NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A B Q sa N F ff» E H I Zaterdag 13 Juli 18S9. - H°, 1635 203e Jf.nrgang. A 0 V E R T E HTl E Rl: Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. »e«e Coulant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vooi Leidenper 3 maandenI 1.2». Franco door het geheele rijk, per maanden 1.(50, Prijs per Summer 10 tVnl. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Berichten scm vtte k r.r. BURGEMEESTER ÏN WETHOUDERS TAK LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llit™ April 1827 Staatsblad N®. 17), benoemd tot het onderzoeken van en heslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluitingzal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrij dag den 19den Juli aanstaande'a namiddags te zes uren. En worden diensvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanigenwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben 2®. degenen die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1855 tol 1863 ingesloten 3®. zij die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben 4®. degenendie na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben ver kregen alsmede die hij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5®. degenen die, volgens art. 3 L. en II. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht hehoo- rende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegenop bovengemelden dagal ware het dat bij hen geen oproeping.-biljet wao ontvangenten einde -Ac. de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28st™ Juni 1828 Staatsblad N®. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nominers gelrokken heb ben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking cn door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERRurgemeester- Leiden, 12Juli 1889. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 Juli. De staatscommissie belast met het af nemen van het praktisch apothekers-examen heeft in bare zitting van den 12den Juli 1889 tot apotheker bevorderd de heeren J. C. v. d. Harst, geb. te Middelburg; J. v. d. Laan, geb. te Delft; J. Tigler Wy- brandi, geb. te Leeuwarden. 3 candidaten trokken zich gedurende het examen terug; één candidaat werd afgewezen. De zittingen der commissie zijn hiermede gesloten. Op Musis Sacrum werd gisteravond het negende concert in dezen zomer genoten en wel van hel stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie onder leiding van den heer J. G. H. Mann. Het programma was wederom uitmuntend samengesteld, een enkel nummer werd naar onze meening wat vermoeid geblazen. Een heerlijk nummer was weer „Le Lac" van Niedermeyer, voor trombone-solo ge schreven door den heer Mann. Een enkele maal kwam ons het tempo zelfs voor eene meditatie iets te langzaam voor. Heel vee! succes behaalden wederom de lieve nummers van Gillet door den heer Mann bewerkt Entr' Acte-Gavotte" en Loin du bal"; vooral het laatste dat voor een deel moest worden herhaald, wilde de heer Mann niet eene nog langere mishandeling van para pluies, wandelstokken en tafeltjes op zijn geweten hebben. De „Grande Fantaisie sur des motifs de Roméo et Juliette" van Gounod door den heer Mann sloot waardig het genotvolle programma, dat onderbroken werd tegen het eind van den avond door de komst van de gasten van de Nijverheidstafel op Zomerzorg, die ook hier gasten waren en o. a. werden gehuldigd door giornoverlichting langs de veranda van het sociëteitsgebouw en een chassenet waarop „Hulde aan de Nijverheid". Zoodra de heeren waren binnengekomen werden ze door het bestuur ont vangen. Van beide zijde klom beurtelings een der heeren op een stoel om woorden van welkom en van dank te spreken, en zoodra hadden niet de omstanders teekenen van instem- ming gegeven of fanfares van de luidruch tigste soort klonken uit den muziektempel. Het concert duurde door een en ander iets langer dan gewoonlijk en was er door het vroolijke intermezzo van