NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A8OS0ESEIT: Donderdag 1 Augustus 1889, - N9. 179. AOVERTENTIERI: Uitgevers: Gebroeders Muré. I)eie Coiirnii t versia i| n t dajrei ijksbehalve op Zoii- esi Feestdasre11. Vooi Leidenper 3 maanden1.25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden t.ftO. Prijs per Nummer 10 lYnr. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer9 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sctieepnuakerssteeg 6, Stads-liericIt ten. P R O C E 9 - V E K B A A I. van de opening der slembriefjesdie ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad van Leiden, den 30 Juli 1S89 zijn ingeleverd. Op heden den een en dertigsten Juli achttienhonderd negen en tachtig in de gemeente Leidenis door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomendes morgens te negen uren. liet bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie De Laat de Kanter, BurgemeesterVoorzitter, en de heeren Abraham Koetser en Simon Cornells Martinus Knappert, leden van den Gemeenteraad stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel drie stembus senbij hem den 30 Juli 1889 overgebracht uit de drie afdeelingen der gemeente Leiden, De zegels der bussen worden onderzocht en be vonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zeventien honderd zeven en zestig stem- brieves te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de brieijes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor één geopend en over luid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard negen en dertig stembriefjes, waarvan drie en dertig onin gevuld en zes niet van het vereischte zegel voorzien zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zeventien honderd acht en twinti] Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Pieter Johannes Van Hoeken 992 en mr. Ilenri Van der Hoeven 7.33 stemmen, C. Van Hoeken, A Werner en C. Christiaanse Jr. ieder één stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stem men verkregen de heer Pieter Johannes Van Hoeken. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeen teraad de heer PIETER JOHANNES VAN HOE KEN, Houthandelaar alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren in gebracht. Ka is na afloop van dit een en ander proces- ïerbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 31 Juli 1889. DE KANTER, Voorzitter. A. KOETSER, 1 KNAPPERT, J Stemopnemers. LEIDEN, 31 Juli. VERSLAG ran den toestand der gemeente Leiden over hel jnuf 18S5. [Vervolg.) HOOFDSTUK V. Gemeentewerken. Als proef werden eenigen tijd geleden houten vuilnisbakkeu geplaatst in de Van der Werfstraat en op het Vrouwenkerkhof; te voldeden echter niet, inzonderheid door het gebrek aan medewerking, daar in die bakken, hetzij door onvoorzichtigheid, betzij door moedwil vaak brand ontstond. Er tal nu een proef worden genomen met ge metselde bakken, in de hoop dat de omwo nenden wat meer medewerking zullen aan den dag leggenniet alleen is het velen te groote moeite den afstand van eenige hui- teu af te leggen om bij de hakken te komen, doch zelfs wordt vlak naast den bak het 'uil neêrgeworpen. Met het uitdiepen der grachten werd zoo- 'eel mogelijk voortgegaan, evenals met het 'chooubcuden. De Doelenachtergracht, de Oraujegracht en de Burggracht werden ge heel uitgediept, terwijl in de meeste grach- nabij bruggen en stegen uitdiepen noo- dig was, als gevolg van het voortdurend 'owerpen van vuil. Op de openbare zwemplaats, waar het 'oezicht op de gewoue wijze werd uitge oefeud, werd eene loods voor het ontkleeden geplaatst. Door bet gure weder werd dezeu lomer weinig gebruik van deze Duttige in- "chting gemaakt. Twee dieperspramen werden aangeschaft. Het buizennet en het aantal aansluitingen voor de duinwaterleiding werden geregeld uitgebreid. De straatdrinkkranen werden weder met een tweetal vermeerderd. Vijf nieuwe brandkranen werden geplaatst, te weten Haarlemmerstraat bij de Vrouwen- steeg, Janvossensteeg bij de Van der Werf straat, 4e Binnenvestgracht bij de Pakhuis straat, bij de Kraaierstraat en bij de Geers- gracht. Met de aanschaffing van lavastraatnaam borden, welke zeer goed voldoen, werd voortgegaan. Het Liernurstelsel bleef uitstekend wer ken. Eenige nieuwe aansluitingen werden gemaakt. Bij de gebrekkige toestanden van het gewoon rioolnet doet de wenschelijkheid van uitbreiding di-r pneumatische inrichting zich steeds meer en meer gevoelen. Iu