BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BU1TENLANDSCHE BERICHTEN w ms> "fa1 nsjPf srT ~-'" del van den lieer Duyser is het grootste gedeelte gered; in liet kantoortje, in de keuken en de huiskamer heeft de brand weinig schade aangericht. Bij het leggen van de slangen is nog een spuitgast aan de Aalmarkt te water geraakt; hij was echter wcêr spoedig aan den wal. Het geheele gebouw was evenals de inboe del geassureerd. Het gebouw voor f 65,000 op beurspolis. Een der Well'slainpen voor de verlichting van het terrein geraakte on klaar en weigerde verder licht te geven. Verschillende autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. De burge meester verliet het terrein niet voordat elk gevaar geweken was. De majoor-comman dant der d. d. schutterij was eveneens met zijn staf aanwezig en had uit den aard van de zaak (op Zondagavond) eeue zware taak. Natuurlijk wis ook de commissaris van po litie daar, de directeur van de brandweer, en onderscheidene raadsleden. Nader vernemen we, dat de trompvoer- der 8. waarvan boven sprake was, denzelf den avond weder per rijtuig naar zijne wo ning op de Oranjegracht werd vervoerd. Dezen ochtend heeft onze stadgenoot, de heer Goedeljee, van het ontredderde interi eur photographische afbeeldingen genomen. Wat het kerkgebouw van de Waalsche gemeente betreft, dat veel van het water te lijden heeft gehad, moet worden opgemerkt dat gelukkig het archief dier gemeente, dat achter het kerkgebouw is opgeborgen, geheel gespaard is gebleven. toegelegd, wijdde hij zich later hoofdzakelijk aan de schilderkunst, waarbij de kerkelijke bouwkunst hem het meest aantrok. (ll'FICIKEliK BERICUTXÜS. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Assen mr. R. P. Cleveringa Az., thans ambtenaar van Ret openbaar ministerie bij de kantongerechten in bet arrondissement Assen; is benoemd tot griffier bij bet kanton gerecht te Sittard mr. A. H. E. Gadiot, advocaat en procureur te Utrecht; zijn benoemd tot kantonr.-plaatsv. in het kanton Beetsterzwaag K. Keuning, notaris te Beetsterzwaag; in het kanton Waalwijk A. J. Rant, notaris te Waalwijk; is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers, de le-luit. W. C. Schön stedt, van het 5e reg. inf. De minister va» justitie zal op 6 dezer geen audiëntie verleenen. Ingevolge machtiging des konings wordt de kapt. ter zee C. Ten Bosch met den 16Jen dezer maand eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Van Galen en daarin vervangen door den kapt. ter zee J. C. Commijs. De luit ter zee le kl. G. E. Tydeman wordt, onder eervolle ontheffing van zijne detacheering bij het departement van marine, met den lsteu Sept. a. s. op non-activiteit gesteld. De officier van administratie le kl. W. E. Muller wordt met 16 dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. De benoemde off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht F. H. Bobré, arts, wordt met den 16den dezer geplaatst bij bet hospitaal der marine te Willemsoord. Door den minister van marine is de benoeming van den jongeling H. G. Ram- bonnet tot adelborst 3e kl. voor den zeedienst op daartoe gedaan verzoek, ingetrokken, en is, met 1 Sept. a. s., als zoodanig aangesteld de adspirant G. L. Heeris. Door den minister van koloniën is de heer C. L. J. De Roy van Zuydewijn ge steld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Ned.-Indie, om te worden benoemd tot 3e-stuurmau bij de gouverne- ments-marine daar te lande. Te Noordwijk raakte Donderdagmiddag een broederpaar handgemeen. De eeu trapte den ander z66 op de borstdat den ge troffene het bloed uit neus en mond sprong, en hij voor dood werd weggediagen. Zaterdag is te 's Hage onder voor zitterschap van den gep. luit.