BITITËNLANDSCHE BERICHTEN BIN N EN'LAN DS0HE BERICHTEN isr T HE®, A&. 50 in, per extra trein te morgen ten 7 u. Leiden amkoint. Dit detacliemeut is sterk 1 luitenant, 44 enderofficieren en minderen, benevens 73 rij en trekpaarden. Nadat aangespannen is wordt gemarcheerd naar de llaagsche Schouw, alwaar ter hoogte van de vaste brug aldaar eene pontonbrug wordt geslagen. Na afloop daarvan wordt teruggemarcheerd naar Leiden, alwaar het detachement inge kwartierd wordt. Den volgenden morgen wordt gemarcheerd over Leiderdorp, Koudekerke naar Oudshoorn, op welke plaatsen pontonbruggen worden geslagen. Te Oudshoorn wordt nachtkwar tier gehouden. Woensdag worden te Alphen en Z.wam- merdam bruggen geslagen en te Bodegraven nachtkwartier gehouden. Donderdag id. te Ilodegrave, Wiericker- schaus en nachtkwartier te Woerdeh. Vrijdag worjen te WoerdeD en tusscheu Woerden en Harmeien bruggen geslagen. Het detachement veldartillerie marcheert dien dag naar Utrecht; de pontonniers blijven dien nacht te Woerden. Zaterdag worden de voertuigen te Woerden opgeiaden en per extra trein van 10 u. 15 m. vertrekken van Woerden naar Dordrecht; aankomst te Dordrecht ten 1 u. 22 m. Maandag 22 Juli vertrekt, onder com mando van den kapt. E. De Bruijn, zoo vroegtijdig mogelijk, een detachement pon tonniers (varenden (rein) van Dordrecht naar Venloo, tot het houden van oefeningen in het slaan van pontonbruggen op de Maas. Het detachement is sterk: 4 officieren, 6 onderofficieren, 6 korporaals, 1 hoornblazer en 120 pontonniers. De vaartrein wordt gesleept naar Venloo door 2 sleepboolen; bij aankomst aldaar gaat een der sleepbooten terug en blijft de andere bij den vaartrein. Van den 25 Juli tot den 3 Augustus worden op verschillende punteD, hoofdzake lijk in de veerdammen, tusscheu Venloo en 11 edel, pontonbruggeu geslagen. Den 3 Augustus keert de varende trein in Dordrecht terug. Het personeel blijft gedurende den ge- heelen tijd der manoeuvre op den vaartrein. Lenige pontons n°. 1 zijn overdekt met waterdichte kleeden en verier ingericht tot logiesponlons voor officieren en manschappen, op den vaartrein gereed gemaakt. IHVlVEKSI'f EIT. Heden werden bevorderd aan de rijks universiteit alhier, tot doctor in de rechts wetenschap, de heeren C. P. Zaayer, geb. te Dirksland, na verdediging van zijn aca demisch proefschrift, getiteld: Dading naar Nederlandsch recht", daarna dezelfde tot doctor in de staatswetenschap, met #Stel- lingeu" (beiden in het openbaar verdedigd); J. A. De Jongegeb. te Rotterdamr.a verdediging van zijn academisch proefschrift, gcliteld: »Vaii het gezag der ouders ten opzichte van de goederen hunner kinderen; A. L. C. Pabst, geb. te 's Gravenhagena verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: /Staatstoezicht op levensverzeke ring". Aan de rijksuniveisileil nlhier zijn door de volgende heeren examens afgelegd C. A. De Bruin, cand. in de godgeleerd heid, le gedeelte; C. D. Sax, cand. in de godgeleerdheid, 2e gedeelte; J. C. Crucq, het natuurkundig examen; F. G. J. Steeu- rneijer, voorbereidend examen in de genees kunde; J. B. W. 11. M. Hugenpoth tot den Beerenclaauw, doet. exameu in de rechts wetenschap. «FJCTCIEELSS HKKfCSÏTK.Xi. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris te Utrecht, C. A. A. A. Benit, candidaat- notaris aldaar; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Hertogenboch voor de kantons 's Herto- geubosch, Oscb, Heusden en Waalwijk, ter standplaats 's Hertogenbosch, mr. IJ, G. Van Sonsbeeck, advocaat en procureur aldaar. Naar de N. Prov. Gron. Ct. verneemt, zal hel schoolwetsontwerp eerst in de nieuwe zitting der tweede kamer aan de orde komen. De Zeeuw deelt mede, dat het bij de tweede kamer uigedh nde voorstel Bahlmann, tot het heffen van graanrechten, door 1 eene commissie uit de rechterzijde is onder zocht. Naar het blad verneemt, is men het nog niet eens of de heffing van graan rechten nu reeds noodig zonde zijn; maar j tot de kameiloden, die de vraig heslist be vestigend beantwoorden, behooren de afge vaardigden Gliiidermau en Lucasse. In de afgeloopen week werd te Kat wijk aan zee de versche visscherij nog door 8 schuiten uitgeoefend, die van f 80 tot f125 besomden. 