k-i.; ja *sj© p*-b ïtj? wr. -5~3 «5» rw-.- *rr~* Aug. a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De off. van gez. Ie kl. bij de zee macht 11. M. J. Wertenbroek, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstooinsckip Van Galen, wordt inet 1 Sept. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den olf. van gez. Ie kl. dr. M. Rutgers van der Loeff. Met gelijken datum wordt de off. van gez. 2e kl. IJ. Postma, tbans dienende bij het hospitaal der marine te Willemsoord, geplaatst aan boord van genoemd schroef- stoomschip, en de off. van gez. Ie kl. dr. C. T. Hum me, dienende aan boord Zr. Ms. art. instructieschip Aruba, gedetacheerd te Willemsoord, en belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst bij het kon. instituut voor de marine, 's rijkswerf en het bataljon mariniers te WillemsoorJ. Bij Zr. Ms. besluit is de heer F. 11. Bohré, arts, met ingang van den 6den Aug. a. s., benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht; is voor deu tijd van vijf jaren, gerekend van 12 Juli 1889, bij bet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl de arts K. J. Dekema. BINSKNLANDSOHE BBRIGHTEN. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint dat er ongunstige berichten uit Atjeh ontvangen zijn. Bij een gevecht moeten aan onze zijde 19 dooden en 22 gewonden gevallen zijn. De Staatscourant bevat de gewijzigde statuten van de vereeniging Johannes Stich ting, christelijk toevluchtsoord, gevestigd te Nieuwveen. Veeartsen, die verlangen benoemd te worden lot adsisteut aan de rijksvei artsenij school te Utrecht, voor het tijdvak van 1 October 1889 tot eti met 30 September 1890, op eene bezoldiug van f 1000 'sjaars gelieven véér l September 1889, met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachtvrij daarvan aan het departement van binuenl. zaken te doen blijken. Re Stand, verzekert, dat het bericht van Het 7ad.als zouden de besprekingen van den minister Mackay en de commissie van voorbereiding voor de onderwijswet ge ëindigd zijn en de bijdragen van het rijk aan de gemeenten voor de toekomst op het tegenwoordige bedrag worden bepaald, ten eenenmale onjuist is. Het D. v.ZH.en'sGr. meent te weten, dat hetgeen in het bericht als blijvend werd voorgesteld, slechts een tijdelijk karakter zou dragen. De le luitenant J. C. Kros van het 4e regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 2e regiment van het wapen. Aan het toelatings examen voor de hoofdcursussen te 's Hertogenbosch en Kampen werden in het geheel deelgenomen door 128 onderofficieren van de korpsen infanterie en van het instructie-bataljon. Naar we vernemen is Woensdagavond eene boerenwoning in de Weipoort onder Soeterwcude afgebrand. Te Uravenhage werd de brand in bet Bezuidenhout opge merkt. Het ongeval had ongeveer te elf ure plaats. Tot lid van de jury (rondeuteller) van de nationale en internationale wieler wedstrijden op 10 en 11 Augustus a. s. te Nijmegen te houden is o. a. benoemd de heer mr. H. graaf Van Limburg Stirom, te Noordwijk. Van de schuit Drie Gezusters, schip per J. Plug, werden 19 ton stenrharing te Noordwijk aan Zee, verkocht, die (zonder het vat) f 9.50 per ton opbrachten. In den nacht van 22 op 23 Juni jl. is in de woning en ten uadeele van Ju- hannes Bougenaar, tuinder te Roelofsareuds veen, ontvreemd ongeveer f 1800, voor de helft in bankbiljetten, en het overige in diverse muntspeciën. De officier van justitie te Haarlem ver zoekt opsporing en bericht. De heer J. Koolboom, sedert 22 jaar burgemeester en secretaris van Alkeraade, heeft tegen 1 October zijn eervol ontslag uit die betrekkingen aangevraagd. Het meisjeshuis te Delft dat de pan den ter rechter- en linkerzijde gelegen, suc cessievelijk beeft aangekocht, is ibans ook eigenaar geworden der overige daarnaast gelegen perceelen tot aan de Boterbrug. Het plan bestaat die huizen tot op den grond af te breken en de als dan verkregen ruimte te bestemmen tot tutu voor de verpleegden. Een noodzakelijk gevolg daarvan is dat ook het huis waarin deu 8 Sept. 1875 een ge j velsteen is geplaatst ter herinnering aan j den grooten natuuronderzoeker Anthony Van Leeuwenhoek, zal geslecht worden, lïoven- j genoemde gevelsteen zal, zoowel als het stoep- j hek, ter verdere bewaring naar het stad- huis worden overgebracht. (Reijlsche Ct i Blijkens te Dordrecht ontvangen be- j richt uit Iudië, is de le luit. der genie N. Hageman in Edi gesneuveld. (IK Cl.) Gisterennacht passeerde Terschelling een eskader van 13 fregatten, koersende naar het kanaal, waarschijnlijk het eskuder waai- mede de keizer van Duitschland zich naar Engeland begeeft. