen41 Totaal 1 239 Bovendien ontvangen nog 6 mannelijke eu 1 vrouwelijke adspirant kweekelingen het voorbereidend onderwijs op de scholen der 2de klasse. IV. Scholen volgens de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. Door het rijk wordt bij voortduring een jaarlijksch subsidie van f7000 ten behoeve van de Hoogere Burgerschool voor jongens verleend. De cursus ving aan met 156 leerlingen; die van de Meisjesschool met 121 leerlingen. De schoolgelden bedroegen in 1888 f 15052.50 als f 8717.50 voor de jongensschool en f 6335.voor de meis jesschool. In 1887 was dat te zameu f14017.50. De kosten van het middelbaar onderwijs waren in 1888 jongensschool f 35280.59£ I en meisjesschool f 17506.85J. In 1887 jongensschool f 35012.33^ en meisjesschool f 16767.49. Van het Genootschap Mathesis Scientia- rum Genitrix bestaat het bestuur uit 12 ledende schoolcommissie bestaat uit 5 leden. Het onderwijs wordt gegeven door den directeur en 16 leeraren. Het aantal leerlingen bedroeg voor het volledig onder wijs 143 en voor enkele lessen 35, te za men 178. We hebben reeds vroeger deze nuttige inrichting in den breede besproken. In bijvoegsels bij de Staatscourant van 7 dezer is opgenomen de omschrijving van eenige voorwerpen, aan het Rijks Ethuo- graphisch Museum geschonken door den heer dr. P. W. Korthals. Ter zake van dit geschenk is aan dien heer bij koninklijk besluit de zilveren me daille, ingesteld bij koninklijk besluit van 5 Mei 1877 n°. 32, toegekend, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke en kunstverzamelingen. In de maand Juli zijn binnen de gemeente Leiden geboren 121 kinderen, ais 60 zoons en 61 dochters. Overleden 64 personen, als: 4 mannen, 13 vrouwen, 26 zoous en 21 dochters, als levenloos aangege ven 6. (Van de overledenen behoorden 5 tot andere gemeenten.) Gehuwd 25 paren. nUZIKK, LIÜTTËKKAI BS KUNST. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum. Donderdag 8 Aug., te half- acht, door het muziekcorps der dienstdoende Schutterij, directeur: de heer A. Van Leeu wen. 1ste aid.: N°. 1 „Sclmeizer-Marsch", Kling; 2. Ouverture: „Si j'étais Roi", Adam; 3. „Morgenbliitter, Walzer, Strauss; 4. Fantaisie de l'Opéra „La 611e du Régi ment", Donizetti. 2de afJ.: N°. 5. Ouverture: „Les Diamants de la Couroune", Auber; 6. „An der schonen blauen Donau", Walzer, Strauss; 7. „Sérénade" (Fluit- eu Hoorn-Solo), Till8. Grande Fantaisie de l'Opéra „Le Barbier de Sevitla", Russini. UrriCItliLK DBK1CHTBS. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat de burgemeester van Piershil, A. H. Zalm, is benoemd tot secretaris di-.r gemeente; is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring eu tevredenheid, de bronzen medaille en een loffeiijk getuigschrift toegekend aan; J. Van Kan, smid le Noordwijk aan Zee, wegens het met levensgevaar redden vau twee zeelieden, die op 1 Juli 1889, bij het in zee brengen van ankers voor twee bomschuiten, gevaar liepen hun dood in de golven te vinden; P. Cijs, koffiehuishouder te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van drie knapen, die in de Bnitensingelgracht aldaar te water waren geraakt, op 30 Mei 1889; C. J. Van Baren, Europeeseh tamboer bij het 2e garnizo.ens bataljon van Atjeh en onderhoorigiieden, wegens het met levens gevaar redden van eene inlandsche vrouw uit ue Atjeh-rivier nabij Lambaroe, op 14 April 1889, en het, met behulp van eenige anderen, weder opwekken der levensgeesten van deze drenkelinge; G. J. Bosgoed, besteller aan de rijks telegraaf