NI ÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 8 0 iS a E i E K I Prijs per Summer 10 Oaf.. A 9 VERTE «TIE Si: Donderdag 11 Juli 1889, - H°. 161. Uitgevers: Gebroeders Muré. FEUILLETON. Het uur der Vergelding. li ey.e rra ?i t vursch ij a t au eI ij k sbehalve op Zoii- en Feestdag'en. Vooi Leidenper "3 maandenf 1.2». Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. Bareel: Scheepinakerssteeg 6. '203e JaarganK. LliinEN ÏO Juli. De tuin van den heer Couvée, het heerlijke Zomerzorgkon gisteravond bijna het aantal gasten niet bevatten. Werkte dan ook niet alles mede; het congres van de Nederlandscbe Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid, het heerlijke weder, het uitmuntend programma en het even uitmuntend spel van de kapel van het vierde regiment onder leiding van den heer J. G. H. Mann. Het programma immers was er een zooals we er in geen tijd een zagen. Vóór de pauze „Juauita-Marsch", van Suppé; ouver ture .Le premier jour de bonheur", van Auberj Potpourri uit „Die Afrikareise", van Suppé; „Donanwalzer", van Strauss en „Fantaisie de l'opera Lak mé", van Mann. In de tweede afdeeling de schoone Sym- phonie-inilitaire van Hay dn, zoo bizonder schoon door de kapel vo rgedragen. Door den heer C. Lau werd deze symphonie voor militaire muziek gezet; de bekende „Persi- scher-marsch" van Strauss; drie allerliefste nummers: Ëntr' acte-gavotte (voor har monie door den heer Mann) van Gillet, .Gavotte" van Silas en Yedda-polka van Mann en ten slotte de heerlijke fantaisie over motieven uit Wagner's .Lohengrin", van Mann, die werd uitgevoerd zoo geluk kig als we dit zelden hoorden. De aan. dacht wrs dan ook daaraan geëveuredigd en het mag zeer zeker worden beschouwd als de oorzaak waarom een deel van het publiek niet vóór den afloop van het con cert den tuin verliet eene minder aan gename gewoonte dat aan het eind van het programma een zoo belangrijk een zoo kostelijk uitgevoerd nummer was geplaatst. Eeue vingerwijzing wellicht voor de muziek directeuren in het algemeen bij de samen stelling van hunne programma's. Het mu ziekcorps van het vierde regiment heeft gister waarlijk schoone lauweren behaald. In de maand Juni zijn binnen de gemeente Leiden geboren 129 kinderen, als 76 zoons en 53 dochters. Overleden 34 personen, als: 16 mannen, 12 vrouwen, 29 zoons en 27 dochters, als levenloos aangege ven 5. (Van de overledenen behoorden 7 tot andere gemeenten.) Gehuwd 30 paren. Hedenochtend zijn in tegenwoordig heid van kolonel Alings da recruten van de lichting 1SS9 afgeëxerceerd. Na afloop maakten ze met de muziek voorop eene militaire wandeling door de stad. De meester-geweermaker Miolée alhier wordt te Delft opgeleid tot wapencontroleur bij de transformatie van het Beaumont geweer. Uitslag van het overgangsexamen der hoogere burgerschool voor jongens le-2e klasse, aantal leerlingen 44, bevorderd 20: R. A. Kern, G. A. Koeze, C. J. Beek, I. Vos, J. J. C. Donker, L. H. Keereweer, J. M. v. d. Weyde, C. Maller, G. Van Lissa, J. Van der Made, It. Le Poole, C. A, Bik, J. W. M. Rosier, J. J. Van Eek, C. M. B. Wanna, J. A. Uljee, A. De Koster, N. J. Brouwer, G. C. A. Reimeringer. Voor en kele vakkeu: II. Jeltes. Voorwaardelijk be vorderd 13: F. J. L. Corporaal, J. A. Eige- rnau, II. N. Van der Heyden, G. Ducker, P. Kleinpenning, J. C. E. Schineltz, J. Por ter, F. W. T. Hunger, F. Meeter, M. H. A. Juta, G. Buitendijk. Voor enkele vakkeu: M. E. Van der Werk en C. J. Machen. Niet bevorderd 11 2e-8e klasse, aantal leerlingen 34, bevorderd 21: S. Cbavannes, H. E. Wempe, B. M. Taverne, F. Vos, J. M. P. Kooreman, W. W. Brouwer, P. A. Meerburg Hz.C. A. Quant, H. L. E. Van den Berg, Q. L. J. D. Kok, J. W. Oostvceu, D. J. J. De Koster, W. F. Rappard, H. (1. Poelman, A. G. Bosman, F. Dagevos, J. S. H. Van Gogh, G. 11. Dikshoom, J. A. Vijfligschild, M. J. P. F. Kosters, G. J. Pool. Voorwaarde lijk, wegens onvoldoende vorderingen in een of meer vakkeu, 7G. Gerritsen, J. E. Heenk, F. H. Wakerlin, D. Ritman, H. Bertel, J. Van Kaatboven. Voor enkele vakken: P. J. Touzeyu. Niet bevorderd 6. 