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen, bedraagt de ge vallen regen over de afgeloopen maand Juli 86 inM. tegen 160 otM. in dezelfde maand van bet vorige jaar. Er loopt een gerucht, dat de luci fersfabriek te Apeldoorn zou worden opge heven. Naar men ons meldt behoeft dit nog nadere bevestiging. Zooveel is zeker, dat hieromtrent nog niets zekers is bepaald en dat het van zeer verschillende omstan digheden afhankelijk is. Als men in aan merking neemt, dat jaarlijks circa f50,000 enkel aan arbeidsloonen wordt betaald ge voelt men, welk belang voor de gemeente er bij betrokken is. (N. v. d. D.) Dr. A. Luylen, die 9 maanden in het krankzinnigengesticht te Zutphen is opgesloten geweest, eu zich deswege bij verschillende autoriteiten reeds beklaagde, heeft thans wederom te dier zake een adres gericht aan de eerste kamer. De buitenplaats rDe Haere", gelegen onder Olst, bracht Woensdag te Deventer met de daarop staande boomen bij toeslag op ruim f 74.000. De tegenwoordige eige naar betaalde tr f 130.000 voor. Te St. Michielgestel (N. Br.) ontstond Dinsdag tussehen twee personen een hevige twist, waarbij één hunner zoo ernstig werd verwond, dat zijn toestand geen hoop op behoud geeft. De dader is in hechtenis ge nomen. De twist was een gevolg van mis bruik van sterken drank. De burgerij te Meersen verkeerde Zondagavond in uiet weinig opschudding, toen men vernam, dat de leidekker M. G. door een geweerschot zeer ernstig was ge troffen. Hij was door een veldwachter aldaar betrapt op jachtoverlrediug en dermate ver wond, dat hij per rijtuig naar zijne woning moest worden gebracht. Maandag stelde het parket een onderzoek in. De dokters waren bet uiet eens omtrent de wijze waarop de schietwoede was toege bracht. De ééue was de meening toegedaan dat zij van voren, de andere daarentegen dat zij van achteren toegebracht was. Dien tengevolge ontbood het Parket tegeu Dinsdag andere geneesheeren. Omtrent de wijze hoe de zaak zich had toegedragen verklaarde de verwonde, dat hij na alvorens een haas gedood te hebben, op de vlucht was gegaan, toen hij deu veld wachter gewaar werd, doch dat deze hem een schot nazond, De veldwachter van ziju kant verklaart, uit wettige zelfverdediging gehandeld te hebben. Hij zou nl. eerst gescholen hebben toen G. zijn geweer op hem aanlegde. En indien wettige zelfver dediging noodzakelijk is geweest, dan diende het schot wel van voren op hem te zijn gelost. Uit het Dinsdag te Meersen andermaal ingesteld geneeskundig onderzoek is gebleken dat de kogel van voren in het lichaam ge drongen en er van achteren uitgegaan is, zoodat de verklaring van den veldwachter bevestigd wordt. De verwonde verkeert nog steeds in zorgwekkenden toestand. BUITENLANDSCKE BERICHTEN r-; A i. A De toebereidselen voor de ontvangst van keizer Wilhelm in Engeland zijn gereed. De geheele vloot is te Spithead vereenigd voor de revue welke daar Zaterdag zal worden gehouden en in het kamp van Aldershot zijn 35,000 manschappen bijeen voor de groote wapenschouwing. FAAKHUM K. Twee hoofdofficieren van het garnizoen te Parijs, de majoors Jacquet en Bauche, zijn door den minister van oorlog op pen sioen gesteld, omdat bij het proces voor bet hooge gerechtshof is gebleken, dat zij aan hangers waren van generaal Boulanger. Generaal Boulanger heeft zich tot de kiezers gewend met een manifest, waarin hij nadrukkelijk opkomt tegen de wet be treffende het stellen van candidaturen in meer dan één district. Hij beweert dat in talrijke