Do Merwebode weet met zekerheid mede te deelen, dat de lieer mr. barou De Geer van Jutfaas er niet aan denkt zijn mandaat als lid der tweede kamer neer te leggen. ZEd. hecht, zegt genoemd blad, te voel waarde aan het op zijn hoogen leeftijd in lietn gestelde vertrouwen, om zonder voorafgaande mededeeling deze betrek king neer te leggen, De lüde jaarl. examens der Ned. Toonkunstenaarsvereeuiging zijn Zaterdag te 's Gravenhage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgaven ia nog geslaagdvoor piaoo A. (1. o.) mej. D. C. Kloek, te Zieriksee. In het geheel hadden zich aangemeld 49 voor piano (1. o.)"; 4 voor piano (m. o.); 1 voor violoncel (I. o 4 voor orgel (1. o.), te zamen 58 candidaten, waarvan geslaagd 20 voor piano (1. o.); 1 voor violoncel (1. o.); 3 voor orgel (I. o.), terwijl 1 candidaat zicli heeft teruggetrokken. De commissie van examinatoren bestond uit de heereuW. F. U. Nicolai, directeur der Kon. Muziekschool te 's 11 age en voorz. der Ned. Toonk. Ver.; II. A. Meijroos, muziekdirecteur te Arnhem en 2e secr. der Ned, Toonk. Ver.; Leonard v. Lueiien, pia nist te Amsterdam; Carl Prill, pianist en componist te Utrecht; M. W. Petri, leeraar v. d. piano-klasse a. d. muziekschool der Maatsch. t. b. der looukuust te Utrecht; Leon C. Bouman, muziekdirecteur te 's Bosch; Wouter Hutschenruyter W.J.zn. leeraar v. d. pianoklasse a. d. muziekschool der Maat- schappij t. b. der toonkunst te Rotterdam; J. Giese, leeraar v. d. violoncel klasse a. d. Kou. Muziekschool te 'sHage; Q. F. Wag ner, leeraar v. d. pianoklasse a. d. Kon. Muziekschool te 'sHage; A. J. Ackermaun, leeraar v. piano, orgel en theorie a. d. Kon. Muziekschool te 's Hage en le secretaris der Ned. Toonk. Ver. Twee te 's Gravenhage rondzwervende vrouwen, waarvan een door haar man ver laten is, eigenden zich Vrijdag een mandje met eieren toe, welke een boerenvrouw, die m de R. K. kerk aan de Assendelftstraat haar godsdienstplichten was gaan vervullen, in het kerkportaal had neergezet. De diefeggen verkochten de eieren en verteerden de opbrengst van het gestoleue aan jenever, zoodat beiden Vrijdagavond smoordronken naar het politie bureel werden overgebracht, begeleid door een talrijke volksmenigte. Hierdoor kwam de diefstal uit. De vermoedelijke daderesseu zijn voor- loopig in bewaring gehouden. Donderdagochtend verlieten twee knaap jes Scheveningen, om braambessen te gaan zoeken in de Wassenaarsche duineu. Vrijdag ochtend waren ze, tot groote ongerustheid van de ouders, nog niet teruggekeerd, doch werden, tengevolge van de nasporingen, te 12 uren 's middags te Katwijk weergevonden. Den nacht hadden ze onder den blooten hemel doorgebracht. Volgens te Scheveningen ontvangen telegraphisch bericht uit IJmuiden, is daar de kotter van schipper G. Groen te Sche veningen met nog drie schokkers door eeue uitgaaude stoomboot aangevaren en zijn al de vaartuigen verloren. