I iyp 0 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A B Q ii HI E fJ T Dinsdag 23 Juli 1S89. If0. 171. A O V R T E NIT IE UitgeversGebroeders Muré. ik BIMENLANDSCHE BERICHTEN. &3J 11 "i 'S 1 ':;NN ■::Ni WL J&-. f&fp tel Vooi Leidenper 3 maanden1.25. Eranco door het geheele rijkper 'i maanden 1.60. Prijs per Summer 10 t eal. Van 16 regels0.90. Elke regel meers 0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmsakerssteeg 6, s tad s- lïer i c h te a Vergadering van den gemeenteraad van beiden, op Donderdag 25 Juli 1889, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de school 3de klasse, n°. 4. (138) 2°. Idem van een leeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde aan het Gymnasium. (143) 3°. Verzoek van J. M. Van Wijk, wed. Veld- huyzen, om ontslag als stads-vroedvrouw. 142 i 4°. Voorstel betrekkelijk de rioleering van de Hooigracht. (144) 5°. Idem als voren van de Nieuw- en Ilee- renstegen. (144) 6°. Verzoek van de Kon. Nederl. Grofsme derij, ter bckoming in eigendom van ge- dempten grond der Zijlsingelgracht, (14S) 7°. Idem als voren van H. J. Visser, van gedempten grond aan den Maresingel. 141!) 8°. Idem van Mej. S. H. E. Prins, om ont slag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse, n°. 3. (147) 9°. Voorslel betrekkelijk eene tijdelijke rege ling van het onderwijs in de Handwer ken en het Huitsch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (149) 10". Idem betrekkelijk de afsluiting van de Boomgaordsteeg. (150) 11°. Verzoek van de wed. C. EgginkBink, om een stoep te leggen in de Pieters- kerk-Choorsleeg. (151) 12°. Rekening over 1888 van het Gerefor meerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (148) I.ESDKAi 23 Juli. Teu gevolge van meerdere werkzaam heden aan de rioleering in de Hooigracht dan te voren kon worden geraamd, en ten gevolge tevens van het doortrekken van het riool in de Heerensteeg tot het Steen- schuur en van die steeg door de Salomon- steeg in de Nieuwsteeg, evenzoo tot het Sleensehuur, moet de post ffPompeD en riolen" voor dit jaar met f 4000 worden verhoogd. Overtuigd van de dringeude noodzakelijkheid van de voorgenomen wer ken stellen burg. en weth. voor dat de ge meenteraad die verhooging goedkeure. Burg. en weth. geven1 den gemeente raad in overweging: 1°. te besluiten dat een gedeelte aange plempte grond van de Zijlsingelgracht gele gen aan het terrein van de grofsmederij ter grootte van 345.50 centiaren, uitmakende een gedeelte van het pet ceel kadastraal be- keud sectie A n°. 966, niet meer voor den openbaren dienst bestemd is. 2°. Voorschreven grond in eigendom af te staan aan de Kon. Ned. Grofsmederij, 'en einde te wordeu verheeld aan het terrein 'au het perceel sectie A n°. 850, tegen betaling van eenen koopprijs van één gul den per centiare en van de kosten van overdracht, onder bepaling dat steeds zorg gedragen worde voor eene behoorlijke scboei- 'og langs den Zijtsiugel, ter beoordeeling 'au burg. en weth. Burg. en weth. geven den gemeente raad in overweging aan II. J. Visser, die to de rechten is getreden van P. M. Van Leeuwen, wonende aan den Haarlemmerweg 32 ouder de gemeente Leiderdorp, een ge deelte gemeentegrond bij zijne woning gele gen, vroeger gediend hebbende tot paarden- ®ed, thans gedempt en door hem in erfpacht bezeten tegen eene jaailijkscke recognitie, i'i eigendom af te staan tegen betaling van f50 en van de kosten van overdracht eu ouder bepaling dat de grond behoorlijk wotde afgescheiden van den singel met een tonde afsnijding aan den hoek door een ijzeren hekwerk ten genoege van de com- missio van fabricage, dat de grond niet worde bebouwd en niet worde gebruikt tot uitoefening vau eeuig bedrijf of nering. Onder overlegging van de desbetref fende stukkeu geven burg. en weth. den gemeenteraad ii. overweging aan mej. S. H. E. Prins, benoemd tot onderwijzeres aan de openbare oieisjesschool lsle soort te Amers foort, eervol ontslag te verleenen als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse n°. 