NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze o ii ra til verschijnt dagelijks* behalve op Zon- eo Feest d age 11. Vrijdag 2 Augustus 1389. Ne. 180. AOVERTEÜTIES: UitgeversGebroeders Muré. k 0 N a E W. E FJ T Voor Leiden, per 3 maandenWS. Franco door het geheeie rijk, per 3 maanden 1.60, Prijs per Slimmer SO Osit. 203s Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Biareeï: Seheepmakerssteeg 6. LËI1IEN, 1 Augustus. V E H s L. A. G ran toestand tier gemeente Leiden ever hel jaar 18S8. Vervolg.) In de badinrichting op de Boommarkt werden 5000 baden genomen. Het leden tal tan de zwem- en balinrichting „Rhijn- zicht" buiten de Morschpoort bleef hetzelfde; 21 leerlingen, waaronder 3 meisjes, dedeu examen als geoefend zwemmer (zwemster). Het getal badkamers werd met 20 vermeer derd. Gedurende het jaar 1888 werden ten raadhuize aangegeven als aangetast door: pokken geeue; diphtheritis 38 personen, waarvan 14 overleden; roodvonk 16 perso nen, typhus en febris typhoïdea 25 perso nen, waarvan 2 overleden; mazelen 256 personen, waarvan 6 overleden. Geeue be smettelijke ziekten werden epidemisch ver klaard. Het aantal lijken, op elke begraafplaats in het afgeloopen jaar begraven is als volgt, Algeuaeeue begraafplaats geeue; afdeeling bestemd voor de Israëlieten geeue; begraaf plaats aan de Groenesteeg 40, begraafplaats aan de voormalige Marepoort 235, begraaf plaats aan de voormalige Heerepoort 458, II. K. begraafplaats 303, te samen 1036. De bijdrage voor de verpleging van zieke stadsarmeu is vastgesteld op het akademisch ziekenhuis op f 0.75 per dag en per persoon. In 1887 werden aldaar opgenomen 154 per sonen tegen 133 in 1888, waarvan 49 over leden zijn; het aantal vevpieegdagen bedroeg 401.) tegen 4696 in 1887. In enkele ge- rallen is gebruik gemaakt van de lokalen in het Caeciiia-gastliuis, in gereedheid ge bracht voor de tijdelijke bewaring van krank zinnigen. Op 1 Januari 1889 werden in de genees kundige gestichten voor krankzinnigen, voor rekeniug der gemeente verpleegd: te Delft 31; te Medemblik 13; te 's Herlogenbosch 1; tc Coudewater 16 en te Ermelo, geslicht Veldwijk, 2, te zatneu 63. In het ziekenhuis der Waalsche diaconie aan het Rapenburg zijn gedurende het jaar 1888 opgenomen 124 patiënten, waarvan 36 mannelijke en 88 vrouwelijke. De levering der geneesmiddelen in de stadsapotheek bedroeg f 2220.50, voor ge leverde breukbanden enz. f 906.50. Het aantal gereedgemaakte recepten beliep 30127, tegen 27797 in 1887. De uitgave voorde geheeie inrichting beliep f6339 00; de in komsten, voortvloeiende uit leverantie aan onderscheidene instellingen van liefdadigheid f 55e.75. Het aantal verrichte koepokinentingen aan arme en behoeftige personen bedroeg 985, waarvan 31 beneden 1 jaar. In het geheel weiden in 1888 gevaccineerd 1237 perso nen, waarvan 74 beneden 1 jaar. Een en twintig kalveren werden ingeënt. Verordeuingeu omtrent de keuring van levensmiddelen bestaan in deze gemeente niet. De vereeniging lot verbetering van volks gezondheid telt ongeveer 90 leden. In het afgeloopen jaar moest tweemalen het bevelschrift omtrent het muilkorven van honden worden afgekondigd. Ongeveer 150 honden, die zonder muilkorf loopende