K JM Wt» fes» «.."J M1Ü m-u J x*. in haar nummer van 16 Juui noemt, te meer te doen kennen, er eerst op wijzen wat de redactie er vau zegt. Na eerst het onnatuurlijke en schadelijke der gewone corsetten te hebben afgekeurd, en hoe het sierlijke der gestalte maar al te dikwijls ver kregen wordt ten koste der gezondheid, zegt zij: „Nu is cene landgenoote van ons op het denkbeeld gekomen, een keurslijf te ver vaardigen, dat aan alle ingewanden vrije speling laat, zonder schade te doen aan den vorm des lichaains, zonder de lijnen san de gestalte in een enkel opzicht onbehagelijk te maken. Zij noemt dit keurslijf eene Taille de Sanlé, en dit zeer terecht, want een paar dames, die er de proef mede ge nomen hebben, verklaren ronduit, dat het dragen daarvan in geen enkel opzicht er gens in belemmerd, dat zij er vrij en onbelemmerd in kunnen bewegen, zon der dat het inbreuk maakt op den uiter lijke» vorm. Rctds het model doet zien, dat het, zij het dan ook in geen wespen- vorm, de lijnen der borstkas en van het onderlijf volkomen teruggeeft, terwijl het van eene stof wordt vervaardigd, die alle drukking, waar ook, uitsluit. We hopen dat de jeugdige vervaardigster in haar voor nemen zal slagen, en door hare vinding eene weldoenster zal worden voor haar geslacht. Alvorens naar Parijs te vertrekken, he. ft mej. Murkens hare vinding aan het zeer ge waaideerd oordeel van 11. M. onze geëer biedigde koningin onderworpen en heeft de belangstelling van H. K. H. mogen verder ven, die met de haar eigen lieftalligheid zoo gaarne de Ned. nijverheid steunt. Na bij hare aankomst te Parijs hare vin ding getoond te hebben aan de hh. docto ren Napias, Thulié en Thijsseu, heeft onze landgenoote onmiddellijk bevret voor Frank rijk genomen (het ten zeerste betreurende, dat in ons land geen brevet te nemen is wat haar reeds belemmerd heelt in baar wenscb, zoo spoedig mogelijk met de ver vaardiging der bier bedoelde kleedingstuk- ken een begin te maken). Na hier in Parijs zeer veel sympathie en medewerking ondervonden te hebben, ook van onzen consul en hh. leden der Neder- lamlsche commissie, werd zij met bijzondere welwillendheid in staat gesteld te expo- 8eeren. Nog sprekende over de inzendingen, maakte uien de opmerking, dat de Fransche „ouvrières" zulk mooi en elegant werk afleveren, terwijl onze Nederl. werk sters niet de minste moeite nemen, zich die algemeen erkende vingervaardigheid eigen te maken. Zeker is hiervan veel waar, en met het oog daarop kunnen wij nooit genoeg waar- deeren de pogingen, in het werk gesteld om in die richting te arbeiden. In de Geneetk. Cl. van 21 Juli lezen wij nog: „De Taille of Corsage de Santé is een kleedingstuk, dat corset en onder lijfje vervangt, samengesteld uit grondstof fen, die door hun aard (keper, nanking, linnen) zeer gemakkelijk gewasschen kunnen worden. De bewasschiug wordt zeer verge makkelijkt door de eenvoudige wijze, waarop de baleinen verwijderd kunnen worden. Al hoewel niet geregen, moet het juist slui ten, zonder de borst te drukken of in te klemmen. De wijdte der blouse geeft de borst ge legenheid zich te ontwikkelen; door eenige verbreeding der schouders doet zij de taille, alhoewel niet ingesnoerd, beter uitkomen ook dient de blouse tot steun om er de borst iu te doen rusten. „De banden van pantalons en rokken mo gen niet langer onnoodig de vrouwen-taille omvangrijker maken; deze moeten door doelmatig aangebrachte lissen gehaald worden". Ook de heeren dr. Barnouw te Amster dam, prof. Van der Lith, te Utrecht, dr. Mansfeldt en Van Olst, officier van gezond heid 1ste klasse, te Utrecht hebben het kleedingstuk onderzocht en gaven er de meest gunstige getuigenissen van. MUZIEK, EETTKRESf EN KUNST. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, Donderdag 1 Aug., te 7 uren, door het Stafmoziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer J. G. H. Mann. 1ste afd.N°. 1. „Frisch iu's Fehll" Marscb, (lste Uitv.), Strauss; 2. Ouverture: „Berlin, wie es weint und lacht,' Conradi; 3. „Verbotene Früchte!" Walzer, Maun; 4. Fantaisie de l'Opéra de lialévy „la Juive," W. Wieprecht. 2de afd.: N°. 