3e—4e klasse, aantal leerlingen 41, bevorderd 26: P. J. Couvée, B. Coops, tl. G. M. De Jongb, G. H. Hamersma, B. K. M. Ten Brink, B. J. M. Marks, C. J. M. Van den Braak, 11. A. Ter Meulen, J. A. Meyboom, T. Hameeteman, H. G. M. Sonders, H. P. Veldhuyzen, M. De Graaf, G. G. Bertel, J. VV. Florijn, H. T, Damsté, J. Klinkert en nog: H. C. Van der Horst, K. W. Karg. Voor enkele vakken: E. Von Bulow, N. Goudkade, V. Van Lissa, W. F. Modder man, G. A. Ootmar, H. H. Ter Meer, E. C. P. Nicola. Voorwaardelijk 6: W. Voflte, J. Willinck, 11. H. De Roode, F. C. Van Sillevoldt, G. Le Poole. Voor enkele vak ken: C. M. Beijerinck. Niet bevorderd 9. 4e-5e klasse, aantal leerlingen 11, bevorderd 5: J. J. Van Leeuwen, j. D. Viruly, H. Mulder. Voor enkele vakken: C. R. D. Van Ruyveu, H. Van Boekeren. Voorwaardelijk 5J. Van Tubergen, A. J. Van Eek, L. Mulder, F.'C. H, Darlang, E. L. C. Schmül- ling. Niet bevorderd 1. CWIVBKSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, aan de rijks-universiteit alhier, de heer W. A. De Laat de Kanter, geb. te Batavia, na verdediging van zijn academisch proefschriftgetiteld„Oogst- verband". Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd: door de heeren C. J. Van Tuyl! van Serooskerken, cand.- examen rechten; J. H. A. Bosch, doctoraal examen rechtswetenschap; G. H. Wagenaar, candidaats-examen godgeleerdheid 2de ge deelte. De heer E. L. Jacobson, die gisteren promoveerde in rechts- en staatswetenschap, behaalde in beide vakken cum lande. Ul tlKH, LKTTKKKtl KV KUBIST. Programma der muziekuitvoering op Musis Sacrum, Donderdag 11 Juli, te 7( uren, door bet Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer J. G. H. Mann. 1ste afd.N°. 1. Feest-Marsch, Mann; 2. Ou.erture de t'Opéra: „Giralda" (1ste uitvAdam; 3. Traum-Walzer, Mil— locker; 4. Fantaisie sur „Lalla Roukh," Opéra de Fel. DavidDunkier. 2de afd. N°. 5. Ouverture zu Victor Hugo's „Ruy Bias", Mendelssohn; 6. „Le Lae", Médita- tion poétique d'après Lamartine, L. Nie- dermeyer; 7. a. Entr' Acte Gavotte, b. Loin du Bal, Transcrits par Mann, E. Gillet; 8. Grande Fantaisie sur des Motifs de „Ro- méo et Juliette", Opéra de GounodMann. «ITltlKKSj: BEKIC1ITEV. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd: tot commies bij het depariemeut van justitie, mr. J. A. baron De Vos van Steenwijk, thans adjunct-commies bij gemeld departe ment tot adjunct-commies bij het departement van justitie, mr. G. F. M. baron Van Hn- genpoth tot Aerdt, advocaat en procureur te Arnhem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank aldaar is benoemd tot raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, mr. D. L. De Leao Laguna, thans kantonrechter in het 3e kanton te Amsterdam is aan 's konings ordonnans-officier, den ritmeester E. F. C. H. J. baron Van Tnyll van Serooskerken, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den shah van Perzie geschonken. BINNENLANÜSCHïï BERICHTEN. Het Centraal Blad voor Israëlieten in Nederland verneemt uit Paramaribo dat de gouverneur jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman op de koloniale begrooting van Suriname eene som van f6000 heeft ge bracht, tol het benoemen van een opperra- bijn in Suriname. Naar de correspondent van de N. R Ct. te Parijs seint, zijn op de internationale tentoonstelling nog vijf medailles aan Ne- derlandsche schilders toegekend, nl. aan mevrouw MesdagVan Houten en aan de heeren Duchatel, Klinkenberg, Van der Ma- rel en Ter Meulen. Volgens de Nied. Ztg. wonen er in ons land 150.000 Duitschers, d. i. ongeveer 37 Duitschers op elke 1000 Nederlanders. Aan het „Instituut Schreuders" le Noordwijk-Binnen werden in de afgeloopen week de overgangs-examens voor Giieksch en Latijn gehouden in de afdeeling A (gym nasiaal onderwijs). De heeren dr. Hartmann en dr. Damsté van het Leidsche gymnasium verleenden daartoe hunne welwillende mede werking. Bevorderd werden van de le in de 2de klasse M. C. Van der Haer en C. Smissaert (voorw.)van de 2e in de 3e L. Reeser; van de 3e in de 4e J. C. A. Ever wijn, E. Dozy en L. Haeks (voorw.), van de 4e in de 5e J. W. Pompe van Meerder- voort en J. Kakebeeke. 