8INN EN LAND SCflE BERICHT SN. BUITENLANDSUHE BERICHTEN 3»*c is de heer R. H. Rijkens, gewezen tech nisch ambtenaar bij het boschwezen op Java en Madura, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. De plaatsing van den adelborst le kl. G. J. Van Gendt in de rol van Zr. Ms. wachtschip le Helievoetsluis wordt inge trokken. In de Staatscourant van 0 dezer is opgenomen de uitslag van het eindexamen der gymnasia in 1889. Het aantal uitge reikte getuigschriften voor alle faculteiten is met 48 pCt. vermeerderd; voor de facul teiten der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid en letteren en wijsbegeerte met 3 pCt. ver minderd; voor de faculteit der geneeskunde en der wis- en natuurkunde met 21.5 pCt. vermeerderd. - Bij de leerlingen der gym nasia verminderde liet aantal geslaagden met 6.5 pCt; bij niet-leerlingcn der gymnasia, die zich aan een der bovengenoemde examens onderwierpen, daalde liet percentage van 54 tot 52 pCt. De minister van financiën maakt be kend dat liet saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg: bij deNederlaudsche bank.f 17,797,236,80® eu bij de betaalmeesters. 1,856,893,21® Te zamen f 19,654,130,02 De minister van koloniën heeft aan dr. Cowan, eerste geneesheer van het krank zinnigengesticht te Dordrecht, aangeboden om op zeer aannemelijke voorwaarden be noemd te worden tot geneesheer-directeur van liet krankzinnigengesticht te Samarang. (D. Ct). Aan het departement van binnenland- sche zaken is men, volgens den Ilaagschen kroniekschrijver der N. Gr, Ct., gereed met eene voordracht tot splitsing der meervoudige in enkele kiesdistricten. Dit ontwerp gaat nu dezer dagen naar den raad van slate en zal ouder de eerste voorstellen bebooren, die in de ingediend. Men Amst. Ct. zitting 1889-90 sullen worden meldt uit den Haag aan de yMet de verbouwing en de daardoor le verwachten verbetering van het gerechtshof in de hoofdstad, zal nu spoedig iu werkelijkheid aangevangen worden. Nadat verschillende ministers de plannen tot verbouwing ter hand namen, bleef het steeds daarbij. De tegenwoordige minister van justitie heeft de noodzakelijkheid echter ■zoo goed ingezien, dat bij de a. s. begroo ting de voordracht zal inkomen. Men berekeut, dat voor den geheelen ver bouw en liet plaatsen van een gebouw voor de verschillende kantongerechten, op een terrein nabij de cellulaire gevangenis, te zamen vijf ton gouds zal worden uitge trokken. Z. M. de koning van Pruisen heeft be noemd tot ridder der orde van de Kroon van Pruisen 3e klasse den hoofdcommissaris van politie, den heer W. J. H. Graven, te Maastricht. Zondagavond bij het openen van eene der deuren welke toegang geeft tot eene trap voor den derden rang in het circus Lock hardt aan de Diergaardelaan te Bot terdam, stonden verscheidene personen te wachten om op dien rang te worden toege laten. Niettegenstaande de politie beu zoo geleidelijk mogelijk trachtte te doen opklim men, schijnt de trap niet bestand geweest le zijn legen het gewicht dat zij op dat oogenblik te dragen had, eu stortte naar beneden, met het gevolg dat eene 55 jarige vrouw een harer beenen brak. Zij is in het ziekenhuis opgenomen. NR. Ct.) Te Dordrecht is Zaterdag in den ouderdom van 93 jaren overleden de oud- strijder van Waterloo, Jasper Freen. In 1818 werd hij stadsomroeper te Dordrecht, welke betrekking hij tot voor weinige jaren ver vulde. Bij zijn 50-jarig omroeperschap ont ving hij als souvenir een gouden bekkentje met stok, dat steeds naast het Zilveren Kruis op zijn borst prijkte. Uit Moerdijk wordt aan de N. R. Ct. gemeld van 5 Augustus: Hedenavond ongeveer 5 uur woedde al hier een geweldig onweder. De slagen wa ren z66 hevig, dat de huizen dreunden als bij eene aardbeving. De bliksem sloeg in een boom aan den straatweg. Een goederen wagen werd door den slerkeu wind, die de bui veigezelde, ougeveer een kwartier gaans den spoorweg opgedreven iu de richting Lage Zwaluwe. Drie schoolkinderen sloegen door den schrik tegen den grond en werden bewusteloos opgenomen. Een der kinderen is reeds overleden. Te Haarlem is in den nacht van Zater dag op Zondag jl. inbraak gepleegd in bet atelier van den photograaf Chits in de Nassau- straat en aldaar uit