-generaal Mac Leud, gehouden de algemeene vergadering van den Anti dienstvervangiugsbond. Uit het verslag over den toestand van den bond bleek, dat met betrekking tot het streven in het afgeloopen jaar weinig geschiedde, üc belangstelling in de zauk daalde, liet ant woord der defensie commissie ten gunste van persoonlijken dienstplicht was een stap in de goede richting. Komt die regeling lot stand dan kan de bond worden ontbonden. De bond telt thans 10284 leden. Te vervanging van de leden van het hoofd hoofdbestuur, Fel en IJrunings aan wiens werken in het belang van den bond hulde wc-rd gebracht, werden gekozen de heeren Raat en jhr. Klcrck. Door curatoren van het gymnasium te Delft wordt aanbevolen ter beuoeming van eeu leeraar in de oude laleu voor den cursus 1839/90 de heeren S. Overmeer, litt. hum. cand. te Maastricht, en M. Nassau Noordewier, cand. in de cl. letteren te Delft. Te Hellevoetsluis is de scheepvaart sterk achteruitgegaan. Terwijl daar vroeger soms houderden schepen in de maand pas seerden, van en naar Dordrecht en de Maas steden bestemd, kwamen er in de laatste 7 maanden slechts 91 aan tegen 106 gedu rende hetzelfde tijdvak in '88. Al die schepen waren voor Dor it bestemd. Voor Rotterdam, Schiedam of Vlaardingen arriveert er geen enkel meer. Het Voornsche kanaal vroeger geheel onmisbaar voor de groote scheepvaart, bewijst nu alleen diensten aan de binnenlandsche schippersgeen enkel zee schip komt er meer door om de plaats van bestemming te bereiken. Uit Slikkerveer wordt gemeld: Zaterdagmiddag te 1 uur is ook bet lijk van P. Kortlaud, op ongeveer dezelfde plaats als dat van den heer Von Lindern drijvende in de rivier gevonden en aan deu wal gebracht. Naar wij vernemen, hebben de verkie zingen te Nieuwe Niedorp (N. H.) nog een staartje. Vele personen zijn gedagvaard door een candidaat, die zich door een verkieziugs- biljet zwaar beleedigd acht. AmstCt.) De verzending van oude schapen is op Tessel iu vollen gang. Gedurende deze week werden 924 stuks naar elders afgele verd. De schapen gelden thans van f 16 tot f 23 per stuk. Te Warmenhuizen is in den ouderdom van 89 jaar en 3 maanden overleden P. Vlam, oud-strijder van de citadel te Aut- erpen. De eerste prijs in de Haarlemsche paardenloterij, zijnde een rijtuig met twee paarden, is ten deel gevallen aan den heer G. A. De Looze, apotheker te Zierikzee, vroeger te Haarlem als apothekersbediende werkzaam. Het is nu reeds de tweede maal dat hij den eersten prijs verkreeg en onder scheidene keeren heeft hij paarden uit deze en andere loterijen getrokken. Ct.) tig, maar werd ouk een poos gevaarlijk. De hemelhooge golfslag belette zelfs som mige officieren der Engelsche vloot, iiunue schepen van deu wal te bereiken. Onder deze omstandigheden, die zeer velen weer hield om van de uitnoodigings- of andere biljetten gebruik te maken, gaf de Duit- scbe keizer den wensch te kennen dat de maritieme wapenschouwing lot Maandag mocht worden uitgesteld, waartoe slechts noode werd besloten. Des namiddags ver neterde het weder. De Royal Agricultural Society te Londen beeft weer eeu vergadering gehouden, waar een voorstel werd behandeld om der regeering te seizoeken het verbod van invoer van levend vee uit Nederland te handhaven, totdat er geen mond- en klauwzeer meer in Duitschland zou voorkomen. Men besloot echter dit voorstel niet t steunen, daar het niet noodig werd geacht verder bij de regeering op handhaving van dit verbot aan le dringen. Uit Nederland zijn sedert liet vorige besluit der maat schappij geen nieuwe gevallen van de ziekte gerneid en daarom meende de vergadering deze zaak gerust aan de regeering te kunnen overlaten. Een amendement om bij dit antwoord te voegen dat de invoer van levend vee uit Nederland werd afgekeurd, zoolang het klauw en mondzeer in Duitschland heersebte, werd met 12 tegen 7 stemmen verworpen. Men herinnert zich hoe bij den schrikkelijkon orkaan te Apia (Samoa) hel aan de uitnemende zeemanschap van den Engelschen gezagvoerder der Calliope, Kane, en zijne bemanning en de bijzondere voor treffelijkheid der machines werd toege schreven, dat het Engelsche vaartuig on gedeerd bleef. In een brief aan eeuen vriend te Kiel heeft nu de heer Kane zelf verklaard, dat het geluk hein gediend heeft en de Duitsche gezagvoerders zich in dezen zoo uitnemend gehouden hebben als iemand anders had kunnen doen. VA ASKK1J K. H. M. de koningin heeft van haren gemaal op haar verjaarfeest een met twee prachtige Hongaarsche goudvossen bespannen rijtuig ten geschenke ontvangen. Naar men aan Le Maatb. mededeelt, zal