5. „Symphonie Militaire," Jos. Haydn; 6. a. „Gavotte," C. Silas; b. „Wir spieleu Soldat!", Eileuberg; 7. Grande Fantaisie sur des Motifs de „Faust Opera de Gounod, Mann. OEEICIHKEE BSERïCai'S'EN. Bij kon. besluit is pensioen verleend, ten s ste van den staat, aan de ua te noemen slanghebbenden: J. E. A. Oonk, rijks- old wachter, f211; A. Beerla, idem, f26S; j 11. A. Germerand, idem, f 367; is aan G. P. baron Van der Duyn van Maasdam, op zijn daartoe gedaan verzoek, j eervol ontslag verleend als kanlonr.-plaatsv. 1 in bet kanton Wageningen, en is benoemd i tot kamonr.-plaatsv. in het kanton Wage- uingen, O. Temuiinck, candidaat-notaris, wonende te Rheuen; is aan A. Gordon, op zijn daaitoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantoni.- plaatsv. in liet kanton Weert; is de kapt. A. Stokhuyzen, van het 2de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1589 's jaars; zijn benoemd bij het wapen der inf. tot kapt., hij den staf van het wapen, de le-luit. J. B, Van Florenstein, van dien staf, werk zaam bij de koninklijke militaire academie; bij het lste reg. de le-luit. P. A. Van der Mueleu, van het reg. grru. en jagers; lot le-luit., bij het 8ste reg. de 2de-iuit. C. M. Pilaff, van het korps. De minister van buiten), zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de beer ■J. C. T. Reelfs, benoemd consul der Neder- laudeu te Calcutta, vóór zijn vertrek naar zijne standplaats aan 's ministers departe ment zal zijn te spreken, en wel op Maandag, Dinsdag eu Woensdag, 5, 6 en 7 Aug. e. k. Bij beschikking van den minister van buinenl. zaken is, met ingang van 1 Oct. 1889, aan J. H. Duyvis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais adsistent voor de gynaecologie aan de rijks-universiteit te Utrecbl en voor hel tijdvak van 1 Oct. tot en met 31 Deo. 18b9 benoemd tot adsistent voor de gyuaecologie aan de rijks-universiteit voornoemd G. J. Van der Kaay. De minister van marine zal op 2 Aug. geen audieutie verleenen. De adelborst lste kl. G. J. Van Geudt woidt met den Sisten dezer ge plaatst iu de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. BINNMLANitëüMË BËRICilïËjS. De minister vau oorlog breugt ter kennis van belanghebbenden, iu aansluiting bij de dezerzijdsche oproeping van adspiran- ten voor den artillerie-cursus eu voor den voorbereidenden practischen cursus der mili taire school, laatstelijk opgenomen in de Staatscourant van Vrijdag 12 Juli 1889, n°. 162 1°. dat, in verband met het be paalde bij het koninklijk besluit vau 1 Juli 1889 u°. 22, zoons van ingezetenen der koloniën of bezittingen van hel liijk in andere werelddeeleu, welke tot dusver alleen voor toelating tot den artillerie-cursus in aanmerking konden komen, voortaan ook tot den voorbereidenden practischen cursus der militaire school kunnen weiden toege laten, indien zij aan de overige voor die toelating gestelde eischen voldoen; 2". dat bij voormeld besluit intusschen het voorbehoud is gemaakt, dat jongelieden, als onder 1°. bedoeld, hetzij zij bij den artillerie-cursus, dan wel bij den voorberei denden practischen cursus der militaire school als volontair zijn aangenomen niet tot officier zullen worden benoemd, dan nadat zij het bewijs van Nederlander te zijn zullen hebben overgelegdmet dien ver stande dat zij, wanneer zij aan de overige voor deze benoeming gestelde voorwaarden voldoen, doch vooralsnog tot de overlegging van bedoeld bewijs niet in staat zijn, iu afwachting daarvan bij een der korpsen van het wapen, waartoe zij behooren, iu bunnen graad zullen worden gedetacheerd. Bij het ministerie van oorlog is een voorstel aanhangig, om te bepalen, dat de bij het leger h. 1.1. gedetacheerde le luite nants van het O. I. leger bij bevordering tot kapitein h. la suite gevoerd zullen wor den en dus niet ten uadeele van de zoo trage promotie van de officiereu h. t. 1. eene plaats van kapitein innemen. Gisterenvoormiddag werd een der vau Rotterdam komende sneltreinen een aanzien lijk eind weegs tot aan het station Delft geloodst door een schnitenjagerspaard. Het dier, ait hel laud gehaald door een jongen, ontglipte aan zijnen geleider en rende voor den trein den weg op. De machinist remde, doch was genoodzaakt door zijne stoomfluit den