een gesloten lade eenige rijksdaalders ontvreemd. Teneinde den diefstal te bedekken, heeft de dader brand gesticht welke gelukkig bijtijds wen! ontdekt en ge- bluscht. De dief heeft zich toegang verschaft door een lichtkoker op een zinken plat boven het atelier. Hare Hoogheid de aartshertogin Stép- lianie, wed. van den aartshertog Rudolf van Oostenrijk kwam gisterenamiddag te 5,40 te Zandvoort aan. II. II. was in reiskostuum en lichten rouw gekleed. Haar gevolg -bestond uit twaalf personen. Onmiddellijk nam de aartsher togin en haar gevolg iu de gereedstaande rijtuigen plaats, en reed zij naar het hotel Kaufmanu, waar zij de qeheele maand denkt te verblijven. Aan het hotel gekomen, boden de twee dochtertjes van genoemden heer Kaufmanu 11. H. een bouquet aan, welke zij blijkbaar met ingenomenheid aanvaardde. Vervolgens werd de aartshertogin door den eigenaar naar hare apartementen geleid, over welker inrichting zij niet minder dan over het schoone gezicht op strand en zee hare ingenomenheid te kennen gaf. Na een tien tal minuten in hare kamers te hebben ver toefd, deed H. H. ,wind en tegen trotsee- rende, eene korte wandeling langs het strand, door eene daino van haar gevolg vergezeld, bij welke gelegenheid zij voor den volgenden dag reeds eene badkoets bestelde. Op liet hotel en van de badinrichting Neptuuus wapperden Nederlandache en Oostenrijksche vlaggen met oranje-wimpels. HCt.) Eene geachte familie te Amsterdam, de lieer Sch. ontving Vrijdag het treurig bericht, dat een harer leden, een jongmensch student aan de universiteit le Amsterdam, op een uitstapje in de Alpen, ten gevolge van een val, het leven heeft verloren. (Amst.) Zondagnacht strandde op den razenden bol met W. N. W. storm de Engelsche bark Scottish Eairy, kapt Ellis, komende van Pisagua, laatst van Falmouth, en geladen met salpeter, bestemd voor Hamburg. Door noodseinen werd de kustwacht Kijkdnin opmerkzaam gemaakt en riep hulp in. De reddingsboot, gesleept door de stoomboot Stad Amsterdam, vertrok met den meesten spoed naar de s'randingsplaats, en gelukte het den redders, door de bran ding heen het in nood verkeerend schip en bemanning le bereikenzij mochten de vol doening smaken de bemanning, bestaande uit vijftien koppen, benevens de kapiteins vrouw en dochtertje, behouden te Nieuwediep binnen te brengen. Het is een ijzeren schip en men hoopt, indien wind en zee het eenigzins toelaten, inventaris of lading te kunnen bergen. Verleden week stierf in eene der armoedigste stegen der gemeente Utrecht eene hoog bejaarde vrouw, die bij bare behoeftige kinderen inwonende, uog tot het iaatst vao haar leven door uit werken gaan eu vooral door het ontvangen van giften en bedeeling iu haar onderhoud voorzag. Na haar overlijden opende men eene oude kist, die door de vrouw als stoel ge bezigd en steeds gesloten gebleven was, en vond daarin, behalve ruisn f 100 aan geld specie, verscheiden schuldbekentenissen iu behoorlijken vorm van onderscheiden personen wegens geleende gelden, te zaaien een vrij aanzienlijk bedrag uitmakende. 11. M. de koningin woonde Zondag voormiddag de godsdienstoefening bij iu de Hervormde kerk te Apeldoorn onder het ge hoor van ds. Hattiuk. Des namiddags maakte H. M. met prinses Wilhelmina een rijtoer door het dorp ineen open rijtuig, bespannen met vier paarden, welke van den bok gere den werden. Te Oude-Pekela kwamen dezer dagen een paar metselaars een glas bier drinken bij een tolgaarder, die evenmin als al zijne collega's vergunning heeft en toch aardig wat sterken drank verschenkt; zij verzoch ten hem een glas jenever te willen tappen, waaraau de tolgaarder na lang aarzelen vol deed. Toen zij wilden betalen om weg te gaan, kwamen juist twee andere bezoekers binnen waarvan de één een glas bier en de ander een bittertje bestelde. De tolgaarder kon met het- oog op de nog beide aanwe zige leege glazen geen neen zeggen. De bierdrinker vraagt hem daarna of hij wel vergunning had, en toen het antwoord ont kend was zeide hijffdan zal ik je proces verbaal maken"- De metselaars verklaarden, dat verre van behoorlijk te vinden en snsten de zaak zóó, dat alle vier vrij gelag kregen eu ieder op den gunstigen afloop per persoou een gul