kardinaal Lavigerie, als hij geheel her stellen mag, in het laatst van September a. s. ons land bezoeken. De kardinaal zou zich naar verschillende Bteden des lands be geven, bepaaldelijk naar Amsterdam, Rotter dam en Schiedam. „Ofschoon wij, zegt Le Maasb. dit bericht nit goede bron hebben, zullen wij er nadere bevestiging van afwachten. In den ouderdom van 84 jaren is den 27sten Juli te Voorschoten overleden de lieer J. B. Tetar van Elven, wiens naam in de schilderswereld algemeen bekend was. Na zich eerst op staalgraveeren te hebben ai 8. i, I E. Op zijne terugreis is de graaf van Parijs Woensdag te Brussel aangekomen, waar hij in het hotel de Flandre Donderdag ochtend door den Graaf van Vlaanderen werd bezocht. Vrijdagochtend is hij voorts over Ostende naar Engeland vertrokken. Aan de Times wordt uit Brussel ge meld, dat de heer Du Toit, de directeur van het onderwijs in de Zuidafrikaansche republiek, le Brussel vertoeft. De heer Du Toit is naar Europa gekomen wegens de Nederlandsche boogeschool, welke volgens besluit van den volksraad te Pretoria worden opgericht. Op Osborne-House namen des namid dags niet alleen Lord Salisbury en Herbert Von Bismarck, msar ook andere diplomaten deel aan deu maaltijd, in eene afzonderlijke zaal. Eene reeks extra-treinen brachten Za terdag de genoodigden voor de wapenschou wing aan. Ongelukkig verauderde het weder. De zee is ruw; windvlagen vergezellen slag regens; een dikke, natte nevel belemmert het uitzicht en dreigt bet panorama te be derven. De toestand in de buitenhaven van Portsmouth was Zaterdag niet alleen onpret- Het Elysée heeft met grooten luister geschitterd, nu het zoo kort na de ont vangst van den koning der Hellenen, an dermaal de eer genoot een echten vorst binnen zijne muren te zien. Ter eere van den shah van Perzië wa3 een festiju aan gericht, waarbij de meeste kiesche EraDscbe smaak had voorgezeten. Te half acht deed de shall zijn intocht in de zalen, en na de voorstelling schreed het gezelschap, nadat de maitre d'hotel, de deuren der eetzaal openslaande met plechtige stem had uitge galmd: „Sa Majeslé est serviel" statig, in het volle bewustzijn van weder eens een vorst iu zijn midden te hebben, naar de eetzaal. De shah had Mme Carnot den arm geboden en de president, prijkende met bet grootkruis van den Leeuw eu de Zon, den zijne aan Mme Tirard. In 't ge heel waren er 44 couverts. De koning zat tusschen Mme Carnot en Mme Ereycinet. Tegenover hem zat de president, die rechts en links tot buurvrou wen had mevrouwen Tirard en Constans. Het diner, gediend door veertig maitres d'hotel, was blijkbaar aangericht door een Vatel van deu eersten rang. De tafel zag er met de kostbare zilvereu middenstukkeu en de rijke guirlandesgewijze bloemenver siering allerprachtigst uit. Voorgediend werden o. a. macaroni en perzische koek, 't een en ander uit het eeuige Sèrves-servies, waarop afbeeldingen van verschillende ge zichten in Frankrijk, het eenige bestaande exemplaar. Tegen half tien begon bet concert, of liever de voorstelling van de opera-comique l'Amour medeciu van Ferdinand Poise, naar Molière, door wijlen Ch. Monselet. Er waren niet minder dan 2000 gasten, zich verdringende rondom deu shah, die plaats genomen had in een fauteuil metkeizer lijke leuningen. De shah is verrukt over ziju verblijf ten onzent, over de pracht van het Elysée, maar vooral over Buffalo bill eu over Carnot, dien hij een „groot souverein" Doemtl kunstvoorwerpen ingepakt en in het voor huis gereed gezet om des nachts met een verhuiswagen te worden afgehaald. Toen echter de wagen verscheen, verscheen ook een commissaris van politie met zijne agenten en belette het vervoer. Niet alleen schijnt de revolutionair-Boulaugistische markies nog huur schuldig te zijn, maar indien hij niet tijdig voor het hooggerechtshof verschijnt, wordt hij als rebel met inbeslagneming van zijne goederen gestraft. Het vertrek vsn Dinah Salifou is be paald op den 14n Augustus De negerkoning zal met vrouw en zoon (Ibrahim) te Marseille scheep gaan en direct de terugreis naar het koningrijk der Nalous aanvaarden. Dinah Salifou neemt geschenken mede, die