kantons de burgers in massa voor hem gesremd hebben, zonder dat bij zich déér candidaat bad gesteld. Die burgers, zegt hij, hebben daardoor steun gegeven aan de beginselen van den vooruitgang en van de eerlijkheid op staatkundig gebied. Indien het welslagen niet algemeen is geweest, dau ligt de schuld niet aan het algemeen stem recht, dat bij de algemeene verkiezingen het bewijs zal leveren, dat hij het vertrouwen der kiezers uiet heeft verloren. De zegepraal der organen van het gouvernement zal slechts van korten duur zijn. Hij wacht zonder vrees de algemeene verkieziugeu af, want een sterk en herboren Frankrijk zal dan uit de stembus verrijzen. Nauwelijks was de Shah van Perzie te Parijs, of hij wilde terstond de tentoon stelling bezoeken. Nasserdiu begon met deu Eitfel-toren te bestijgen en maakte daarna een langdurige wandeling over het terrein. De Shab deed een menigte inkoopen. Zoo o. a. kocht hij een fraaien diamant voor 32,000 francs, welke terstond betaald werd. De Hongaarsche dameskapel, die in een der restaurants speelde, beviel den Shall zoo goed,, dat hij onmiddellijk 200 francs onder de leden van het orkest liet uitdeelen. Nasserdiu was bijzonder tevreden over al het fraais, dat hem werd getoond. Het internationaal koloniaal congres is op 30 Juli te Parijs door den voorzitter den senator Barbey, geopend met eene rede, waarin hij hulde bracht aan het streven der koloniale mogendheden. De Nederlandsche regeeriug wordt op dit congres vertegenwoordigd door dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, die den voorzitter dank be tuigde voor de welwillende woorden, door dezen geuit. Onder de Nederlanders, die de zitting bijwoouden, merkte men op de heeren H. J. Bool, H. D. Levyssohn Norman, leden der tweede kamer, den kolonel Van Zuylen en den lieer J. Freiwald. De heer dr. Wijnmalen zal Nederland ook vertegenwoordigen op het internationaal geographisch en ethographisch congres, dat van 5 tot 11 dezer te Parijs zal gehouden worden. Tot de vele congressen, weike te Parijs tijdens de tentoonstelling worden gehouden, behoort ook een congres voor vergelijkende rechtswetenschap, waar ons land vertegeu woordigd is door de heeren Beelaerts van Blokland, voorzitter der tweede kamer, Levy en Tripels. De heer Beelaerts, die tot lid van liet bestuur werd gekozen, hield een rede, waarin hij de verhouding der eerste kamer ten opzichte der begrooting uiteen zette. Volgens een mededeelmg uit Lyon aan de Nation heeft het dezer dagen tijdens een hevig onweer tussehen Pusignon en Meyzieu flink gesneeuwd. Het Fransche eskader is bij zijn oefe ningen in de Middellandscbe zee niet ge lukkig. Alweer is een ongeluk gebeurd, en nu van ernstigen aard, daar er zeven ma trozen bij omkwamen. De Couronne, het oefeniugsscbip voor de artilleristen, was in zee, toen een granaat ontplofte. Vijf matrozen werden terstond gedood en vijftien min of meer ernstig gekwetst. Van de gewonden waren er reeds twee overleden, toen het schip te Marseille terugkwam. Het ongeluk is het gevolg van de onvoorzichtigheid van een der kanonniers. ITALIË. Naar men uit Coui meldt heeft de Italiaansche regeering bevolen den in hech tenis genomen Franschen officier De Graud- maison weder op vrije voeten te stellen. Hij zou over de grens worden gebracht. ZWIϧ£RIiA)il). De toestand van kardinaal Lavigerie die te Luzern ernstig ziek ligt, is aanmer kelijk verbeterd. 1» 111 Tg Cl H LAAI». De berichtgever der Kölnische Zeitung te Straatsburg doet opmerken, hoe krachtens de Fransche wet vau 28 Juni 11. voortaan de Elzas-Lotharingers die na de inlijving vau hun land geboren zijn ook tijdens hunne minderjarigheid met toestemming hunner ouders krachtens eene aan den minister van justitie gerichte verklaring zich in Frankrijk zullen kunnen nederzetten en in het leger uf op militaire scholen opgenomen worden Op die wijze, zegt de berichtgever, wordt het aanlokkelijke der laudverliuizing ver hoogd, te meer daar boveudieii de vijfjarige diensttijd tot drie jaren verminderd is. Naar men van eergisteren uit Karls ruhe