den ontving. Bij nog drie andere- tolgaarders werd dien dag dezelfde comedie door het vif-rt.d met gunstig gevolg vertoond. Men is benieuwd of zij met uie handelingen ook iu de val zullen loopen. Een kastelein in de gemeente Dan- tumadeel (Fr.) had dezer dagen eenige vech tende klanten in zijne herberg, die bij gaarne wenschste kwijt te raken. Hij kwam op den inval om eene korf met bijen in de kamer te plaatsen. Iu een oogenblik voeg den de bijen zich tusschen de strijdlustigen met het gevolg, dat de vechtende klanten in een oogwenk de herberg hadden verlaten. Te Chaam nabij Breda is op 85-jarigeu leeftijd overleden de oud-strijder, de heer A Van Gogb, versierd met het Metalen Kruis. Hij nam als korporaal bij de kurassier? deel aan den tiendaagscheu veldtocht, werd door de Franschen krijgsgevangen gemaakt en naar Frankrijk gezondm. Daar wist hij echter te ontsnappen, trok door België naar ons land eu trad daar weder iu dienst. E 74 Li Si O In de gisteren door bet lagerhuis ge houden zitting heeft de heer E. Stanhope eene dépêche voorgelezen, hem door generaal Grenfell gezonden en waarin üe generaal meldt, dat hij hedenochtend eene verkenning met de ruiterij heeft gedaan, waarbij bleek dat de strijdkrachten der derwischen vol komen uiteengejaagd zijn. Bij fraai weder en een fikschcn bries, bood de gisteren gehcuden revue over de Engelsche vloot een schitterend schouwspel aau. Keizer Wilhelm, vergezeld van prins Hen drik van Pruisen, den prins en de prinses van Wales en den hertog van Cambridge, begaf zich te 31 uur des namiddags aan boord van het koninklijk jacht Victoria Albert. Het jacht Galatea giug toen voorop gevolgd door de jachten Vicloria Albert, Hohenzollern, Osborne, Enchantress en Mag- dalena. Aan boord van dit laatste vaartuig bevonden zich de lord-mayor en de corpo ratie van Londen. Toen deze jachten voorbij de Engelsche oorlogsschepen stoomden, die in linie waren geschaard, hief het scheepsvolk, dat iu het wand paradeerde, luide hoera's aan. De revue was te 5^ uur afgeloopen. De keizer oulviug de admiraals en kapi teins der Engelsche oorlogsschepen bij zich aan boord. Keizer Wilhelm ontving te Osborne eene deputatie der Duitschers uit Londen, die hem een adres aanboden. De keizer antwoordde met eene toespraakwaarin hij den wensch uitte, dat de betrekkingen tus schen Engeland en üuitschlaud steeds goed zullen blijven. De Loudensche County Council heeft allen directeuren van schouwburgen opge dragen kaarten van hunne inrichtingen te laten maken, op welke alle uitgangen dui delijk zijn aangewezen, en deze plattegron den te laten afdrukken op de achterzijde der programma's. Gelijk de Times uit Durban verneemt heeft president Krüger in den Transvaal- scuen volksraad medegedeeld, dat de lieer Beelaerts van Blokland, de gemachtigde der Zuid-Afrikaausche republiek te 's Gravenhage, naar Lissabon zal vertrekken, teneinde met de Portugeesche regeering de tariefquaestie op den Delogoa-spoorweg te regelen. De hoofdpunten zijn reeds vastgesteld. Tevens verneemt de Times uit Calcutta, dat de Transvaalsche regeeriug der regeering van Britech-Indie officieel heeft medegedeeld, dat aan de inboorlingen uit Engelsch-Indie, evenals aau de Turken en Chineezen, het verblijf in de steden der Zuid-Afrikaausche republiek zal worden ontzegd. De gouver neur heeft dit besluit terstond ter kennis van de Engelsche regeering gebracht. Le Temps meldt dat de heer Le Royer zijne ambtgenooten heeft opgeroepen, ter bijwoning der zittingen van het hoogge rechtshof. Vijftien telegraafbeambten zijn wegens Boulangistiache vergrijpen gestraft, 12 met ontslag eu 3 met non-activiteit. Een der ontslagenen was directeur van een hulpkan toor te Parijs. Er zijn thans ook reeds 20 maires wegens het uitvaardigen van Bou- langistische proclamaties ontslagen. Het overlijden van Pélix Pyat, lid dor Fransche kamer voor Marseille, is reeds ge meld, Pyat bereikte den leeftijd van 79 jaren. Te Parijs studeerde Pyat in de rechten maar reeds spoedig na zijn promotie wijdde hij zich aau de journalistiek, waardoor hij wegens het verkondigen zijner radicale denk beelden, herhaaldelijk met den rechter eu de gevangenis kennis maakte. Iu 1848 werd Pyat tot