NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II ec oii i a n i v e rsch ij si t dadelijks, beha i v e op Zon- e» Peestdagen. ABO H H E E B T Prijs per Summer 10 Oat. ADVERTENTIE N: Bureel: Seheepmakerssteeg 6. Woensdag 24 Juli 1389, - N'. 172. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Be richten J A C II T. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. m m Vooi Leidenper 3 maandenLis. Franco door het gelieele rijk, per 3 maanden Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meern 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203c Jaargang;. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Slalen van den 21 sten Mei 1889, n°. 88; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal bij voorno. md besluit door de Gedeputeerde Slalen is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dil jaar zijn geopend op Donderdag den I sten Augustus aanstaande en dal mitsdien van af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, en der wet op de jacht en vis- scherij, is geoorloofd; wordende tevens her innerd aan de bepaling van arl. 1 van hel Reglement op de uitoefening der jachten vis- scherij ij deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, «orden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hel Pro vinciaal Blad en in de Nedertandsclie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, F O C K. 's Gravenhage den 25slen Mei 1889. LEIHEN, 33 Juli. De R. K. vereeuiging Recht en Oiüe" alhier zal op Woensdagavond 24 Juli 1889 des avonds te negen uren in tel gebouw der St. Jozefsgezellen-vereeuiging op het Rapenburg eene algemeene vergadering houdenpunt van behandeling; de her stemming op 30 Juli a. s. van leden voor den gemeenteraad. Het [lollandsch tooneelgezelschap, directie A. Van Lier, opende gisteravond in de schouwburgtent op de Douzastraat zijne reeks voorstellingen voor deze kermis. Opgevoerd werd ^Zenuwachtige Vrouwen", nieuw blijspel in 3 bedrijven naar het Fransch »Les femuies nerveuses, van Ernest Blum en Raoul Tochó. Daarna ^Eene re petitie van een zangspel" kluchtspel met zaDg in één bedrijf van G. Von Moser door J. Speijer Klerk. Zenuwachtige Vrouwen is een uitmuntend stuk om een kermis meê te openen; vol onwaarschijnlijkheden, vol dolle scènes en grappen. De letterkundige waarde is bizou- der gering zoodat aan de vertooners is over gelaten het stuk al of niet te redden. Dit werd dan ook voor een groot deel, een zeer groot deel zelfs, gedaan, doch we hadden gaarne een oneindig beteren Cbapeloux gezien dan de heer Jurgens ons vertoonde. Mag ik u voorstellen Graaf De Pontgi baud en Antonine, zijne vrouw (de heer en mevrouw André), de eerste een modelman, be laatste in zóóverre eeue model vrouw dat ze verbazend zenuwachtig is en luistert naar be inblazingen van hare moeder die nog zenuwachtiger is. De Pontgibaud heeft den zedelijken moed zijne schoonmoeder buiten be deur te zetten, en dat overkomt waarlijk bbk niet iedereen. Doch een meerder stoken van de schoon moeder is 't gevolg; Antonine vind haar ®#R te toegevend en dat maakt haar nog zeuuwachtiger. Ze krijgen op een goeden bag twist, zij dreigt met eene echtscheiding eo zal den grond daartoe verschaffen door f met een ander aan te leggen. Met wien 'e neemt 't adresboek, pikt in 't blinde iemand met een speld op, enOscar Chapeloux, de suikerbakker, zal de man zijn. De Pontgibaud denkt, 't is maar gekheid. Maar Antonine schrijft waarlijk den blonden coufiseur een brief, die dat moet er worden bijgezegd gelukkig niet terecht komt. Ze heeft er spoedig berouw vau en wil den brief gaan terug halen. Haar man komt er ook, omdat bij toch wel wat on gerust wordt en de banketbakker begrijpt er niets van. Eindelooze verwarringen ei> verwikkelingen zijn 't gevolg. Eene modiste komt in 't spel die werkelijk met den cou fiseur wel een appeltje schillen wil en hem ook geschreven heeft. Die brief geeft na tuurlijk nog móór verwarring. Eu wat is nu kort en goed 't besluit? Dat De Pontgibaud zijne vrouw schuldig acht vóór de ontknooping en dus werkelijk scheiden wil en inziet dat alles maar dreigen was voor een deel eu een misver stand voor een ander deel, na de ontknoo ping. ivRu toen kwam er een varken met een langen snuit", zoo