ge vonden werden, moesten worden afgemaakt. Wat de sterfte binnen onze gemeente be treft moest worden opgemerkt dat Leiden hel gunstigste cijfer aangeeft van de geheeie provincie Zuid-Holland, n. I. 21.94 op de *«00 inwoners. Voor de provincie is dit C1jfer gemiddeld 23.07 en voor het geheeie ''jk 22.25. Hetzelfde cijfer bedroeg voor hiedam 23.30 voor Rotterdam 23.55, voor 's Gravenhage 22.16, voor Gouda 28.26, voor Gorinchem 25.96, voor Dordrecht 23.08 en voor Delft 25.30. Deed zich niet het geval voor dat op het akademisch zieken huis een groot aantal der overledenen inwo ners van andere gemeenten waren (dit jaar 85 van de 162) dan zou het cijfer nog veel gunstiger zijn. HOOFDSTUK VI A. Gemeentepolitie. De gemeentepolitie wordt uitgeoefend door één commissaris, één hoofdinspecteur, drie inspecteurs, 4 agenten van de 1ste klasse, 8 agenten van de 2de klasse en 40 agen ten van de 3de klasse. Zesmaal moest eene disciplinaire straf worden opgelegd, vijf wer den wegens wangedrag ontslagen en aan drie werd op verzoek eervol outslag ver leend. Acht nieuwe ageDten werdeu aangesteld, terwijl er 17 benoemingen plaats hadden tot onbezoldigd agent van politie, waaron der 15 koetsiers en conducteurs der tram weg maatschappij. Wat de ongelukkeu betreft 46 perso nen vielen in bet afgeloopen jaar ii. het water en 5 verdronken. 23 personen be kwamen door ongeluk of door ouvoorzicli tigheid kwetsuren of verwondingen, waarvan drie met doodelijken afloop; 1 persoon is plotseling op straat doodgebleven, en één heeft door ophanging een einde aan zijn leveti gemaakt. Verder zijn 411 personen ter zake san openbare dronkenschap in politiebewaring gesteld en is aan 598 personen nachtver blijf verleend die verder lmar hunne woon plaatsen zijn voortgeholpen. in de brandweer is gc-eue verandering ge bracht. Aangeschaft werden 680 meter ge- vulcauiseerde slangen met geel-koperen kop pelingen, 480 meter henuipslangeu met 18 stel metalen koppelingen, 2000 stuks toort sen, een nieuwe slangenwagen, twee brand- iantaars (uieuw model), 80 kardoezen, twee VVeli'slampen op wagens, 3 zuigbuizen en één elaugenreiuiger. Er hadden 33 branden plaats, waaronder drie van eeuige beteekenisde overige wer den spoedig door eigen middelen gebluseht. Hraudkraneu zijn thans aangelegd: vóór het raadhuis 3, Gehoorzaal 3, Lakenhal 3, en verder een op de Pieterskerkgracht, Lan- gebrug, Noordeinde, Hooglandsche Kerk- gracbl, bij de Ambachtsschool, Raamsteeg, Nieuwe Beestenmarkt, Hooigracht, Middel weg, twee aan de Van der Werfstraat, Haarlemmerstraat bij de Vrouweukerksteeg, Janvossensteeg bij de Van der Werfstraat, 4de Biniienvestgracht bij de Pakhuisstraat, bij de Kraaierstraat en bij de Geeregracht. Wat de gasfabriek betreft hebben we reeds eenigen tijd geleden het in dit verslag voor komende rapport in den breede besproken. We berinneren nog even er aan dat door de gemeente voor de straatverlichting werd betaald f 26000, dat de winst bedroeg f 71444.04 en dat verbruikt werd 3004487 Ms, dus ruim 7.43 pCt. meer dan it: het vorige jaar. (We bedoelen hier verbruik door particulieren). De kosten van politie met inbegrip van de wachthuizen bedroegen f41794.65 en van de brandweer