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De naam van de stoom boot is bekend. Bedoelde kotter was in het begin dezes jaars te Lowestoft gekocht. Omtrent het aanstaande verblijf vau de weduwe van kroonprins Rudolf vau Oos- teorijk te Zandvoort wordt thans gemeld, dat vanwege de Oostenrijksche ambassade in de vorige week elf appartementen in hotel Kaufmann besteld zijn. Deze vertrekken zijn gelegen op de eerste en tweede étage, zoo wel aan den zeekant als aan de landzijde. Vermoedelijk bestaat liet geheele gezelschap, met iubegrip van dienstboden, uit hoogstens vijftien personen. De badkuur is bepaald op vier weken, zoodat Zaudvoort gedurende de geheele maand Augustus zijn vorstelijke gas ten zal herbergen. Donderdagochtend verdween, juist toen de echtelieden T. te Deventer, waren opge staan, het beddegoed met de bedlagen. Bij onderzoek bleek dat de legerstee met toebe- hooren verzonken was iu een beerput, die uit de pastorie der R. K. gemeente iu hunne woning „achter de brêren" liep. Gelukkig dat de menschel) het bed hadden verlaten, want waren zij een oogenblik langer blijven liggen, dan zouden zij ook zijn weggezonken en den dood in den put gevonden hebben. In de gemeente Sclioterland hebben zich ver8chiilende arbeiders lot den burge meester geweud, met liet verzoek om hen werk le verschaffen, daar zij dit overal in de gemeente vergeefs gezocht hebben. Aan burg. en weth. van Groningen is door den heer W, A. Scholten een adres gericht om van den 2en tot en met den Wbm S'U m K» «8 «Ti JKSS *-:> 7en Oct. 1889 te mogen beschikken over het beursgebouw, ten einde daarin op den 6en Oct. de herdenking van zijn zeventig sten geboortedag en zijn vijftigjarige loop baan als fabrikant te viireu. In overeen stemming met commiss irissen voor de korenbeurs stellen burg. en wctir. aan den raad voor dit verzoek toe te staan. In het atelier van den staatsspoorweg, bij het locaalstation te Vlissingen, had Zater dag een ongeval piaats. Bij du reparatie van een Oostenrijkseh spoorrijtuig werd naar een lek in de gasleiding gezocht-, toen eens klaps, zonder bekende oorzaak, het gasreser- voir sprong en twee baukwerkeis in het aangezicht en a-in de handen deerlijke brand wonden bekwamen, Sedert eenige wekeu vertoeft te Breda eene Engelsche dame, die de groote steden van ons land rfreist, om, ingevolge eene opdracht van de welbekende Engelsche Nur sing Record, schetsen en beschrijvingen te maken van de voornaamste hospitalen hier te lande. iie'. militair hospitaal te Breda benevens liet hospitaal te Rotterdam zijn in- en uitwendig reeds in teekening ge bracht. li t' i i EIS LAJiDbüiiE BEiÜCii liSiS E i* E t, 4 S SI5 Het huwelijk der oudste dochter van den prins van Wales met graaf Fife is Zaterdagmiddag op het paleis van Bucking ham voltrokken. De plechtigheid werd bijge woond door de koningin, de geheele konink lijke familie, den koning van Griekenland, den kroonprins van Denemarken en den groothertog van Hessen. Woensdag werd in hel Kristallen paleis te Londen eene groote feesteiij e bijeenkomst van de Primrose-Liga gehouden, ter eere van mevrouw Salisbury, de echtge i.oote van den premier. Er waren 10,090 a 12,00ü personen tegenwoordig; er was een concert, eeue tooneelvoorstelling en een ballet. Maar er waren ook politieke toe spraken, o. a. eene van den minister voor Ierland, den heer Balfour. Hij betoogde, dat de conservatieven van wier eenheid deze zoozter bloeiende en werkzame Liga het symbool was, veel meer aaneengesloten wa ren en ook beier verbonden met de uni onistische liberalen dan de verschillende frac- tiën der tegenpartij het onderling waren. Ook meende hij te kunnen zeggen, dat, terwijl vroeger zoowel de liberalen als de conservatieven voor de eer, de