NIEUWS- KN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I) e i e (Jou runs verso hij ut dagelijks* behalve op 'L oh- en feestdagen. A a OUBEMEHT: AQVSRTENTIEfü: Bureel: Seheepinakerssteeg 6. Maandag 29 Juli 1889. 176. Uitgavers: Gebroeders Muré. J A C H T. Vcoi Leidenper 3 maanden«.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden i t.tiO. S>rijs per lumater 10 IVnt. Van 6 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203e Jaargang. 8 tad s- lieri c li te n De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 21 sten Hei 1889, n°. 88; Gelei op arl. II der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den tslen Augustus aanstaande en dat mitsdien van af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vernield in art' 15, d, f en h, der wel op de jacht en vis- actielijis geoorloofdwordende tevens her innerd aan de bepaling van arl. 1 van bel Keglemenl op de iiiloelening der jachl en vis- scherij in deze Provincie, krachlens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op liet waler, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, «orden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks ledoen gebruikelijk is, alsmede in liet Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsclte Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd F O C K. 's Graveniiage den 25slen Mei 1889. E.KaïïlOV 27 Juli. Weêr was de Schouwburg-Van Lier gwleravoud uitstekend gevuld. „Door tantes opgevoed" bekroond blijspel van Roderich Benedix blijft dan ook steeds een stuk dat Inkt, Het is een stuk in vier bedrijven, door den heer Lion Van Lier vrij bewerkt. Het blijspel werd voorafgegaan door een ander van één bedrijf, getiteld „Eigenzinnigheid", eveneens van Roderich Benedix en eveneens bewerkt door den beer Lion Van Lier. De inhoud van Eigenzinnigheid is deze. De huisknecht en de dienstmeid bij een jonggetrouwd paar, die 'l overigens nogal met elkkar wetenkrijgen twist omdat, wanneer de knecht de tafel heeft gedekt, de meid hem niet wil nazeggen „Goddank de tafel is gedekt". De jonge heer des huizes is voor een deel getuige van dien twisl, en vertelt de zaak aan zijne jonge vrouw. Hij 'egt 'fc zich van de meid niet te auniien begrijpen dat ze om eenc kleinigheid zóó eigenzinnig kan zijn en is er zeker van ia' zijne vrouw hein zoo iels niet weigeren «M, Ook bij vergist zich echter deerlijk en de eigenzinnigheid vau 'tjonge vrouwtje in deze toet ook tusschen hen twist ontstaan. Eu toen nu dé schoonouders van den jongen tthtgeuoot dien dag aan de gedekte tafel te gast komen, worden ook zij deelgenooten gemaakt van het gebeurde. De oade heer ooeft op zijue beurt omtreot het minder eigenzinuig zijn van zijne wederhelft een g°eden dunk, en daar deze beschaamd wordt, J°rdt ook tusschen hen het zaad der twee- racht gezaaid. De jonge man komt op het enkbeeld de zaak dooi een geschenk in der oninne te schikken; en daarin slaagt hij. °k de andereu laten zich tot toegeven be- eu hiermêe is de zaak tot een ge- Jeuscht einde en is de vrede teruggekeerd. I et is een alleraardigst stukje eu werd met ëWd gepeeld. ^Dat wetd er trouwens den geheele avond He dames Van Rossum, PoonsVau "e en AndiéMeeuwissen en de heeren -pin, Van Beem en André in het voor- 11 )e uitmuntend, ze kweten zicb be halve de heer André die in „Door tantes opgevoed" geen rol vervulde ook in dit stuk uitmuntend van hunne taak. Hier ook werd met kleur en gloed gespeeld en de stormachtige toejuichingen waren zéér ver diend. „Door tantes opgevoed" is een degelijk blijspel. Er wordt een jonker in voorgesteld die op het kasteel van zijne tantes, de freules Van Bergen, bij Wageningen is opgevoed, geheel naar den oud adellijken stijl der deftige matronen. De jonge Oagobert (de beer Mal- herbe) wordt door die opvoeding ongeveer voor de tegenwoordige maatschappij onge schikt gemaakt. 