gang iu het paard te houden. Dit duurde tut aan het station Delft, waar het beest links de Buitenwatersloot oprende en daar uitgeput werd gegrepen. Het is ons aangenaam, te kunnen mededeelen dat iu de AmsterJainsche hotels bijzonder veel drukle heersclit. Behalve reizigers uit alle werelddeeleu, houden thans ook tal van aanzienlijke familien uit den lande in het Auistel Hötel verblijf. Het bezoek van vreemdelingen aan onze stad is dezen zomer dan ook grooter dan sedert veel jaren het geval was; de wereld tentoonstelling tc Parijs oefent hierop een gunstigen invloed. Vooral vee! Fransche familien bezoeken Amsterdam, Parijs verla tende wegens den buitengewone!) toeloop van vreemdelingen, door de tentoonstelling daarheen gelokt. (Ilbl.) De bekende socialist Van der Stadt, meermalen in het Politieblad gesignaleerd, is, naar liet I)bi. v Z. li. meidt, door de politie gearresteerd eu naar Utrecht over gebracht. Men meldt uit Vlieringen dat gisteren- namiddag te half drie de Prins Willem van Oranje vau de maatschappij Zeelaud, onder begunstiging van prachtig weer, de haven u'.tstoomde. Naar men weet is het doel vau deze pleizierrcis een bezoek te brengen aan de kanaal eilanden eu vervolgeus naar Spit head, waar a. s. Zaterdag de groole revue over een deel der Britscbe vloot wordt ge houden. De eerste ankerplaats is Havre en van daar gaal de reis naar de badplaats Trouville. BUiïËNLAB"Ü8CHË BERlüilTEiN. BËLeiiü. De openbare inschrijving voor de lee- iiiug welke koning Leopold van Belgia wil sluiten tot het aanleggen van een spoorweg iu den Congo-staat, zal in het begin der volgende week te Biussel, Londen en Berlijn worden opengesteld. Van de fr. 25,000,000 die noodig zijn, heeft de Belgische regee ring ingeschreven voor fr. 10,000,000, terwijl de maatschappij, welke den spoorweg zal aanleggen, fr. 5,000.000 bijdraagt. De out- brekendo fr. 10,000,000 zulltu worden uit gegeven in 20,000 aandeelen elk van fr. 500. ES«eL A X tt Bij de inspectie vau de gemobiliseerde vloot hij Spithead op den 3u Augustus zal zich keizer Wilhelm met den prins van Wales, prins Hendrik van Pruisen en de overige leden der koninklijke familie aan boord van het koninklijk jacht Victoria aud Albert bevinden, waarbij tevens de Lords der Admiraliteit zullen aanwezig zijn. fr »t A X ÜillJ K. Tot de leden der Fransche kamer, die bij de departementale verkiezingen de neder laag leden, behoort ook de heer Wilson, de bekende schoonzoon van den heer Grévy. De heer Wilson had zich caudidaat gesteld te Loches in Indre-et- Loire, het district, dat hem naar de kamer afgevaardigde, maar werd niet gekozen. De avond vau de verkiezingen voor de algemeene of gewestelijke raden is te Parijs woelig geweest. Voor de bureelen der boulangistisehe bladen verdrong zich voort durend eene groote menigte. Tegen elf uren moest de politie den boulevard des Capucines en dc place de l'Opéra doen ontruimen. Te 12 uren werden verscheidene personen in hechtenis genomen. Toen eenigen den heer Déroulède het bureel vau la Presse hadden zien binnengaan, riepen zij hem aan het venster, waar hij verscheen, roepende: „gene raal Boulanger heeft reeds meer dan 200,000 stemmen". Te éeu uur was de menigte nog niet ver minderd; zij wachtte nadere berichten af en besprak de ontvangene. De commissaris van politie Veron heeft Zondagavond twee uren lang eene huiszoe king gedaan in de bureelen van la Presse. De heeren Laguerre en Massart waren daarbij tegenwoordig. In het kabinet van den heer Laguerre vond de commissaris een pak brieven, 17 in getal, geadresseerd aan de heeren Bou langer, Dillon en Naquet. De heer Laguerre protesteerde tegen de inbeslagneming er van; maar de commissaris bond een touwtje om het pakje en verze gelde het. Alleen deze brieven werden gevonden en eenige papieren zonder gewicht. Het doel der huiszoeking was niet alleen bet oorspronkelijk stuk te vinden van de documenten die gediend hebben tot de open baarmaking der getuigenverbooreu, welke voor het hooggerechtshof hebben plaats gehad, maar bovendien al de papieren, welke de politie op het spoor vau den schuldige kun nen brengen. Naar aanleiding van het verduisteren van de verhooren der