eindigde onze groot moeder hare vertelseltjes; nu belangrij ker was hier 't einde ook niet. Ze bleven bij elkander eu minden geen ander. We maakten ook nog kennis met een besten goeden man, De Chamoisel (de heer Lageman), den man vau de abominabel vin nige schoonmoeder. De heer Audró was vrij uitmuntend, zijne vrouw iet-wat koud. De schoonmoeder (mevr. Van Rossum) was goed in haar vinnigfn haar man goed in zijn gelaten rol. De modiste werd door de gezeilig-bedrijvige mevr. Van Beern Kapper uitmuntend weergegeven, terwijl ook mevr. Poon als het kamermeisje Pélicie wel een pluimpje verdiend heeft voor hare goed be loonde moeite om flink zenuwachtig te zijn. pEen repetitie van een zangspel" werd zeer goed gespeeld. Vooral de heer Lage man en mevr. Van BeemKapper waren uitmuntend. We zien mevrouw André lie ver als Jetje de dienstmeid dau zoo straks als mevrouw. De griffier Sterrenberg bewoont een ge deelte van een huis in Amsterdam. Hij heeft geen kinderen en de benedenbewoners hebben daarom ook gehuurd. Maar sedert eenige dagen is 't verschrikkelijk woelig boven; juist tusschen zeven en negen uur 's avonds als mijnheer uit is. De beneden- huurders klagen bij den huisbaas, en deze bij Sterrenberg. De laatste begrijpt er niets van en neemt het kloek besluit dien avond wél uit te gaan maar onverwachts terug te komen. Zoo gedacht, zoo gedaan en wat ziet hij. Een helsch kabaal op zijn kamer, eene repetitie voor een zangspel waarop zijne vrouw hem met eenige vrienden den vol genden dag, zijn verjaardag, wil onthalen. Alles heldert zich weldra op en de huis baas heeft daarna geen klagen meer gehad, 't Was een dol stukje en mevr. Van Beem Kapper eu de lieer Lageman hadden er ge legenheid in heel wat gelegenheidscouplet- Len ten beste te geven, die zeer in den smaak vielen. De voorstelling-Vau Lier was laat afge- loopen; we kwamen dus ook laat in de Stads-Gehoorzaal aan waar echter alles toen juist in vollen gang was. De heer Duyser bad de zaal door bizouder doelmatige op hooging tot aan 't eind toe voor ieder bruikbaar gemaakt en de sierlijke poree- ieinen kachels die zich daartoe uitmuntend leenen, zeer net versierd met beelden eu bloemen. Wat we dezen eersten avond van het gezelschap van den heer Frits Van Haar lem hoorden en zagen was uitstekend. De equilibrist op de reuzenladder, de rolschaat- senrijders, de onsterfelijke Chrétienni de populaire coupletzanger en vooral de plas tische marraerbeelileugroepen waren uitste kend. Alles werd uitmuntend begeleid door het eerste Nederlaudsche uuiforinorkest ou der leiding van den heer Jules Rebelly. De Stads-Gehcorzaal zal ook deze kermis wel weêr het groote aantrekkingspunt zijn. Dezen middag hebben we eene voor stelling bijgewoond in het ïhéatre Chambly op de Lammermarkt, eu wel eene kinder voorstelling. Mogen we uit wat daar ver toond werd besluiten wat wel eene groote avondvoorstelling zijn zal dau mogen we waarlijk daarvan iets grootsch verwachten. Te twee uur dan stapten we het home of mistery binnen, eene prachtige tent met rijke gasverlichting en sierlijk tooneel. Al aanstonds bij bet binnentreden viel het ons op dat de weesjes uit het gesticht op de St. Jacobsgracht uitmuntende plaatsen op den eersten rang hadden ingenomen en liij navraag bleek dat hunne tegenwoordig heid was toe te schrijven aan eeue gulle uitnoodiging van den heer Chambly. Nu de glans van genoegen op het gelaat der jeugdige weezee zal wel de beste belooning voor den heer Chambly zijn geweest. Aanhoudend vroolijkte een goed muziek corps de voorstelliug op, eeue voorstelling die waarlijk genoemd mag worden. Het optreden van den prestidigitateur, den heer Chambly, zelf was in zijn geheel een mees terstuk. De toeren, éénig in hun soort, werden met eene juistheid en uetheid uit gevoerd, die bewondering afdwongen. Eene reeks keurige werkzaamheden van jeugdige en oudere acrubateu volgde, uitmuntende werkzaamheden op het vliegend rek en tot besluit eene grappige pantomime, zeer goed gemonteerd. De voorstellingen bij den heer Chambly dragen een uitmuntend cachet, ze zijn van de fijnste soort, eene aanbeveling dubbel waard. Gisteravond sloeg een onzer stadge- nooten, op de Aalmarkt wandelende, om een steegje in te gaan den verkeerden weg in, met het gevolg dat hij het water in stapte. Hij werd gelukkig spoedig gered en in de gelegenheid gesteld in een taphuis van den schrik te bekomen. Booze tongen zeggen dat de man niet nuchter was. 