zooeven niet minder gezellig om geworden. Rest ons nog te melden dat het concert bizonder goed bezet was. Eiken Woensdagmiddag wordt in Hótel eu Café-restaurant „Du Rhin" door onzen vaderlaudschen Bamberg eene huiten- gewone kindervoorstelling gegeven, in goo chelen, tours d'adresse, afgewisseld door poppenkast en marionettenspel. Woensdag 17 Juli a. s. wordt de tweede voorstelling gegeven van 2-4 J- uur tegen de geringe entrée van 25 cents en wel met een geheel nieuw programma. Hotel du Rhin is zooals men weet een der beste hotels van onze naburige badplaats Katwijk aan Zee en een verblijf aldaar tijdens de bovenbedoelde kindervoorstellingen is lang niet te verwerpen. Ieder kent den ouden geliefden Bamberg en ieder zal hem willen bezoeken. IJ S IV EK SIT BIT. Aan de rijks-universiteit alhier is gisteren het canrlidaats examen in de god geleerdheid, 2de gedeelte, afgelegd door den heer S. J. Piso. De heer C. P. Zaaijer, die gisteren in de rechten en in de staatswetenschappen pro moveerde, behaalde in beide cum OF*I€IKE1aI<; EIKRICHTKW Z. M. heeft J. C T. Reelfs, laatst con sul te Bangkok, benoemd tot consul te Calcutta; heeft den generaal-majoor J. H. Krom hout, inspecteur der genie, en aan den ma joor F. G. A. Scherer, van den staf der artillerie, hoofd der IVe afd. van het dept. vin oorlog, vergunning verleend iot het aannemen en dragen der versierselen van ridder, resp. der 1ste en der 2de kl., van de orde van St. Stanislaus, hun door Z. M. den keizer aller Russen geschonken; heeft den commies der posterijen 3e kl. A. H. M. B. Vis Dieperink, uit 's rijks dienst ontslagen. De officier-machinist 2de kl. A. J. Moritz, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. BINNEN LAND,SCliË BEBICHÏEN De staatscommissie ter voorbereiding eener wettelijke regeling van het onderwerp der „Vicariestichtingeu", ingesteld bij kon. besluit van 7 April 1880, heeft dezer da gen haar verslag aan den koning ingediend, met aanbieding tevens van een wetsontwerp, strekkende tot definitieve regeling dezer ma terie, De minderheid der commissie, die zich met het aangeboden wetsvoorstel niet kou vereeuigen, heeft een afzonderlijk ont werp ingediend. Bedoelde staatscommissie is als volgt sa mengesteld mr. I Telting, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, als voorzitter; mr. B. J. L. baron De Geer van Jut faas, lid van de tweede kamer der staten- generaal mr. W. R. S. Boeles, vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden; mr. F. C. W. Koker, rechter in de arr - rechlbank te Arnhem; W. Van Beuningen, emeritus-pred. te Utrecht, en A. M. Van Lommei, R, K. geestelijke te 's Gravenhageterwijl aan de commissie als secretaris is toegevoegd G. A. N. Th. Jau- sen van Afferden, commies bij het departe ment van justitie. Het in 1880 mede benoemde lid mr. H. Verloren van Tbemaat, president der arr.- rechtbank te Utrecht, is in 1880, na een zeer belangrijk verslag omtrent de Utrecht- sehe vicariën te hebben uitgebracht, over- leden. (2). v. Z R en 's Gr) Als hoofdredactrice van De Ilollandsche Lelie, het bekende weekblad voor jonge meisjes is opgetreden mevrouw S. M. C. Van Wermeskerken-Junius (Johanna Van Woude), de schrijfster van „Een Hollandech binnenhuisje". Prof. Opzoomer wieu, naar men aan het D. v. N, uit Utrecht meldt voor een jaar nonactiviteit is verleend, gaat zich in Wiesbaden metterwoon vestigen. Gisteravond is bij de halte Pompsta tionlaan van de paardentram op den Nieu wen Schevening8chen weg een bejaard heer, die tijdelijk te 's Gravenhage vertoefde, en met zijne dochter wachtte op de Scheve- ningsche tram, verkeerd uitgeweken voor de in tegenovergestelde richting aankomende stoomtram, door de machine gegrepen en terstond gedood. -Woensdag hadden te Vlaardingen twee harddraverijen plaats. Des morgens werd de prijs van f 50 behaald door „Marie" van den heer A. C. v. d. Akker te Hazers- wouüe, de premie f 25 door Emma van den heer J. Arkesteiu te Stompwijk. Aan den middagwedstrijd namen elf paar den deel. De prijs f 125, werd behaald door „Prins" van den heer P. Van Santeu, te Rotterdam, door liern zelf beredende premie f 50 door FEUILLETON. 