de Gehoorzaal werden de oude kronen door nieuwe groote zoulampeu vervaugen daardoor kregen ook de bezoekers der gaan derij beter uitzicht op bet tooueel. De zaal werd verder afgeverfd. Door de nieuwe lampen werd ook aan de ventilatie eenige verbetering aangebracht. Het hotel de Burg werd tot notarishuis ingericht, een nieuwe stal werd bijgebouwd, de koffiekamer werd opgeknapt en eene ke gelbaan op het terrein van den Burg ge bouwd; het drukke gebruik hiervan deed zien hoezeer aan eene dergelijke gelegenheid behoefte bestond. De toestand der vestingmuren bleek meer en meer achteruitgegaan; geheeie stukken metselwerk vielen er uit. Krachtige maat regelen zijn uoodig om dit monument van Leidsche geschiedenis te behouden. Alle brandspuiten zijn thans voorzien van een dubbel stel slangen, zoodat steeds een volledig stel als reserve aanwezig is. Een tweede slangenwagen, uiet de noodige slan gen werd aangeschaft. De stoomspuit on derging eene belangrijke reparatie. Twee Wellslampeu werden aangekocht. Aan de lagere scholen werd voor f700 aan vernielde ruiten hersteld. Aau dezelfde scholen werd voor f 300 aan kapstokhakeu vernield. Voorzoover tot du9ver bekend, is gedurende het jaar 1888 besteed aan: Straten en pleinen, f 16194.41 Wegen en voetpaden. 3975.66 Wandelplaatsen en plantsoenen 2363.51} Bruggen12535.55 Pompen en riolen 9377.64} Havens en kaaimuren. 13391.00 Spuit- en boDhuizen 6412.95} Lagere scholen en meubelen. 9135.76} Daggelden der werklieden 19918.76} Raadhuis en meubelen 3819.98 Gebouwen23072.63 Vaartuigen1565.81} Lieruursche rioolstelsel u 1693.42} Aanvoer van duinwater 2608.70 Te zamen f 126066.82. HOOFDSTUK VI. Medische Met het verbeteren der riolen werd gere geld voortgegaan. Voor uitdiepingen werd een bedrag van f 3000 op de begrooting gebracht. Aan bet Liernurstelsel werden wederom eenige perceelen aangesloten. De kosten hiervan bedroegen over 1888 f 1693.426 en de opbrengst der verpachte of verkochte faecale stoffen was f200.73. Het onderhoud der riolen kostte f 9377.64} en de opbrengst der verpachte kolk- en ri- oolstoffen bedroeg f 101.80. Voor de fae cale stoffen van het Liernurstelsel verkreeg men f 0.02} voor de 100 kilo. Het aantal gesloten contracten voor de levering van duinwater, da! op 1 Januari 1888 3869 bedroeg, is op 31 December van dat jaar tot 4062 gestegen. Aan be- hoeftigeu werden 3756 emmers kosteloos verstrekt tegen 5490 in 1887, terwijl de gemeente daarvoor ct. per 15 liter be taalt. Straatdrinkkranen zijn aangebracht bij de Douzabrug, Blauwpoortbrug, Havenbruggeu, Gepektebrug, (over den O. Rijn), Markt- huisje bij de Nieuwe Beestenmarkt, Waag gebouw, Gansoordbrug (Watersteeg), Utrecht- sche Veer, Van der Werfstraat, Gedempte Geerengracht, Langestraat hoek Groenesteeg, Oude Rijn bij de ilooglaodsche Kerkgracht, Politiehuisje aan den Haagweg en 2de üor- testraat bij de openbare school, Wordt vervolgd.) Bij de opening van de stembus op heden voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, herstemming tusschen de heeren mr. H. Van der Hoeven (aftredend) en P. J. Van Hoeken (oud-ltd van den ge meenteraad), bleek dat 39 briefjes van on waarde waren en 1728 geldige stemmen waren uitgebracht. Daarvan bekwam de heer Vau Hoeken 992, de heer Van der Hoe ven 733 stemmen, terwijl nog drie stem men op verschillende personen waren uitge bracht. Tot lid van den Leidscben ge meenteraad is dus gekozeu de heer P. J. Van Hoeken. 't Was gister een heerlijke zomerdag gevolgd door een even heerlijken zomer avond, een concertavond, en vooral een Zomerzorgavond bij uitnemendheid. Velen onzer stadgenooten waren dan ook weêr opgegaan naar den bekenden lusthof om daar te genieten van bet derde buitenge woon harmonie-concert, gegeven door het stafmuziekcorps van bet 4e regiment, onder directie van den beer J. G. H. Mann. 