veiligheid en de eenheid vau het rijk in de bres traden, dit thans aileeu van de conservatieven kou beweerd worden. FaASKKMK. Omireut het gebruik van zwaluwen in plaats van postduiven ter verzending van depêches zegt de Petit Parisien, dat de snelheid dier vogels buitengewoon groot is. Volgens SpallaDziui leggen zij tusschen de 125 en 130 kilometers iu het uur ai, d. i. meer dan de snelste „bliksemtrein". Gelijk men weet zijn er reeds proefnemingen gedaan. Te Creil liet men met ettelijke postduiveu eene zwaluw op, welke haar nest had in eene stad van Noord-Frankrijk, 242 kilometer van Creil. De zwaluw kwam 1^ uur véér de snelste duif aan en had, tegen den wind in, 130 kilometers in het uur afgelegd. Van hoeveel belang deze snelle overhn nging van depêches in tijd van oorlog wezen kan, springt in het oog. De groote vraag is maar, of men zwaluwen evenals duiven zal kunnen aaufokken en africhten. De heer Andrieux heeft bekend ge maakt, dat hij instaat voor de bezoldiging der in het arrondissement Torcalquier af gezette ambtenaren totdat zij met bevordering weder aangesteld zullen zijn. De prins van Annam die thaDs te Parijs is, schrijft zijne reisindrukken in Chi neesche verzen. Zoodra hij le Hué terug gekeerd is, zal hij ze uitgeven en dit werk opdragen aan den keizer van China. Het panorama Castellani te Parijs mocht onlangs niet geopend worden, vóór dat de schilder het portret van Boulauger vervangen had door dat van den shab. Zoo kwam Nasserdiu te slaan tusschen generaal Auke en Turquet. Thans wil de mi nister Coustaus dat Turquet zal vervangen worden door Nazare Aga, den Perzischen gezant; maar ditmaal heeft Castellani cate gorisch geweigerd, op gevaar af dal de re geering zich door sluiting vau zijn panorama aan een nieuwe dwaasheid schuldig maakt. i'A f J Hare Majesteit de koniugiu heeft uit drukkelijk verzocht dat bij hare aankomst te San Sebastiau feestelijkheden tn bet op «3 af» jspv? m. richten van eeri-bogen achterwege zouden blijven. De Infantes dona Eulalia en don Anto nio wenschen, na een tijd te Munchen te hebben doorgebiacht, het einde van den zomer en een gedeelte van den herfst in den omtrek dier stad door te brengen. Bij gelegenheid van haren verjaardag, ontving de koninsin van de Infante Isabella een kostbaar halssnoer vau zwarte paarlen. Ook de koning en zijne zusters boden hunne moeder kleinodiën van groote waarde aan. Uit Madrid wordt gemeld, dat in de ptovincie Castillen, op de zuidoostkust van Spanje een republikeinsch opstootje heeft plaats gehad. Een bende republikeinen sneed de telegraafdraden aan het station te Cmsvert af, drong de stad binnen en eisclite geld van de inwoners. De politie hield zich echter goed en joeg de bende op de, vlucht-. Ofschoon de roovers uit republikeinen be stonden, onder aanvoering van een gewezen Carlistisch officier, beweert, de reg- eriug dat zij geen politieke bedoelingen ha idtn, maar dat zij uitsluitend wilden plunderen. ITALIË. Dezer dagen heeft de beroemde hoogleeraar in de heelkuude aan de universiti.it te Bologna dr. Victor Loreta zich vrn het leven beroofd. 