11ildegard, eene verre bloed verwante en Hendrik, Dagoberts zoogbroeder, genieten dezelfde gestrenge opvoeding, doch worden minder bedorven. De freules Cornelia en Jacobs Van Bergen (de dames Van Rossum en Ellenherger) hebben als raadsman den huisonderwijzer Zandman (de heer Van Beem), en met diens goedvinden wordt de jonker naar Utrecht gezonden, om zoo wilde het het testament van zijnen vader in de rechten te studeereu. Dat zelfde testament wilde nog iets anders en we! eene echtverbintenis tusschen Dagobert en zijn nichtje Hertha, die met haren broeder Eduard Van Dalberg, griffier bij het kantongerecht, te Utrecht woont. Met het rijtuig wordt de student naar Utrecht gebracht, zijne tantes vergezellen hem en Hildegard wordt uiêcgeiioujeu om in Utrecht in betrekking te komen en Hendrik om zich iu de plantkunde te bekwamen en tuinbaas te worden. De beide laatsten wer den op het kasteel tot nog toe meer geduld dan vertroeteld en ze zijn nu oud genoeg om een heenkomen te zoeken. Zorgzaam wordt Dagobert ingeleid bij den griffier Van Dalberg en diens zuster, waar we nog een borduurster aantreffen, mej. Tbekia Holland, (mevr. Van BeemKapper.) De jonge Dagobert zal voor de eerste maal naar 't college gaan; de tantes willen dat dit ill zwarten rok en witte das zal geschieden; overeenkomstig 's jonkers stand. Van Dalberg weet hen daarvan af te brengen en weet ook den livreibediende te doen achterblijven die den jonker met de boekeutascb zou vergezellen. De eerste dagen zouden de freules in Utrecht blijven om dat alles naar behooren te regelen. Vau Dalberg (de heer Lageman) zal 't den jonker wel eens anders vertellen en de slotsom is' dat Dagobert tot verdriet der tantes in een fautaisie costuuin naar't college gaat, na afloop in een kroeg terechtkomt en zuoveel Meiwijn drinkt met de viienden dat hij met een roesje in voor de tantes ver schijnt. Dagobert speelt ook en duelleert ten slotte iu e.ue galante bui en de tantes vinden het hoog uoodig dat de huisonderwijzer Zandman overkomt om verdere vreeselijk- hedeu te voorkomen. De heer Malherbe vertolkte den Dagobert op eene schiltereude wijze; we zagen den overigens toch reeds uitmuntenden acteur zeldeu zoo uitstekend. Dalberg? zuster Hertha (mevr, AndiéMeeuwisseu) zeiden we is voor Dagobert bestemd en oischoon de jouker haar eerst nog uiet goed iu 't gelaat durft zien, neemt bij 't wat later voor haar op en duelleert met iemand die zich beleedigeud over haar heeft uitgelaten. Ze krijgen dan ook ten slotte elkaar; Hendrik (de heer Jurgens) krijgt 'l'hekla Holland en Vau Dal berg zal zich v erder tl ildegard (mevr. Poons Van Bieue) aantrekken. Zandman komt, doch zijn geleuter komt te laat eu Van Dalberg voert hem de noodige hoeveelheid madera. De tantes zijn ten einde raad. Alles paart zich en keert hnn den rug toe en de schoone vruchten die ze zich van hunne zorgzame opvoeding hadden voor gesteld gaan voor een zeer groot deel te loor. De hoer Lageman verdient voor zijne vertolking van Van Dalberg zeer veel lof, evenals de heer Van Beem, als Zandman. Maar vooral ook heeft mevr. PoonsVan Biene hulde verdiend voor hare lieve ver tolking van de verre bloedverwante Hilde gard. De tantes waren eveneens uitmuntend, en vooral mevr. Van Rossum. Het stuk heeft uitstekend voldaan, de toejuichingen, stormachtig als ze vaak waren, hebben dat geloond; ook wij willen er hier getuigenis van geven, liet was gister voor de bezoekers van den schouwburg een schoone avond eu voor het gezelschap-Van Lier een volkomen succes. In de Stadsgehoorzaal was iutusscheu wederom een talrijk en uitgelezen publiek verzameld en werkte het gezelschap van den heer Frits Van Haarlem op de reeds be sproken uitstekende wijze. Zoowel de zaal als de gaanderij was wêer uitmuntend ge vuld en dat de werkzaamheden bizonder trekken wordt bewezen door het groot aantal gezelschappen die daar niet voor de eerste maal waren. Heden ontvingen we bet verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1888, door burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad in 1889 aangeboden. We komen daarop nader terug. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Mei 1889 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 141 kinderen, waaronder 7 levenloos aangegeven, overleden 94 personen, en wel: beneden 1 jaar 30, 15 jaren 10, 514 jaren 8, 1420 jaren 2, 2050 jaren 14, 5065 jaren 7, 6580 jaren 16, boven 80 jaren 5, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 19 klierziekte, rhachitissyphilis 3absc. ulc. gaugr. pyaem. haem. 2, kanker 4, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typboï- dea aanhoudende koorts 1lus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen 1 huidziekten stui pen trismusepilepsie 2apoplexie 5 hersenziekten, krankzinnigheid 5, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 8croup kinkhoest 3, acute ziekten der ademhalingsorganen 4, chrou. ziekten der ademhalingsorganen 4, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 2, organ, hartgebrekeu, aneurysma 5, angina, diplilherina 2, diarrhoea, dysenterie 3, cholera nostras 1acute ziekten der spijs- verteringsvverkt. 