81). De twee schuldigen stonden als door schrik verlamd. Mr. Chelton, die aan dit tooneel een spoedig einde wilde maken, k«fal, dat men de gevangenen weg zou 'oeren naar het rijtuig, en tnsschen vier politiemannen verlieten heiden de kamer. No wendde de detective zich tot den amb tenaar. »Wie zijt gij en wat doet gij hier?" »Ik ben ambtenaar en was hier gekomen, t® het huwelijk van miss Lilly Lawrence ®et mr. Colville te voltrekken." //Gij, ambtenaar?" vroeg nu de tweede detectivemijn vriend, ge moest verstandiger wezen, om ons zulke praatjes wijs te maken. Wiet lang geleden zijt ge uit de gevangenis ontslagenwaarin ge wegens inbraak twee J.ear hebt doorgebrachten waar ge nu weer een zult gaan, wegens bet valsche voor senden van ambtenaar te zijn. Hallo, ma,lneni neemt dien schurk zijn kleed eens af en brengt hem bij de andere gevangenen." De politiemannen volbrachten dit bevel en weidra was mr. Chelton met Lilly alleen in de kamer. Lilly had roerloos van schrik het geheele toorieel aangezien. „Miss Lilly, ik zie dat wij juist bij tijds zijn gekomen, om u te bevrijden, niets zal u nu meer kunnen weerhouden om in den schoot van uwe familie terug te keeren." „O! air, hoe zal ik u danken?" „Geen dank, scjioone miss, ik heb niet meer gedaan dan mijn plicht. Maar uw vader is hier en haakt naar het oogenblik u te zien." „Mijn vader!" riep Lilly verrukt uit. „Lilly, mijn kind," riep nu de bankier, die met ongeduld buiten de kamer stond te wachten, en nu zijn dochter in de armen snelde. Kieschheidsbalve verbet nu de de tective de kamer en begaf zich naar doctor Heath. Deze onderwierp hij aan een ge streng veriioor, maar het bleek daaruit, dat hij eveneens door de beide schurken was bedrogen. De detective kondigde hem aan dat hij voor den rechter a s getuige zou moeten verschijnen en ging toen weer naar Lilly's kamer. Vader en dochter zaten hand in handop beider aangezicht was onuit sprekelijk veel geluk te lezen. „Vergeef mij, dat ik u stoor," sprak mr. Chelton, „maar wij moeten vertrekkeu, er wacht nog een gewichtige taak." „Ja, mijn kind, mr. Chelton heeft ge lijk," sprak mr. Lawrence, „het huwelijk van Robert en rnrs. Bance moet nog ver hinderd worden en de moordenares moet haar straf eveneens ondergaanzij heeft het meeste deel aan onze onheilen gehad." „Vergeef tiaar, papa," antwoordde Lilly, „zij heeft i;i bliude jalouzie gehandeld." Men had het rijtuig weldra weer bereikt. Die van de agenten en van Col ville waren reeds op weg naar New-York. Een zware moedeloosheid was Colvilie overvallen, toen hij in hetzelfde rijtuig, waarmee hij als bruidegom New-York had verlatenais ge vangene werd teruggevoerd. DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. db strab. Lilly kou haar ongeduld niet bedwingen om maar spoedig thuis te zijnwant zij vreesde, dat zij eens te laat mochten komen om het huwelijk te verijdelen. Mr. Law rence stelde haar evenwel gerust door te zeggendat hij als getuige bij dat huwelijk moest tegenwoordig zijnen dat men das op hem moest wachten. Werkelijk waren mrs. Bance en Robert geheel gereed om naar de kerk te gaan en wachtten zij alleen nog maar op mr. Law rence. Ada en mr. Johnson waren reeds tegenwoordig. Zij trachtten den bruidegom, die diep terneergeslagen was, te sterken, en Ada kon niet nalaten om nu en dan een blik, vol van den diepsten haat, op de bruid te werpen, die in rijk toilet op de sopha zat en ongeduldig luisterde of zij mr. Lawrence nog niet hoorde komen. Daar trad een lakei binnen en verzocht mr. Walton en miss Ada in de kamer van mr. Lawrence te komen. Beiden begaven zich daarheen. „Wij wachten nog alleen op n, mr. Law rence," begon Robert, „om de noodlottige huwelijksplechtigheid te volbrengen." „Robert, mijn zoon, dat huwelijk gaat niet door." „Wat zegt ge?" klonk het tegelijk nit Ada's en Robert's mond. „Niet alleen dat wij Lilly gevonden heb ben, maar zij leeft en zal weldra uwe vrouw zijnbeste Robert." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1