hem de president der republiek heeft aangeboden, bestaande in wapenen, een ko peren ledikant en muziekinstrumenten. Ook de koningin is niet vergeten. De echtgenoote van Carnot heeft haar kostbare zijden stoffen vereerd. Het vertrek van het Annamitisch gezant schap is op 11 Augustus bepaald. De prins van Aunam begeeft zich echter niet direct naar Marseille, maar zal met zijn gevolg eerst de fabrieken te Lyon en het arsenaal -an Toulon gaan zien. DIIITBC 11JLA1VÜ». liet programma voor de feestelijkhe den ter eere van keizer Frans Jozef is vastgesteld. Den 12n Augustus des namiJ- te 5 uren komt de keizer te Berlijn aan. Te 7 uren famil'ediuer, hetwelk te half 8 wordt opgeluisterd door eene groote taptoe véór het paleis. Den volgenden dag te 9 uren des ochtends groote parade en daarna een pleiziertocht naar Charlottenburg tot het bezoeken van het Mausoleum en den grafkelder van keizer Wilhelm I. Te 6 uren des avonds gala-diner. Op den 14n Aug. groote manoeuvres in het vuur le Spaudaute 2 uren terugkeer naar Berlijn en te 4 uren tocht naar Potsdam tot het bezoeken vau het graf van keizer Erederik. Te 6 uren diner bij keizerin Augusta op bet kasteel Babelsberg. Op 15 Augustus woont de keizer van Oostenrijk de mis in St. Hedwigskerk bij, zal daarna het exer- ceeren van het keizer Frans grenadiersregi ment volgens een nieuwe methode gadeslaan en met keizer Wilhelm iu het officiereucasino ontbijten. In het gevolg van keizer Frans Jozef zal zich prins Frans Ferdinand bevinden. De koetsiers te Bayreuth hebben den arbeid gestaakt omdat bet gemeentebestuur hun niet heeft toegelaten 4 mark te eischen voor een rit van de stad naar Wagners schouwburg, ongeveer een kwartier rijdens. EGYPTE. Generaal Grenfell heeft Vrijdag de Derwischen bij Toski een gevecht geleverd en hen volkomen verslagen. Hun aanvoerder Wadelajumi werd gedood; hun verlies wordt op 1500 man begrootdat der Egyptische troepen heeft niet veel te beteekenen. Stukken buiten verantwoor delijkheid der redactie. Negen duizend burgemeesters hebbeu de uitnoodigiug aangenomen tot bijwoniug van het groote feestmaal, hetwelk do Parij- sche gemeenteraad den 18den Augustus zal geven. Iu het geheel wordt op 10,000 gasten gerekend. De bekende Boulangistische afgevaar digde Le Hérissé, directeur vau bet blad Le Cocarde, is ook voor het hooge gerechts hof gedagvaard, teu einde zich te verant woorden wegens het ontvreemden van de getuigeuverhooreri, welke in de Cocarde openbaar zijn gemaakt. Een mislukte verhuizing heeft in de w oning vau Itochefort te Parijs plaats gehad. Reeds had men de schilderijen en allerlei Naar aanleiding van den weDsch uitge sproken iu de laatste vier regels van het artikel, nemen we hier het antwoord op het ingezonden stuk van Sylvio, voorkomende in ons nummer van Vrijdag, in ztjn ge heel uit Le Zuid-Hollander over. (Red.) „Wie met eeuige aandacht de bewegin gen in het Katholieke kiezerskamp binnen Leiden heeft gadegeslageu, neemt daarin thans twee antipodische stroomingen wasr. De eene die ten koste van alles en om al les met de Anti-Revol. wenscht samen te gaan; hoofd Le Zuid Hollander. De andere niet steeds en onder alle omstandigheden met deze deugd behept; hoofd, de vereeni- giug „Recht en Orde." Zoo luidt het niet zeer gelukkig begin van een ingezonden stuk in de Leidsche Courant, geteekend Sylvio. Van antipodische d. i. lijnrecht tegenover elkander staande stroomingen te spreken, waar feitelijk alleen de een iu dezelfde richting iets verder zoo wenschen te gaan dan de andere, is nog al gewaagd. Doch men heet geen Sylvio om op zulke kleinigheden te letten. Men wil een vreemd woord gebruiken; ziedaar alles, raakt het niet, dan botst bet. Doch dit doet weinig ter zake, van meer belang zijn de bewijzen door Sylvio aangehaald, om zijne bewering te staven. „Bewijzen? A. Le Zuid-Hollander' be richtte:" „De R. K. Ver. „Rechten Orde heeft in hare gisteravond iu de Jozefsgezel len-Vereeniging gehouden algemeene ver gadering, op voorstel van het bestuur, M ons leedwezen besioteu zicb, bij de aan staande verkiezing voor den gemeenteraad

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2