4, clnon. ziekten der spijs- verteringswerktuigen 2ziekten d. organa urogenitalia 5ziekten van bet kraambed gewelddadige dood iverdrinken onbekende oorzaak, plotseling Door het bestuur der afdeeling Lei den en Omstreken van de Eed. Maatschap pij voor Tuinbouw eu Plantkunde was een uitstapje per stoomboot georganiseerd op Woensdag 17 Juli naar Aalsmeer, waaraan door ruim dertig leden werd deelgenomen. Des morgeus te zeven uren voer de stoouiboot „Cruquius" met de heeren, en ook eene daine, aan de Haven af, onder een regenachtige lucht. Te Aalsmeer aan gekomen wachtte daar de heer G. W. Kees- sen het gezelschap af om 't daar als gids te dienen. Voer een groot deel heeft de excursie weinig meer opgeleverd dan een gezameulijk middagmaal te Amsterdam, eensdeels omdat liet weder niet gunstig was en ander deels omdat de tijd voor eene ex cursie naar bloemkweekerijen, die thans leeg waren, ongeveer zes weken te laat geko zen waB. Ter vervanging van den len luitenant H. L. Van Oordt, die met 1 October naar 's Hage wordt overgeplaatst, zal de le lui tenant J. Van Kuijk optreden als adjudant bij het gedeelte van het 2e regiment veld artillerie te Leiden. Gisteravond is een huzaar, alhier in garnizoen, „er tusschenuit gegaan". Reeds hedenmiddag werd hij op den Ouden Singel gezien en door een der uitgezonden kleine afdeelingen gevat. Het kostte heel wat moeite den militair in de kazerne le bren gen, waartoe nog een paar burgers noodig waren. Gistermiddag viel aan de Oraujegracht een vijfjarig jongetje te water. Zijn vader was er echter spoedig achter gekomen en haalde den jeugdigen drenkeling op den vasten wal. Op het Gerecht liep hedenmiddag een kermismeisje met hare blinde moeder. Het pakje liedjes scheen wat te dik voor hare kleine handjes; tenminste het ontviel baar en in een oogwenk werden de blaadjes door den wind meêgevoerd, tot in de aangren zende zijstraten en boog in de lucht. Ter wijl de blinde moeder maar niet begreep waarom hare kleine geleidster haar verliet en baar gebrek haar belette iets daarom trent waar te nemen, waren bereidvaardige banden en handjes aan het werk om het verlorene bijeen te zoeken, wat zeer wel gelukte. Bij het gisteren te Utrecht gehouden acte-exatneu, Fransch (l.o.) is geslaagd de heer J. Van Bladel te Oegstgeest. In de Stedelijke Werkinrichting ziju opgenomen Z. 21 Juli 39 volw. en 12 k., totaal 51. M. 22 23 W. 24 51 11 62. 61 ,16 77. 59 17 76. D. 25 65 17 V. 69 Z. 27 18 68 82. 87. 17 80. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 339 zwembaden door heeren en 22 door dames. De temperatuur van het water is 18° Celsius. MUZIKK, LKTTKRKN IC\ KUNST. Programma vau de muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag 28 Juli, le half- twee, door het muziekcorps der dienstdoende Schutterij, directeur: de heer A. Van Leeu wen. 1ste afd.N°. 1. „Frisch gewagt", Marsch, Unrath; 2. Ouverture „Le Brasseur de Prestou", Auber; 3. Auf Flügelu der Nacht, Walzer, Basquit;4. Metamorphosen, Schreiuer. 2de afd.N°. 5. Ouverture Roinantique", Hertel; 6. a. „Der scbönste Engel" (arr. Van Leeuwen), Graben-Hoff- rnanu; b. „Czardas", Ungarischer Tauz (arr. Van Leeuwen), Brahms; 7. a. „Die Hein- zei manchen", b. „Die Wachiparade kommt I", Eileuberg; 8. Feuer und Flamme-Galop, Faust. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 30 Juli, des avonds te 7 uren, Harmonie-Concert, te geven door het Stafmuziekcorps van het 4de Re giment Infanteriedirecteur de heer J. G. H. Manu, 1ste afd.: N°. 1. Hoheuzolleru Ruhm! Marsch, (le Uitv.), Unrath; 2. Ouverture zur Oper „Der Wildsehütz", (le Uitv.), A. Lortziug8. Fantaisie über Neuere Deutsche Lieder, (le Uitv.), Ed.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1