f8405.25. HOOFDSTUK VII. Nationale militie en schutterij. Aandeel der gemeente in de lichting 98; ingesenreveu in de gemeente, waarnaar het aandeel is berekend 332; ingelijfd bij de landmilitie 96, by de zeemilitie 2. Tot de ingelijfden behoorden 77 lotelingen, 13 plaats vervangers en 8 nummerverwisselaars. Hel aantal lotelingen bedroeg 860. Van dezen werden vrijgesteld van den dienst: als be neden de maat 7, wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken 45, als eenige wettige zoon 41, wegens eigen dienst 29, wegens broeder- dienst 98, op grond van art. 52 der wet geen, te zamen 220één overleed tusscheu de loting en de eerste zitting. Aan de loting in 1889 hebben deelge nomen 327 ingeschrevenen. Voor de lichting in 1890 zijn ingeschreven 332 personeu, waarvan in Maart dén overleed. Gelegenheid tot inkwartiering bestond alhier voor ongeveer 3959 minschappen en tot stallen in den zomer van 501 en in den winter, wanneer het rundvee in de stallen huisvest, van 314 dienstpaarden. De sterkte van de schutterij bedroeg (met inbegrip van 60 man staf, muzikanten en vrijwilligers), 828 man en 565 reserve te zamen 1393; de actieve sterkte bij de wet gevorderd is 814. Wordt vervolgd.) Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Delftshaven ds. J. J. Van der Lip alhier. 13y hot op gistereu te *8 Gravenhage gehouden acle-examen, Hoogduitsche taal (1. o.) is geslaagd mej. E. S. Kuenen van Leiden. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Juli ingelegd f 60498,97-J, terugbetaald f40996.09, terwijl zijn afgegeven 110 nieuwe- en geheel afgelost 89 boekjes. Op 31 Juli bedroeg bet gezamenlijk te goed der 8661 inleggers f 1,753,777.86. Zondag 4 Augustus a. s. zal tc Soeter- WGiido des voormiddags te halftien ds. Gijs man bevesiigd worden door ds. Gobius du Sart, predikant te Benthuizen. Dieuzeifden middag Ie twee uren zal ds. Gijsman voor de gemeente zijne intreerede houden. Hedenochtend is aan den Nieuwen Rijn tegenover de Visclimarkt een jongen van ongeveer 14 jaren te water geraakt. De heer P. F. II., aldaar woonachtig, begaf zich onmiddellijk gekleed te water en was zoo gelukkig den drenkeling behouden aan der: wal te brengeneene daad die waarlijk allen lof verdient eu tot navolging opwekt. Aan de Oranjegracht is hedenmiddag tegen half twee een jongen van ongeveer twaalf jaren te water geraakt en spoedig daarop door zijne moeder gered. oiTfioiEKLt; uicuauriiv. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiianten voor eene plaatsing als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, komen voor eene plaatsing bij die inrichting tegen 1 September e. k. in aan merking: Infanterie bier te lande: J. M. Sluys, H. K. Hardeuberg, C. C. De Gelder, 11. Van Maaren, A. A. Klercq, jhr. A. G. Vau Nispen, jhr, J. A. Tulleken, A. A. Van Mourik, A. Ferf, P. J. G. Steenberghe, 11. Polvliet, W. O. T. Van OudheusdeD, J. Tersteeg, N. W. Van Gelder, jhr. E. VV. Van Hoithe, J. P. Van der Meulen, L. C. Beyneu, J. H. I. Le Cocq d'Armand- ville, tl. Meytvert, J. P. J. Yerberne, R. llaauebeek, K. Koning, H. A. Schadée, E. J. L. J. Jans, jhr. M. C. F. J. De Rotte; cavalerie bier te lande: C. F. R. baron Van Hardenbroek van Lookhorst, D. H. Van