45 schuilen vertrokken ter haringvis scherij. Vuor het gerechtshof te's Gravenhage stond gisteren in appèl terecht een ruim 60jarig persoon uit Leiden, door de recht bank te 's Gravenhage tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het opzet telijk aanranden van de eer en den goeden naam van den predikant der Ned. Herv. gemeente, door dezen te betichten van allerlei handelingen die kwalijk zijn te noemen. Bekl. handhaafde zijne in eerste instantie afgelegde bekentenis. Mr. Ph. A. Haas, van Amsterdam, noemde deze vervolging een wrange vrucht van het nieuwe strafwetboek, waartegenover lie: systeem van den Code Pénal hem zooveel beter toescheen. De feiten releveerende, meende pleitei dat noch overtuigend noch wettig het bewijs was geleverd voor de animus iujuriande en de bedoeling om aan de beleediging rucht baarheid te geven. Ook vroeg pleiter: wat bekl. kon bewogen hebben den predikant schandelijke daden te laste te leggen? Mocht het hof den bekl. niet vrijpreken, dan moest toch het opleggen eener lichtere straf volgen, zoo mogelijk van eene geldboete. Proc.-gen. mr. Bijleveld wist geen motief aan te geven voor bekl.'s beleediging, maar dat er eene was, stond z. i. vast. Het doel om te beleedigen en ruchtbaarheid te geven aan de beleediging, beide elementen van het misdrijf, achtte hij aanwezig. De proc.-gen. vorderde dus bevestiging van bet vonnis. Na re- en dupliek werd de uitspraak be- oaald op 24 Juli. voor eene der tenten in het llaag sche Bosch kwam eergisternamiddag een met twee paarden bespannen ,jan plezier". De personen, die met dit rijtuig uit Leiden een toertje maakten, stapten uit om cenige verversching te gebruiken, terwijl het voer tuig een oogeublikje moest wachten. Dit oogeublikje hebben de paarden waar scbijnlijk wat lang gevondenzij zijn op hol gegaan on het voertuig kwam in aan raking met de langs den weg staande hoo rnen, waardoor het geheel uit elkander sloeg. De paarden werden spoedig door eenige personen tot staan gebracht, In de Ecos madrilenos in het dagblad la Epoca leest men het volgende: //Een ander strand, dat druk bezocht be looft te worden en waar vele inwoners van Madrid zich heen zullen begeven, is dat van Scheveningen, in Holland. Naar het strand van Scheveningen, rechtlijnig als al de stranden van deze kust en vanwaar men een zeer breedeu horizon waarneemt, be geeft men zich met tram, welke het schil derachtige Haagscbe Bosch doorrijdt (sic!). Het grootc Casino en de fraaie hotels wier gewone vroolijkheid in strijd is met de stille en treurigheid, welke de nabijgele gen hoofdstad (I) van het koninkrijk ken merken zijn de geliefde aantrekkings- punten van een groot aantal toeristen, Duitschers en voor het grootste deel Hol landers. z/Van Madrid zullen naar Scheveningen gaan de heer Shee y Saavedra en zijne dochters, als zij hun seizoen in La Granja geëindigd hebben; de familie van den oud senator Parrella en de gravin weduwe de Santiago en hare dochter, de tegenwoordige eigenares van denzelfden titel." Uit Vlaardingen meldt meu aan alzoo de eer toe van de redding van L. Van Pelt. Gisteren namiddag heeft op de rivier voor Slikkerveer een ontzettend ongeluk plaats gehad. Terwijl de heer Von Linden), van Alblasserdam, in gezelschap van zijn zoon, den oud-gezagvoerder Pijl, van Slikkerveer, en een knecht aldaar met een pleizier-vaartuig het zeilen waren, wirden zij door de Alles was verzekerd. De politie st It een onderzoek in naar de oorzaak. Door de politie te Tilburg is weder beslag gelegd op een valschen rijksdaalder, met, het jaartal 1870, goed nagemaakt en van een blauwachtiger kleur dan de echte. Zij, die in aanmerking weuschen te komen voor de betrekking van adsistent hij de van rijkswege op te richten landbouw proefstations, worden nitgeuoodigd zich vóór I Augustus e. k. bij gezegeld adres te wen den tot het departement van waterstaat, handel en nijverheid, met opgaaf van naam, voornamen, woonplaats en leeftijd en over legging van zoodanige bescheiden, welke tot aanbeveling kunnen strekken. Aan de be trekking zal vermoedelijk eene jaarwedde van f 1200, benevens