getuigen, die voor het hooge gerechtshof van den Frauschen senaat werden geroepen, zijn nog drie personen, die op de senaatsdrukkerij werkzaam zijn, in hechtenis genomen. De republikeinsche en anti-Boulangis- tische XlXe Siècle verneemt, dat verschei dene afdeelings chefs aan de ministerien geweigerd hebben de hand te leenen tot het ontslag hunner onderhebbende ambtenaren. Zoo heeft, zegt het blad, een directeur aan het ministerie van koophandel den minister president Tiraid geweigerd een besluit tot ontslag van ecnen sedert tien jaar in dienst zijnden ambtenaar Perrière op te maken, die generaal Boulanger bij zijn verkiezing op 27 Jan. een brief van gelukwensching geschreven bad. De heer Tirard heeft dezen daarop korhveg zelf ontslagen. De shah van Perzie wordt heden te Parijs verwacht. Te Cherbourg wordt Nas- zerdiu opgewacht door den Perzische» gezant te Parijs Nazare Aga, die den vorst naar de hoofdstad zal geleiden. Aan het station St, Lazare wordt de shall ontvangen door president Caruot en de ministers. De heer Belz de Villas, die onlangs te Marseille in eeu tweegevecht den heer Pierotti doodde, is tegen eene borgstelling van 5000 fres. op vrije voeten gesteld. ITALIË Uit zeer oflieieuse bron weet Le Tempt dat de keizer eu de keizerin van Duitsch- land in Italië zullen komen, tegen het einde van September of in de eerste dagen van October. Zij zullen eene week te Monza doorbrengen met den koning eu de koningin van Italië, die reeds apartementen in gereed heid laten brengen. Ondanks de tegenstrij dige verklaringen is het niet zeker dat zij ook naar Rome zullen gaanmaar als zij er heengaan, zou dit iu het striktste incog- uito plaats hebben en op de uitdrukkelijke voorwaarde dat koning Humbert en koningin Margaretha hen niet vergezellen; zij zouden eene verandering in hunne gewoonten willen vermijdenwant de koning en de kouingiu van Italië keeren elk jaar eerst iu de inaan i November te Rome terug, op het tijdstip dat het parlement zijne zittingen opent. Men verneemt dat keizerin Frederik te Rome zal komen na haren zoon. Zij zal den Paus eeu bezoek brengen. OOSTENRIJK. Volgens de Pettier Lloycl beeft de Duitsche rijkskanselier, die onlangs den in voer van varkens uit OostenrijkHongarije verbood, eeu uilzondering gemaakt ten be hoeve van Saksen. Levende varkens, die per spoorweg uit Steinhrnck in Hongarije worden ingevoerd, kunnen na een quarantaine van 10 dagen en na een streng onderzoek door de veeartsen, over Bodenheim weder ver voerd worden. RIIILAK». De Nord Telegraphen Agentur ver klaart, dat het bericht, als zou een voor- loopig verdrag tusschen Rusland en Frankrijk t; zijn gesloten, van allen grond is ontbloot. E SER VIE. Koning Milan van Servie vertrekt deiH 16den Aug. naar Parijs. Alvorens Servie til verlaten, zal Milan echter eerst een bezoel brengen aan den regent Risties, die te Vraajl de baden gebruikt. MONTENEGRO. De Russische grootvorst Peter is w leden week te Cettinje de gast van vont Nikita van Montenegro geweest. Zijn ver blijf wekt bij de bevolking naar het schijs' veel enthusiasme. Ter eere van den groot vorst werd op een der feesten eene tragedie vertoond, door vorst Nikita geschreven, welke op eene verheerlijking neerkwam van 1' Groot-Servische denkbeelden. Bij een toost, door vorst Nikita uitgebracht, moet deze, naar aan de Figaro gemeld wordt, een dronk wijdende aan het leger en aan de legers der bondgenooten, door eene beweging van dt hand naar de zijde van den Franschen gezant hebben aangeduid, dat hij het Fransche leger bedoelde. De Fransche gezant moet daarop gedronken hebben op den voorspoed der Rus sische en Montenegrijnsehe legers en op de nederlaag hunner vijanden, welke ook die van Frankrijk waren. De grootvorst moet daarop aan den IrM" schen gezant de hand zijn komen drukken. Vorst Nikita is Maandag te Weenen aan gekomen, van waar hij Woensdag naar Pe tersburg vertrekt. TURKIJE. Riza-pacha, thans gouverneur 'JJ Janina, heeft bevel ontvangen onmiddelhj naar Canea le vertrekken als voorloop1! gouverneur van Candia. Volgens bericht uit Canea van gieh'E" zou in de omstreken van Ephakia 'ee

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2