83). Het engelachtige meisje poogde de vrouw, die haar zooveel leed had berokkend, in Wr laatste oogeublikken nog te onder- 'konen. Mrs. Bauce sloeg haar doffe oogen °Pi maar met een gil vau afgrijzen duwde 'ij Lilly van zich af. «Weg, weg!" riep zij uit, terwijl zij achterover viel, „nader mij niet, ik haat je. ih vloek je." Lilly sloeg de handen voor het gelaat en 'nikte luid. De stervende verzamelJe haar laatste krachten en steunde: «Robert, laat mij Robert nog eenmaal 'ien, voordat ik sterf." Robert wendde zich in de grootste ver achting van haar af, maar een zachte hand 'egde zich op zijn schouder. «Vergeef haar, Robert," fluisterde Lilly em in het oor, „zie hoe zij lijdt, hoe jWaar zij haar misdaad boet. Zij heeft ,'Ccselijk gezoudigdmaar de liefde be- heerschte haar, verzacht haar stervensuur. De weusch van een stervende wordt immers altijd verhoord." Robert was getroffen. Hij zag het edele meisje innig aan en naderde toen met lang zame schreden de stervende. Hij knielde naast haar neder en greep haar hand. „Robert stamelde zij„Robert ik heb u lief gehad.... meer dan,... mij zelve meer dan iets ter wereld ix kon het nietverdiageD, dat gij een ander zoudttoebehooren. Nu is hetmet mij gedaan ik Bterf maar een ding moet ge me toch be- looven Robert." „Spreek," fluisterde hij. „Als ik straks.... gestorven beu.... zult ge mij dan niet vervloeken uw tranen over mijn dood kan ik niet vragen, alleen.... smeek ik u, ver acht mij niet, Robert. Belooft gij mij dat?" „Ik beloof het u, Ethel Bance, ik ver geef uwat ge gedaan hebt." „Heb dank.... Robert.... en nu, vaar wel ik sterf." Een snik, en mrs. Bance lag dood op den vloer uitgestrekt. Lilly weende, de bankier zag strak voor zich nit en Ada lag in de armen van mr. Johnson. Robert hief het hoofd van de doode op en drukte haar de oogen toe, en mr. Chelton schelde, waarop een paar lakeien binnen traden, die op zijn bevel het lijk wegdroegen. Drie dagen later verliet een eenvoudige lijkwagen het huis in do Vijfde Avenue, slechts een rijtuig volgde, waarin mr. Law rence, Robert en mr. Chelton zaten. Men begroef de moordenares op een afgelegen plek van het kerkhof, en slechts een gladde steen wees de plaats aan, waar de misdadige, maar toch zoo rampzalige vrouw in den schoot der aarde rustte. Den volgenden morgen lag er een krans op den steen, een kleine immortellen krans met het opschrift; „Die veel bemind hebben, zal ook veel vergeven worden." Niemand kon opheldering geveu, wie dien krans daar had neergelegd, alleen wist de koster te vertellen, dat een jonge, blonde dame, den avond na de begrafenis het kerk hof had bezocht. VIER EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. HEREENIGD. Weer was de prachtige woning van den bankier Lawrence feestelijk versierd, maar ditmaal blonk er ook op aller aangezicht een zalige vreugde. Men zag nu geen tranen meer, die er sinds de vorige maal, dat er in huis bruiloft zou worden gehouden, zoo rijkelijk hadden gevloeid. Twee paren zonden in den echt vereenigd worden Lilly met Robert Walton, en Ada met Philipp Johnson. „Gevoelt ge u gelukkig, Ada?" vroeg Lilly, toen zij haar zuster gewekt had. „Ja zeker," was het antwoord, „maar toch niet zoo gelukkig als gijdaarvoor heb ik niet genoeg geleden." Mr. Lawrence wachtte zijne dochters met zijn twee aanstaande schoonzoons bij zich, en nog een ander paar was er in het woon- salon, namelijk mr. Chelton, met zijn ver pleegde Fanny Colville. De arme Fanny was weer geheel hersteld, haar blos was op de wangen teruggekeerd, eu Lilly herkende haar bijua niet. Nadat zij het huis vau uirs. Masun had verlaten, was zij naar haar moeder teruggekeerd, die haar dochter reeds als een doode beweende. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1