eenige emolumenten, verbonden zijn. N. R. Ct. Het bericht omtrent het ongeluk een'aal,koiidigin. op de Maas met eene zeilsloep is niet geheel onweerbui overvallen, tengevolge waarvan het vaartuig omsloeg en allen verdronken. De stoomboot „Valk" is langs de zijde van het nmgeslag n vaartuigje gestoomd om te trachten het overeind te brengen en de vier lijken te vinden. DordCt.) Te Edam kwam Zondagmiddag eene pleizierboot aan. Nauwelijks waren de op varenden aan den wal, of zij gingen socia- listische geschriften verspreiden en een aan tal nummers van Recht voor Allen uitdee lt, n. Een rood vaaudel werd in den mast gehangen. De vorm van socialistische propaganda lokte eene tegendemonstratie uit. In een oogenblik kwam men aandiagen met de beeltenis van Z. M. den kolling, en een „lang zal Hij leven I" weerklonk, gevolgd door allerlei vaderlandsche liederen. Eene z er groote menschencnassa was op de been, de nummers van Recht voor Allen werden verbrand op de straat, en het Wien Neêr- lauds bloed weerklonk uit de groote menigte. Enkelen zelfs tooiden zich met oranje. Toen de boot vertrok, werd de roode vlag uitgehangen, en dit gaf weer veel verbitte ring, zoodat de politie, met den burgemees ter en wethouder Thuijn aan hel. hoold, heel wat le doen hadden om de menigte tot kalmte te stemmen. Toch werden er later nog steeuen naar de boot geworpen en glazen daarin verbrijzeld, zoodat de bur gemeester het noodig vond, politiebeambten op de boot te doen plaats nemen. Men was toen echter reeds buiten Edam, onder Katwoude, gekomen. (A'. v. d. D Van de arbeiders in de Zandbergen te Maarn, die het werk gestaakt hadden, is thans tegen f 1 daags een 30 tal wederom aangenomen. Bij T'welloo ontstond brand iu een akker rogge, door het vallen van vuur uit de machine van den locaal-spoorweg. Meer dan 20 vierkante el stonden reeds in vlam. Toen mej. V. uit Deventer, die thans met f,i;.1 o- '(',.„,11,-.,, ui.iip huil.pnniurtts bewoont, dit zag, snelde zij er met een knecht heen om den brand te blusschen, hetgeen hun met veel moeite gelukte. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat het rijksproefstation te Groningen, di recteur dr. G. Holleman, thans leeraar aan de Zuivelschool te Oudshoorn, op 1 Nov. a. s. geopend wordt. [Hbl.) De heer Stasse, te Vlissiugen, gezag voerder hij de stoomvaart-maatschappij Zee land, is door Z. M. den koning van Pruisen benoemd tot ridder vierde klasse der orde van den Koodeu Adelaar. Uit Vlissiugen wordt, van 10 Juli ge- meid: Ecu zware donderbui bracht ons in den afgeloopen nacht een flinken regen waar naar zeer verlangd werd, doch zij ging met eenige ongelukken gepaard. Op korten afstand van de stad werd eene koe van den land man llrielsman gedood. Slechts op korten afstand daarvan sloeg de bliksem in eene boe renhofstede van den landman J. Aarnoutze, vermoedelijk door den schoorsteen en kwam in eene bedstede terecht, waarin twee dienst meisjes en een kind lagen te slapen, liet meisje dat tegen den muur lag, werd in haar slaap gedood. De andere meid en het kind werden slechts weinig geschroeid en kwamen overigens met den schrik vrij. De van Koudekerke ontboden geneesheer kon niet anders dan den dood van het 15-jarige meisje coustateeren. De bliksem heeft in een kast alles stuk geslagen, doch geen brand veroorzaakt. Uit Zeeuwsch Vlaanderen wordt ons als een bijzonderheid gemeld dat de heeren L. en F., te Hulst, Vrijdag de eerste zoo genaamde deensche ganzen hebben gezien, welke meu iu andere jaren eerst in de maand October ziet. Zij trokken in uoor- j delijke richting. Naar men beweert, is dit van een vroegen winter. li E 1. Cl I IK. In de Verpilleux-mijn te St.