te Amsterdam, wegens het met- levensgevaar redden van vier kinderen, die in het Westerdok aldaar te water waren geraakt, op 10 Juni 1889; A. Lion en R. Lion, wonende te Berlijn, wegens liet met levensgevaar redden van een knaap, die van den walkant van den Z. O. Buitensingel te 's Gravenhage in het water was gevallen, op 9 Aug. 1888. De ministers van binnenlaudsche zaken eu van waterstaat, handel en nijverheid zullen op 10 dezer geen audiëntie verleenen. Bij Zr. Me. besluit is, ingevolge ge meenschappelijke voordracht van de ministers van marine en van koloniën 1°. eene commissie samengesteld, ten einde hoogstderzelve te dienen van advies op de vraag: „of liet uit een staatkundig en önancieel, en ook uit een technisch-maritiem oogpunt wenschelijk is, de bestaande indeeling der maritieme middelen in Ned.-Indie, over eenkomstig het kon. besluit van 16 Nov. 1866 n°. 80, iu een Nederlandseh auxiliair eskader, eene Indische militaire marine, en eene Indische gouvernementsmarine te be stendigen"; zoo ja: a. duidelijk te om schrijven de bestemming dier drie categorieën, opdat dienaangaande geen misverstand mo gelijk zij; b. in algemeene trekken aan te wijzen, welke uitgaven ten behoeve van die categorieën ten laste moeten komen van de Nederlandsche, en welke van de Indische begrooting; zoo neen: welke regeling in plaats van de bestaande dient te worden ingevoerd; 2°. benoemd: tot voorzitter dier com missie: de heer I. D. Fransen van de Putte, oud-minister van koloniën, lid van de eerste kamer der staten-generaal; tot leden: de heeren W. F. Van Erp Taalman Kip, oud minister van marine; J. W. Binkes, viee- admiraal, Zr. Ms. adjudant iu bnitengewoiien dienst; J. A. De Gelder, oud-lid in den raad van Ned.-Indie; C. Bosscher, oud- direeteor van biunenlandsch bestuur in Ned.-Indie; D. L. Wolfson, ond-zeeofficier, lid van de provinciale staten van Zuid- Holland; H. D. Guyot, gepens. kapt. ter zee; G. Kruys, kapt. ter zee; G. H. Tho massen a, Thuessink van der Hoop, oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal en burgemeester van Doornspijk; en tot secretaris: de heer jhr. G. J. Van Tets, adjunct-commies bij bet departement vau koloniën. BINNEN LANDSOHE BERICHTEN. -Het mondeling overleg van den mi nister van binnenlaudsche zaken met de commissie van voorbereiding uit de tweede kamer over de sehoolwetherziening is gis teren afgeloopen. Het gedrukte rapport wordt binnen enkele dagen verwacht. Omtrent het overleg tussehen de re geering en de commissie van voorbereiding in de tweede kamer betrekkelijk de onder wijswet, bericht de briefschrijver uit Den Haag van het Z. D.dat dit goede vorde ringen maakt. De minister zal tegenover de bedenkingen, die liet beginsel der wet niet raken, eene tegemoetkomende houding aan nemen. Inzonderheid zullen de geldelijke bezwaren der gemeenten zooveel mogelijk worden weggenomen. Van den minister van Boanciën zegt de corr.dat deze, zooals hij zeker weet, „wel degelijk met belastingvoorstellen komen zal." lil de ziekte van Z. M. den koning blij ven zich de gunstigste verschijnselen voor doen. Ware het weder gebleven, zooals het iu de maand Juni was hoewel een wei nig koeler dan zouden de geneesbeereu van Z. M. hem bepaald het verblijf in de vrije lucht hebben gegund. Nu is dit ech ter niet mogelijk. Er bestaat iutusschen op het oogenblik voor het Nederlandsche volk geen enkele reden om zich over de ziekte van onzen geliefden vorst te veront rusten.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1