't Zou anders ook al heel nuchter zijn om kalm bet water in te stappen. UFFItlLELE UKKICIITK*. Bij kon. besluit zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd: bij het leger in Ned.-Indië, de le-luit. J. J. Van Pellecom, van het 7de regiment infanterie bij het leger hier te lande, en wel bij het 7de regiment infanterie, de le-luit. R. G. Doorman, van het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië; zijn benoemd tot le-luitenant: bij hei wapen der infanterie, eu wel bij het 6de regiment, de 2e-luit. H. S. Hordijk, vau het korps; bij het wapen der cavalerie, en wel bij het 2de regiment huzaren, de 2e-luit. jhr. W. Von VVraugel auf Lindenberg, mede van het korps; is met ingang van l Augustus 1889, aan de telegrafist der 2de kl. bij de rijks telegraaf, mejuffrouw V. Kraay, op haar verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. De luitenants ter zee der 1ste en 2de kl. J. liollaan en A. M. P. C. Van de Laar, dienende aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, worden met 1 Augustus a. s. respectievelijk op non-activiteit gesteld eu overgeplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De raiuister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank.f 14,937,850,77 en bij de betaalmeesters 1,440,636,98 Te zamen f 16,378,487,75 Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. in- strnctieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst, 20 dezer van de reede van Leith naar zee vertrokken. Aan boord was alles wel. In de gisteren gehouden vergadering van den eerste kamer is van den minister van marine bericht ontvangen, dat hij, tot herstel van gezondheid, eenigen tijd buitens lands moetende vertoeven, verhinderd is de vergaderingen der kamer bij te wonen, eu dat des vereischt zijn ambtgenoot van oorlog voor hem het woord zal voeren bij de wets ontwerpen zijn departement betreffende. Verder zijn ingekomen de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder dat tot verlenging van den dienst tijd der militie. Verzonden naar de afdee- lingen. Op voorstel des voorzitters werd besloten beden middag te drie uur het wetsontwerp betreffende het waterververscbingskanaal te Schiedam te behandelen. De beer Van Roijen vraagt en verkrijgt verlof aan de regeering eene vraag te doen, betreffende de nadere voorziening in de leemte teugevolge van het vervallen der wet van 1818 met 1 September a. s. Meer bepaald vraagt hij of de regeering denkt te voorzien in de ongelegenheid, die door het vervallen van die wet verwacht kan worden, en of van de zijde van de regeering daartoe strek kende voorstellen kunnen worden te ge- moet gezien. De minister van justitie was dadelijk be reid tot antwoordeu. Hij herinnerde, dat bij art. 22 der invoeringswet bepaald is, dat de wet 1818 van kracht blijft tot 1 Sep tember 1888, en dat ten vorigen jare eeue verlengingswet is aangenomen, waardoor de wet van 1818 vervalt met 1 September a. s. Intusscben heeft de regeering zich den tijd ten nutte gemaakt, speciaal het departement van waterstaat, om te voorzien in de leemte die ontstaan zou, en een wetsontwerp inge diend daartoe strekkende. Voor andere niet noodig. Het wetson tweede kamer in de sectien de regeer op het versla hoop, vooral Ou. tegemoet kwam, dat het wetsontwerp in openbare behandeling zou komen. Edoch in de laatste bijeenkomst der tweede kamer is het ontwerp weder naar de sectieu verzonden, iets wat de regeering niet kon voorzien. Nog denzelfdeu dag is aan het departement van justitie een nieuw Wetsont werp tot verlenging met 1 jaar der wet van 1818 in gereedheid gebracht, dat vervolgens na den ministerraad te hebben doorloopen, aan het kabinet des konings is verzonden, ten einde bij den raad van state aanhangig te worden gemaakt. De reg. hoopt dat de tweede kamer nog vóór 1 Sept. het verlen ging ontwerp zal afdoen. De heer Van Roijen dankt den min, voor de gegeven inlichtingen en constateert, dat derhalve ook de eerste kamer voor 1 Sep-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1