-Etienne nog 37 lijken gevondeu. Het geheele personen, die bij de jongste ramp zijn aantal personen, die omkwamen, bedraagt 208. juistbij het ongeluk waren namelijk niet eenige schippers tot redding aanwezig, maar alléén was daarbij tegenwoordig het pleizier- jaeht van den heer A. Hoogendijk Jz. alhier, genaamd Maria Martha. Schipper A. De Bruin maakte met zijne familie een pleizier- tochtje (de patroon was niet aan boord), en het gelukte hem met het uoodigo beleid j (er was een hevige wind) den opvarenden löjarigen jongeling L. Van Pelt te redden de anderen, zekere De Draak en zijn zoontje, waren reeds gezonken en redding was onmo gelijk. Aan schipper A. De Bruin komt j Terwijl Vrijdag eene boerin onder Haamstede hare iokoopen stond te doen aan eene hondenkar, sloop een jongen van nog geen tien jaar het erf op, greep door het opgeschoven raam een zilveren horloge van de tafel, en maakte, alvorens zich met het gestolene te verwijderen, op den weg nog even een praatje met de vrouw en den koopman. De zaak schijnt in handen der justitie te zijn. Te Mierloo (N. B.) zijn, door een onbekende oorzaak twee woningen afgebrand. SO JHJËL.t.VIS. In de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting heeft de minister van oorlog, de heer E Stanhope, verklaard, dat hij hoopt morgen aan het huis mededeeling te kunnen doen van de maatregelen, welke de regee ring denkt te nemen met betrekking tot de versterking der bezetlingstroepen iu Egypte, De knaap, die den shah vergezelt, heeft den graad van generaal, zes officieren zijn hem toegevoegd. Het kind moet soms zeer lastig zijn; onlangs scheurde het in een aanval van drift een bankbiljet van 10 pd. st. aan stukken. De shah schonk den prins van Wales een ster van fabelachtige waarde, zegt de Central Newst en zond aan de beide zonen van den prins elk zijn portret in een lijst met diamanten omzet. - De werkstaking van dokarbeiders de Clyde is geëindigd. Maandag zullen de werklieden den arbeid tegen de oude loonen hervatten. In Ganjam zijn de vooruitzichten zeer verbeterdhet heelt flink geregend en van regeeringswege wordt graanzaad uitgedeeld, waardoor de vrees voor verdere hongersuoode» iB verminderd. iDtusschen zijn in de laatste week nog 602 personen aan de cholera over leden. FA ASKK1JH. De kamer van afgevaardigden delde gisteren de wet op de amnestie. Art, 1 van het ontwerp der commissie, waarbij amnestie wordt verleeud voor ernstige persdt- lieten en voor ongeoorloofde uitdrukkingen bij openbare redevoeringen, is met 305 tegen 232 stemmen verworpen, doch daarentegen de regeeringstekst met 534 tegen 5 stemme» iu overweging genomen. Art. 2 is vervol' gens goedgekeurd. De zitting is daarin opgeheven. De overbrenging van het stoffelijk overschot van Lazare Carnot (te Haagde- burg), Marceau (te Neuburg) en Latoui d'Auvergne naar het Pantheon is op 4 Ao- gustus bepaald. De minister van buitenland- sche zaken heeft den Franschen gezant te Berlijn opgedragen de Duitsche regeering ten aanzien van de overblijfseieu der twee eersten daartoe vergunning te vragen. De ontvangsten van den Eiffeltorei van 15 Mei tot 2 Juli bedroegen 1,298,944fr, Aan de school voor Oostersche talen te Parijs heeft een jonge Frausche onderwij zeres, mej. B. Talbotier, dezer dageu hd| diploma verworven tot het geven van onder wijs in bet Perzisch en het Turksch. Dit is de eerste maal, dat een vrouw zie) aanmeldt voor deze moeilijke examens, zulk een langdurige studie vereischen. Naar gemeld wordt zal prins Joad» Napoleon Murat, weduwnaar van Malcx de Wagram, in het huwelijk met eene Amerikaansche, Qrendoline Cill- well. Hij is een kleinzoon van koninj Murat. PORTIIClAIi. De minister-president heeft in dt kamer der afgevaardigden en in die tl# Pairs verklaard, dat de regeering volkome» vreemd is aan alle fiuancieele combinatiën met betrekking tot den Delagoa-spoorweg- Het eenige doel der regeering is, de belan gen der kolonie te beschermen. De zitting werd daarop gesloten verklaard. In een telegram uit Delagoa wordt ge meld, dat de pers van Natal de handelwijze van Portugal goedkeurt. I Til LIE. Aan il Piccolo di Napoli wordt n>' W.:euen getelegrafeerd dat in Hongarije vele paarden aangekocht worden, bestemd voor Italië. De aankoopen geschieden door p»1' ticulieren; maar er bestaat reden te geloovei)/ dat dit plaats heeft voor rekening derft»1- aansche regeering. ZWITSERLAND. De Simploneonferentie te Bern ,s 8e eindigd zonder een der voorgestelde plan"61' aan te nemen. De Italiaanscbe afgevaar den waren voor het aanleggen van een geren en meer kostbaren tunnel, die

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2