't Was er aardig bezet en 't zou er zeker nbg meer bezet zijn geweest zoo we niet in den beruchten komkommertijd verkeer den, die zich vooral in Leiden zeer laat gevoelen. We hadden een mooi programma te wachten. V<5ór de pauze yllolienzollern Ruhm" van Unrath, Ouverture Der Wild- schütz" vau Lortziug, „Fantaisie über Neucre Deutscbe Lieder" van Ed. Strauss, „Annen- Walzer" van R. Genée en ^Fantaisie sur Le Songe d'une nuit d'été" van Buyssens, het laatste nummer vooral goed uitgevoerd. Het 1ste nummer van de tweede afdee- ling u Vorspiel zur OperDie lleistersin- ger von Nürnberg", konden we niet zoo heel mooi uitgevoerd vinden; 'l is dan ook waarlijk geen kleinigheid om dit iu stadie te durven nemen. Maar, zooals gezegd, ge slaagd konden we 't ditmaal nog niet noemen. Een genotvol nummer hadden we weêr iu Reminiscences du ballet: Le rêve du sonneur" van Mann, met soli voor es-clari- net, B clarinet en Saxophone. De uitvoe ring van de //Cantilène de l'Opera Cinq Mars", van Gounod beviel ons ook niet geheel. »Die Wachtparade kommtl" van Eiienberg werd uitmuntend uitgevoerd even als de schoone ^Fantaisie sur des motifs de Miguons" van Mann. We eindigen zooals we begonnen 't was een heerlijke avond, een avond evenwel waarop het corps voor een deel uiet z66 gelukkig was in de uit voering der nummers als we dat vau Maun's kapel gewoon zijn. Hedenmiddag is de veldartillerie aan de Morschpoort aihier, van Oidebroek komende, met den Rijuspoorweg aangekomen en daar opgewacht door het staf muziekcorps vau de infanterie en eenige officieren. Meldden we gisteren dat de kermis als jaarmarkt in het afgeloopen jaar aan marktgeld heeft opgebracht f 1526.05, thans kunnen we mededeelen dathoewel deze kermis uiet druk door spellen en kramen bezocht was, het marktgeld ditmaal heeft opgebracht f 1982.65, eene vermeerdering veroorzaakt door het verhoogde marktgeld. Maandagavond is een 13-jarig meisje, op de Hoogewoerd dienende, van de trap pen gevallen en tengevolge daarvan buiten kennis geraakt. Eerst den anderen ochtend kwam ze na zorgvuldige geneeskundige be handeling bij. Ze woont op de Langegracht en is nu tamelijk wel. De zomervergadering var. de Neder- landsche Botanische Vereeniging op den 26 Juli 1889 te Emmen gehouden, werd door elf leden bijgewoond. De vergadering, die in het Gemeentehuis plaats had, werd des avonds ten 8 ure geopend eu gepresideerd door Prof. W. F. R. Suringar te Leiden. Tot leden werden benoemd de heeren J. Van Breda de Haan en L. Vuyck, Docto randi in de Natuurwetenschappen te Leiden en Dr. Th. Valeton, leeraar aan het Gymnasium te Groningen, terwijl verder eenige personen zullen uitgeuoodigd worden het honorair lidmaatschap te aanvaarden. Uit hel verslag van den Voorzitter bleek o. a. dat door hem in de moestuinen te Endegeest en Rhijngeest onder Oestgeest gevonden is Panicum Capillare L. en Euphorbia Chamaesyce L. Wetenschappelijke mededeelingen werden gedaan door de heeren Dr. Boerlage, Van Eeden, Dr. Wakker en Kok Ankersmit. Door den Voorzitter werd ter tafel ge bracht: Avant-project d'une Exposition in ternationale de Géographie Botanique, Commerciale et Industrielle, in 1890 te Antwerpen te honden en een Programma voor een van wege de Société Royale d'Agriculture et de Botanique te houden tentoonstelling te Gent van Chrysanthemum's en Chineesche en Japansche planten ter herdenking van het eeuwfeest van den invoer van Chrysanthemums in Europa. Als plaats voor de volgende zomervergadering werd aangewe zen Apeldoorn. Eindelijk werd bepaald om den volgenden dag een excursie te houden naar Weerdinge, den- Oldendijck en Valthe. Op Zondag den 28 Juli werd door eenige leden nog een exenrsie gehouden naar Odoorn en Borger, terwijl ook Maandag op den terugweg vau Eminen naar Beilen nog eenige planten werden verzameld. De Parijsehe tentoonstelling bevat o. a. eene Nederlandsche inzending van zeer veel belang. De inzenster is mej. E. Mur- kens, uit Utrecht. We vinden hierover in het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dag blad o. a. het volgende yDe bedoelde vitrine bevat iets voor da mes, en wel een vkleedingstuk", dat het corset en ouderlijf vervangt. Aangenaam doet het Nederlandsche oogen aan, zulk een elegant stuk iu deze afdeeliug te zien, als zijnde het gebied „vrouwenkleeding" door niets anders vertegenwoordigd. Met alle recht mag deze inzending dus ^eenig" heeten. Bovendien streelt de aanblik dier vitrine het gevoel van eigenwaarde, waarop wij Nederlanders, mogen bogen, daar zij iets wezenlijk goeds bevat, en wel een kleedingstuk dat geheel bevorderlijk is aan de gezondheid, en dat wel op zulk eene onmiskenbare wijze, dat de geneeskundige faculteit uiet geaarzeld heeft, de loffelijkste getuigenis van de uitvinding te geven, zoowel als alle dames, die met bet kleedingstuk heb ben keunis gemaakt. Laat mij, om de waarde van 't *gezond- heidscorset," zooals de redactie van de Nederlandsche Geneeskundige Courant het

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1