lid der conventie gekozen, maar reeds in 1849 werd hij in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij het volk lot gewelddadig verzet aanspoorde. Pyat vluchtte naar Zwitserland en werd in 1849 lot levenslange verbanning veroordeeld. In 1851 uit Zwitserland verdreven, ging de anarchist naar Belgie, en toen hij ook in 1852 uit dat land werd verdreven, vestigde Pyat zich te Londen. Na den val van het keizerrijk keerde Pyat naar Parijs terug eu speelde een rol bij de Commune, waarvoor hij iu 1873 ter dood werd veroordeeld. Het gelukte heia weer te ontvluchten, en zeven jaren later maakte hij gebruik van de algemeene am nestie om naar Frankrijk terug te keeren. Lang duurde dit verblijf echter niet, want spoedig vluchtte hij weer naar Londen, daar hij wegens oproerige artikelen tot gevan genisstraf werd veroordeeld. Eerst sedert 1888, toen Pyat te Marseille tot lid der kamer werd gekozen, kou hij ongestoord in Frankrijk blijven. De bekende Parijsche berichtgever der Times, den graaf van Parijs de les lezende over zijn heulen met de Boulangisten, komt te spreken over 's prinsen fortuiD, dat vol gens hem aanzienlijk en welks herkomst, zegt bij, zelfs aan zijne vertrouwde vrienden onbekend is. De berichtgever, de heer Op pert uit Blowitz, schijnt er meer van te weten. Ten minste tien jaar geleden, verhaalt hij, schreef een sedert overleden persoon, die een hoogen buiteulandschen titel voerde, den graaf van Parijs: „Ik heb mijn onmetelijk vermogen te danken aan uwen grootvader en ik wenseli mijne dankbaarheid jegens hem te toonen door er u een deel van aau te bieden en u aldus in staat te stellen de Monarchie te verpersoonlijken. Geef een vertrouwd per soon vijf van uwe naamkaartjes. Hij zal die aan de vijf hieronder genoemde effec tenhandelaars vertoonen en hetgeen ik voor u bestem zal hem worden ter hand ge steld." Dit geschiedde. De vertrouwde man kwam met eene vigilante vol effecten terug. De juiste som, vervolgt de berichtgever, weet ik niet, maar de verzekeringmaatschappijen verlangden 150,000 fres, voor het overbren gen van de effecten naar Engeland. De graaf vond dit te veel en deed ze in blikken trommels plaatsen, welke twee vertrouwde personen naar Engeland brachten en in Coutts' Bank deponeerden. - De heer De Cassagnac jammert in l'Autorité over de slapte van zekere leden van de nationale partij. Hij verlangt hoof den die geen vrees hebben en de kiezen naar de stembus leiden als militairen tot den aanval; hij eischt van hen niet alleen moed, maar stoutmoedigheid, want hij erkent dat #de partij vreeselijk werkzaam zal moe ten zijn". Daarom richt ook voorzeker helj comité der rechterzijde aan alle conserva tieven een dringend beroep, ten einde hl uit te noodigen in de uitgaven te voorzi» Daar de Boulangistische kas ledig isrnott men wel een anderen verkiezingspenniugbij] elkaar brengen, zoo wordt er gezegd. De shah van Perzië bracht gisterei een bezoek aan Versailles, waar men te zijnet] eer alle fonteineu iu het park van Fontai- nebleau liet werken. De Parijsche blaf zijn eenstemmig wat betreft den lof, dien zij den Perzischen vorst schenken, maar ijj kunnen het nog niet eens worden over de wijze, waarop zijn titel gespeld moet wor den. Tot dusver spellen de Parijsche bladen den naam op vijf verschillende wijzen, nl.: schah, chah, cba, cha en sbah. De Temps betoogt uitvoerig, dat me» Nasserdin jchah" moet noemen, maar vele bladen lieten zich door dit betoog niet over tuigen en un schrijft ieder den titel op zij®e wijze. De Agence Ilavas spreekt de verbale® tegen van passagiers der Comorin over de» toestand van Tonkin. O. a. werd be' dat men eerlang een algemeenen opstai wachten beeft eu dat de troepen dooi ziekten zouden gedecimeerd ziju. De offi- cieele berichten ziju in lijnrechte tegensprak met die verhalen. Eene dépêche, gis' door de regeering ontvangen, meldt dat de delta volkomen rust keerscht en de ge' zondheidstoestand bevredigend is. niIITSCilLAWD. Eene deputatie van het eerste ment dragonders der garde, dat voort»'® den naam der koningin van Engeland dragen, is naar Londen vertrokken, om de koningin de hulde van het regim®11' betuigen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2