11 ij was eerst onlangs tot lid der kamer verkozen en leed sedert eenige weken aan vervolgings waanzin. De druifluis breidt zich uit in Italië 34.000 hectaren zijn reeds aangetast, ook dicht bij de provincie Rome, waar de be roemde wijngaarden van Montefiascone worden bedreigd. atWITSEKLAAi). De regeering van het kanton Genéve heeft in overleg met den Zwitser-rellen bonds raad weer eenige Fransche en Duitsche socia listen, die geen voldoende papieren bezaten, over de grenzen gezet. DUS TSC li EA«ü. Keizer Wilhelm is aan buurd van de Hohenzolleru Zaterdagochtend in welstand te VV illielinshaven aangekomen eri met muziek en eeresclioten ontvangen. Volgens de Berliner Presse is op het terras van het „Nieuwe Paleis" te Potsdam, waar heb keizerlijk gezin pleegt te avond malen, op last van den directeur der tuinen de „Hebenstreitia spicata" aangeplant, eene vroeger zeer geliefde, maar allengs in ver getelheid geraakte plant, welke de eigenaar digheid heeft van des avonds een heerlijken geur te verspreiden. Zij wordt ongeveer 20 c. hoog en bloeit in fraaie, ongeveer 5 c. lange aren, helderrood met gele meeldraden. Uit het ingestelde onderzoek is thans gebleken, dat de kwade praktijken der in hechtenis genomen marine ambtenaren te Kiel voornamelijk hierin bestaan hebben, dat eenige jaren geleden eeue lading teakhout, welke voor den marine-scheepsbouw in En geland aangekocht was, op reis naar Duitsch land spoorloos verdwenen is. De voornaam ste schuldige schijnt de hoofdingenieur Pan- necke te Kiel te zijn. Te Brunswijk is de veertigjarige hoog leeraar iu de literatuurgeschiedenis Otto Sievers plotseling overleden, waarschijnlijk tengevolge van het gebruik van bedorven vleesch. Ook het dienstmeisje van het gezin is overleden. SER VIE. Te Belgrado gaat het weer zeer vreemd toe. Het huis van den gewezen gezant te Petersburg, Protitch, is Dinsdag jl. door een troep roovers aangevallen en letterlijk bele gerd. De heer Protitch verdedigde zich een half uur met zijn bedienden met revolvers en werd toen door de politie ontzet. Zoo iet-s is in jaren niet iu die hoofdstad gebeurd. JIOATEiV aL.RO. Prins Nicolaas van Montenegro, Rus- lands eenige vriend, is weer naar Petersburg vertrokken, ten einde het huwelijk zijner dochter met grootvorst Peter bij te wonen. T C R KIJ E. De Turksche grootvizier heeft een voorstel van den ministerraad om krachtige maatregelen te nemen tegen de weerspannige Cretenzers verworpen, maar besloten onder handelingen aan te knoopen met de ontevre denen, teneinde aldus tot een schikking te geraken. Volgens eene dépêche uit Konstanti- nopel, door de Agenzia Ste/ani openbaar gemaakt, zou aldaar een telegram uit Canea ontvangen zijn, waarin gemeld wordt dat de stad Candia door de Muzelmannen is over rompeld; dat te Canea volslagen anarchie heerscht en dat de consuls hunnen regeeringen verzochten, oorlogsschepen te zenden. KM EN DH BERICHT EN Onder Hoogstraten heeft Dinsdag een vreeselijk ongeval plaats gehad. Zekere Laurijsseu was met vrouw en vier kinderen naar het veld gaan jarbeiden en en had nog een jongen van zijn buurman, zekeren Hendriks, medegenomen. Onder het werk kwam een donderbui opze.ten, waarop L. zich met vrouw, kin deren en den jeugdigen H. naar een nabij gelegen mastboseh begaf, om den afloop van de bui af te wachten. Eensklaps velt een vreeselijke bliksem straal het geheele gezin neder. De jeugdige H. alsook twee jongens en een meisje van L. dus vier personen, werden in één slag gedood. L. zelf bleef meer dan een dag bewusteloos, doch is tbans aan de