3, met ingang van 1 September a. s. De commissie van financien heeft aan den gemeenteraad bericht dat zij de reke niug van het Gereformeertl Minne- of Arme- Oude mannen en Vrouwenhuis, over 1888 in orde heeft bevonden en stelt den raad voor die rekening goed te keuren in ont vangst op f 19641,74J en in uitgaaf op f 18238,12}, terwijl in de rekening van het volgend jaar van het batig saldo van deze ad f 1403,62 zal moeten blijken. De gezondheidstoestand van mej. R. 11. C. Diest Lorgion, leerares in de hand werken aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier, is nog steeds van dien aard dat elke inspannende arbeid haar onmoge lijk is, welke toestand volgens de verklaring van haren geneeskundige den geheelen duur vau den volgenden cursus nog wel zal in beslag nemen. Burg. en weth stellen voor haar voor dien cursus ook nog verlof te verleenen met behoud van hare bezoldiging en tevens maatregelen te nemen waardoor tijdelijk in het onderwijs in de handwerken voorzien wordt. Nog zal moeten worden voorzien in tij- delijke hulp voor het onderwijs in Hoog- duitsch, waarin door de splitsing van de tweede klasse meer uren les zal moeten worden gegeven. Eene tijdelijke benoeming van eene leerares voor drie uren per week zal dus noodig zijutijdelijk omdat de eer ste klasse, die bet volgend jaar in hoofd zaak tweede zal zijn, niet zoo talrijk is dat ze zal moeten worden gesplitst. Burg. en weth. geveu den gemeente raad in overweging: 1°. te besluiten dat de Boomgaardsteeg niet meer voor den openbaren dienst be stemd is. 2°. burg. en weth. te machtigen het naast de school aan de Langebrug gelegen gedeelte der Boomgaardsteeg te bestemmen tot ver grooting der in het bouwplan ontworpen speelplaatsen en de Boomgaardsteeg te doen afsluiten met bepaling dat aan de bewoners der perceelen die aan die steeg uitgang hebben een sleutel zal worden verstrekt, ten einde toegang tot de steeg te verkrijgen j aan de zijde van de Breêstraat. Na overleg met den voorzitter der commissie van fabricage geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging aan de wed. C. EgginkBink vergunning te verleenen om een hardsteenen stoep te leg gen op openbaren gemeentegrond véér het huis in de Pieterskerkchoorsteeg n°. 14, mits de stoep niet meer dan 58 centimeters buiten den gevel en niet meer dan 2 cen timeters boven de straat uitspriDge. Bij de op heden gehouden openbare verkoopiug van cokes bij paitijen van 100, 50, 10 eu 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f42.f21.50, f4.40 en f2.20. Bij de werken aan den Nieuwen Maas mond bij tieusden onder Berue werden dezer dagen op den bodem van de Nieuwe Maas gevonden en opgegraven een oude kano, sabels, strijdbijl en groote sleutel. In de kano werden nog mensehenbeen deren gevonden. Zij is ongeveer 7 meter lang en IJ meter breed, uit een eikeu boomstam gehouwen. Sleutel en spijkers waren volgens ooggetuigen nog blank. Men schat den ouderdom van een en ander op meer dan duizend jaren. Onder de vele belangstellenden die her waarts gekomen zijn om de kano te be zichtigen, bevond zich ook dr. W. Pleijte, conservator aan liet museum van oudheden te Leiden, die de voorwerpen herkende als afkomstig uit 't Prankisch-Saksisch tijdvak en vermoedelijk dateereiide uit de 6e eeuw onzer jaartelling. Met veel behoedzaamheid verpakt, werd zoowel de kano als de verdere bronzen voorwerpen op Vrijdag naar Leiden geëx pedieerd, bestemd voor het museum aldaar. We brachten hedenmiddag een bezoek aan het gerenommeerde théatre Spriet op de Lammermarkt, de standplaats die we het reeds eene reeks van jaren zagen innemen. Het gold hier eeu kinderfeest met uitdeeling van speelgoed. De teut was bij den aanvang van de voorstelling zóó gevuld dat er bijna geen plaatsje meer te vinden was. De grappige clown opende de reeks werk- i zaamhsden met zijne dolle grappen, eerst j vóór het scherm, later op het tooneei eu de muzikanten bliezen er lustig op los. De acrobatische werkzaamheden van den clown en daarna van eene dame op het zwevend rek mogen uitmuntend genoemd worden. Vooral de reazeufamieije en de clown met zijne leerlingen waren vermakelijk. Maar daar kwam Spriet, onze bekende prestidigitatenr, meer als goochelaar bij het jonge volkje bekend. Zijne tours d'adresse voor al waren uitmuntend; het werken met de geld stukken, het tooveren in den hoed waaruit ten slotte eeu levend marmot te voorschijn kwam alles was tot groot vermaak van jongere eu oudere bezoekers zeer onder houdend en herhaaldelijk gaf dan ook een luid handgeklap van de ingenomenheid der toeschouwers blijken. En toen aan 't eind van deze afdeeling de uitdeeling van