Moll, C. J. Nierstrasz, J. M. Lagerwerf!, A. Maas Geesterauus, E. L. G. Marcus, L. H. Eberson, G. W. Vreede, G. J. Blokhuis; artillerie hier !e lande: H. J. Van Eyck, J. U. H. Feiketna, J. C. J. Kempees, A. E. Kist, C. L. Tondu, M. C. Van Hoboken, H. G. RamboDnet, J. C. Stuffkei). Genie hier te lande: T. Bodenhausen, J. C. Van Staden, H. Walaardt Sacré, W. Sturms, L. H. Van Wely: Infanterie in Oost-Indie: J. P. De Jos- selin de Jong, M. J. Nix, A. W. A. Michielsen, T. H. Wefers Bettink, G. J. H. Van Steyn van Hensbroek, A. F. Stemfoort, W. A. Van Aken, A. A. Dijkstra, G. L. Heeris, J. H. C. Vastenou, B. B. Visscher, H. A. Van Marie, P. Van Genderen Stort, J. H. A. L. Kruyt, jhr. V. E. A. Boreei, G. B. Noothoven van Goor, J. Canters, W. M. E. Bervoets, J. A. Rouflaer, H. Pek, J. M. Engel, H. A. Messenmaeckers van de Graaff, A. Hoorweg, A. Hartevelt, J. F. Croockewit, A. E. J. Cavaljé; cavalerie in Oost-Indie: H. C. De Waal, J. De Koningh, J. J. De Witl; Artillerie in Oost-Indie: J. C. Pabst, H. E. Visscher, A. Van Lith; Genie in Oost-IndieJ. I. Goudswaart, W. F. Booghmans. Z. M. heeft benoemd tut adolbuie; le kl. bij de zeemacht, de adelborsten 2e ki. le afd. bij het kou. instituut voor de marine te Willemsoord, W. A. J. Van den Hurk, J. L. H. Luymes, C. Fock, J. E, De Visser, A. F. Gooszen, O. H. Van Persijn, J. Wolterbeek Muller, C. II. Van Asperen, P. Koster, G. A. Van Vloten, L. T. Van Heusden, G. J. Kuiphorst, H. C. Dudok van Heel, G. F. Noordhoek Hegt, A. W. Tirion, F. H. baron Van Dedern, jhr. J. H. O. Van den Bosch, W. M. K. B. Van Idsinga, C. F. Kruisinga, P. C. Coops, P. E. Van Musscbeubroek, G. Den Berger, A. H. Van Deursen, A. J. De Graaf, jhr. W. C. Van Panhuys, C. D. De Haes, jhr. C. A. L. Van der Wijek, M. C. Van Assendelft de Couingb, F. Van Wageningeu, G. A. H. Van der Stok, L. J. C. L. De Vriese, J. Zur Mtrillen; en tot 2e-luit, bij het korps mari niers, den adelborst 2e kl, le afd. bij ge meld instituut J. Van der Kop. Bij kon. besluit is A. Beijen benoemd tot burgemeester der gemeente Pernis; is de aanstelling van dr. J. A. Korteweg, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Gro ningen, tot gewoon hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam be krachtigd; zijn, met ingaDg van 2 Augustus a. s., benoemd tot adjunct-administrateur bij de zeemacht, de adspiraut-admiuistrateurs J. C. Hoorweg, W. Nanr.ing, J. W. Broers, J. H. Van Trooijen, J. F. W. In de Betou, C, Mathol en J. Van Rijn van Alkemade. is de heer P. J. M. Van Seters, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indie. Ingevolge machtiging des konings is de heer P. Smith erkend en toegelaten als vice consul vau Spanje te Vlissiugen en Middelburg. BINN EN LAN DSCHË BERICHTEN. In de Staatscourant wordt het ver slag aan Z. Exc. den minister van binnen- landsche zaken over den staat der konink lijke muziekschool gedurende 1888 openbaar De conferentiën tusscheu den minis ter van binnenlandsche zaken en de com missie van voorbereiding voor de onderwijs wet zijn afgeloopen. Naar men wil, zou de minister in zijn ontwerp deze wijziging heb ben gebracht, dat de bijdragen van bet rijk

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1