beterhand. Zijn vrouw zal aan het rechter oog bliud blijven. Eerst vreesde men zelfs dat zij geheel en al het gezicht had verloren. Het kindje, dat de moeder aan de horst had, o wonder! deert niets. Alleen is een blauwe cirkel op i et lichaam zichtbaar. Douderdag had de begrafenis der vier jeugdige personen plaats. Geheel Hoog- straten was erbij tegenwoordig, want men begrijpt dat alle Hoogstratenaren met dit ontzettend geval ten zeerste zijn begaan. Drie reizigers komende van Weenen wordeo te Straatsburg verwacht op reis naar Parijs; hon middel van vervoer bestaat uit een kruiwagen. De reizigers zijn een fiacre-koetsier, een slagersknecht en een vriend van dezen laatste'. De slagersknecht is met den kruiwagen vervoerd tot Linz. Het drietal hoopt den 5u Augustus bij den Eiffeltoren aan te komen. Een treurig ongeluk heeft dezer dagen in den omtrek van Schonowitz, Opper-Silezie plaats gehad. Een boer die bezig was klaver le laden werd door een onweer overvallen, sloeg zijne zeis in de opgeladen klaver en reed naar huis, na even omgezien te hebben naar zijn zoontje en in de overtuiging dat de jongen vooruitgeloopen was. Thuis ge- I komen vond hij het kind dood in de klaver, J mei de scherpe zeispunt diep iu de borst. I Blijkbaar was het uit schrik voor het onweer onder de klaver gekropen. Volgens de Meeeagero zijn te Prats in Avellino bij een vuurwerk ter gelegenheid van eene godsdienstige plechtigheid drie per sonen omgekomenbovendien werden er 28 zwaar, 18 licht gekwetst. Uit officieele rapporten blijkt, dat de oogst in het grootste gedeelte van Galicie zeer slecht staat. In het grootste deel van Bohemen en Moravie is de oogst weinig bevredigend, in Tyrol daarentegen uitmun tend. In eenige andere streken is de stand goed. Volgens berichten uit Shangal is de Gele rivier weer buiten de oevers getreden, nu te Shantung 50 mijlen boven den mond.» Groote verwoestingen zijn door deze over-R strooming aangericht en vele menschen kwi- jr men er bij om. OPGAVE VAN BRIEVEN, l welke in de 1ste helft der maand Juli dot I het postkantoor te Leiden zijn verzoDdenei die niet besteld zijn omdat de personen ssi wie zij geadresseerd waren op de aangewe» plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Mej. C. Boom, k Alfen a. d. Rijn; Coenraads, te Amster dam; A. Bolstier, te Breda; Bijen, k Gouda; Mej. M. Costima, te 's Gravenhage! J. Van der Mast, te Haarlem; W. Val Vliet, te Naaldwijk; Mej. Van de Vrande, te Nieuwediep; G. J. Keus, te Oostzaan G. Otter, (plaats van bestemming niet ver meld). Briefkaarten. J. P. La Lean, k Amsterdam; Mej. Vresko, te 's Gravenhage; J. Blijenburg, te Kaatsheuvel; Mej. M- Hendriks, te Utrecht. Brieven, verzonden geweest naar Amerika. J. P. Hopper, (plaats van bestemming niet vermeld), naar Daitsch- land. Mej. G. Buekers, te Kahlberg; ns>' Iudie. A, P. C. Smid, te Batavia. BURGERLIJKE STAND. ON D ERTROU W DP. J. Lezwijn,jm. 28j- en S. C. Marsteller, jd. 23 j.P. C. H-f- Nieboff, jm.24 j. en O. Christiaanse,jd. 21).-" H. E. Vonk, jm. 27 j. en A. H. E. Brokmeiet jd. 25 j. J. O. A. Binnendijk, jm. 25J.®" P. C. Heijkoop, jd. 26 j. J. Barents,)®' 24 j. en R. Stern, jd. 17 j. - C. D. Zandvliet jm. 19 j. en S. Pet, jd. 17 j. J- v. Sehrrt»' dijk, jm. 25 j. en J. C. Neuteboom, jd. 22J-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2