speel goed aan de beurt kwam steeg bij 't jonge volkje de vreugde ten top. Na dit alles gaf de onderhoudende pan tomime bizonder veel vermaak cu de voor stelling van deu oorlog te iand en ter zee, ditmaal geheel nieuw, zette de kroon op het werk. De kindervoorstelling was uit muntend; wat zullen dan wel de groote voorstellingen zijn die eiken avond om acht cu om tien ureu gegeven worden. Een be zoek aan Spriet's théatre verdient zeer zeker voor kleine en graoteie toeschouw ne warme aanbeveling. Zaterdagavond zeer laat is e< dat door een jongen waarmee ze i had geloopen gedreigd was dat hi doodsteken, aan de Aalmarkt te sprongen. Twee heereu in die hu». haar uit het vochtig element gered, in een rijtuig gezet en thuis gebracht. Ze heeft na dieu de poging niet meer herhaald. Door den trein die gisteravond te 9.27 uit Den llaag vertrok zijn naar we vernemen twee koeien ovprreden ouder de gemeente Voorschoten, waardoor een vrij lang oponthoud voor de reizigers werd on dervonden. Gisteravond geraakte aan liet Rapen burg alhier een jongen, die daar op 't eene schuit wilde springen waarop hij speelde, te water. Op zijn hulpgeschreeuw schoten eeuige personen toe die den knaap redden. Op de Haarlemmerstraat tusscheu de Bakkerssteeg en de Hcerengracht hebben onze stadgenooten de driekleur uitgestoken ter gelegenheid van den 90sten verjaardag van mej. A. aldaar, Heden is het de laatste dag waarop de honden moeien gemuilkorfd loopen. Al- zoo te beginnen met morgen behoeven zij geen muilkorven meer te dragen. tlI'FICIiSËLIt BEKMJMTKX. Bij kon. besluit is aan F. K. J. Russel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als notaris te Geleen is aan G. O. Dupont te Breda, op zijn j daartoe gedaan verzoek, toestemming verleend tot het aanvaarden van de kerkelijke be diening van predikant bij de Waalscb- hervormde gemeente te Breda; is bevorderd tot hoofdingenieur van 's rijks waterstaat le kl. W. J. S. J. Blom, thans hoofdingenieur 2e kl.; benoemd tot hoofd ingenieur van 's rijks waterstaat 2e kl. P. W. Van der Sleyden, thans ingenieur le kl.; bevorderd tot iugenieur van 's rijks water staat le kl. P. H. Kemper, thans ingenieur 2e kl.; tot ingenieur 2e kl. J. G. Eruterins, thans ingenieur 3e kl,, en tot ingenieur 3e kl. A. B. Marinkelle, thaus adspirant- ingenieur; zijn benoemd lot commies der posterijen van de 4e kl. W. Bruyn Pzn. en J. tl. Van Wijk, thans surnumerairs der posterijen, en zijn bevorderd tot commies der posterijen van de 3e kl. W. G. A. Pels Bijcken en J. Waale Jr., thans commiezen der posterijen van de 4e kl. is de heer W. P. Groenaveldt, thaus directeur van ouderwijs, eevedienst en nijverheid te Batavia, benoemd tot lid in den raad van Ned.-Indie. De luit. ter zee 1ste kl. D. Stolp, en de officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht J. Idzerda, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 25 dezer geen audiëntie verleenen. Staats examens tot toelating aan de universiteit. 3e groep 18 tot 20 Juli. Candidaten voor het getuigschrift voor God geleerdheid enz. 8 toegelaten 5, namelijk de heeren J. U. L. M. Van Gils, F. 1. J. Janssen, J. H. G. Jorritsma, fl. Paulussen en W, J. M. Umutels. Candidaten voor het getuigschrift voor geneeskunde enz. 8, toegelaten 3, namelijk de heeren A. J. J. Janssen, H. A. Huijs- U' os en H. J. Verhagen. e ei -ingwjeur R. A. I. Snetblage, ouderz ic den toestand en ie iO'. omst van den Zweedsch—Nuorweeg- c-"uvi- oorweg Lulea—Gellivara—I.ofoten was bi 15 Juli jl. hier te lande terug- gekeerdeen rapport over deze zaak kan J is weldra worde. u. Aan de firma J. n. te 's Gravenhage is door busg. en weth. opgedragen het maken van een Eyffeltoren" op 1/10 gedeelte der ware grootte, welke in den vijver op den Vijverberg geplaatst en bij gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina schitterend verlicht zal worden. Zaterdagnamiddag werd op den Haag- schen straatweg een met paard bespannen wagen, geladen met flesschen, komende van het terrein der flesschenfabriek Delft, door de aankomende stoomtram in het midden gegrepen en op zijde geworpen. De koetsier van den wagen bekwam eenige hoofdwonden, de flesschen werden verbrijzeld, doch de tram kon na eenig oponthoud haren weg vervolgen. Bij de examens der Ned. l'oonkun.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1