meldt namen de kraebteu van den erfgroothertog steeds toe en had de kooits geheel opgehouden. De mijnwerker Dickmann, die het socialisten-congres te Parijs heeft bijgewoond is terstond bij zijne terugkomst te Hecken- dorf in hechtenis genomen. In eene verga, dering van gemachtigden der mijnwerken uit Bochum en Gelsenkirchen is eene ver klaring afgelegd, dat Dickmann zich ten onrechte heeft uitgegeven voor den verte genwoordiger der mijnwerkers uit de Rijn. provincie en Weslfalen; hij heeft van deze laatsten geen opdracht of vergoeding van reiskosten ontvangen en evenmin willen tij iets met de socialisten uitstaande hebben, veeleer zullen zij die partij van omverwer ping met baud en tand blijven bestrijden. De prins regent van Beieren, prins Luitpold, zal zich den 15den dezer naar Bayréuth begeven, waar hij vier dagen vertoeven en den keizer en de keizerin ontmoeten zal. Te Stuttgart is op 73 jarige leeftijd overleden de heer Julius llaussmaun, de be kende oprichter en leider der democratische partij in Wurtemberg. Gistermnamiddag heeft teNeuburgde plechtige overgave plaats gehad van het stoffelijk overschot van generaal Latour, onder deelneming der overheden en met militaire eer. De president Kopp hield eene aanspraak in het Duitsch, welke door den prefect Graux in het Frausch werd beant woord. De militairen begeleidden de doodkist tot aan het spoorwegstation, waar drie salvo's werden gelost. Uit Kameroen komt het bericht, dat luitenant Tappelbeck daar aan de koorts gestorven is. (H. Ct.) II O A Ct A R IJ De directie der Hongaarsche Staats spoorwegen is met de hierbij betrokken buitenlandsche spoorwegdirectien in onder handeling over tariefverlaging tot verleven diging van den uitvoer van eieren naar Belgie en Nederland. Er schijnt kans op slagen te bestaan. JIOMTEI CCRO. Het bericht, dat de Figaro gaf om trent een feest door den vorst van Monte negro ter eere van den Russischen Grootvorst en omtrent de daarbij uitgebrachte toosten is, volgens den berichtgever van de Tempi overdreven. De toosten droegen geenszins een min of meer oorlogzuchtig karakter. Vorst Nikita van Montenegro is op dil oogenblik te Weeneu. Hij is op weg naai Petersburg. De VVeener correspondent de Times bad een onderhoud met hem ge had, waarin de vorst zich vredelievend had uitgelaten en bepaaldelijk verklaard, dat hij aan de Serviërs zeiven gaarne wilde over laten te beslissen, welke regeering hun hel best paste. De berichtgever roemt voort) ten hoogste net uiterlijk en de manierei van vorst Nikita, die bovendien tegelijl krijgsman, staatsman en dichter is. GKIËKËIli AAO. Volgens berichten uit Athene is commissie, welke de Cretenzers naar Konstsi tinopel afgevaardigen, nog niet uit Canei vertrokken, daar men het nog niet eens li worden over de keuze der afgevaardigd») De nationale vergadering van Canii heeft een beroep gedaan op de Panhellese ten einde hunne medewerking te verkrijr bij de worsteling, welke zal moeten om nomen worden tot verwezenlijking van' wenschen der bevolking. In de vergai werd verklaard, dat de toestand buitenge»'1 hachelijk is. Dit beroep heeft een diepen indrat Naar men beweert, vermeerdert htl aantal der opstandelingen op het eiland. ËGIP TË. Dat de Derwischen bij Poski door de Egyptenaars met verlies zijn teruggeslagen, is reeds gemeld. Het was echter niet dt hoofdmacht, maar een van de afzonderlijk marcheerende troepen der Arabieren, die dooi de Egyptische soldaten werden overvallen- Generaal Grenfell is zeer tevreden over houding der Egyptenaars. De hoofdmach' onder Wad-el-Njumi's aanvoering trekt nog steeds verder noordwaarts. TRAAITAAL De Transvaalsche volksraad heeft hel ontwerp der regeering tot het instellen twee kamers, een volksraad en een sen»- aangenomen, doch bepaald, dat de nie»1" regeling eerst in het volgende jaar in king zal treden. In Zwaziland is een bijeenkomst gehouWi welke door 200 boeren werd bijgewoi waar men besloot op vereeniging van Zwaze land met de Zuidafrikaau-che republiek te dringen.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2